Expanze - Série 5

(séria)
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2020–2021), 8 h 32 min (Minutáž: 46–56 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Frankie Adams, Cara Gee, Keon Alexander, Jasai Chase-Owens, Shohreh Aghdashloo, Nadine Nicole (viac)

V různých koutech sluneční soustav posádka Rocinante a jejich spojenci čelí hříchům své vlastní minulosti, zatímco Marco Inaros provede útok, který změní budoucnost Země, Marsu, Pásu a světů za prstencem. (Prime Video)

cyphercz

Čekal jsem všechno možný, ale že to bude horší než 4. řada, to opravdu ne. Předchozí série mi průměrem hodnocení epizod vyšla na 3,5 a nakonec jsem jí po delším váhání dal 3 hvězdy, tady u této řady jsou ty 3 hvězdy pro mě naprosto bez debat (průměr 3,1). Všechny zápletky jsou příšerně utahané a šly by bez problémů zkrátit o třetinu, ne-li víc a divák by opravdu o nic nepřišel - k čemu nám proboha bylo, že Bobbi s Alexem snad 4 díly pouze letěli z bodu A do bodu B a jen odeslali pár zpráv a trochu si mezi sebou pokecali??? U Holdena naprosto to samé, snad 4 díly zase jen letěl z bodu A do bodu B a prohodil pár dialogů s posádkou, aby divák nezapomněl, že tam nějaký Holden vůbec je! What-The-Fuck?? Jediná postava co dostala plnohodnotný plot byla Naomi, jenže její neustálé ťukání do trubek a lapání po dechu na úkor ostatního děje bylo k uzoufání nudné. Z Inaros family se pak stalo duo citově nevyrovnaných emo zlounů, kteří byli snad v každým díle naprosto v pr... z nesmrtelné Naomi co je pokaždé znovu a zase totálně převezla, až jsem začal soucítit s Marcem a jeho nasraností, že mladej mámu neposlal do vákua už při prvním setkání... Nakonec jediná zápletka, která mě jakž takž bavila, byl Timmy s broskvičkou, a to je prostě sakra málo, zejména u show, která měla naprosto bombastickou 2. a 3. řadu bez jediného hluchého místa. Největším pozitivem této řady je pak pro mě posledních cca 10 minut, které se navrátily k protomolekule, Ring Gates, neznámým technologiím a civilizacím, pletichaření mezi frakcemi a prostě všemu, co z Expanse dělalo skvělou show. Pouhých 10 minut z 10 epizod pro mě bylo na 5 hvězd, opravdu smutné... Naděje tak upínám k 6. řadě, která se snad ponese v duchu oněch posledních minut této sezóny a ne ve stylu 8 hodin a 20 minut toho zbytku. ()

3DD!3

Teroristická řada ve znamení házení asteroidů je bohužel hodně nekonzistentní. Rodinné pletky nesympaťáka Inarose a jeho famílie celkově zbytečně zpomalují děj a neškodilo by je proškrtat. Poslední díl je ale masakr narvaný šokujícími odhaleními, jen předchází čtyři díly, kde se Naomi dusí ve vlastní šťávě na Chetzemoce a Amos chodí lesem někde blízko Baltimoru. Proboha proč? Rozpočet? Tvůrčí rozhodnutí? Navnazení na poslední řadu je hodně silné a těším se, ale asi už to chce knihu. Alex i přes sexuální obtěžování opouští seriál jako hrdina. Pomoc! Flaška! ()

Darth_AK

Co na to říct - horší než unuděná 4. série to ani být nemohlo. Po docela slibném začátku, natěšen opět na univerzium Expanze, jsem byl dost v extázi, která vyvrcholila 4. dílem. Po něm však místo eskalace událostí došlo k utlumení a rozvíjení nejméně zajímavé linky - Naomi a její rodinné problémy. Ostatní postavy Rocinante jak kdyby skoro přestaly existovat. Osobně tipuju že Cas Anver byl od půlky série vystříhán, protože jen seděl s Bobbie v jejich tryskolodi po 5 dílů, Amos i přes svůj hodně velký screentime vlastně taky obešel jen kruh Luna - Země - Luna a přibral jednu docela fajn postavu, a bavit se o Holdenovi je úplně zbytečný - ten vlastně neudělal vůbec nic. Odstranění Anvara po právu, ovšem způsobem, který je k popukání a je adekvátní možná tak k sexuálně hřešícímu herci, ale ne k postavě se kterou jsme strávili 5 sezón. Opravdu dobré díly jsou jen Gaugamela a Nemesis Games. Seriál má sestupnou kvalitu a je to škoda, protože 2. a 3. série byly pro mě nejlepšími řadami seriálů, jaké jsme viděl. 3* ()

Wallis3

Expanze se nám poněkud smrskla na hon za vzorkem protomolekuly. Ale to vůbec nevadí, protože nás nechala nahlídnout do černé díry spiknutí! A to nám vzalo několik postav, ať už sympatických, nebo těch méně, ale každá měla své místo. A musím říct, že si Expanze udělala odrazový můstek pro následující sérii a mě nezbývá než čekat. Hodně vysoká úroveň tohoto počinu! ()

Likan7

Lidstvo na jiných planetách, vymřelá mimozemská rasa a důvod jejich vyhynutí, vesmírné lodě... a příběh páté sezóny? Rodinná pouta. Je tu sice trochu akce, ale jinak je posádka Rocinante mimo Rocinante a nebo rozdělený, řeší kraviny kolem a že tu existuje mimochodem něco jako tajemný roj, který chce lidstvo nejdřív vymazat z vesmíru, si připomeneme v posledním záběru. Pětka je ztráta času a už ani nedoufám, že se šestka stane zázrakem. ()