Diablov advokát

• Česko Ďáblův advokát (viac)

Mladý úspešný právnik Kevin Lomax (Keanu Reeves) obhajuje v rodnom Gainsville učiteľa Lloyda Gettysa (Chris Bauer), obvineného zo sexuálneho obťažovania svojej žiačky Barbary (Heather Matarazzo). Napriek tomu, že počas pojednávania zistí učiteľovu vinu, podarí sa mu napadnúť výpoveď obete a dosiahnuť oslobodzujúci rozsudok. Onedlho dostane ponuku pracovať pre významnú firmu v New Yorku, ktorú prijme. Po tom, ako presvedčí svojho nového zamestnávateľa o svojich schopnostiach, sa s manželkou Mary Ann (Charlize Theron) nasťahujú do prepychového domu, kde bývajú tí najlepší zamestnanci firmy, vrátane jeho majiteľa Johna Miltona (Al Pacino). Zdanlivé šťastie a dokorán otvorená brána k úspechu sa však veľmi rýchlo začne kaliť a manželom sa začínajú diať stále zvláštnejšie a desivejšie veci. Zatiaľ čo sa Kevin začne venovať svojmu novému prípadu černocha Phillipeho Moyeza (Delroy Lindo), obvineného z porušovania hygienických predpisov po tom, ako bol pristihnutý pri rituálnom zabíjaní zvierat, jeho žena Mary Ann postupne zariaďuje ich veľký byt. Keď sa Kevin stane svedkom toho, ako sa naplní Moyezovo prekliatie a sudca stratí hlas, Mary Ann sa začnú zjavovať nepríjemné vidiny démonov. Ich doposiaľ láskyplný a bezchybný vzťah začína dostávať trhliny... Kevinovi je pridelený prípad bohatého podnikateľa Alexandra Cullena (Craig T. Nelson), obvineného z vraždy manželky, syna a služobnej. Kevinova matka Alice (Judith Ivey), ktorá prišla do New Yorku na návštevu, tiež pochopí, že v ich manželstve to nefunguje a varuje syna pred Miltonom. Vidiny Mary Ann sú stále hrôzostrašnejšie, nepohodlní ľudia, pohybujúci sa v okolí firmy, umierajú za zvláštnych okolností. Za všetkým je najpravdepodobnejšie záhadný Milton, ktorý nie je tým, za koho sa vydáva... (TV Markíza)

Fiftis

Byť dobrý advokát nie je len tak, o to viac sa tí najlepší cenia. Veľmi príjemne plynúci film bez okázalých efektov, za to so zaujímavým dejom a hereckými výkonmi. Ten diabol bol jednoducho skvelý. Al Pacino ako satan - to je skvelá voľba. A ešte jedna vec ma dostala. Jeho dialóg so synom v závere filmu nemal chybu. Skrátka film nielen pre pobavenie, ale aj k zamysleniu. Veľmi kvalitný film plný satanizmu so skvelým koncom. Headshot bol nečakaný a ja len tlieskam. Ako réžií, scenáru tak aj Reevesovi a Pacinovi. ()

ajuska

Vynikající thriller, kde se dobře povedlo zapracovat tajemno a nadpřirozeno do reality. K čemu celý děj směřuje je sice jasné už z názvu, ale solidně budovaná atmosféra spolu s vynikajícími hereckými výkony to bohatě vynahrazuje. ()

lamps

Tento film se mi nehodnotí snadno. Na jedné straně obrovským plusem jsou herecké výkony, Keanu Reeves i Charlize Theron jsou prostě skvělí, nad Al Pacinem jakožto jedním z nejlepších herců vůbec se ani nemusím pozastavovat. Jeho výraz sám o sobě předznamenává a zastupuje neblahé události, ke kterým se celou dobu schyluje. A události jsou to opravdu lahůdkové, s patřičnou mírou nechutnosti, se silným sexuálním podtextem a navíc doprovázené hrůzunahánějící Howardovou hudbou. Ovšem chyby by se určitě našly. Především příběh není nijak moc emocionálně silný, nedokáže diváka chytit za pačesy a zuřivě s ním zatřást. Místo toho si spíše jen lehce pohrává s našimi kadeřemi a sem tam vytrhne nějaký ten chomáč. OK, hlavním poselstvím snímku určitě nebylo jen děsit a zvyšovat psychický nátlak, ale lehce zdlouhavou první půli to neomlouvá. 80% ()

Big Bear

Kevin Lomax: Kdo jsi? John Milton: Mám spoustu jmen... Kevin Lomax: Satan ?! John Milton: Říkej mi "tati"... ///////// Ultimátní záležitost. Al Pacino byl neskutečný. K tomu mu zdatně sekundoval Keanu Reeves a opět nádherná (šílená) Charlize.Nelze opomenout Howardův soudtrack. Poslední půlhodinku budete sledovat s otevřenou pusou. Kladně hodnotím i český dabing.... Už víte který hřích je ďáblův nejoblíbenější? Nemohu jinak než dát plnou palbu 6* 6* 6* 6* 6*. ()

