Grace a Frankie

• USA Grace and Frankie
USA, (2015–2022), 46 h 11 min (Minutáž: 25–35 min)

Jane Fonda, Lily Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Brooklyn Decker, Ethan Embry, June Diane Raphael, Baron Vaughn, Craig T. Nelson, Geoff Stults (viac)

Kamarádky nejsou, ale když jim manželé utečou jeden s druhým, slušňačka Grace a excentrická Frankie si v příběhu nominovaném na Emmy k sobě cestu najdou. (Netflix)

bearmeedek

Uff. Dával jsem to s pauzami asi půl roku. Na začátku velké překvapení, ke konci už to bylo hodně stejné. Zatím poslední série (6) už vařila hodně jen vody. Celé to dílko je postaveno na špičkování dvou svěžích a potrhlých stařen, které jsou absolutně rozdílné, místy se nesnáší a celkově nemohou bez sebe existovat. Celé jejich rodiny jsou mixem všeho možného, jen ne normálního. A jejich bývalí manželé tvoří společně "rodinu". Při pusinkování těch dvou dědků mi vždycky uklouzlo nahlas "blééé". Největší devizou je ovšem Jane Fonda a Lily Tomlin. Nejprve jsem obdivoval Jane, tu druhou jsem vůbec neznal. Ale pak jsem musel uznat, že Lili je prostě zlatá. ()

sunfreedom

První dvě série ujdou, pak to začíná být na jedno brdo a vytrácí se vtip. Kromě Martina Sheena hrajou všichni tři hlavní herci hrozně. Sam Waterson se svým parkinsonem, kvůli kterému už mu není ani rozumět, co říká, mě iritoval asi nejvíc. Nedával jsem ho už v Newsroomu, tady to bylo ještě horší. Jane Fonda je taky pořád stejně špatná, její jediný herecký um je ztišit vždy druhou polovinu věty. A ta paní, co hraje Frankie, ve mě od třetí série vzbuzovala touhu škrtit. Nejhorší je asi ta nekonzistence hlavních postav a made-up problémy. Později to trochu zachraňovaly děti, ale těm to taky moc dlouho nevydrželo. Seriál jsem nakonec nedokoukal. ()

Vanchovi

Veľmi zaujímavý námet a ústredná zápletka, podľa ktorej by som možno očakával viac sit-com štýl, ale namiesto toho sa tu riešia občasne dosť vážne témy. Bavilo ma najmä, ako sa hlavné postavy vyrovnávajú s pribúdajúcimi problémami spôsobenými starnutím. Váhal som medzi 3* a 4*, keďže občas je kvalita jednotlivých dielov dosť kolísajúca a týka sa to aj jednotlivých epizód, kde dej okolo hlavných postáv je zaujímavý, ale okrem toho musíme strpieť aj vedľajšie postavy, ktoré sú často vyslovene trápne. Z vedľajších postáv je zaujímavá len Brianna, zvyšok nič moc. Občas sa ale vyskytnú prvotriedne epizódy s perfektnými vtipmi, takže celkovo sa prikláňam k 4*, aj keď len s privretými očami. ()

llydeb

Příjemný seriál k večeři, když chcete něco rychlejšího. Díl trvá pod 30 minut. Grace a Frankie, které rozhodně nejsou stejná krevní skupina, na sebe "zbydou" jako opuštěné manželky po coming outu svých mužů. Grace zprvu opovrhuje Frankie, ale pod jejím vlivem se začíná chovat svobodomyslněji. Je to milé a není to blbé. A to není samozřejmostí. ()

VojtaMarek00

Netflix proste umi - dokazuje to i touhle peckou s dvemi legendami v ustrednich rolich. Chemie mezi Fondou a Tomlin je neprehlednutelna a hlavne maximalni. Vedlejsi postavy v cele s Briannou a Mel uz jen dokresluji tenhle vybornej pocin. Jen charakter Buda je zoufale nedopsanej a nezajimavej, postava funguje spis jako scenaristicka lavka pro vyvoj serialu a konkretni situace. Ale to nic nemeni na faktu, ze Grace a Frankie je vyborna podivana a neuveritelna sranda, ackoliv nechybi vazne momenty, z nichz nejeden chytne za srdce. Miluju. Fakt. ()

Sharleen

Jane Fonda a Lily Tomlin sú proste skvelé a po pár častiach som si zvykla aj na Martina Sheena ako gaya. Scenaristický počin Marty Kauffman, ktorá je aj scenáristkou legendárnych Friends je tu citeľný, ale nie je úplne ono. Pobaví, neurazí, ale 1. séria mi zatiaľ stačí. ()

iz67

Po dvou dilech koncim. Slibny napad, ktery vsak toho moc nezachrani, protoze seros sklouzne k obehrane situaci 2 protichudnych postav, ktere zivot svedl dohromady, mučíc nás svymi 'humornymí' strety. A to z toho couha na sto honů a prebiji to, co tam asi chtelo byt (s hořkým humorem líčení životního finále), a co se treba povedlo v The Kominsky Method. ()

strachon

Přidávám hvězdičku navíc za téma, protože seniorské vztahy (a sex) jsou jinak až příliš tabuizované, tím spíš vztahy stejnopohlavní. Jinak jednotlivé představitelky i představitelé oné ústřední čtveřice jsou skvělé*í, některé situace jsou opravdu zábavné, jen ten žánr není úplně mým šálkem (Frankiina) čaje. Tady se to prezentuje jen jako komedie, i když je v tom i zřetelnější (melo)dramatická rovina. Je vlastně příjemným překvapením, že s tímto seriálem začal Netflix už v roce 2015, když se tématům v něm obsaženým věnuje postupně výraznější mediální a společenská pozornost až v letech pozdějších. Takže za tenhle počin určitě palec nahoru. ()

