Grace a Frankie

• USA Grace and Frankie
USA, (2015–2022), 46 h 11 min (Minutáž: 25–35 min)

Jane Fonda, Lily Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Brooklyn Decker, Ethan Embry, June Diane Raphael, Baron Vaughn, Craig T. Nelson, Geoff Stults (viac)

Kamarádky nejsou, ale když jim manželé utečou jeden s druhým, slušňačka Grace a excentrická Frankie si v příběhu nominovaném na Emmy k sobě cestu najdou. (Netflix)

novoten

Univerzální životabudič do libovolné nálady. Ať hraje na linku humoru, smutku, nostalgie nebo naděje, vždycky přijde s nápadem, který mě rozesměje, dojme a v první řadě potěší. Přibližně od čtvrté sezóny je sice vtip až příliš často závislý na popkulturních narážkách, ale ta neopakovatelná ladnost, se kterou ústřední čtveřice dokáže odehrát i tu sebepoťouchlejší skopičinu, na to se nedá vynadívat. Ještě o něco víc mě možná baví mladší generace, obzvlášť bezelstný Coyote a nekompromisní Brianna. Díky za tyhle jednovětné sarkastické odpovědi i upřímné emocionální herecké koncerty, navíc v tématech, která jsou nyní aktuálnější, než když seriál začínal. ()

DaViD´82

Seriál, který moc dobře ví, co je jeho silnou stránkou a nebojí se o ní naplno opřít, ale naprosto si není vědom té slabé, která ho sráží do vod tuctovosti. Silná stránka je jasná; ústřední čtveřice, kterou se podařilo ztvárnit tak, že zdejší postavy "v podzimu života" nejsou pouhé karikatury (jako tomu o podobných postav bývá), ale i přes tragikomický nádech jsou živoucí. A samozřejmě perfektně zahrané; speciálně Jane a Lily si to na stará kolena užívají nevídaně. Jejich linie se veze na vlně té o Ruth Fisherové z Odpočívej v pokoji. Což je myšleno jako klad; velký klad. Ovšem bezmála stejný prostor jako ústřední čtveřici je věnován i jejich potomkům. A to je kámen úrazu. Působí to totiž jako napsané někým, kdo sice rozumí generaci našich prarodičů, má odžité i odkoukané desetiletí trvající partnerské rituály a ví, že i v tomto věku to ještě není na gauč před televizní obrazovkou v domově důchodců, ale zároveň naprosto nerozumí mladší generaci. Výsledkem čehož je nesourodý slepenec, kdy ústřední čtveřice má k dispozici živoucí postavy a na mladší generaci zbyly afektované jednorozměrné figurky na zabití. Zatímco ti první to (hodně) táhnou, ti druzí to (hodně) degradují. K tomu se tu najde přeci jen větší než malé množství výplňkových epizod, což celkovým dojmům také dvakrát nepřidá. ()

Tom Riddle

V době, kdy se v Americe bouří (hlasitá) menšina odpůrců sňatků gayů a lesbiček, přichází Netflix se ztělesněním jejich noční můry, protože jak se říká, pokud snad nejste LGBT vy nebo váš protějšek, vaše manželství to nijak neovlivní, že ano. Když už je to konečně legální, Robert (Martin Sheen) a Sol (Sam Waterston), dlouholetí pracovní partneři, se rozhodnou jít s pravdou ven, a kvůli utajované lásce po nějakých čtyřiceti letech opustit svoje manželky. A tak jsou teď Grace (na takřka osmdesátnici neuvěřitelně nádherná Jane Fonda) a Frankie (Lily Tomlin) postaveny před situaci, které nikdo jiný tak docela nerozumí, a nezbývá jim než se ve vzájemné podpoře spoléhat jedna na druhou, byť se nikdy neměly zrovna v lásce. Každý díl začíná ohromně sympatickou otvíračkou, která s nadhledem reflektuje výchozí situaci, Grace a Frankie ovšem nejsou žádný sitcom, pár výbuchů smíchu sice přijde, ale většinu stopáže se jedná o překvapivě jímavou a hořkosladkou komedii o podzimu života, která těží především z dramatického potenciálu zápletky. Vtipné situace se potom často vážou ke kontrastu mezi ústředními dámami (za všech okolností elegantní, stylová a racionální Grace x trochu praštěná rozevlátá duše Frankie) a způsobem, jakým se s věcmi vypořádávají. Fonda i Tomlin předvádějí skutečný koncert, a takřka každý díl končím minimálně s hřejivým pocitem na duši, ne-li rovnou slzou v oku. ()

