Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

KraLuban

Navzdory několika kultovním hláškám a scénkám pro mě hodně neallenovský Allen a jedno z nejslabších děl "klasické" Allenovské tvorby. Lepší průměr, 3* jako jeho skalní příznivec, jinak by asi bylo hodnocení ještě slabší//shlédnuto po několika letech a naopak cítím jako woodyallenovskou klasiku. Na příjemné podívání, 4*. ()

Royaldell

Tenhle film od Allena je zatím můj nejoblíbenější. Hrozně jsem se zasmála, nad filozofickými úvahy popřemýšlela (life means suffering) a nad Diane Keaton a Woodym Allenem rozplývala. ‘‘I love you but I am not in love with you.’’ ()

Bragi66

Nezaměnitelný sarkastický humor režiséra a zároveň hlavního rerce, kterým je američan Woody Allen, a přitom má takové geniální vhledy na širokou ruskou literární duši. Tady mu to vychází na 98, 9 %. Ve filmu se dají najít kýble parodií na evropská literární klišé srovnatelná s kolektivem autorů "Monty Pythonův létající cirkus ", a to je obdivuhodné. ()

davidh76

Woody byl prostě nejlepší na začátku. Opět spoustu geniálních nápadů - velitelem ruského vojska za napoleónských válek je černoch apod... ()

Inner

Gagy jsou parádní, humor taky, zápletka taky, parodie Ruska jakbysmet, životní moudra přefabulizovaná na entou pobaví. Ale stejně jsem se chvílemi nudil. 80% ()

adooo

Woodyho najlepší film, tento človek je proste génius, poloboh...stvárnenie cárskeho Ruska, skvelé dialógy s geniálnou dvojicou Allen - Keaton je skvelá zábava celý tento veľmi podarený film ()

Umělec

Dokonalost. "A co když žádný Bůh není, Sonjo? Co když jsme jen tlupa absurdních lidiček, která jen tak pobíhá bez jakéhokoli cíle?" 100% ()

r.v.

Scénárista a posléze i režisér mají vždy tři možnosti, jak si získat a udržet divákovu pozornost. Buďto je to zajímavým příběhem, který diváka pohltí nebo řetězením gagů, jenž diváka nenechají oddychnout a neustále mu přinášejí něco nového, a poslední variantou je vrstvení metafor, které diváka neustále nutí přemýšlet a luštit významy. Woody zcela evidentně vsadil v Lásce a smrti na číslo 2 a vyplatilo se! Takovou dávku vytříbeně absurdního humoru, groteskních situací, bizardních dialogů a parodie by nespoutal ani železobetonový kryt jaderné elektrárny. To vše se navíc na diváka valí se silou rozvodněné Volhy a s vytrvalostí ruských kolchozníků. Allen miluje a vyzdvihuje klasickou ruskou literaturu, avšak vzdát ji holt takovým způsobem…nezbývá než smeknout beranici! ()

L.Wayne

Podľa môjho subjektívneho názoru sú scenáre k starým komédiam Woodyho Allena skvosty, ale viete... subjectivity is objective. ()

PauloGrane

Nádhera! Allan dokázal vyvážit svůj humor, prvky grotesky a pozadí příběhu jako snad nikdy předtím. Časově přelétavé ale pro využívaný žánr naprosto přirozené plynutí času a odehrání událostí je těkavé ale právě díky tomu přijme divák svět jako pouhou kulisu Allonových kulišáren a může si do sytosti vychnutat gagy. Lahůdka. ()

Indio

Proč by nemohli mít intoši svůj film. Tady je třeba mít načtených pár klasiků knižního světa ale stačí mít jen hrubé znalosti-samozřejmě čím víc tím zábavnější zážitek.Já ač spola kulturní barbar a analfabet jsem byl nadčen. Intoš by dle mé teorie měl umírat smíchy. ()

AliceWHall

Povedená, jen místy trochu kýčovitá komedie. Mnohokrát jsem se zasmála, jde o příjemnou oddychovku, ale napodruhé bych si to asi nepustila. ()

lineker

Na tento Allenovský kousek jsem narazil čirou náhodou a kdybych ve filmu neuzřel samotného Woodyho absolutně bych netipoval že je zároveň autorem scénáře a režisérem. Sám bych za filmem viděl Monthy Python nebo Paolo Villaggia kříženého s Claudem Zidim a jeho Bažanty. Pitoreskní komedie, kde nehraje prim lehká konverzační ironie, ale natvrdo pálené dialogy plus značně ztřeštěné gagy, říznuté černým humorem. Ruský národ je pro takové pole výstředností tím nejlepším osivem. Prostě a dobře královsky bavící Woodyho parodie na parodie. ()

Ekdahl

Grády má hlavně scénář, to je opravdu velká jízda od první do poslední chvíle. Je to hodně monty-pythonovský, je na tom dobře vidět, že Allenovy inspirační zdroje leží - s výjimkou americký grotesky - především v evropský kultuře, kam lze počítat i ruskou literaturu. Proto to k českýmu diváku mluví tak neuvěřitelně důvěrně, proto je Allen tak populární např. ve Francii. On i ten New York je ostatně možná víc Evropa než Amerika. - Oceňuju, že se na takto exkluzivní záležitost v Americe našly prachy. Dokonalý to není, Bergman nebo Dostojevskij jsou větší umělci, ale díky bohu za to, že tu Allenovy filmy jsou, je to láska na celý život. ()

Tempter

Sem si myslel, že dám za 5, ale pak jsem to skoukl a už je to pryč. Na těch pár dobrých ftípků příliš mnoho slov a příliš málo aspoň nějaké akce. Promarněny byly nejen bojové příležitosti. Škoda - vůči některým zúčastnivším se dámám to bylo až neuctivé, vůči divákovi krajně necitlivé. Ale jinak - prostě to přestálo zrát hned v době svého vzniku. Archivní víno to fakt není. Hm. ()

Orbeek

Neopotřebovanej, energickej a jiskřící Woody. Jeho "smyslu života" jsem se po desítkách let opět srdečně (až k pláči) zasmál....až mě při té smršti napadlo, že je velmi "chytrý a mazaný" a na "neurotika" si spíše "umělecky hrál" (viz. jeho prohlášení z mnoha: "Chování lidí vůči ostatním je z 80% předstírání"). Mimo jiné opravdu skvěle přiřazená hudba! ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN