Expanze - Série 4

(séria)
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, 2019, 7 h 50 min (Minutáž: 43–53 min)

Po otevření prstencových bran vedoucích k tisícům nových planet začíná krví nasákla zlatá horečka, která zažehne nové konflikty mezi Zemí, Marsem a Pásem. Mezitím se na neprobádané planetě posádka Rocinante ocitne uprostřed násilného střetu mezi těžařskou společností ze Země a zoufalými osadníky z Pásu, když se náhle objeví nová smrtelná hrozba od protomolekuly. (Prime Video)

Necrotongue

Musím souhlasit s KM Phoenixem, protože i pro mě byla čtvrtá sezóna tou nejslabší. Tím ale nechci říct, že by byla špatná. Jen mi neseděl hlavní záporák a s událostmi na nově kolonizované planetě si mohli dát tvůrci větší práci. Závěrečnými dvěma epizodami si to u mě ale přece jen vyžehlili, tam už to zase byla The Expanse, jak ji mám rád. Přes všechny mé výhrady musím říct, že jsem byl vlastně spokojen, znám seriály, které už ve druhé řadě nemají divákovi co sdělit. ()

Cervenak

Mno. Čo sa mňa týka, tvorcovia sa v nasledujúcej sezóne budú musieť riadne snažiť, aby som The Expanse zase hlasno odporúčal ako najlepší momentálne bežiaci sci-fi seriál. Po možnostiach, ktoré sa otvorili na konci 3. sezóny, som čakal omnoho viac. Jasné, nemuseli lietať z Pandory na Tatooine a brodiť sa mimozemskou flórou a faunou. Ale hrabať sa v štrkopieskoch na jednej pustej planéte, to mi je akosi málo. A to je ešte najzaujímavejšia dejová línia, tie ostatné ma vôbec nebavili - ani dievčina na Marse, ani fakujúca prezidentka a jej nudný manžel na Zemi, a pri línii s bývalými a novými teroristami a smiešne rozprávajúcim Strathairnom som sa občas pristihol pri tom, že už to vôbec nevnímam. Má to ale aj dobré momenty, hlavne kríza v druhej polovici série je celkom slušne vystavaná. Najlepšou postavou je Amos, len škoda, že namiesto frajerského mlátenia ľudí musí prežiť romantickú zápletku. ()

M1k9

Tlak na tvůrce byl opět obrovský a oni opět obstáli. Sérii nejvíce chybí ty tři díly na které jsme byli zvyklí. Dále mi chybí dokonalý účes Naomi a vůbec vývoj všech postav je prazvláštní. Připadá mi, že hlavní postavy jakoby ustupují a nové (výrazné) nepřicházejí. Burn Gorman je jediná pořádná záplata. Ke konci série však i jeho postavě dochází šťáva. Holt nastolenému stylu vyprávění tyto pasáže ne úplně sedí. Vhodně jsou přimíchány dějové linie z Marsu a ze Země, ale nikterak neoslnily. 8.5/10 ()

KM Phoenix

Pro mne zatím nejslabší řada a ty čtyři hvězdy dávám s velkou výhradou. Burn Gorman si tu prakticky zreprízoval svoji roli ze seriálu TURN, akorát červenokabátníky vyměnil za RCE a už nemastí bílý američany, ale přistěhovalý Beltery. Kdo to neviděl tak mohl být třeba i příjemně překvapen, ale pro mne to zas až takový šlágr nebyl. ()

Anderton

Zmena štýlu nemusí sadnúť každému, mne ale subjektívne táto séria ulahodila, i keď úplne iným spôsobom, ako som pôvodne očakával. Štvrtá séria je zo všetkých najkompaktnejšia, najkonzistentnejšia, ale aj najkomornejšia. Tretia je ale stále predsa len najlepšia. Máme tu postáv tak akurát, v podstate potrebné minimum, a pravidelne prestrihávame medzi jednotlivými, prehľadne prerozprávanými dejovými líniami. Ja som opäť dostal to, čo som chcel a vlastne na The Expanse číslo 4, ani ako na The Expanse ako vcelku, snáď okrem toho okliešteného rozpočtu na triky, nevidím chyby. Ale aj tie sa tu, myslím, výrazne zlepšili. Príliš subjektívne hodnotenie? No a čo... ()