Ray je příjemný mladík, který ale trpí schizofrenií a právě ho přepustili ze psychiatrické léčebny. Nadále ale potřebuje péči a teď se o něj má starat jeho bratr Pete. Ten trvá na tom, aby Ray bral své léky, které ho mají držet v reálném světě. Nejdřív jsou oba v pohodě a užívají si, ale pak Ray upadne do zmatku, protože se zamiluje do Laury, která hledá nový vztah. Když se oba začnou zbližovat, Ray chce prožít svou lásku naplno a rozhodne se vysadit léky. Pak ale začne ve své hlavě opět slyšet podivné hlasy - propast mezi realitou a světem v jeho hlavě se začne prohlubovat, a všechno sa změní... (oficiálny text distribútora)

Pohrobek

Opravdový příběh o obyčejných, avšak schizofrenních lidech a beznadějnosti života, jejž prožíváme, aniž bychom ho přijímali takový, jaký je, místo abychom si uvědomili svou bezmocnost a spokojili se díkem za dobré a pochopením pro to horší. Musíme se sami sebe ptát, kdo je tu vlastně ten nejzoufalejší, zda v normálním životě ztracený schizofrenik, či jeho s životem tvrdě, ale asi tak stejně úspěšně, se peroucí bratr. I ostatní postavy jsou poměrně solidně rozkolísané, což dodává filmu punc věrohodnosti. ()

kleopatra

Příjemný film o normálních lidech s normálními starostmi, které na chvilku zaskočí nenormální konstalace - psychicky nemocný Ray, příliš zodpovědný bratr Pete a těhotná Laura. Film, který přes všechny dramatické momenty, nevyzní depresivně. ()

Lima

Ray je schizofrenik, který se zamiluje do dívky a Pete je jeho brácha, který si o něj dělá starosti. Asi tak by se dal shrnout tento sice prostý příběh, ale zároveň působivá sonda do složitého vnitřního světa schizofenní mysli. Dobře napsané a skvěle zahrané. Některé scény jsou sice hodně "na efekt" (nahý Ray na ulici, stavějící spirálu z odpadkových pytlů či scéna , kdy se Ray snaží podpálit), ale výsledný dojem pokazit nemohou. Daniel Craig v titulní roli je totiž opravdu znamenitý, příběh dokáže zaujmout a nesklouzává ke klišé. Díky bohu za ČT2, díky ní lze narazit i na takové nenápadné lahůdky, které by na jiných kanálech neměly šanci. ()

Enšpígl

Ze začátku na mě film působil uvolněně a zábavně, to se ale postupem času mění v odcela slušný psychologický drama. Tyhle žánrový proměny zvládli tvůrci na výbornou. Čertík řádil ve scénář, není možný takhle zkratkovitě vyprávět příběh. Například scéna kdy Laura odchází s Rayova bytu s tím, že to tak nejde, pak je střih a oba sedí společně ve vlaku, tvařej se jak holoubátka, ale jak se k tomu dostali, kam jeli, proč tam jeli, pak střih a jsou v obilí, to jako vyskočili oknem ? Co ta zavěrečná proměna, tomu jako věřit z jakého důvodu ? Já neříkám, že ten film v sobě neměl svý kouzlo, Dan předved jeden z nejúžasnějších výkonů co jsem od něj kdy viděl, Kelly je nádhernej andílek, ale takhle přece nejde vyprávět podobný typ příběhu. ()

Malarkey

Daniel Craig tady hraje tak dobře, až jsem schopný vypustit fakt, že tvůrci se občas rozhodnou plno věcí nevysvětlovat a pouhým střihem divákovi nezbyde nic jiného, aby si to vysvětlil sám. Nejzásadnější je asi závěr, ke kterému vlastně vůbec nevím, jak se tvůřci dostali, ale nezbyde mi nic jiného, než věřit tvůrcům, kteří právě tento film vypráví. Jinak to byl ale moc pěknej film. Chvíli je s ním legrace a pak přeskočí scéna a Vy nebudete ani dejchat. A přesně to je ten důvod, proč jsem z filmu ve výsledku byl tak nadšenej. ()

