Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

r6AndrEw

To chceš! No..pár chybek by se našlo, pár nesmyslných situací, předvídatelných dialogů i skutečností, klišé (politika, boj o moc, spiknutí, "ti dobří a ti špatní"). Nedá se nic dělat, dokonalý je pouze Kantos Hyperionu. Nicméně je to stokrát lepší, než nějaké Stargejty (joo, projdem branou, třeba se konečně nic trapného nestane) a Fireflye (jo, místo brány někam poletim a třeba se konečně nic trapného nestane). Nepochopim, jak na takové podprůměrné, trapně zahrané a béčkově natočené braky může někdo koukat, resp. je vyzdvihovat jako top scifi seriály. The Expanse se nachází na žebříčku nedaleko pod královnou scifi nářezů - Battlestar Galacticou. Uživatelé, kteří The Expanse vyčítjí špatně zahrané role, "SYFY" režii, "SYFY" scénář, triky atp. asi nedávali při sledování moc pozor. Například LIVINGDEAD - specialista na horory; MADDY - o Supermanovi je schopen napsat 6021 znaků; BEN NEVIS - vážně 5 hvězd pro Babylon 5??; WOJŤAS - člověka, který vyplní v profilu všechny skladatele a má tam Uhlíře, nemůžete brát vážně :D - a to vybírám jen první stránku. Takže se toho nebojte, bavilo mě ukusovat pátrání po osudu bohatý pipinky ztracené ve víru Sluneční soustavy. A víte co? Přečtu si díky tomu knižní předlohu. ME GUSTA! 2020: Knihy přečteny. Nářez. Už aby tu byly další serie. Jo a kdo prudí první epizodu jako nudu, tak..snad nebudu raději komentovat. Nejhustější postava - Miller! ()

Ryorka

Donutilo mě to přečíst knihy. Je to super čtení a já jsem hodně zvědavá, jak se s tím v seriálu poperou. Několik výtek mám. Oproti knize je v seriálu postava "babičky" v sárí strašně nesympatická ( vnímáno z mého subjektivního hlediska) a detektiv Miller mi též ne uplně sedí popisu v knize ( ale tu je mi na rozdíl od knihy daleko sympatičtější 😊) . Za mě je to za plnej počet. Výborně udělaný a těším se na pokračování. ()

Prokop23

Velmi příjemný seriál vycházející z tuším, pořád nedopsané a neukončené, knižní předlohy Leviathan Wakes, Caliban's War, Abaddon's Gate a Cibola Burn. Všechna ta atmosféra, detektivní linka proplétající se s linkou „motáků, co se připlantali k něčemu co neměli“, důraz na enviroment, složitá sociální situace, Mars a Země na kordy... prostě dobré. A dobré proto, že je to stejné jako všechny ostatní vesmírné čuprptákoviny, ale přece jen hodně, hodně jiné. Jako jisté vodítko pro váhající – komu se líbili Battlestar Galactica, tomu se bude líbit i toto, bez toho aniž by příliš srovnával, no a v tom je to kouzlo. Postava detektiva Millera je naprosto boží, a to i přes stereotypyzaci - detektiv= funkční alkoholik = zvrácený smysl pro morálku = „mám to v prdeli“ attitude, která zde však funguje a je odpustitelná. Charakter jedna báseň. V knize je jaksi ještě kořeněnější. Pal to čert, tohle si 4**** zaslouží! Otázkou je, jak přeměnit i tuto rozsáhlou knižní podobu v ucelenou pointu, viz Game of Thrones a podobné, a neztratit při tom poslední zbytky důstojnosti a soudnosti. ()

invisigoth

Tak po zhlédnutí 1. série palec nahoru, příjemné překvapení, skvělý vizuál, pořád se něco dělo. Snad to v dalších sériích (jestli budou) nepokazí. ()

Ja_akov

Moj první setkání s produkcí SYFY. Musel jsem se nutit abych dokoukal pilot. Místo toho aby pilot navnadil, věnoval svých 45 minut představování 2765 postav z nichž ani jedna nebyla zajímavá. 2 hvězdy za production values. ()

Roach

Neskutečnej nářez. Prakticky od roku 2009 kdy končila Battlestar Galactica jsem neviděl lepší scify seriál. Dvě série jsem zhltnul během týdne a teď si jdu protrpět absťák. Remember the Cant! ()

