Ready Player One: Hra sa začína

• Česko Ready Player One: Hra začíná (viac)
USA / India, 2018, 140 min

V roku 2045 je svet veľmi nehostinné miesto. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť každý, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky a odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení... (Continental film)

Mafy

Vynikající a originální videohra. Je počkat... On to byl vlastně film. Ale ne, sice vizuální a CGI efekty jsou tahouni tohoto filmu, tak i po dějový stránce to stojí za to. A panebože tolik easter eggů nelze najít snad v žádným jiným snímku. Já se za úplnýho hráče videoher nepovažuju. Občas si něco zahraju, ale to jen tak z nudy. Ale myslím si, že tenhle film musí být pro real hráče neskutečnej poklad. Za mě krásných 90% ()

JohnZ87

Vcelku reálná vize nepříliš vzdálené budoucnosti proložená nevídaným množstvím popkulturních odkazů a geekovských pomrknutí i na slavné "otce zakladatele" moderního technologického průmyslu. To vše proloženo vcelku zajímavým příběhem. Geekové tento film budou milovat, pro lidi tématem nepolíbené bude zážitek sotva poloviční. 80% ()

departed

Stylový a věrný předloze. Jde vidět, že Spielberg dočetl knihu na jeden nádech ... a ještě několikrát potom. Přijde mi, že na tuhle látku asi nebylo lepšího režiséra. Kombinace sci-fi, fantasy, akce a romance v čele s bandou teenagerů je něco, na co má Steven um. Vizuálně krásný, plný popkulturních odkazů, některé z nich, které nebyly ani zmíněny v předloze a s kvalitní osmdesátkovou hudbou. Záporák poražen, pro hrdiny přeslazený happy end. Tak to má být a tak to také vždycky bylo. ()

haffen

Film hviezdičkami hodnotiť nejdem. Ako, vizuálne je to super, je to niečo nové, je tam kopa odkazov na hry, kultové filmy a podobne, ale bolo to pre mňa rovnakým utrpením ako Tron. Nie je to niečo, z čoho by som mal byť odvalený, že som tam uvidel DeLorean a podobne. To tak možno priamo v nejakej hre ako "easter egg". Takéto filmy nedokážem žiaľ doceniť. Zrovna tak ako marvelovky, kadejaké autá z ktorých sú roboty, intergalaktické vojny, automobilové naháňačky a neviem čo ešte. ()

dkas

Tak takhle to už u některých vypadá. Utíkají do online světa. Ve filmu to byli snad všichni a mělo to své důsledky. Dobré vidět, jak to taky může skončit. Nicméně film jako takový potěší hromadou odkazů na jiné filmy a další záležitosti. Třeba Kubrickovo Shining fakt potěšilo, stejně tak Železný obr. Dějově je to svižné a sice by se pár nelogičností našlo, ale i tak jako pěkné varování před příliš online světem moc dobré. ()

papadoce

A čo ja Vám viem ? Ono mi to príde ako proste trošku drahšie, trošku dlhšie Pixely. Len tie boli viac o zábave a nostalgii pre hráčov a Ready Player One je viac o efektoch a nostalgii pre hráčov. Je to také moderné sci-fi jasne sledujúce dnešný game trend. Aspoň, že obsadenie to má vcelku príjemné. Nie som unesený, no zároveň som sa normálne bavil. Dĺĺĺĺĺho som bol presvedčený o troch, ale nakoniec som si povedal, že už keď tie utorky a štvrtky sa nehrajú, tak dám štyri. Game over. PS: Teraz zase rozmýšľam, že tri by tomu svedčali viac. No vidíte, žiadna sláva. Asi sa respawnem. ()

wege

Dávali to v televizi, musím říct, že teda odvařený jsem z toho nebyl. Ano je v tom spousta vzpomínek, spousta nerdovství, spousta dobrého humoru. Celé vás to vrací do dětství, ale to je možná ta chyba. To poselství v tom moc není a rozhodně by mělo být, potenciál to mělo neskutečný. Šlo to zrcadlo dnešnímu světu nastavil daleko více a daleko drsněji, myslím, že by to filmu neuškodilo. ()

Taffey odpad!

Měla by tady platit povinnost uvádět u svého nicku rok narození. Podle hodnocení soudím, že málokdo tady už vyšel ze základní školy. Tenhle "film" má s fimařinou pramálo společného. Tak mizerný film jsem fakt už dlouho neviděl. Chápu sice, že pro náctileté pc pařiče to bude pecka, ale rozhodně bych to nečekal od Špílberka. ()

ESW

Skvěle! Shining linka je top! Vlastně všechny odkazy jsou balzám na duši. A ani u toho nemusí zachránit zrovna celou planetu. Škoda, ze Arth3mis nebyla fakt Chuck. ( ) ()

olmikee

Knižní předlohu jsem nečetl, takže se nechci pouštět na tenký led v podobě srovnání toho, co ve filmu chybí a co ne. Jen bych chtěl podotknout, že ani sebelepší režisér by nejspíš nedokázal vtěsnat do jednoho celovečerního filmu všechny ty odkazy, easter eggs a spoustu dalších věcí, co kniha obsahuje. To, co nám ale neservíroval Steven Spielberg je naprosto famózní blockbuster se skvělým vizuálním podání v podobě OASIS, kde jsem doopravdy hltal každý záběr s bradou na zemi. Hned od začátku mě film pohltil. Začala neuvěřitelná jízda, která nezpomalila až do posledního záběru. Příběh, který krásně balancuje mezi realitou a OASIS, hudba, vizuální podání a všemožné narážky či známé postavy všude možně po OASIS oh my... No prostě Spielberg je borec a zamiloval jsem se do Art3mis. ()

