Hanákove filmy sú apoteózou víťazstva človeka nad sebou samým, víťazstva mravnosti a citu nad životnými podmienkami. Jeho postavy hľadajú v sebe silu prekonať to, čo ich obmedzuje, čo bráni splneniu ich túžob, snov a citov. Tento film, zachytávajúci vnútornú ľudskosť postáv z okraja spoločnosti, sa do kín dostal s 9-ročným oneskorením kvôli absurdnému direktívnemu rozhodnutiu o údajnej "ošklivosti" všetkých postáv a pochmúrnosti ladenia... Starý mládenec Pišta premáha handicap svojho nevábneho vzhľadu alkoholom. Verí priateľstvu s kolegom z vlakovej pošty, svetáckym Vincom. Ten však nešťastne zahynie a osamelý muž získa vysnenú priazeň Vincovej milenky Viery. Osudy neobvyklých hrdinov v neutešených prostrediach stanice, slobodárne a na dedine zachytil Hanák s pokorou, povyšujúc ich na umelecký obraz sveta. Pišta hľadá pevný bod v láske - k matke, k priateľovi Vincovi, k Viere. Vo svojom vnútri je schopný lásku dávať i prijímať, navonok však prejavy jeho citu vyznievajú bezradne, neohrabane a smiešne, kvôli čomu sa pokladá za "nulového človeka". Tvorcovia však presvedčivo ukazujú, že človek schopný citu nemôže byť "nulový", len strata viery a ideálov znamená stratu ľudskosti... Postavu "tuláka-filozofa", ktorý životné hodnoty nedeklamuje a neilustruje, ale ich prežíva a intuitívne vyjadruje svojím konaním, usmerňujúc svojou voľnosťou a slobodou postoje a pocity hrdinov v ich zdanlivo bezvýchodiskovej izolácii, herecky vytvára Juraj Nvota ako typ, stelesňujúci aj v iných Hanákových filmoch režisérovo smerovanie do vnútra človeka ako do stredu vesmíru. Hlavné mužské úlohy stvárnili juhoslovanský režisér a scenárista M. Jelič a poľský herec a divadelný režisér R. Klosowski, v netradičnej role zaujme I. Janžurová, výrazný je scenáristický podiel spisovateľa Dušana Dušeka. (oficiálny text distribútora)

Luqi

Hanák a Dušek skladali jednu scénu za duhou, akoby na seba ani nenaväzovali. Nakoniec však z toho vyšiel jeden celistvý obraz človeka, akých bolo za totáča tisíce, pre ktorých zmysel života kvôli svojej bezvýchodiskovej situácii zostal len chlast, ženy a žarty zo seba samých........... Aj mám nutkanie dať 5, lebo som mal pocit, že nesledujem film s hercami, ale vidím skutočný príbeh so skutočnými ľuďmi a to sa mi nestáva často - je to perfektne zahrané a tie jednoduché dialógy úplne sedia k tým jednoduchým postavám, žiadne zbytočné múdre reči, ktoré by takýto ľudia nikdy zo seba nevysúkali........... ()

pipapa

Na rozdíl od jiných, spíše úpadkových než politických, se ani tenhle film rozhodně do trezoru neměl dostat. Ovšem prosadil-li si "svoje" jeden (či více) soudruh-fanatik nebo blbec, film v trezoru skončil, aniž by si dotyčný uvědomoval, že tímto dá filmu punc vyjímečnosti, kterou film nemá, ale kterou třídní nepřítel a veškerá pakáž na něj napojená jako "politickou vyjímečnost" politicky zneužije...Pro místní pakáž s vypláchnutými mozky je "trezor" opět jediným záchytným bodem, a tak povýšila film na ponurý obraz socialismu jako celku, ač spousta z nich v socialismu vůbec nežila/nevyrůstala! O "normalizaci" mají, pod vlivem lživé propagandy a USamerických krváků, naprosto scestné a obludné představy a vysvětlovat jim, že slušní lidé se do Jáchymova neposílali a že o "normalizaci" slušní lidé vlastně vůbec nevěděli, neb to  bylo poklidné znovuzavádění a upevńování jistot, klidu, pořádku, stability, míru a bezpečí ve společnosti, nemá cenu. To, že "normalizaci" naopak pocit´ovali protistátní živly, kriminálníci a jiná svoloč, která se snažila škodit, bylo nutné - jinak už by se bývala tehdy společnost dostala do situace, v jaké je dnes = na práh 3.sv.války, dekadence, rozklad společnosti, hodnoty socialismu=lidu rozkradeny/rozprodány, chudoba atd. ...Film není  žádným obrazem bezvýchodného socialismu, ale jeho obsah má obecnou rovinu = to, že se někdo cítí méněcenný a neumí se s tím vyrovnat a chlastá, není problém jen v socialismu, stejně tak chlast obecně, kurvení se obecně - jde vlastně o poklidný a bezstarostný život na vesnici, který sice občas vypadá jako nudný a neutěšený, ale lidé si zde žijí jako prasata v žitě = zda by jim pomohla falešná svoboda a demokracie = drogy, iPhony, porna, filmové krváky a deprese, rozpad mezilidských vztahů/chorobný individualismus či cestování do USA aj.= konzum, je otázka. Vesnice v konzumu jsou sice často hezky vyleštěné, ale totálně sterilní a mrtvé, sousedské vztahy, které byly za socialismu samozřejmostí, víceméně neexistují...Našemu hrdinovy osud nakonec přihraje i ženu, která ho bere takového, jaký je, ale on stejně chlastá a vztah se zhroutí. Život není NIKDE peříčko, a když se člověk neumí nebo nechce k životu postavit pozitivně=uchopit šanci, za to socialismus určitě nemůže. Konec filmu pak vypadá pro našeho hrdinu nadějně....Socialismus neurčoval/neovlivńoval lidem jejich životy tak drasticky, jak si myslí vygumovaná mládež a jak nám to prezentují na každém kroku novodobí fašisté pod pseudonymem demokraté. ()

agassi68

Film presne vystihuje život tých skoro posledných v socialistickom raji. A keďže je tých pohľadov na nich a ich nedostatky priveľa snažíte sa odvracať tvár od obrazovky.. ()

