Samoživy

(TV film)
  • angličtina Single parents (festivalový názov)

Matky samoživitelky a jejich děti v zoufalé situaci. Skutečné příběhy v novém dokumentárním filmu Olgy Sommerové. Situace chudých a zoufalých matek samoživitelek je dána ostudným fenoménem, vyskytujícím se s velkou četností a brutalitou právě v Česku, a tím je nepostihnutelnost otců neplatičů. Dokumentární film o matkách, jednom otci a jejich dětech vede dialog o jejich svízelné situaci s politiky, kteří po desetiletích, kdy ignorovali sociální vyloučení dětí, vyrůstajících v chudobě, chystají nový zákon o zálohovém výživném. Ocitáme se v době dramatického zvratu od společensky neudržitelné segregace statisíců českých dětí.
Podstatou filmu jsou zoufalé příběhy žen a dětí živořících v chudobě, jejich marné pokusy domoci se práva u české justice, úřadů a znalců, zároveň jejich odhodlání bojovat proti nespravedlnosti.
Námět, scénář a režie: Olga Sommerová. (Česká televize)

anitae

To byl zase materiál - jedna je hvězda z Farmáře, další už doufám nikdy neuslyším zpívat, a ten zbytek byl asi opravdu vzorek samoživitelek. Jako jediná životaschopná samoživa mi vychází ten chlap:( Na druhou stranu zase tento pořad připomněl nelehkou finanční situaci matek s dětmi a handrkování se na úřadech. 2* ()

troufalka

Samoživy jsou hodně výživným dokumentem, který zná důvěrně každá rozvedená žena s dětmi, dokonce i ty, které výživné pravidelně dostávají. Utvrdila jsem se pouze ve svém přesvědčení, že ženě v nouzi nikdo nepomůže, leda jiná žena, která si zažila to stejné. Zkušenosti se sociálními pracovnicemi jsou bohužel tristní. Měly by pomoct, ale často spíš uškodí. Česká žena musí vydržet víc než americký akční hrdina, o tom žádná, ale stejně mi nejvíc klesla čelist z toho tatínka. ()

Marze

Silný popis situace matek samoživitelek, které v krizi ryjí čumákem v zemi (a jednoho muže samoživitele). Všichni se při natáčení kontrolují co řeknou (možná i režisérka Sommerová ve filmové řeči), aby neřekli něco navíc, takže člověk musí číst mezi řádky. Je známo, že ženy si vhodného partnera vybrat neumí. Moudrý manželský poradce Jeroným Klimeš říká, že ve výběru partnera ženy míří na terč v rozptylu bambitky 45%. Je to jakoby šli koupit auto a řekli prodavači, že chtějí aby to bylo velké a červené. Pak vidíte spolu chodit podivné páry a žena táhne místo auta žebřiňák. Nemluvě o mužích s viditelnými sociálními patologiemi jako například alkoholismus, workaholismus gamblerství nebo názorový fundamentalismus. Pokud muž ženu přitahuje fyzicky, mohou ji "béčkoví" muži nabízet nošení na rukou, ale je to marné. Navíc i ti časem s vadnoucí přitažlivostí ženy z jejího okolí nápadníků ubývají. ()

prkalil

Jedním z vysvětlení, proč muži tak často kašlou na svoje děti, může být míra investice do vzniku potomka. Ta je u muže, na rozdíl od ženy, vlastně negativní, méně než nulová. Neriskuje nic, nic neobětuje, nemá žádné bolesti, tak proč se starat... ()

Paxxx.cz

Po dokumentech jako jsou v síti, 13 minut a šmejdi jde o připomenutí dalšího obecně známého tabu, které je společností přehlíženo. Problém s neplatičem alimentů se vyskytuje i v mém okolí, takže moc dobře vím, čím si prochází osoba, které se to týka já se jako příbuzný snažím maximalně pomoct. Pokud zůstane člověk na cokoliv v životě sám (zvlášt, když jde o život), tak je to vždy hodně velká výzva, kterou není lehké zvládnout a ne každý to zvládne. Pro otevření očí je dobré vidět konkrétní příběhy, na kterých si člověk uvědomí, čím si matky samoživitelky dennodenně prochází. Dokument v mých očích naráží v jednom bodu a to je neobjektivnost - kdy matkám nebyly položeny jisté otázky. Několik z nich samo zmínilo, že jejich partner měl problémy s alkoholem, hazardem atd, ale i tak si s ním pořídíly dítě, což mě jako racionálně uvažujícímu člověku, co se snaží dívat se alespoň do krátkodobé budoucnosti, nedává moc smysl. Tím nechci říct, že každá matka samoživitelka si za svou situaci může sama to určitě ne, ale celá řada žen tomu jde doslova naproti - jako kdyby neviděly možnost, že na ně někde čeká někdo, s kým by mohli zažít život v úplné rodině nebo že čekají že dítě ty problémové muže donutí se změnit... Každopádně i stát by se měl pozastavit nad řešením této problematiky neplatičů alimentů (ti si vždy najdou cestu jak nastavené zákony obejít - buď utečou do zahraníčí nebo jednou za čas pošlou nějakou tu stovku), protože i já vidím každého chlapa, který neplatí alimenty za své dítě jako zbabělce a parazita. Doporučuji mrknout hlavně mladým dívkám, aby viděly, jak můžou v životě skončit v honbě za panem dokonalým nebo pokud budou mít dítě s nějakou bezcharaktérní nezodpovědnou lidskou troskou...7/10. ()

