Čo žerie Gilberta Grapea

• Slovensko Čo trápi Gilberta Grapea? (viac)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiálny text distribútora)

Armin82

Mnozí kritici uvádějí,že průlom v kariéře Leonarda DiCapria byl Titanic...ano Titanic,11 Oskarů, donedávna nejvýdělečnější film všech dob a zná ho snad každý,ale jeho nejlepší výkon to ani zdaleka nebyl...jeden z jeho nejlepších výkonů předvedl právě v tomhle filmu a to mu bylo teprve 18...mám-li být upřímný,tak toho Oskara dostat měl,byl by jednoznačně zaslouženej,protože to,jak se s tim Leo popasoval...no klobouk dolů...už tenkrát muselo bejt všem jasný,že má před sebou slibnou budoucnost...film jako takový,je poutavý a zajímavý...Johnny Depp předvedl svůj standart,ale na Lea v tomhle filmu neměl...každej si na tomhle snímku najde svoje...já říkám,že minimálně kvůli Leovi, stojí za to film vidět! Vidět ho taky jednou v jiným světle,než ve světle plájboje,krasavce a lamače dívčích srdcí,stojí opravdu za to,vynikající výkon--->90% ()

Brinkley

Už ani nevím, co mě tehdá přimělo Gilberta dokoukat - většina postav mě totiž žrala taky (tím bych odkázala na komentář Donta). Jediné, co mi zpětně zůstalo v paměti, byl fantastický DiCaprio (ač jsem si to v té době odmítala přiznat kvůli svému pubertálnímu znechucení Leovým Jackem z Titanicu). ()

10Domik10

DiCaprio nie je dobrý herec ? Kto má takýto názor musí byť absolútne mimo! Veď už v jeho filmových začiatkoch ako je tento podával strhujúce výkony aké sa u mladých hercov nevidia ani v dnešnej dobe (česť výnimkám). Keď Kate Winslet zistila, s kým má možnosť hrať v Titanicu, jedna z jej prvých viet bola " Bože môj to je ten Leonardo, ktorý hral v Co žere Gilberta Grapea". Johny Depp a ostatní herci pasovali do tohto melodramatického príbehu tiež skvele, a to sa odrazilo na atmosfére celého filmu. ()

balcazar

Hm....................som asi sklamaný. Charaktery postáv boli vo filme tak výrazné, že ste si k nim vytvorili úplne jednoznačný vzťah. Aký, to už, samozrejme, závisí od vás. Spolupráca Depp - DiCaprio funguje ako hodinky, aj jednotlivé výkony sú super. Na druhej strane, ak sa pozeráte na retardovaného chlapca tak dlho, vám to miestami poriadne začne liezť na nervy. Nie preto, že je retardovaný, skôr preto, že sa scény opakujú. Obsah tým pádom nezodpovedal dĺžke filmu. Navyše, v závere (posledná polhodina dajme tomu) som čakal niečo veľké, nejaké veľké gesto od Gilberta, ktorého život je obklopený prílišnou ťarchou chorého brata a pritučnej matky. Nejakú akciu, lepšiu gradáciu deja, zmenu (trebárs matku, ktorá sa postaví zo sedačky a začne cvičiť) niečo, čo by ma dostalo z tej priamky, v ktorej sa film pohyboval, Namiesto toho prišlo "len" k úmrtiu Gilbertovej matky. Bola to určitá zmena, no nie taká, ktorá by ma so sebou nejako extra strhla. ()

Kotsour

Já si nemůžu pomoci, ale prostě mi to nepřišlo tak dobré, jak většině. Drama je mi blízkým žánrem, ale zde na mě dolehla až příliš tíživá atmosféra, popisující setrvačný boj o život bez útěchy a radosti... A podle mě se film snažil říci něco jiného - že rodina je to nejvíc co máme a je třeba za ni bojovat nehledě na okolí a na to, co si kdo myslí. DiCaprio je beze sporu fenomenální a ani ostatní herci (samozřejmě především Depp) nehrají vůbec špatně, ale celé mě to asi tak trochu minulo. ()