Davies182

PILOT: Divadelní komediální masterpiece, zadaptovaný Netflixem do neselhávajícího dialogového seriálu: něco takového se nám tu nejspíš rýsuje. Živoucí postavy, peprné hlášky, sarkasmus a zároveň cit pro těžkotonážní dramatické vsuvky. Stojí a padá to na ústředním kvartetu hollywoodských es, po první půlhoďce zatím palec nahoru. Kdy si jen na to na celé najdu čas, safra?!? ()

DwayneJohnson

Grace a Frankie je pro mě taková seriálová jistota. Vůbec nic se nestane, když vynechám na několik týdnů, nebo měsíců. Aspoň pak moc dobře vím, kam se vrátit, když není opravdu nač se koukat. Mezi dvě nezlomné ženy, jejich dva báječné exmanžele, plus šílenou rodinku v tom nejlepším, komediálním smyslu. Vůbec netuším, jak dlouho jsem to celé sledoval, nebo jestli bude nějaká další série, co vím ale na beton, že tohle byla jedna z nejlepších věcí na tohle téma. Čtyři a něco. ()

Stanislaus

Na ČSFD by měli u "Grace a Frankie" přidat do žánru taky drama, protože i když je tento seriál na první pohled úsměvný a humorný, tak na druhé straně je hořký a trpký v tom, jak zobrazuje realitu. Na rozdíl od většiny dnešní seriálové produkce je v "Grace a Frankie" zaměřena pozornost zejména na postavy 70+, což není až tak obvyklé (namátkou mi na mysli vytanul skvělý britský seriál Vicious). Obsazení seriálu je opravdu hvězdné, o tom není pochyb - nejvíce mě zaujaly postavy Gracie a Brianny, které byly dle mého názoru nejvtipnější. Příběhově to čas od času zavání porcí klišé, což je v dnešní době běžné, ale důležité je to klišé využít jen jako drobnou výpomoc, a ne na něm založit celý příběh, což se zde nestalo. Zkrátka do jisté míry netradiční seriál, který má optimální stopáž, chytlavý námět a sympatické obsazení. ()

jhrasko

Seriál postavený na silnom skutočnom priateľstve Jane and Lily. Zároveň na zrejmej slobode vyjadriť všetko, čo majú obe dámy na srdci. Obe si seriál produkovali a naďalej produkujú a keby už i nič iné nenakrútili, ostanú pre mňa ikonické. V neľahkých časoch ideálny projekt v tom, ako univerzálne na mňa zafungoval. Rozosmieva ma, dojíma, baví, teší, potvrdzuje, že protiklady k sebe prosto idú. Jediné, čo mi vlastne trochu vadí, že dámy majú neskutočný bejvák a fára a vlastne peniaze na čokoľvek si pomyslia....a že takto nežije snáď ani percento ľudí v ich veku u nás. Ale dobre, bert to čert, ony sú totiž obe tak dokonale nedokonalé a nedokonale dokonalé, že im odpúštam....a stal som sa, dobrovoľne a veľmi rád závislý....a Lily je prosto Maude, od prvej chvíle....viac v oblakoch, ako na zemi...a tak to má byť....tak sa dá prežiť takmer všetko....viz: x x x x x x x x x x https://www.youtube.com/watch?v=1za56-s4N-4&feature=emb_rel_end x x x x x x x PS: a vedľajšie postavy ma fakt bavili, s ich mikropríbehmi boli farebné až až. ()

bouncer

Pobaví, neurazí, ale žádný seriálový zázrak se nekoná. Jane Fonda hraje 70letou, co vypadá na 64 a přitom jí při natáčení bylo 76. Kdyby takhle vypadala každá babička... ()

..Lucas..