kocik1

Značně nevyvážený dokument. Nemohu si pomoci, ale Olga Sommerová je zaujatá, ví, kde chce skončit a vidím to i já, jako žena. Je to takové volání po socialismu s lidskou tváří, chybí mi tam však i otázky, které by samoživitelky a samoživitel nejspíš neradi slyšeli.Ono opravdu není žádný med zůstat na všechno sám(a), ale proč si milé mámy pořizovaly dítě s člověkěm, který byl flákač anebo je bil už dřív (jak jedna připustila a ostatním nepříjemnou otázku nikdo nepoložil), proč si neuváženě pořídily další dítě s podobným individuem, ačkoli už tušily, jak to dopadne? To, s kým si pořídím rodinu, je přece moje odpovědnost. Nelze všechno házet na stát, který se nepostará. Drtivá většina otců se i po rozpadu vztahu o svoje děti stará a i když si žádné dítě nezaslouží, aby žilo hůř než jiné, tak to tak prostě je, každé děcko zná jiné, které je "bohatší", netřeba v sobě živit hořkost. S příjmem 17000 a 19000, který v dokumentu zmínily dvě z matek, musí leckde vyjít celá rodina. Proč pán, který si vzal k sobě 4 děti bývalé manželky (mimochodem, klobouk dolů před jeho rozhodnutím), nechodí do zaměstnání, i když je nejmenšímu děcku už 6 let anebo proč nedostává pěstounský příspěvek, když jsou nabídek na "práci" pěstouna plné úřady práce? Je hodně otázek, které měla Olga Sommerová položit, ale nepoložila. A tak vznikl srdceryvný nedokument, který sice v člověku vzbudí lítost, ale....., těch ale je příliš mnoho. Výživné od státu bude hrazeno za neplatící otce z daní těch, kdo se o své děti starají a leckdy na tom nejsou o nic líp. ()

Khumbac

Olgu mam rad, ale predstavte si co by se stalo, kdyby nasi romske mensine stat vyplacel zalohove vyzivne...V onech 15 zemich, kde proplaceji zalohove vyzivne urcite neni takovy pocet romu v prumeru na obyvatelstvo. ()

DuanBerry

Jímavý dokument o velmi rozšířeném, dlouhou dobu neprávem opomíjeném problému naší země, kde sociální systém je na úrovni Konga a kde domoci se práva je jako skočit hlavou do zdi. Zálohové výživné, o kterém se toho času mluví na všech frontách, snad situaci maminek a občas i tátů zlepší, i když by bylo potřeba v první řadě neplatičům rovnou šlápnout na krk. ()

jenjan

Viděl někdo chudé a zoufalé matky? Já viděl velmi pohledné a atraktivní ženy (a jednoho pána) s krásnými dětmi ve velmi vkusně zařízených bytech a domech se vším vybavením, zařízením a domácími mazlíčky.. Jistě, aspekty chudoby jsou již v našem světě v mnoha případech trochu někde jinde a spíše skryté, ale pouhé hysterické přehazování viny za své zpackané vztahy na stát a sociální pracovnice to už je trochu moc na dokument, který má za cíl podpořit jistě oprávněnou diskusi k tomuto tématu a třeba i z jednoho jasného názorového spektra. Ono je také důležité sdělit, že pokud rodič samoživitel v současné době fakticky neobdrží od povinného stanovené výživné, může hned následující měsíc získat sociální dávky, do kterých se toto nevyplacené výživné nezapočítá, takže dávky v podstatě vykompenzují nevyplácené výživné. A toto nestanovuje sociální pracovnice svým momentálním rozmarem, ale zákon, takže je někdy nutné si trochu více stát za svými právy, do problematiky se trochu vpravit a bojovat.. Hodně štěstí. ()

Kirman

Zkrátka si nemohu pomoct, ale je to viděno jednobarevně. Nejsem asociál, ale pro některé nemám holt pochopení - ženy, které se staví do role obětí, všechno je a všichni jsou ti zlí(už z principu) a proti nim. Ne, tak to nechodí. Není to o životě, který vám někdo nalinkoval, život si taky řídíme my - a některé ty ženy si to nechtějí připustit aneb, když je krize s partnerem, pořídíme si dítě (to jistě zachrání vztah), ejhle, ono to nevyšlo, tak si zkusme pořídit druhé a ono to bude lepší...tak třetí s jiným volem. Rovný rovného si hledá - chudáci děti. ()

milwaukee odpad!