emma53

Vidět Daniela v jiné roli, než v jaké je v současnosti nejznámější, je skutečně neobvyklý zážitek. A umí, jeho Ray je prima kluk, který má tu smůlu, že není úplně v pořádku a svou situaci řeší po svém i když ne zrovna tím nejlepším způsobem. Ale i David s Kelly v roli Peteho a Laury na mě působili příjemným, sympatickým dojmem a hlavně přirozeně. Tady ta nálepka komedie, drama opravdu sedne, protože tam byly chvíle a dialogy, kdy jsem se musela smát a ty se střídaly s těmi emočně smutnějšími. Ale všechno bylo tak akorát vyvážené s hezkým soundtrackem, že na konci jsem měla fajn pocit u srdce i přes tu smutnou realitu. Jsem ráda, že jsem na tenhle nenápadný člověčinou nasáklý snímek narazila. ()

dobytek

Nemám moc rád Daniela Craiga, ale tady mi v roli ošuntělýho schizofrenika, kterýho právě pustili z blázince, přišel opravdu dobrej. Jinak film na mě dělal taky takovej schizofrenní dojem. Jak kdyby se tvůrci nedokázali rozhodnout, jestli budou točit drama, nebo komedii, tak natočili většinu jako komedii a na to trochu násilně naroubovali dramatickej (ne)konec. Spíš mě film celkově zaujal tou atmosférou šedivý Anglie se spoustou cigaretovýho kouře, plechovkovýho piva a skotskýho přízvuku. Stačilo vidět jednou. 60% ()

misterz

Mám taký pocit, že tomuto snímku výrazne pomohol dobrý casting. Všetci herci zahrali výborne a zapasovali sem ako riť na šerbeľ. Len mňa, narozdiel od ostatných, viac očarila tá dievčinka, u ktorej som sa nevedel nabažiť jej verbálneho prejavu. Ale inak ide len o jednoduchú exkurziu a prehliadku problémov a duševných stavov psychicky chorého človeka, ktorého predčasne prepustia z liečebne a on navyše k tomu aj prestane brať tabletky. Nič hlbšie v tom už nie je a načrtnuté problémy sa už ďalej nijako valne neriešia. Lepší priemer. 65/100 ()

nascendi

Som presvedčený o tom, že prepustiť psychiatrického pacienta z ústavnej liečby a spoľahnúť sa na to, že bude pravidelne užívať predpísané lieky je príkladom hlúpeho, alibistického a nezodpovedného prístupu spoločnosti voči chorému jedincovi. Tento film mierne diskontinuálnym spôsobom rozpráva príbeh schizofrenika rozpadnutý na dve časti - s liekmi a bez liekov. Schizofrénia nie je malá zdravotná nepríjemnosť, a aj keď film nezabieha do tragických dôsledkov, prechod z mierne humorného príbehu do stavov plných napätia prináša poriadnu dávku dramatickosti. Výkon Daniela Craiga je bezchybný a prekvapujúci. Umožňuje prehliadnuť nedokonalé a nedotiahnuté záležitosti a mať z filmu ako celku aspoň mierne nadpriemerný dojem. ()

Arsenal83

Daniel Craig v celkom netradičnej roli obyčajného chlapa. Žiadny oblek, len schizofrénia. Film je dobrou sondou do duše takto chorého človeka a možno aj dokazuje, že schizák patrí do ústavu a ak má byť na slobode, tak len pod prísnym dohľadom konzumácie predpísaných liekov. Žiaľ u nás takúto liečbu zanedbávajú a dovolia, aby sa podobní ľudia stali dokonca premiérmi alebo rozhodovali o celej štátnej kase. Sympatickú rolu si tu struhla Kelly Macdonald, ktorá sa presadila v Trainspottingu. Toto dievča je výnimočným príkladom toho, že aj v Škótsku, krajine lochnesských príšer a ešte škaredších žien, sa dá nájsť materiál, s ktorým sa dá pracovať. ()