Rockerman

Kouzelný, smutně úsměvný film, který mi nevím proč po čtyřicet let unikal, ve kterém hraje hlavní roli chlast a láska. Ke konci začíná děj tápat a přešlapovat na místě, ale i tak se mi to moc líbilo. ()

Biopler

Typická slovenská slabina, úbohý scenár, pochoval tento film. Navyše žiadna poriadna zápletka, kúskovaný dej ma tiež neoslovil. Pišta v podaní Klosowskeho je síce fajn, ale nemienim prepáčiť dabing jeho postavy. Najviac som sa zabavil na týpkovi zo železnice s prefajčeným hlasom. ()

tranquill

"Něpijem, němilujem, nětančím!" Trochu neurotické komediální drama s výbornými hereckými výkony slovenských i českých herců, které jistě bylo ovlivněno Jakubiskovými filmy. ()

winstonik

Viete prečo komunisti zakázali tento film? Je to preto, lebo im bola odhalená podstata rovnosti - každý máme rovnakú šancu na lásku. To však nebola rovnosť podľa ich Gusta, takže film šoupli tam, odkiaľ sme ho potom vytiahli na piedestál slovenskej kinematografie. Mnohí si to už nepamätajú, ale aj na Slovensku sa kedysi robilo umenie a točili skvosty. Pozerajte Hanáka. ()

Amonasr

Lidsky pravdivý a zemitý snímek, byť z poměrně neutěšeného prostředí. Opravdovost jednotlivých postav každopádně předčí nablýskanou faleš mnoha jiných snímků, které život pouze předstírají. A vůbec nevadí, že mnohé figurky jsou až groteskní, byť smutně groteskní. Pokud bychom se na sebe podívali zpětně s odstupem mnoha let, možná bychom se nad sebou také jen smutně pousmáli. Optika doby se totiž s časem nezadržitelně mění. Skvělé herecké výkony představitelů jak hlavních, tak i vedlejších postav, o režii ani nemluvě. ()

Nalimator

Pokus o poetický film, mne to ale moc nechytlo, v půlce jsem to chtěl zabalit. Pak se to trochu rozjede, ale žádná sláva. Jsou tam asi nejošklivější ženský široko daleko, nicméně tragikomický hrdina se zoufale snaží nějakou sbalit. Není divu, že pořád chlastá, nebo občas rozmlátí či otevře nějaký ten balík (je zaměstnacem pošty, vykládá balíky z vlaku). Souhlasim s tom88. ()

SAINTS

Tragykomicky pribeh o ludoch ktory priroda neobdarila velkou krasou no to ešte neznamena že netužia po laske.Dalši kvalitny Hanakov film ktory sa na nič nehral len ukazoval život v realnej podobe v ktorej sa odohrava. ()

Pitryx

Nějak mi unikl smysl celého děsně nudného snímku. Jedině to, že byl natočen tak nějak „autenticky“ mu dávám dvacet, ale za to čekám od tvůrců velké díky. Zajímalo by mne, zda měla paní Janžurová v roli mluvit tou krásnou českoslovenštinou. To mne asi bavilo místy nejvíce. Jinak to však bylo pro mne celé naprosto o ničem. ()

`barocco

"Este nie je hotovo, az ked ja poviem "hotovo", az vtedy bude hotovo..." Film si chvilu polezal v trezore aby napokon po par rokoch predsa prisiel do kin. Film vtedy urobil na mna hlboky dojem, najma kvoli hereckemu vykonu polskeho herca Romana Klosowskieho ktory hral Vinca ((a ktoreho meno mimochodom chyba medzi hercami v kolonke "Hraji" , (s tym treba daco robit, ved hral hlavnu ulohu....:) ) ()

PTuranyi

Klasika. Postavy filmu sú tak trocha čudné figúrky ale napriek tomu majú ľudské problémy, ktoré riešia ľudskými spôsobmi. Napríklad pitím, aj keď táto časť nie je úplne v súlade s mojím pohľadom na vec. ()

Hombre8

Vůbec se nedivím, že byl film na indexu. Tak mohutná míra chmurnosti všedního života po všech stránkách zaostalých lidiček hrubě nesocialistického ražení by se hodila tak do první republiky a ne do reálného socialismu země poučené krizovým vývojem šedesátého osmého. Smutné, naturalistické a přitom poetické. Dobře zpracované, dobře zahrané. Ve srovnání s většinou uřvanými slovenskými filmy krásné pohlazení po duši. Velká lítost, že Hanák těch filmů nenatočil víc a po převratě skončil úplně. ()

Generi

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů- hlavně kvůli netradičnímu zařazení Ivy Janžurové. V čase, kdy točila samé uletěné komedie je tenhle snímek ostrovem v moři. Výborný scénář, výborné herecké výkony a geniálně vykreslený život lidí na okraji... ()