Tendenční dokument, kde argumenty jsou podávány pouze jedním úhlem pohledu. Já jsem samoživitelka, ideální natáhnout ruku a státe, plať. Ex manželé jsou líčeni jako alkohololici a povaleči, ale jim nikdo prostor pro vyjádření nedal. Jo jo, je zvykem teď prosazovat jisté menšiny a Sommerová tohle umí hodně dobře. ()

kymla

Poutavý dokument. Stát se nepostará, výživné se platit nemusí, kde to žijeme?Na druhou stranu je úžasné vidět, jak se dětem rodiče věnují, jak je mají rádi. Odhodlání matek a otců přežít každý den, to je k nezaplacení. Snad se zákon podaří prosadit. ()

Pochtli

Samoživitelky si stěžují, jak se jim neplatí alimenty.. Veškerou vinu za situaci svalují na své EX (v drtivé většině muži). Proč ti vlastně neplatí alíky? Jednoduché - děti většinou automaticky připadnou ženě, muži mají smůlu. Výše alimentů se stanoví dle příjmů muže v době jejich řešení. To, že se jeho situace s příjmy změní, to už matky a soudy nezajímá. A v neposlední řadě jsou děti jako rukojmí a často je matkami zakázán styk s otci. Takže až se narovnají vztahy, práva a povinnosti, ubude neplatičů a přibude šťastných dětí. ()

Neklan006

hodně povrchní. vypadá to jako že po 25 letech točení oslavných agitek paní Sommerová zjistila, že jsou tu i lidé s problémy vyžít.... ()

pop.z.pop

:/ ani nechci domýšlet zneužitelnost tohoto chystaného zákona :/ řešení problému neplatičů výživného tímto způsobem vyvolá problémy dva nebo více : 1.) zpětná vymahatelnost alimentů je ve vyspělých státech jako švýcarsko nebo švédsko pouhých 30 %, na Slovensku od zpětného vymáhání prý nakonec úplně upustili, protože je to v praxi neproveditelné. Čili za jednoho nezodpovědného rodiče zaplatí na daních ty alouše nakonec úplně cizí, ale zodpovědní lidi. 2.) rodiče se prostě naoko rozvedou, proběhne soud, stanoví výši výživného, no a pak už bude platit jenom stát. Z hajzla ty prachy stejně nedostane, tak není co řešit. U sedmičlenných rodin to může už hodit pěknou sumičku. 3.) je tu morální aspekt a prostě to smrdí vlastněním těch nebohých dětí státem - Vítejte v třetí říši, poroďte nám co nejvíc dětí, říše Vám je nakrmí. 4.) a nepochybně to způsobí větší, lavinovitý nárůst neplatičů aloušů, protože Dežo odvedle to neplatí, tak já to nebudu taky platit, ať to za mě taky zacvaká stát vole....Ten problém je neskutečně obrovský a důsledky tohoto zákona mohou být megaultra obrovské, těch negativ z toho vyplývajících je tolik, že by to zatapetovalo půlku CSFD :/ Dokument natočený srdceryvně, z jednoho hlediska, nezodpovídající jakoukoliv otázku, chvilkami působící jako předvolební agitka pro Marksovou a Foldynu, samoživitelé vybráni účelově, škoda, že nenavštívili s kamerou nějakou samoživitelku v Košicích na Luniku IX :) to by se, ale proti tomu zákonu začaly sepisovat petice ;) mimochodem cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly..... ()