Stejšn

Ale jo, mně se to líbilo. Děj není nic objevného, jistě, je to mix Trona a Matrixu. Ale zároveň je to parádní akční jízda od začátku do konce, která i přes poměrně dlouhou stopáž nenechá diváka se nudit. Autoři tam nacpali snad všechno, co se jim v osmdesátkách povedlo vyškrábnout, za zmínku stojí také dobrá Silvestriho hudba. Přitom je film spielbergovsky bezpečný - nemluví se tu sprostě, umírá se jen virtuálně a hlavním hrdinům nic nehrozí. Steven se vrátil k tomu, co mu šlo vždycky nejlíp - k filmům pro děti, i když v tomhle případě pro odrostlé děti. ()

AgnesDee

Není to nejlepší adaptace, čekala jsem, že tam bude víc osmdesátkových písniček, ale, na obranu, to celkem fungovalo. I když by bylo pro ostatní, co jdou do kina bez znalosti díla, lepší, kdyby si ho pak přečetli, protože některé věci nemusí pochopit. P. S. Vážně jsem nečekala scénu s Osvícením a musím uznat, že byla naprosto skvělá. ()

Cikinko

Láska na prvý pohľad, a to som to najprv (verím, že ešte mnohokrát) videl iba v 2D kine! Film určite lepší než knižná predloha (ak nie ste rodený amík, ktorý tam vyrastal v 80-tych rokoch). Jedinečnou ozdobou tohto filmu, okrem fascinujúcich efektov, svižnej réžie, vyváženého duálneho sveta (OASIS/real world) a sympatického hereckého obsadenia je najmä myšlienka (ne?)pravdepodobnej budúcnosti civilizácie v masovej počítačove hre (tj. MMORPG). Určite odporúčam všetkým sci-fi nadšencom, či fanúšikom Shiningu(!), ale v neposlednom rade aj gamer-om, nerd-om, eventuálne aj vešticiam a spol. Prístup do OASIS aj so senzorickým oblekom by som si rezervoval už v predpredaji medzi prvými!. ()

tartan

Koľko to má Spielberg rokov? Vyše 70? To bola panečku jazda! Spielberg je (stále) KING! A to nie som herný fanúšik, ale zato som fanúšik popkultúry a čistého žánrového umenia a v tomto filme sa jedného i druhého len tak sype, asi tak, ako mincí zo zasiahnutých hráčov v onom virtuálnom svete plnom odkazov na literárne, filmové i herné klasiky. Predovšetkým však ten príbeh funguje aj úplne samostatne, ale čím viac narážok divák zachytí, tým je jeho úsmev širší. ()

Joedas

Nevěřte trailerům. Z těch to vypadá jako nesourodá předimenzovaná slátanina. Ve skutečnosti ale Stevie zas a znova prostě vypráví příběh. A vypráví ho svižně, přímočaře a maximálně zábavně s přesným načasováním a dávkováním, takže všechno dává smysl, všemu je rozumět a člověk se ani na chvíli necítí ztraceně. Kamera se stejně jako my kochá tou nekonečnou řadou nápadů, asi jako když hrajete open-world hru a šviháte myší ze strany na stranu, abyste si ty Benátky, Los Santos nebo Novigrad pořádně prohlídli. Vizuálně je to tak strhující, že zvažuju druhou projekci v imaxu. Hudebně to sice neni Williams, ale Alan Silvestri dokázal dodat přesně to, co Spielberg potřeboval a zbytek vyplnil dobře známýma hitama. Výsledek je navzdory všem logickejm předpokladům pevná sci-fi jízda, která především baví a dělá radost. PS: Např. po celou Shining pasáž jsem se tetelil blahem a měl úsměv od ucha k uchu. ()

Pravek007

Film, ve kterém hlavní představitelé hledají ve virtuální realitě Easter egg, je sám o sobě Easter eggem na nespočet filmů, seriálů a počítačových her. Od Godzilly, přes King Konga, Doom, Battlefield, Team Fortness až po Osvícení, Pána prstenů, Minecraft a Návrat do budoucnosti. Odkazy jsou tu opravdu na každém kroku, když tvůrce hry leží v rakvi se zlatými mincemi na očích, záběr až nápadně připomíná Leonarda DiCaprio z plakátu filmu Letec. Jasný je i odkaz na film Návrat do budoucnosti. Není to však kvůli tomu, že se uvažovalo o tom, že Ready Player One bude režírovat Robert Zemeckis, nýbrž kvůli tomu, že Spielberg byl producentem tohoto filmu. Celá jedna scéna je oslavou Spielbergova přítele Kubricka a jeho Osvícení. Až film vyjde na nosiče, někdo by si mohl dát tu práci a vypsat všechny odkazy, které ve filmu jsou, myslím že bychom se tomu konečnému počtu dost divili. Myslím, že si na své přijdou jak občasní návštěvníci kinosálů, kteří nepohrdnou dobrým příběhem a pořádnou akcí, tak i zkušení cinefilové, kteří budou jásat nad každým nalezeným easter eggem. PS: Recenzi na novinkách.cz od Stanislava Dvořáka nepobírám. Otázkou je, zda by kritik, který veřejně projeví takovou neznalost vůbec měl recenzovat na jednom z nejnavštěvovanějších českých serverů. :-) ()

Vykuk

Parádní oddechovka pro laika, pro hráče videoher doslova povinnost a příjemná podívaná. Vizuál a hudba povedené, ani chvíli se člověk nenudí, to je pohádka dle mého gusta i přes ten klasický happy end, nějaké to klišé, proč nahrazovat to, co prostě funguje všude:) ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)