JohnnyD

Klasický 90s bezpohlavný áčkový blockbuster so scenárom, čo nemá hlavu ani pätu, s hororovým podtónom, ktorý nie je hororový a s otrasnými digitálnymi efektami. V osemdesiatych rokoch ako čistokrvné béčko by to bola možno celkom sranda. ()

Boogeyman

Al Pacino je dokonalý ďábel, Reeves svého právníka balancujícího na hraně mezi čestným zástupcem práva a zhýralým požitkářem nebránícím se svodům pekelným (rozumněj ženy, peníze, alkohol) hraje také skvěle. Pvrní tři čtvrtiny jsou skvělé, konec bohužel přeplácaný a vzhledem k předešlému ději neúměrně akční a velkolepý, jak už to u podobných filmů bývá. ()

Madsbender

Démonický Al Pacino a fantastický Keanu Reeves, ktorý je najmä v súdnej sieni skutočne skvelý a zanecháva podobný dojem ako pri sledovaní Matrixu či Constantine. K tomu slušný scenár a skvelý záver, a legenda je na svete. Mimochodom Charlize Theron som vôbec nespoznal. ()

salahadin

Přesně takhle si představuju satana - ne rohatýho belzebuba smrdícího sírou, míchající obří vařečkou v kotli, kde se potápí Hitler a Stalin zkouší novej šnorchl, ale jako pekelně lstivýho pokušitele, který ničí štěstí, život a všechnu radost člověka líbivými pozemskými slastmi - přes slávu a prachy po milostnou touhu. Dá vám všechno to pěkný, co se na tomhle světě dá užít...ješitnost, to je jeho nejoblíbenější hřích. Nekompromisní scénář, velký Al, který působí fakt zle, a Reevesova nejlepší role. K tomu morální dilema, které snad nemůže dát spát všem právníkům. Bravurně natočený thriller o tom, že když nakupujeme v satanově krámku, musíme mu taky u pokladny zaplatit. Ale čím, to je na něm. ()

Aky

Film, který táhne Al Pacino nemilosrdně k dokonalosti. Napětí, tajemno, nečekané dějové zvraty, myšlenková hloubka, to všechno tam je zřejmě už ve scénáři a ctí to i režie, ale co celkový zážitek povznáší až na samotný vrchol, je osobnost Al Pacina. ()

S.Quentin QUALE

Thriller jak bič! Vyzvedávám především práci Jonathana Lemkina a Tony Gilroye, protože vypracovali poměrně komplikovaný, ale skvěle dotažený příběh, kterému áčkoví herci spolu s režisérem Hackfordem vtiskli look reality a který je velice fajnový sledovat celých 140 minut. Škoda, že podobných kvalitek není více. Doporučuju! ()

Aidan

Výtečná analýza pokušení, možná ta nejlepší, jakou jsem kdy na plátně spatřil. Fantastické zasazení příběhu v tomto případě neznamená méně realismu: I ve mně se skrývá ctižádostivý Kevin Lomax, který by rád ze světa učinil publikum pro vlastní JÁ a i já se ve svém srdci denně setkávám s našeptávačem, který mě do takového osamělého vesmíru svádí. Al Pacino i Keenu Reeves se výborně hodí pro své role a zážitek jen umocňují. Výsledek je nejen filmařsky strhující, ale zároveň prospěšně vrtá do svědomí. Dal bych i pět hvězdiček nebýt toho, že hlavní hrdina před ďáblem utekl sebevraždou. Bylo to sice efektní, ale byl to duchovní přehmat (jako by na světě existovaly jen mocnosti pekelné a člověk byl proti nim sám; přitom už pouštní otcové věděli, že nad pokušitelem vítězí modlitba). ()

Satan

Nevinně tvářící se politický thriller sestřelí po půlce filmu mysteriózní horor těch nejvyšších kvalit s ďábelsky konečnou půlhodinkou a to vše s nepřehlédnutelným sexuálním podtextem. Al Pacino byl neuvěřitelný, za ten výkon (zvláště ta snad patnáctiminutová scéna na konci) měl dostat Oscara. Reeves si zahrál také svůj lepší průměr, ale receptem na 5 hvězdiček je useknutá prostřední část o dobrých 15-20 minut a větší nádech tajemna, zvláště v první polovině filmu. ()