Hrabovo

Obě hlavní postavy ( i pár vedlejších), jsou napsány opravdu velmi dobře. Jane Fonda je skvělá, ale s obsazením Lily Tomlin se stále nemohu srovnat, připadá mi, že se do role svobodomyslné hippie umělkyně neumí vžít, je nepřesvědčivá, křečovitá, přehrávající. Nejvíc to bije do očí v prvních dvou sériích, ale dobré to není nikdy. Musím pochválit tvůrce kostýmů za všechny převleky Frankie, za vše co měla oblečené a vše čím byla ozdobena. Nádhera! A Martin Sheen mě potěšil svým zpěvem. ()

słezakjkb

Hodně lidí bude zastávat názor, že je to spíše humor pro starší generaci, ale dle mého názoru, jakožto dvacetiletého, musím říci, že je to humor pro mě jako dělaný. Miluji Jane Fonda již dlouho a díky tomuto seriálu jsem objevil i herečku, jako je Lily Tomlin, která mne velice zaujala. Dámám tleskám a těším se na druhou sérii!! PS. Ty ženský jsou na svůj věk fakt kus! ()

madam.art

První řada - vynikající. Výtečné Jane Fonda a Lily Tomlin. Neotřelé téma. Břitký humor. Niterné momenty. Těším se na další série. Doufám, že budou podobně osvěžující jako prvních 13 dílů. ()

VLADEK

1. sezóna - celkově plné klišé a stereotypních charakterů, ale najdou se i vtipné momenty. Jane Fonda je samozřejmě definice a etalon GILFKy, ale role je jí psaná na míru a zjevně proto souhlasila s obsazením do role, resp. bych hádal, že bude někde vzadu producentsky. Lily Tomlin naopak zjevně celou dobu přehrává a ztvárnění její postavy je místy nesledovatelné. Jejich mužské protějšky moc prostoru nedostávají. Postavy mladší generace jsou prapodivné - celkově 65%/update 5.10.2016 - 2. sezóna - nedobrovolně jsem shlédl první tři díly a stalo se to, čeho jsem se předem obával. Ohříváme již před rokem uvařenou kaši. A pak viděl poslední dva díly a ty zase stály za to, tak si vyberte. ()

Frameline

Skvělý konverzační seriál a výjimečná příležitost pro Jane Fonda a Lily Tomlin. Doporučuji zhlédnout všech 13 dílů, přes pomalejší rozjezd epizody nabírají na gradaci. Vtipné dialogy korunují výkony obou protagonistek, pánové, byť je jejich story zajímavá, zůstávají upozaděni. Myslím, že ani výběr představitelů nebyl v tomto případě šťastný, ale seriál rozhodně stojí za vidění. Je vysoce nad průměrem české seriálové produkce dnešní doby. ()

wizaard

Grace a Frankie je pro mě obrovsky milým a příjemným překvapením seriálové scény. Namísto standardního amerického lehkého sitcomu, kterých – ač často velmi dobrých – je řada, vypráví Grace a Frankie zdánlivě jednoduchý příběh, který už sám o sobě by bez problému posloužit jako plná náplň „standardního" seriálu – dva muži od rodin ve věku 60+ po 40letých manželstvích odhalí svou homosexualitu a začne kolotoč rozvodů a mnoha nepříjemných situací. Jenže tahle zápletka je jen pojítkem celého seriálu (mimochodem plného skvělých herců), které na sebe nabaluje příběhy všech přímo i nepřímo zúčastněných – manželů, manželek, známých (upřímných i neupřímných), dětí... Řeší témata vztahů v manželství, přátelství, dětí a rodičů, ale také sexu po menopauze nebo hledání místa na světě pro starší lidi. A ačkoliv většinu času budete mít na tváři úsměv, seriál je plný dojemných momentů. ()

grangerova

Grace and Frankie je velmi “nesitcomový” sitcom, který táhne nahoru skvostná ústřední čtveřice. Příběh, jakkoli se může zdát nadsazený, je uvěřitelný a stejně hořkosladký, jako život sám. Objektivně je to spíš na čtyři hvězdičky, ale za Jane a její béžový kardigan musím přidat pátou! ()

mia.com

Ac jsem tricatnice, tyhle dve babky me proste bavi. Frankie je ulitla blbka asi jako Phoebe v pratelich, jen je oproti ni vtipna. A Grace je samozrejme pravy opak. Jinak naprosto nejlepsi je Sol. Miluju ty jeho vystupy. Ostatni jsou taky fajn, jen nechapu, proc Brianne vybrali chlapa, ktery je opravdu osklivy, kdyz ona je takova kocka. To je teda skoda. Nerdi nemusi byt seredy a proto jim ten vztah nezeru. ()