Krásný seriál s úžasnou dvojicí. Jane i Lily jsou naprosto skvělé. Každý díl měl něco do sebe a já se těšil na každý z nich a teď se budu těšit na druhou řadu :) ()

rt12

Určitě jsem se bavila, i když s přibývajícími sériemi to začalo být kostrbatější. Už jen za výkon obou hlavních představitelek a jejich dialogy - klobouček dolů. Jak už je to bohužel nutné zastoupení homosexuálů je zde , alespoň na začátku celkem vtipně řešeno, že se jedná o bývalé manžely. Každým dílem mě , ale víc a víc s...y. O to víc jsem se těšila na ty dvě potřeštěné a léty nezlomené ženy. ()

jezurka42

Have you ever wondered if Ben and Jerry make more than ice cream together? Tragikomický průvodce životem lidí, kteří jsou již dvacet let za rčením "život začíná po padesátce". Zamilovala jsem si roztěkaného Sola, romantického Roberta, sarkastickou Grace i křehkou Frankie. Seriál uzavřel své vyprávění finální sedmou sérií a člověk zpětně vidí, jakou transformací si nejen hlavní postavy, ale i celý příběh prošli. Netlix přišel s vítanou a především příjemnou změnou, kdy postavil celý seriál na těch, kteří jsou většinou přehlíženi. Díky za to. Za těch pár let jsem dostala tolik rad, poučení a vzpomínek, že bych je za nic na světě nevyměnila. Doufám, že jednou také najdu ke Grace svoji milovanou Frankie. Once you see the real me, you are gonna run for the hills. ()

Vyhy

1. série - 70 % Celkem slušné překvapení. Nepovažuji to pouze za přímočarou komedii, proto možná to tak dobře funguje. Humor zde je, ale spíš táhne zajímavý příběh, který se vážně vyvedl. K tomu si přidejte éterickou Frankie a máte o zábavu postaráno. Jinak Fonda fakt nestárne, neuvěřitelné...2. série - 80 % Začínám postavy více mít rád, proto se mi zvedá i hodnocení. Co ale oceňuji, že seriál netlačí jen na komediální vložku, ale nebojí se rozvíjet příběh i vážněji (smrt, nemoc, operace...). To fakt cením a dává to seriálu jiný rozměr. 3. série - 80 % Už to neberu jako komediální seriál, ale obecně jako velmi zajímavě napsaný počin, který má prvky humoru. Zatím není cítit únava materiálu a hlavní příběhová linka jde směrem, který dává smysl a je logický. 4. série - 80 % Na tomto seriálu je skvělé to, že kvalita neupadá. Je to více méně stále stejné, což na druhou stranu je také škoda, že se nedočkáme něčeho, co by mne donutilo dát vyšší procenta. Přesto spokojenost. ()

BarryLyndon

NETFLIX did it again? Že se ještě divím. Strašně příjemný překvápko. Vlastně překvápko? S tímhle parádním castingem by mne asi bavilo sledoval i 10 hodinovou improvizaci na libovolné téma. Oscarová Jane Fonda a Lily Tomlin předvádějí parádní výkony, asi pro našince hlavní hvězda Martin Sheen už na sto let dopředu dokáízal svoje dramedický kvality v Západním křídle, no a Sam Waterson, tady stačí napsat jenom Newsroom. :) Není to uplně čistokrevná komedie a už vůbec ne sitcom, tohle je moc fajn odlehčenější dramedy. Strašně mne to baví i když je to papírově hrozně gerontofilní. Před prvním dílem zjišťovat minimum informací. 9/10 ()