mat.ilda

... a takhle si tam na ostrovech žijí své smutné, ušmudlané životy - jako by je měli pronajaté stejně, jako ty chlívky, co v nich přebývají z dávek... ne že by byly velké rozdíly mezi těmi, co si chlívky platí, ti si je pro samou práci zase neužijí... Takové já mívám z britských reálií smutky normálně, tentokrát ještě s bonusem chorobopisu, který nabízí jen jednu možnost života mimo zajetí a těžko ji obelstít bez toho, aby si hlava neprosadila udílení nevyžádaných rad. Přesvědčivý Craig, projevem i mluveným slovem iritující Kelly Macdonald. ()

rikitiki

Schizofrenie jako nemoc, která neničí jen pacienta, ale i lidi v jeho okolí. Dobrý popis stavů posunutého vnímání, ale děj občas nepříjemně překvapí rychlým a nevysvětlitelným skokem - včetně závěru. /26. 12. 14./ ()

Lacike

Taky obycajny, dnes sa tomu nadava indie film o jednom schizofrenikovi, ktoreho po case pustia z ustavu a sledujeme ako sa vracia do normalneho zivota. Zakratko nato sa zamiluje a väcsinu casu si uziva. Lenze prestane brat lieky a nebezpecne priznaky nedaju na seba dlho cakat. Ale ani v poslednej tretine sa z toho nestane ziadna depka a zaver vyznieva povzbudivo rovnako ako cely film. Mna prave ta pohodovost filmu s takou tematikou nenadchla. Chybalo mi väcsie napätie z nadchadzajucich udalosti kvôli tej pohodovosti sa ma nedotklo ani tych par vyhrotenych scen. Daniel Craig zahral toho schizofrenika kvalitne, ale aj tak by som to nenazval strhujucim koncertom, kvôli ktoremu by som to mal chut vidiet znova. Ale jeho fanynky by film rozhodne nemali vynechat, kedze si ho tu uziju v plnej nahote aj s jeho malym kamaratom. 6/10. ()

Martin741

Filmy o schizofrenii nejsu z principu prijemne, ale suhlasim zo s tym, ze ide o velmi kvalitne dielo. Simon C. Jones odviedol na reziserskej stolicke slusnu pracu, pan Craig sa snazi, a hoci ho osobne nemam rad, uznavam snahu a bez problemov tomu napliaskam 85 % ()

vesper001

Vaše dny pomalu plynou ve větší či menší mizérii, chodíte do práce, narážíte na ostré hrany své povahy i naturelu lidí kolem sebe, točíte se dokola ve spirále stereotypu a občas máte pocit, že to není moc život. A pak se něco stane. Potkáte někoho druhého. A moc o něj stojíte. Dokonce natolik, že se pro něj chcete od základů změnit a taky to uděláte. Jenže pokud to ve vašem případě obnáší i vysazení prášků na hlavu, koledujete si o pořádný malér… Vynikající, ale také hodně bolavý film o vpravdě bláznivé lásce s výborným Danielem Craigem a Kelly Macdonald, ze kterého sice depresi mít nebudete, ale příjemný pocit taky ne. ()

Balet

Miluju tenhle film, viděl jsem ho asi už 20x, je to takovej můj fetish. Tak vyvážená dávka lehkého humoru, lidskosti, reálnosti a kdo ví čeho všeho ještě se jen tak nevidí. Jasně, je tam pár chybek, ale stále je to pro mě jeden z filmů, které si můžu pustit co týden a neomrzí mě... Edit (02.12.2006)" Já věděl, že z Craiga bude hvězda, hned jak jsem viděl tenhle film, a co se nestalo - 007... : ) ()

Renfield

Chvíli komedie, chvíli zase silné drama. Celkově krásný film s výbornými herci v čele s Danielem Craigem. Jeho Ray je vcelku normální člověk, kterému fandíte, když se sbližuje s Laurou a se kterým prožíváte těžké stavy po vysazení prášků. Daniel je opravdu velký herec zde to jen potvrdil. Ale ani ostatní za ním nezaostávají, postavy Peta a Laury jsou taktéž velmi zajímavě napsané a dobře zahrané. Jediné co mi taktéž vadilo je trošku nepochopitelný střih. Je toho opravdu hodně, co si musíme domyslet. Ještě jedna drobnost, co mě potěšila... hlavní dvojce postav má na spánek stejný názor, jako já. 80% ()