Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

Mariin

Nová Anglie, 17. století. Muž je se svou rodinou vyloučen z puritánské obce a usazuje se na samotě v lesích, kde řádí zlý duch. Zpočátku působí film celkem věrohodně (jde o jakýsi historický neorealismus), ale zhruba po první velmi smutné půlce se stále více zaplétá do iracionálního šílenství. Ačkoliv je rodina zbožná a utíká se k Bohu, nedostává se jí žádné ochrany. Bůh tu není, je tu jen zlo, které si s člověkem dělá, co chce. Příznačné pro postmoderní rouhání, infernální beznadějný kruh, ale ani po formální stránce se nejedná o nic dobrého. Scény se omezují na ztemnělé interiéry srubu a na výseky lesa, čarodějnice jsou zde znázorněny jen okrajově. Protože tento film se sám bere vážně, je třeba ho hodnotit přísněji než běžný kratochvilný brak. ()

silentname

Premýšľam, kedy som naposledy videl film, ktorý by ma takto hlboko zasiahol a vyvolal vo mne toľko nepríjemných pocitov po jeho dopozeraní. A jediný, ktorý ma napadá je film, ktorý som musel vypnúť Where The Dead Go To Die. Nemyslím si, že tento film je nepríjemný až do takej miery, no napriek tomu sa človek nemôže zbaviť toho nepríjemného pocitu, čo sa bude diať ďalej. A pritom to rozpráva len príbeh rodiny, ktorá sa ocitá vo veľmi nepríjemnej situácii po zmiznutí ich najmladšieho člena rodiny a akoby sa na celú ich farmu zrútila obrovská kliatba. Sú veci, ktorým som asi úplne nerozumel (a možno im ani rozumieť nechcem), no to sú len drobné detaily, ktoré by som mohol dať ako výtku. Veľmi musím pochváliť výkony Ralpha Inesona a Anye Taylor-Joy. Absolútne ich cítim v ich postavách a všetky scénky s nimi sú silné a dobre spracované. Osobne by som asi pochválili scénku, kde sa William modlí za to, aby sa Boh zľutoval nad jeho deťmi a uzdravovanie Caleba. Absolútne dokonalé. Film je maximálne depresívny, špinavý a temný a človek celý čas nasáva atmosféru Anglicka počas sedemnásteho storočia pôsobí to natoľko uveriteľne, že človek po filme ostane skutočne otrasený a má pocit, že film ho vydesil tým správnym spôsobom. Nikdy neviem čo bude pokračovať a celý čas som bol v napätí. Záver je skvelý a hoci mám na jazyku nejaké otázky... radšej ich nevyslovím. Film, ktorý skutočne vydesí. A som rád, že som ho videl. Moje drobné negatíva sú akurát herci dvojčat, ktoré sú občas trošku otravné a myslím si, že ani matka ma až tak nechytila. Najlepší sú naozaj William a Tomassin. Pre fanúšikov hororov, ktorý nie je plný skákačiek a strašení, ktoré už poznáme tento film vrelo doporučujem. Hodnotenie: A- ()

eLeR

Robert Eggers ma preniesol do polovice sedemnásteho storočia. Bez debaty. Bolo to temné, znepokojivé a vyvolávalo to nepríjemný pocit, čo ešte viac umocňovala hudba. Herci nemohli hrať lepšie. Príbeh zaujímavý a krásne čitateľný. Toto nebol žiadny mysteriózny horor, ale psychologická dráma a nepríjemná ako hrom. Titulkovým dodatkom bol koniec ešte viac umocnený. Skvelé kino! ()

Chrustyn

Atypický horor, který je úplně jiný, než si kdokoliv může na první pohled myslet. Film má neuvěřitelně poutavou atmosféru, ale po celou dobu působí na diváka až moc únavně a zdlouhavě. Těch pár skvělých scén, výsledný dojem moc nezachraňuje a tak si divák odnáší neobvyklý zážitek, který si však nebude chtít připomenout. ()

korbitch22

Divácky hodně nevděčný horor, krásně zapadající svým režijním uchopením spíš na filmové festivaly, než do multiplexu.První hodina je dost zdlouhavá, postavy nesnesitelně plkají o bohu a to já nedávám pět minut v kostele, natož hodinu ve filmu, když ale přejdu ty náboženské slinty, atmosféra je opravdu výborná navíc umocněná výýtečným hudebním doprovodem.Otec rodiny fámozně zahraný a i ostatní herci včetně dětí opravdu válí.Dal bych býval asi obstojnou triplstárku, ale poslední půl hodinka je naprostý náhul a po filmu mi nebylo vůbec dobře a to když se hororu povede, splnil účel.Kdo čeká moderní horor bude zklamán a půjde s hvězdami dolů.Já čekal přesně něco takového a upřímně sem se toho spíš bál a teď jsem spíš mile překvapen.Po druhé si to určitě nepustím, jako drtivou většinu hororů, ale v kině to splnilo účel a Eggers je určitě do budoucna velkým žánrovým příslibem.70%. ()