Pajky3

Grace and Frankie je příjemná pohodovka, která je bravurně obsazená. Celá hlavní čtveřice jsou herecká esa, která za sebou mají řadu velkých rolí, skvělých výkonů a diváckých cen, což samozřejmě s velkou grácií prodávají i v tomto seriálu. Chemie mezi nimi funguje naprosto bezchybně. Seriál začíná tím, že pánové oznámí svým manželkám, že by se chtěli rozvést, aby mohli žít spolu. To donutí Grace a Frankie, aby se postavily na vlastní nohy a budovaly si něco pro sebe. Zatímco Sol a Robert se připravují na společný život. Nejprve sice z donucení, ale postupem času se Grace a Frankie stávají nerozlučnými parťačkami. Grace a Frankie není sitcom, který by vyvolával záchvaty smíchu. Spíš jde o hořkosladkou komedii, kdy postavy prožívají podzim svých životů a mají chuť s tím ještě něco udělat. A takhle to funguje na výbornou. Jak už jsem říkal, hlavní čtveřice je úžasná a jejich postavy jsou komplexní. Postavy jejich potomků jsou o něco méně propracované a působí jednorozměrně, to jim však nutně neubírá na zábavě, nekompromisní Brianna nebo naivní Coyote dokáží pobavit. ()

Pavlínka9

Skvělé překvepení roku :) Bavila jsem se všechny díly tohoto miniseriálku a to je všem hlavním představitelům přes 70 let :) Bylo to podobné jako koukat na americké Vicious :) :) Ale s větší dávkou úsměvného humoru :) :) Jane a Lily jsou úžasné a dala bych jim udělat hrob vedle sebe :) Miluju "staré dámy", které o současných "problémech" mluví bez problémů :D :D Je to takové krásně úsměvné :) Asi jako - "Mám nový počítač, je mi přes 70let a vůbec nic o něm nevím a volám na zákaznickou linku - Ok, tak to počkejte - to Vás přepojím na našeho speciálního operátora pro tyto případy" :D :D A dvojice mužů, kteří jsou skvělým protipólem? :) Sam a pro mě vynikajícím překvapením - Martin Sheen ve stylu elegána gay :) To byla bomba :) Je to hodně příjemné, úsměvné a hlavně - konec je otevřený ;) ;) Jen aby se kdyžtak aspoň někdo z nich dožil případného pokračování :D :D ()

Mishqo

80% ... Dve obstaróžne paničky s dvoma manželmi, ktorí po 40 rokov manželstva priznajú svoju orientáciu a svoj vzťah. Môj prvý seriál od Netflixu pozretý oficiálne na Netflixe :D Milá humoreska. Ústredné ženské duo je na nezaplatenie, a vedľajšie postavy (najmä Brianna) skvelo dotvárajú vtipnú atmosféru ()