jerrik7

Každá veš má svého všiváka, každá husa má svého husáka, každá koza má svého kozla. Každá ženská má mít svého chlapa, tedy především tehdy, když chce mít a vychovávat děti. Je známo, tuším, že dokonce vědecky dokázáno, že v naprosto převažující míře si žena vybírá otce svých dětí, nikoli naopak. Vychází to z přírody, protože žena hledá ty nejkvalitnější geny pro své potomstvo, které může být z podstaty věci jen početně značně omezené. Muž má od přírody možnost plodit potomstvo početně téměř neomezené a nemusí pro své potomky hledat pouze geny nejkvalitnější. Na ženě také po celé dějiny lidstva spočívalo největší břímě při péči o potomstvo. Pokud je to skutečně žena, která rozhodujícím způsobem vybírá otce svých dětí, je s podivem, že tolik žen vybírá špatně, když se více než padesát procent manželství rozvádí. Během posledních čtyřiceti roků jsem prostudoval nesčetné množství článků, jejichž autorkami byly ve značné míře ženy odbornice, psycholožky, lékařky, rozvodové soudkyně. Jejich články dokazují, že návrhy na rozvod manželství podávají v naprosté většině ženy. Vůbec si nedělám iluze o dokonalosti mužů. Ale když si je ty ženy vybraly a většinou z lásky s nimi zplodily děti, měly by ten kříž nést až do konce. Všechny české matky, které vychovávají víc jak dvě děti, by měli požívat neobyčejnou úctu. V rozporu s mým tvrzením se odvažuji soudit, že většina hrdinek filmu patří mezi ty málo zodpovědné, labilní a sociálně slabší, právě proto, že jsou matkami tří a více dětí, přičemž tuším žádná je nepřivedla na svět pouze s jedním tatínkem a už vůbec ne s jedním manželem. Mému přesvědčení nahrává nejenom skutečnost, že si pořídily děti s různými muži aniž by byly schopny jim zajistit solidního tatínka, ony to ale udělaly dokonce za situace, kdy se nemohly spolehnout ani na podporu vlastních rodičů. Nejsem vůbec přesvědčen, že by stát, tedy my všichni a zejména ti zodpovědní, měli podporovat popsanou lehkomyslnost a trestuhodnou nezodpovědnost takových ženštin. Spíše by za své skutky měly být trestány minimálně opovržením společnosti, tak jak tomu bylo po staletí. Tolik k "dědiční vině" žen. Na druhé straně mi je žen samoživitelek velmi líto. Mají to neskutečně těžké. Zejména mi je líto těch, které o tatínka svých dětí nepřišly svojí trestuhodnou nezodpovědností, nýbrž neštěstím, případně těch, které jejich partner podle zradil navzdory tomu, že se zpočátku jevil jako velmi spolehlivý. Skutečnost, že se polovina manželství rozpadá, také zdaleka není pouze vinou žen (případně mužů), nýbrž naprosto zcestným vývojem společnosti a její morálky. Další velkou potíží je skutečnost, že v naší společnosti žije dosti početná skupina obyvatel, kteří jakékoli sociální podpory, zejména ty spojené s výchovou početnější rodiny, trestuhodně a za tichého souhlasu státu zneužívají. ()

hanalex

Olga Sommerová dělá dokumenty. A dělá je dobře. Reakce okolí o tom vypovídají. Je milována a nenáviděna, to podle toho, komu se právě otočila na kuřím oku. Dokument Samoživy je o problému, který není vidět,samoživitelé se musejí hodně otáčet, aby přežili, za svoji situaci se mnohdy stydí, takže je neuvidíme skandovat před magistráty ani zakládat spolky, které by se bily za jejich důstojnost...Dokument na osudech několika hrdinů(ano, za tímto příměrem si stojím) ukazuje, jak lze díky plnění nejdůležitější role, role rodiče, sklouznout snadno na dno společnosti, odkud není návratu, kde budete odsouzeni žít, dokud děti nedospějí a nepostaví se na nohy. Na 18 let do vězení jsou odsuzování nejtěžší zločinci. Nemusí pracovat, mají teplo, jídlo, zábavu - kromě svobody, důstojné podmínky. Na rozdíl od rodičů samoživitelů, kteří žijí pod neustálým tlakem. Také si nic nemohou dovolit, a k tomu ještě strach, kam složí hlavu a co budou jíst. Co ovšem dokument dále ukázal, je nezměrná síla. Síla rodičovské lásky, síla vzdorovat, síla zachovat si poslední zbytky důstojnosti. Viděla jsem před sebou lidi v křišťálové podobě, oproštěné od zbytečností konzumu, s pevným žebříčkem hodnot a pro mne krásné. Zajímavá byla i myšlenka vzniku ženských komunit, která v dokumentu zazněla. Doufám, že nezapadne. Dávám palec nahoru. ()

Ekdahl

Je to bohužel agitka na hraně citovýho vydírání, k čemuž mívá Sommerová sklon pravidelně, ale tady se to utrhlo ze řetězu. Zákon o alimentech je u nás špatný, o tom žádná, ovšem na zbytek lze jen říci Schopenhauerovo: láska je iluze sloužící k zachování druhu. - Nechám-li se v životě řídit pudovostí jako zvířátko, bude ten život procházkou slzavým údolím. Ale to by se nad tím člověk musel trochu zamyslet, že ano. Jedna z aktérek praví, že život je krutý. Nu, to je objev! Na to ale aspoň trochu myslící člověk přijde asi tak v 15ti letech. Když to ale neudělá a putuje životem jako zvířátko, dopadá to špatně. ()