Expanze - Série 5

(séria)
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2020–2021), 8 h 32 min (Minutáž: 46–56 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Frankie Adams, Cara Gee, Keon Alexander, Jasai Chase-Owens, Shohreh Aghdashloo, Nadine Nicole (viac)

V různých koutech sluneční soustav posádka Rocinante a jejich spojenci čelí hříchům své vlastní minulosti, zatímco Marco Inaros provede útok, který změní budoucnost Země, Marsu, Pásu a světů za prstencem. (Prime Video)

3DD!3

Teroristická řada ve znamení házení asteroidů je bohužel hodně nekonzistentní. Rodinné pletky nesympaťáka Inarose a jeho famílie celkově zbytečně zpomalují děj a neškodilo by je proškrtat. Poslední díl je ale masakr narvaný šokujícími odhaleními, jen předchází čtyři díly, kde se Naomi dusí ve vlastní šťávě na Chetzemoce a Amos chodí lesem někde blízko Baltimoru. Proboha proč? Rozpočet? Tvůrčí rozhodnutí? Navnazení na poslední řadu je hodně silné a těším se, ale asi už to chce knihu. Alex i přes sexuální obtěžování opouští seriál jako hrdina. Pomoc! Flaška! ()

liskam

Celkově mi přišla pátá sezóna podobná té čtvrté. Taková komornější, zaměřená zejména na postavy a né na celkovou situaci. Doufám, že šestá bude zase ve stylu 1-2-3. Za mě 78% ()

Anderton

Áno, je dosť možné, že piata sezóna je objektívne dosiaľ najslabšia. Bude to ale zrejme dané aj predlohami a tým pádom aj štvrtou sezónou. Tam sme začali kolonizovať nové svety a zrazu sme zase "iba" v našej slnečnej sústave a riešia sa v podstate tie isté konflikty medzi troma stranami. Len tá forma je už iná, terorizmus v merítku celého solárneho systému je niečo iné ako naša realita. Prvá polovica je dejovo obsiahlejšia a sledujeme veľa monumentálnych trikových záberov, tá druhá je už pomerne komorná a zúčastňuje sa jej zopár najdôležitejších postáv celého seriálu. Osobne ma to nesklamalo, ale tú piatu hviezdu nedávam kvôli komparácii predovšetkým s dokonalou a dejovo "nabúchanou" treťou sezónou. ()

silentname

"5. séria The Expanse" možno nie je tak silná jazda, ako bol seriál vo svojich prvých troch sériách. Ale na druhú stranu je to asi tématicky niečo, čo je celkom blízke aj dnešnému svetu. Kde svetu začínajú viac vyhovovať teroristi, ktorí majú kopec rečí, alebo by najradšej len na útoky reagovali ešte silnejším a horším útokom, ktorý neprinesie nič dobrého. Na vojnu odpovedať ešte väčšou vojnou. Trošku mi aj vadí, že naša posádka počas celého seriálu nikdy nebola spolu. Čo bolo vždy najlepšie pre mňa bolo sledovanie našich hrdinov spolu. Kým v tejto sérii má každý svoju vlastnú príbehovú líniu a hoci sa seriál snaží, tak je ťažké udržať pozornosť na všetky rovnomerne. Je tu niekoľko fenomenálnych epizód. Myslím si, že najlepšie sú na tom epizódy 3 a potom 4, ktorú považujem za absolútny highlight. Tam som niečo reálne pocítil a zasiahlo ma to. Pretože to dá pocit, že zloduchovia vyhrali. No hoci má séria ešte niekoľko silných momentiek, tak už asi žiadny z nich nedosiahne rovnaký bod kvality ako tam. Ale myslím si, že príbehová línia Naomi poskytuje asi najviac dramatických momentiek. Ako sa snaží urobiť maximum preto, aby ochránila svojich priateľov a uväznená v situácii, ktorá je skutočne náročná a ťažko zvládnuteľná. Takže v mnohom má môj obdiv, hoci je pravda, že sa do tej situácie dostala svojim vlastným rozhodnutím. Ale zase chcela dosiahnuť niečo, čo bolo skutočne náročné. Bohužiaľ. Je zrejmé, že koniec tu ešte nie je a som zvedavý s čím príde "The Expanse" nabudúce a mám v pláne si to opätovne pozrieť. Dúfam len, že uvidíme posádku Rocinante viac pokope ako to bolo tu. Hodnotenie: B+ ()