classic

Ja napíšem v komentári to, čo nikto predo mnou, asi nespomenul ? Režisér, Robert Eggers, je gigantický T-A-L-E-N-T na poli H-O-R-R-O-R-U v strhujúcom, nervydrásajúcom, originálnom a mrazivom - DEBUTE - ( som zvedavý, čo prinesie ďalej... ), pritom, rád by som poznamenal, a to som aj čakal, keď som bol v kine na filme, že toto nebude záležitosť pre typických pojedačov filmov, bežných konzumentov, ktorí sú lační po jednoduchej zábave v podobe výplachov, ktoré dnes letia, t.j - komiksy - Avengers, Batman, či science - fiction, typu - Transformers. Tak vážení, vy sa practe, kade ľahšie, lebo tu nemáte, čo robiť, a to myslím vážne ! 95. % návštevníkov, možno i viac, boli z filmu, totálne zdeptaní a rozčarovaní, ja som si naopak, film - extrémne užíval, lebo som vnímal, čo režisér - prezentuje... Ako prvé by som uviedol, že jeho V-Z-O-R, by mal byť S-T-A-N-L-E-Y K-U-B-R-I-C-K, lebo jednak používa hudbu, podobnej z jeho klasiky - 2001 - Vesmírna Odysea, v pasáži, kde astronaut - Dave, letí nekonečným vesmírom v dych remeselne zvádnutej - cca. 15. min. sekvencii, či ešte atmosféra je tak hustá, extrémna, ako zo snímku - The Shining. A práve na Osvietení, si poctivo zakladá... Prekonávam sa, lebo svoje tvrdenia som si overoval, a mám P-R-A-V-D-U !!! Je to geniálne desivý, pomerne i explicitne a kontroverzne - zároveň, oslňujúci, originálny FILM - 1. , aký tu, dlhé roky nebol, hovorí sa v ňom starou angličtinou, ktorej by nerozumel ani dnešný človek, vyzbrojený od päty po hlavu, týmto jazykom, - 1. - dbajúci na detaily, atmosféru, a ja som tak šťastný, že všetci boli z filmu sklamaní, lebo to mi robí dobre ! Herci sa prekonávajú, sympatická - Taylor - Joy, je pomerne obstojná, je to hlavná postava, ako vlastne celá rodina, ktorá je vyhnaná na okraj lesa, kde začína pomaličky šalieť, dominuje tomu - ich OTEC, ktorého hlasu, som sa bál, dynamický a znepokojivý, decibelový hlas, aký som asi nikdy nepočul, de - facto, je to rodina, ktorá je extrémne - nábožensky - fanatická, ktorá sa vierou - prekonáva, o chvíľu, sa veci dajú na úplne inú, rozdielnu - úroveň, z deja neprezradím absolútne nič, len na okraj, je to o jednej fanaticky nábožensky orientovanej rodine, ktorá ma - vydesila k smrti !!!!! ()

Crocuta

"Čarodějnice" sice nedosahuje hloubky beznaděje a ochromující tíživosti třeba takové "Sauny", ale párty s černým králíkem, zabavováním dětí, nad jehož rychlostí bledne závistí i norská pěstounská péče a tvrdohlavým domácím mazlíčkem, který nás přesvědčí jak je důležité míti Philippa je i tak bezesporu zatím (v dobrém slova smyslu) nejděsivějším filmovým zážitkem roku 2016. ()

heyda

Atmosféricky a emotivně skvělý počin, ale bohužel ten scénář je místy až otravný. Na příběhu mě štvalo nejvíc asi to množství nezodpovězených otázek. Taky mi chyběla mi tam hudba. Dám 4 hvězdy, abych tomu trochu zvedl hodnocení, ale spíš je to na ty tři hvězdy. 65% ()