Baerdeller

První sezóna 4*, druhá 2**. První tři epizody patří k tomu nejlepšímu seriálovému scifi vůbec. Plno postav, žádní nesmrtelní hrdinové, vlastně žádní hrdinové, nýbrž obyčejní cápci, kteří se tu a tam zachovají jako svině a tu a tam dobře, žádný prázdný moment, nenajde se tu žádné plané moralizování, postavy nejsou za kladné chování vždy nakonec odměněny. Celý vesmír se netočí kolem jedné skupiny hlavních hrdinů. Velkou roli hraje náhoda, vysoká ale logická úmrtnost, obecná anonymita některých míst a postav. Všude špína, strach, boj o přežití, realistické souboje, náročné cestování prázdným a chladným vesmírem... prostě zhruba tak, co bych si představoval od realistického hard scifi. Bohužel začátek slouží jen k tomu, aby ještě více vynikli hrdinové dle formulky "from zero to hero". Od čtvrté epizody se z Expanze stává klasickým scifi seriál, kde (od druhé série) malá skupinka naleštěných, nesmrtelných, hrdinských dobroserů pořád dokola zachraňuje vesmír a všechno, ale úplně všechno, se točí jen kolem nich. Vždy se zachovají jako Marek Eben, i když to nedává žádný smysl, a vždy jsou za své správné chování (nakonec) odměněni. Druhá série jde tak daleko, že je plná prázdných hovorů o moralitě nebo dokonce partnerských ne/shodách mezi hlavním hrdinou a hrdinkou. Z decentně neznámého tajemného "nepřítele", který není na začátku pořádně představen, je všechno později předloženo jako podnose, aby i ten největší divácký dement to nakonec pochopil. Co na začátku zkosí kupu profi vojáků, později hrdina zkosí a ani se u toho nezapotí. O lodních soubojích ani nemluvě, když šrot hlavních hrdinů dokáže... vlastně úplně všechno. Achjo. Achjo z toho, že se divákům přechod k takovému plytkému nekonečnému seriálu dle tisíckrát viděné šablony s neporazitelným hrdinou krasoněm , dle komentářů i hodnocení vlastně líbí. První tři díly patří se 70% k těm nejhůře hodnoceným, jak zde na csfd, tak na imdb. Naopak plytké a prázdné díly o ničem, ale nařachané vizuálními efekty, naředěné romancí mezi hrdiny, z druhé série přelézají 90%. Achjo. ()

modrapapaja

První a třetí řada za 5, zbytek za 3. Celkově 4.  Místy se člověk při nepozorném sledování může ztratit v ději - platí pro první 2 série. S BSG nelze srovnávat, nechápu. BSG byla mimo svoji kvalitní 1. řadu totálním odpadem a komerčním propadákem. ()

ElectricKo

Expanse - Jeden z nejlepší sci-fi seriálů za posledních několik let, od skončení Stargate. Seriál kombinující klasický scifi, s propracovaným svetem budoucnosti, protkaným uvěřitelnými lidmi a jejich příběhy, a motivacemi, které dávají smysl. To vše zalité přetvářkami, intrikami a černou stranou politických pletich. S obrovským bonbonem na vrchu v podobě mimozemské záhady přicházející mimo naše chápání, které všichni chtějí pro upevnění svého mocenského postavení. Začátky seriálu jsou plouživé, ale precizně představí kosmos v za mě velmi líbivém detektivním noir stylu, a nastartují děj. Druhá série plně nastartuje sérii událostí a zvratů, která v třetí sérii vyústí v opravdový scifi šlágr se vším co na tom máme rádi. Doporučuji i těm co scifi neholdují, ale zaujme je i kvalitní drama. ()

susilson

Seriál od kterýho jsem nic moc neočekával a dlouho tak nějak unikal mojí pozornosti mně nakonec jedním slovem nadchnul. Shltáno za cca deset dnů, výborný, propracovaný příběh, velice solidně vizuálně zpracováno, zajímavý postavy.... Trošku mi připomíná Battlestar Galacticu, no už se velice těším na další (čtvrtou) sérii..... ()

Clar

Láska na druhý pohled. První série začala v půlce trochu nudit, ale druhá a třetí jsou nářez. Knihy neznám, je to trochu náročný na sledování. Často si nejsem jistej, jestli mi z nějaké nepozornosti neutíkají souvislosti nebo je to záměr tvůrců a dojde k rozuzlení. Většinou teda dojde k rozuzlení, ale sledování seriálu charakterizuje permanentní pocit nejistoty... ()