Necrotongue

Mé výsledné hodnocení se v páté sezóně po zhodnocení deseti epitzod sice dostalo na čtyři hvězdičky, kdybych ale hodnotil jen podle svých aktuálních pocitů, byly by z toho maximálně dva kousky. Takhle zklamaný jsem z Expanze zatím ještě nebyl. První polovina řady byla přitom velmi slušná, po páté epizodě to šlo ale hodně z kopce. A aby toho nebylo málo, skončila v seriálu jedna z těch sympatičtějších postav jen proto, že se nám naplno vrací inkviziční praktiky a denunciační hnutí mají zelenou. 4*- ()

Darth_AK

Co na to říct - horší než unuděná 4. série to ani být nemohlo. Po docela slibném začátku, natěšen opět na univerzium Expanze, jsem byl dost v extázi, která vyvrcholila 4. dílem. Po něm však místo eskalace událostí došlo k utlumení a rozvíjení nejméně zajímavé linky - Naomi a její rodinné problémy. Ostatní postavy Rocinante jak kdyby skoro přestaly existovat. Osobně tipuju že Cas Anver byl od půlky série vystříhán, protože jen seděl s Bobbie v jejich tryskolodi po 5 dílů, Amos i přes svůj hodně velký screentime vlastně taky obešel jen kruh Luna - Země - Luna a přibral jednu docela fajn postavu, a bavit se o Holdenovi je úplně zbytečný - ten vlastně neudělal vůbec nic. Odstranění Anvara po právu, ovšem způsobem, který je k popukání a je adekvátní možná tak k sexuálně hřešícímu herci, ale ne k postavě se kterou jsme strávili 5 sezón. Opravdu dobré díly jsou jen Gaugamela a Nemesis Games. Seriál má sestupnou kvalitu a je to škoda, protože 2. a 3. série byly pro mě nejlepšími řadami seriálů, jaké jsme viděl. 3* ()

M1k9

Pátá série se evidentně z části vrací k osvědčenému rychlému tempu. Snaží se o to. Je plná trosek rozmetaných lodí. Napětí je stupňováno na více úrovních. Vztah matka otec syn a podobně vždy celou situaci zaručeně vyhrotí. Vedlejší příběhové linie (Země, Mars) mi však zatím nedávají příliš velký smysl. Možná s další sérií nabudou na důležitosti, ale stejně. Tohle je nový nevyžádaný rys seriálu. Tak nějak to celé působí jako natahování času. Nedočkali jsme se něčeho překvapivého jako v minulých sériích a to je další problém. Smrt Alexe mohla být epická, místo toho nevýznamná vsuvka. 7/10 ()

cyphercz

Čekal jsem všechno možný, ale že to bude horší než 4. řada, to opravdu ne. Předchozí série mi průměrem hodnocení epizod vyšla na 3,5 a nakonec jsem jí po delším váhání dal 3 hvězdy, tady u této řady jsou ty 3 hvězdy pro mě naprosto bez debat (průměr 3,1). Všechny zápletky jsou příšerně utahané a šly by bez problémů zkrátit o třetinu, ne-li víc a divák by opravdu o nic nepřišel - k čemu nám proboha bylo, že Bobbi s Alexem snad 4 díly pouze letěli z bodu A do bodu B a jen odeslali pár zpráv a trochu si mezi sebou pokecali??? U Holdena naprosto to samé, snad 4 díly zase jen letěl z bodu A do bodu B a prohodil pár dialogů s posádkou, aby divák nezapomněl, že tam nějaký Holden vůbec je! What-The-Fuck?? Jediná postava co dostala plnohodnotný plot byla Naomi, jenže její neustálé ťukání do trubek a lapání po dechu na úkor ostatního děje bylo k uzoufání nudné. Z Inaros family se pak stalo duo citově nevyrovnaných emo zlounů, kteří byli snad v každým díle naprosto v pr... z nesmrtelné Naomi co je pokaždé znovu a zase totálně převezla, až jsem začal soucítit s Marcem a jeho nasraností, že mladej mámu neposlal do vákua už při prvním setkání... Nakonec jediná zápletka, která mě jakž takž bavila, byl Timmy s broskvičkou, a to je prostě sakra málo, zejména u show, která měla naprosto bombastickou 2. a 3. řadu bez jediného hluchého místa. Největším pozitivem této řady je pak pro mě posledních cca 10 minut, které se navrátily k protomolekule, Ring Gates, neznámým technologiím a civilizacím, pletichaření mezi frakcemi a prostě všemu, co z Expanse dělalo skvělou show. Pouhých 10 minut z 10 epizod pro mě bylo na 5 hvězd, opravdu smutné... Naděje tak upínám k 6. řadě, která se snad ponese v duchu oněch posledních minut této sezóny a ne ve stylu 8 hodin a 20 minut toho zbytku. ()