Kingjiri

V podstatě obyčejnej film ze života, kterejch je spousty. Z průměru ho ale do vyšší ligy táhnou dvě věci. Za prvý naprosto uvěřitelnej sourozeneckej vztah Gilberta a Ernieho díky hereckejm výkonům jak Johnyho Deppa, tak hlavně Leonarda DiCapria, kterej si už v devátenácti (!) dal takhle složitou roli jak pán (hrát retardovaný lidi, abyste nepřehrávali nebo nebyli až pro smích, je fakt hodně těžký). A pak se díky předchozímu podařilo vytvořit civilní až občas pohodou atmosféru. Za tohle společně s tragikomickym námětem "tlustý mámy" musim aspoň čtvrtou slabší hvězdu přihodit. ()

Likan7

Když jste Johnny Depp, hrajete hlavní roli a na plac přijde neznámý devatenáctiletý mladík a všechny strčí do kapsy. Výkon jaký tu předvedl Leonardo DiCaprio byl naprosto dokonalý. Opravdu nechápu, že si tehdy neodnesl svou první sošku. Jeho Arnold byl opravdu jedním z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem kdy viděl. Jsem moc rád, že je považovaný za jednu z posledních opravdu těch nejzářivějších hvězd současnosti. Grape jako takový je jinak dost těžko uchopitelné drama o několika lidech. Malé městečko, kde se nic neděje, jedna rodina s několika problémy a jeden karavan, co se rozbije, když projíždí okolo. Minimalistické, ale zajímavé. A díky Leovi i skvěle zahrané. Depp už tehdy byl prkno. ()

Warhaus

Film, ve kterém musí být vše. Tlustá matka, která se ani nedokáže postavit, postižený kluk, který se chová jako pes a ostatní postavy k němu taky tak, dcera, která se zajímá hlavně o svů zevnějšěk, žena, která podvádí manžela s donášečem zboží a vlastně krom všudepřítomných stereotypů film není ničím zvláštní a zajímavý. Jedinou přidanou hodnotu vidím v obsazení, Leo podal skvělý výkon, ale celkově mi chyběl nějaký větší flow příběhu. 50% ()

Zikus

Strašná zívačka s otravným Erniem v podobě DiCapria, kterému bych v průběhu filmu asi tak desetkrát nařezal. To ale v liberální Americe nikoho ani nenapadne. ()

Lichty

Hallstromovi hektolitry citů, větvené téma a Leonadro DiCaprio. Co žere Gilberta Grapea se díky těmto třem vlastnostem velmi lehce stal nezapomenutelným filmem, ve kterém veselé zážitky střídají ty smutné a při závěrečné čtvrthodince se snadno zastaví dech. Pokud nejste vyhranění na zbytečnou akci, Grape se vám bude jistojistě zamlouvat. ()

Bartoloměj

dva moji oblíbení herci se sešli a byla to paráda. s capriem bych do postele neskočil, ale co předvedl v tomhle filmu to se nevidí. oskar měl být ten rok jasně jeho... ()

Erian

Leo di Caprio překvapivě dokázal, že na svých bedrech zvládne unést celý film, aniž by sklouzl do pitvoření a trapasoidních scén. Jeho Ernie vzbuzuje soucit, zatímco jeho bratr využívá pohostinnosti místních dámiček a stydí se za svou velrybí matku. Je to hluboce emotivní snímek, který dokazuje sílu lásky a pochopení, sílu začít jinde a s někým jiným. Film jednoznačně stojí na hereckém obsazení, které je špičkové, nejlepší film Lesse Hallströma. ()

Tamdydam

DiCapria jsem jako herce vždycky obdivoval, ale tady mi z jeho výkonu opravdu místy padala čelist. A vůbec všichni herci tu byli skvělí. Ale co je to platné, když film postrádá děj, nějaký ten spád, nebo cokoliv, co by ho nějak oživilo. Filmy, které se snaží vypadat co možná nejvíc jako realita obecně nemusím. Každý skutečný zažitek je potřeba nějak zpracovat, aby z něho mohl vzejít kvalitní film nebo knížka. What's Eating Gilbert Grape navíc vypadá jako skutečná realita amerického venkova, což samo o sobě slibuje dostatečnou dávku nudy... ()

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,… (viac)