Omnibus

Hravý, vychechtaný ďábel před námi odhalil svou (Zjizvenou) tvář, aneb o slepé spravedlnosti s váhami a mečem, které zpod taláru čouhá i kopyto a ocas. Mám-li se trochu rouhat, tak Al Pacino coby kápo soudních síní a vládce pekla byl naprosto boží. Rozumoval o relativitě viny, žertoval o hříchu, úspěšně sváděl Kevina na scestí a v ohnivě incestním finále byl obyčejně lidsky nasraný: „Copak jsem nedal dost?!“ Rozhořčeně rozhazoval rukama nad nevděčným levobočkem, který se mu cuknul. Ačkoli se před ním už vilně rozvalovala jeho nevlastní sestra, čertovsky svůdná a pekelně nadržená Chrisabella (tu ovulaci jsem jí věřil :-). Ďábel zkrátka nabídnul úplně všechno, co mohl, ale nestačilo to. To se holt už tak v životě stává. ()

mzss1

(67%) Pro mě je to těžce hodnotitelný film. Svojí úroveň a především originalitu to má, o tom není pochyb. Mám rád filmy, odehrávající se u soudu, zde mi ale nějaké ty výslechy apod docela chyběly, nebylo jich tolik, kolik bych si přál, ale to je fuk. Pravda, ze začátku mě to moc nebralo, mělo to pomalé tempo, ale postupně času se to rozbíhalo. Ta linie s Charlize Theron byla dokonalá, to její utrpení, které postupně došlo až do jejího konce – to nemělo chybu. V druhé části filmu je už lepší, temnější atmosféra. Keanu Reeves zde sehrál solidní výkon, ale úplně mě nenadchl. Zato Al Pacino je zde výborný jako vždy – ten chlap má prostě to své originální charisma, zejména ve finále po herecké stránce exceloval. Takže dobrý film, ale co jsem mi vlastně nelíbilo, nebo mi moc nesedlo? Ve finále to má dvě pointy, ta první je vcelku rozumná, ale přes tu druhou s tím ďáblem se přenést nemohu. Jako bylo to přehledně vysvětlené, ale celý ten závěr film dost potápí a nakonec vyjde do ztracena. Krom toho to bylo dost předvídatelné. Rozhodně bych něco vylepšil, zahodil, přidal, nebo to asi už nemohlo dopadnout lépe. Stručně řečeno, finále mi nesedlo, celkově z filmu tak uchvácen nejsem. Ale nepohoršilo mě to, kvalitní film to je, to uznávám, ale viděl jsem ho naposled. ()

k212

Rozhodně se jedná o velmi povedený film, jak po stránce filmařské tak po stránce herecké. Hudba, střih, kamera - výborné. Keanu Reeves nevyčerpal moc hereckých prostředků, prostě tam jsou cítit rezervy, jako by měl o trochu na víc, Al Pacino si svoji postavu evidentně užívá s velkou dávkou sarkasmu, nadhledu a to ho dělá jasným králem nad všemi přítomnými. Bohužel Reevse přehrává i Theronová, jejíž postava projde razatní změnou, uvěřitelnou, nutno podotknout. Ani ostatní herci ve vedlejších rolích nejsou špatní, ale přece jen už sekundují. Film má dusnou až dušnou atmosféru, mám za to, že se v rámci žánru podařilo dosáhnout vrcholu, bohužel celkově mě na filmu přece jen něco schází , asi více Ďábelského filozofování a co mě celkem naštvalo byl předvídatelný konec (prostě na těch pět to není). Takže za slabé pokulhávání scénáře na konci, to je za čtyři. ()

kingik

Tak nějak mě ten film nepřesvědčil, slabinu vidím v jeho pitomém konci. Řada scén ve filmu je poměrně odvážných, odhalená Charlize Theron v kostele nemá chybu, ďábelsky rozehraný Al Pacino je dobrý a Keanu Reeves se vzepjal ke kvalitnímu výkonu, ale tam, kde film mohl pokořit běžné hranice, se nakonec ustrašeně stáhne a nabídne polopatický konec, po kterém jsem byl znechucen. Film je to zajímavý, ale jeho vyznění ho sráží do vod průměru. ()

Snorlax

Tak jsem přes dvě hodiny hledala hloubku tohoto filmu. Nenašla jsem ani jeho šířku a výšku. Nápad to nebyl až tak špatný, ale dal se zpracovat mnohem komorněji a především na kratším prostoru. Důležitá informace je, že americký ďábel nemá řidičák a jezdí metrem. ()

InJo

"Právník se svědomím? Ty si ze mě snad děláš srandu?!" Většina právníků jsou prostě neřádi. ;) A asi žádný jiný film to nedokazuje tak mazaně jako tenhle rafinovaný thriller, který oslňuje brilantními hereckými kreacemi (charizmatičtější filmový ďábel, než je ten Pacinův, pravděpodobně neexistuje) a neuvěřitelně chytrým scénářem (mistrně fungujícím jako regulérní nadpřirozený horor i jako metafora současného světa, ovládaného bezcharakterními kariéristy), jenž vrcholí odzbrojujícím několikaminutovým finálním dialogem ústřední dvojice. 90 % ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (viac)