warrenur

Slabsie rozpacite stvorhviezdie, kvoli castej naivite, ci slabsiemu scenaru. Napriek tomu je vacsina dielov zabavnych. Inarosova rodinna linia ma vsak nebrala. Napriek slusnym vykonom Naomi a "vtipnemu prizvuku". Kvitujem slusny zaverecny diel, ktory zabrdne do sci-fi i viac ako len "zobrazenim vesmirnych lodi". Ale ano, celkovo slabsia seria, nez ake sme videli doteraz. Napriek tomu skalni isto pozru a budu chciet dalsiu seriu. :) ()

gumbo

Bohužel přišlo to, čeho jsem se bál po 4. sérii. Celá série je vlastně jen vata, kdy se všechno zajímavé odehraje až v posledních 10ti minutách posledního dílu a vlastně nemá prakticky s přeedchozím dějem celé řady nic společného. Pokud si chcete ušetřit čas, puste si první a poslední díl řady a o nic nepřijdete. 65% ()

Rockerman

Nic naplat, pátá série zřejmě zatím nejlepší a ikdyž je plná až nesnesitelného patosu a ten okatý feminismus a korektnost mě strašně štvou, budu muset zhlédnout i prý závěrečnou šestou sérii. Dějově je to totiž zajímavé a poutavé. Nemluvě o vizuálních efektech. ()

Wallis3

Expanze se nám poněkud smrskla na hon za vzorkem protomolekuly. Ale to vůbec nevadí, protože nás nechala nahlídnout do černé díry spiknutí! A to nám vzalo několik postav, ať už sympatických, nebo těch méně, ale každá měla své místo. A musím říct, že si Expanze udělala odrazový můstek pro následující sérii a mě nezbývá než čekat. Hodně vysoká úroveň tohoto počinu! ()

gazogazo

Jaaaaaaaj. Po divné 4. Sérii, která měla ale něco do sebe, přichází tohle nebéčko a ordinace v růžové zahradě. Děj dvou až tří epizod rozstáhlý do 10 dílů. Chybí mi sváž, jakej měla 2. a 3. Série. ()

Likan7

Lidstvo na jiných planetách, vymřelá mimozemská rasa a důvod jejich vyhynutí, vesmírné lodě... a příběh páté sezóny? Rodinná pouta. Je tu sice trochu akce, ale jinak je posádka Rocinante mimo Rocinante a nebo rozdělený, řeší kraviny kolem a že tu existuje mimochodem něco jako tajemný roj, který chce lidstvo nejdřív vymazat z vesmíru, si připomeneme v posledním záběru. Pětka je ztráta času a už ani nedoufám, že se šestka stane zázrakem. ()

MasterD

Tato sezóna se vám může zdát nudná, a ona možná i je, ovšem Amazon za to může jen z části. Ani v knize se toho tolik dalšího, než je zde vyobrazeno, neděje. Dobře, děj je v něčem jiný, ale ani v předloze toho skutečně není o moc více. ()

sethi

Já vlastně nerada píšu komentáře. Člověk se snaží, aby z něho padaly samý moudra a cizí slova, aby působil jako odborník na celej svět a pak to vlastně nikdo nečte. S The Expanse jsem ale strávila a ještě plánuju strávit spoustu času, takže si to neodpustím. Já jsem v létě Hry Nemesis přečetla a tak jsem se na pátou řadu celkem těšila. Nejvíc na postapokalyptickou situaci na Zemi. No a to mě teda převezli! Z tohohle báječnýho tématu tu zbylo žalostně málo. Jinak Naomi bojovala jako lev. Nejoblíbenější postavou se pro mě stala ale Drummer. Všechny záběry na vesmír a lodě bezvadný, stále nadprůměrná sci-fi a propracovaný příběh....Ale sebrali mi oblíbenýho fešáka :( A táhne se to! A bohužel i v knize. Další díly na mě teď čekaj ve čtečce. ()

Blazkowicz

Určitě lepší než čtyřka. Na druhou stranu nechápu, proč je potřeba do toho nejzajímavějšího, tzn. příběh o protomolekule, pořád strkat různé vedlejší linky. Ať už Bobbie nebo post tajemníka nebo rodinka té borky s uširvoucím anglickým přízvukem. Terorista stál taky za prd, aspoň že konec to trošku s protomolekulou spojí. 3* ()