P1tr

Pokud pomineme telenovely a dokumentární cykly, dnešní seriálová tvorba v drtivé míře cílí na mladé publikum, čemuž se přizpůsobuje celá produkce včetně hereckého složení, kdy výjímečně v hlavních rolích najdeme starší herce. Proto již na první pohled působí seriál Grace and Frankie z produkce Netflixu jako svěží kousek, který se nebojí jít proti proudu. Základní premisa je jasná - dva zpřátelené manželské páry čeká obrovská změna, když manželé na společné večeři svým drahým polovičkám sdělí, že jsou homosexuálové, navzájem se milují a chtějí se brát. To by byl pořádný šok pro každého. A co teprve pro sedmdesátileté ženy? Takovéto příběhové východisko vybízí ke dvěma základním variantám pokračování osudů hlavních postav. Lze se vydat cestou komediální a z nastálé situace si dělat legraci, či cestou dramatickou a sledovat srdceryvnou životní zkoušku se slzou v oku. Tvůrci seriálu se ovšem rozhodli pro kompromis a velmi zdatně kombinují humorný a vážný pohled na věc, což se vzhledem k tématu mohlo velice snadno zvrtnout v karikaturní mišmaš, ovšem zkušená producentka seriálu Přátelé má spolu se svým novým kolegou vše pevně pod kontrolou. Díky šikovnému uchopení látky ze seriálu vyzařuje neskutečná lidskost a postavy s jejich osudy chytnou za srdce i bránici. Zajímavým krokem je také skutečnost, že navzdory svému názvu se seriál nezabývá pouze situací čerstvě opuštěných žen, ale téměř stejnou měrou sleduje progres v nově odhaleném vztahu jejich bývalých manželů a stranou pozornosti nezůstane ani efekt rozvrácení rodiny na již dospělé potomky hlavních postav. S vykreslením charakterů si scenáristé dali opravdu pečlivou práci a každá postava je velice osobitá a všichni působí jako opravdové lidské bytosti, které se s životními překážkami snaží poprat po svém co nejlépe a nejedná se o tradiční umělé a prvoplánové karikatury. Postavy prochází přirozeným vývojem a nejsou nám představeny kompletně a naráz v první epizodě, nýbrž jejich vlastnosti jsou odkrývány postupně a s každým dalším dílem vyjde najevo nový osobnostní rys a teprve po shlédnutí poslední epizody první série má divák pocit, že o postavách ví již vše, což v divákovi díky postupnému poznávání postav vytváří iluzi téměř skutečného přátelství. Vedle vybalancovaného scénáře na tom má lví podíl také bez výjimek excelentní herecké obsazení. Grace and Frankie je pro mě zřejmě největším seriálovým překvapením poslední doby, neboť papírově zde bylo více předpokladů pro katastrofu, než pro úspěch a přesto se nám dostalo výborného výsledku. Přes negativní výchozí bod pro postavy je seriál nabitý pozitivními okamžiky a poselstvími, kdy nám dává jasně najevo, že i v pokročilém věku lze začít nanovo a že za žádné situace není nic ztraceno. Nejen díky tomuto příjemnému a univerzálnímu poselství má dle mého seriál předpoklady zaujmout široké obecenstvo bez ohledu na pohlaví a věk. Předpoklad pro popularitu má seriál také díky svému zpracování, které téma zpracovává velice přístupně, aniž by se přístup dal označit za přehnaně mainstreamový a podbízivý. () (menej) (viac)

TroiMae

Big Little Lies po 40 letech. Genderově vyvážené, feministické a seniorsky uvědomělé. Žít se dá v jakémkoli věku. Zatímco Grace je 70, její představitelce, Jane Fonda, bylo v době natáčení první série minimálně 77. Zase hledám odpověď na otázku, jestli zůstat s někým na celý život, nebo zažít opuštění po 40 letech. And girl buddies/friends out of the blue. Nebo po 40, respektive dvaceti letech na stará kolena najít (další) životní lásku. Lessons to be learned. A jako třešnička na dortu food porn. Od první znělky. Jídlo je součástí snad každé scény, nebo se o něm jen mluví. Rodinná večeře, pohřeb, pudink v nemocnici. Mražený jogurt jako deus ex machina. Food art! A počítám i trávu, šalvěj a kaktus ;) Tenhle seriál je jako odjet na víkend na wellness pobyt, na pláž. The series you wanna get stuck in a middle with… ()

Bozvav

Upřímně řečeno, dle různých odkazů a hodnocení jsem čekala pecku, ale moje očekávání se nenaplnilo. Proto aby si seriál udržel mou pozornost, se toho odehrávalo zoufale málo. Už rozjezd postrádal očekávané emoce a na to že v hlavní roli je hvězda hvězd Fonda, tak dost slabé. Postavy ploché, hlavní "chlapci" jsou tak nudní, že kdyby je po prvním díle vystříhli, nic by se nestalo. Chemie mezi dvěma hrdinkami také nefunguje, celé to působí děsně uměla a afektovaně. Viděno prvních 7 dílů, víc jsem fakt nedala. Za mne zklamaných 35%. ()