Dalajlada

Po trochu vlažnějším a zmateném rozjezdu se nám seriál pěkně vyvinul a první série byla fakt skvělá. Krásně vyobrazuje současnou situaci a společnost v jaké žijeme... Jenže v druhé sérii se to začíná točit celé pořád dokola a jeden už se začíná i nudit. Hlavní problém je pak extrémně nesympatický hlavní hrdina, který vypadá, jako by byl stále na drogách nebo totálně znuděný. Jeho mimika je nulová a když už ji použije, tak by si člověk radši přál, aby to neudělal. ()

Ilikefilms

1.serie - ** , velká bída celá série (Holden totální nekapitán). 2.serie - **** , no paráda, to jsem nečekal. Totální zlepšení. 3.serie - ****, stále výborné, (pozn. za epizodu 7 by někdo zasloužil pár facek) ()

JamesXY

Skvěle se drží předlohy (až na tu třetí, kterou dost zjednodušili - ale vzhledem k obsahu knihy to chápu a není to vůbec na škodu). Seriál jako takový je svižný, správně akční a výborně zpracovaný. Obzvlášť oceňuji věci, které jsou i v knížce - snaha o co nejpřesnější dodržování fyzikálních zákonů v příběhu, postupné proplétání jednotlivých dějových linek spojených s určitými postavami atd. ()

BranuliQ

Je zvláštne, že sci-fi seriálov je dnes obrovské množstvo, no pramálo z nich sa odohráva vo vesmíre. Človek by predsa len čakal, že vo svete, kde rekordy prekonávajú ságy Star Wars a im podobné filmy sa seriály s podobnou tematikou budú len hemžiť. O to väčšou náplasťou je The Expanse. Po prvej naozaj dosť ťažkopádnej sérii, kde sa vynikajúce časti striedali s poriadne nudnými a príbeh sa začal zoceľovať až v posledných epizódach prišla séria druhá, a tá je trúfam si povedať jedným z najlepších vesmírnych zážitkov dostupných na poli televíznych seriálov. Vizuál je úchvatný, klobúk dolu, neviem si predstaviť, žeby bola kabelovka SyFy ochotná poskytnúť nejaké obrovské množstvo peňazí, tu ich však väčšina pošla práve tam, kde boli potrebné. Hudba je taktiež skvostná a herci hrajú uvoľnene, netlačia zbytočne na pílu (teda až na Stevena Straita, ktorému naozaj neviem prísť na chuť) a celé to potom vyzerá viac než len dôveryhodne. Scenár je síce niekedy možno až príliš prekombinovaný, ale pozorný divák sa nestratí a postavy sú napísané nadmieru dobre, obľúbenosť aspoň niektorej z postáv je samozrejmosťou. V podstate nemám veľké výhrady a teším sa na sériu štvrtú. Scenáristi to majú po skončení 3. sezóny skvelo rozohraté. 1. SÉRIA: 70%, 2. SÉRIA 95%, 3. SÉRIA: 85% ()

Rough

Konečně dobré scifi. Na seriál pěkné efekty a příběh, o kterém dlouho nevíte kam se bude vyvíjet. Hlavní postava Jim Holden mi úplně z počátku nesedla, ale kompenzoval mi to Miller, kterého mám moc rád od filmu Kronika mutantů. Nakonec jsem si zvykl i na něj, i když má celý seriál strašně ospalé oči. Byl jsem rád za dějové zvraty, ve kterých jsem se párkrát ztratil i kvůli tomu, že dost často vypadne důležitá postava a jako by najednou nebyla, nebo posun v čase... S vlastnostmi vesmíru je to tak trochu divoké řekl bych, myslím si že neřídí úplně našimi fyzikálními vlastnostmi. Ale co, nejsem fyzik ani astronaut, ve vesmíru jsem taky nebyl a třeba se nejedná ani o náš vesmír, třeba to je paralelní vesmír a hotovo. Celkově supr scifi a těším se na další řadu. ()

judas p

Pro mě nejlepší seriál, co jsem viděl. Prvky Blade Runnera, Firefly, Starship Troopers. Doufám, že 4.-tá serie udrží kvalitu. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)