Stanislaus

Čarodějnice rozhodně není typickým hororem, už jen proto, že se během něj nemá divák ani moc šanci leknout, nicméně i přesto film nabízí několik velice drsných scén, které se bezpochyby nejednomu člověku při sledování zaryjou do paměti. Skutečnost, že film tak nějak postrádá lekačky, není úplně na škodu, jelikož si myslím, že zde šlo spíše o jisté budování atmosféry tehdejší doby, což se povedlo - od pochmurné výpravy, přes depresivní hudbu až k hereckým výkonům (zaujaly mě zejména dětské role). Musím přiznat, že jsem možná čekal něco víc od filmu, který je ověnčen nejednou pochvalnou kritikou - ale i tak stojí za zhlédnutí. Zkrátka netradičně pojatý horor, který těží zejména z míry autenticity a hereckých výkonů malých herců. ()

rikitiki

Jestli se chcete pobavit cukrátkovými čarodějnicemi s pruhovanými ponožkami a špičatým kloboukem, tohle není film, který vás uspokojí. Jestli se chcete lekat vyhřezlých střev, odporných proměn a řezavých hranic, tohle není správná volba. Protože tenhle film je o tom, jak to bylo doopravdy. Jak se rodí čarodějnice, jak působí a jak umírají. A to skutečně. Spánek rozumu plodí příšery: takhle přesně čarodějnice fungují. Izolace, fanatismus, existenční hrůza, ztráta, neznámo  – to všechno je materiál, ve kterém se čarodějnice líhnou a rejdí v něm na svých košťatech, které se prohánějí hrůzou ochromenými mozky. Napjaté vztahy dostávají podobu opravdových strašidel a děsů. ____  Snímek má vynikající děsuplnou atmosféru a je vyprávěn převážně z pohledu mladé a nevinné dívky. Tenhle subjektivní úhel není zřejmý na první pohled, ale mnohé situace tak dávají větší smysl. Vidiny pak můžeme chápat jako skutečná zjevení či jako výplod stále více zmatené a vinou pronásledované mysli. Pak i finále se dá brát jako přelud, nikoliv jako doslovná skutečnost. SHRNUTÍ: Horor, jak má být, protože tenhle můžeme zažít všichni. SHRNUTÍ II.: Nestěhujte se do Ameriky, zcvoknete se tam. ()

Jinny

Čarodějnici můžete vidět stejně dobře vidět jako rodinné drama, tak jako výpověď o puritánském způsobu života a uvažování a čarodějnických pověstech. Já jsem se přiklonila víc k rodinnému dramatu. Nejstarší syn si všímá, že velká sestra má prsa, ale hodnotí se puritánskou morálkou, otec ve svojí pýše ničí rodinu, dvojčata popichují velkou sestru Tomasin a ta popichuje zpátky a zároveň se cítí rodinou odstrkovaná. A do toho rodinu vzájemně se obviňující z čarodějnictví někdo krutě zkouší... To všechno je podbarvené hudbou, která vás nenechá v klidu sedět, a některé kamerové hrátky by se měly promítat ve filmových školách. Atmosférou zkrátka Čarodějnice připomene Kubrickovo Osvícení. Možná by bylo lepší potvrzení existence čarodějnic nechat jako záhadu až do poslední chvíle, ale bohužel to tak není. Už v prvních minutách vidíme, jak to je. A možná nebylo třeba potvrzovat vůbec nic a spolehnout se na děsivost náznaků... ()

poz3n

Jako nijak valnému fandovi hororů, se mi líbí ten trend, mísit hororové prvky s artovým psychologickým pojetím. Čarodějnice dobře pracuje s prostorem a díky vypiplaným detailům dává zapomenout na malý rozpočet. Skvěle jsem udělal, že jsem si dal Čarodějnici pěkně v poklidu v odpoledních hodinách. Nejsem si jistý, jak by moje kalhoty vypadaly kolem půlnoci. 7/10 ()

hrona

Nuda, neskutečná nuda, už upozornění na dývku, že je film přístupný pouze od patnácti o něčem svědčí. Připomnělo mi to hlášku ze Slunce seno pár facek: ,,prosim tě Josef cos nám to tam pustil, to je hrůza furt se tam akorát někdo modlí,, a to prosím pěkné doslova, tak, jako se modlí v tomto filmu, není ani u biblických příběhů O nějakém tajemnu tu absolutně není žádná řeč, jestli toto někdo srovnává s Vesnicí, tak netuším, nač hleděl. Rozhodně by filmu slušel dramatičtější a hororovější nádech. Chápu, že se tvůrci snažili o podobenství tehdejší doby, až fanatické křesťanství, víra a pocit strachu snad úplně ze všeho, izolace se do svých vnitřních pocitů víry a podobných duchovních a duševních stavů, ale.... Hlavní dospělý herci, včetně dcerunky jsou těžce nesympatičtí a herecky nijak nezáří, naopak dětská část je roztomilejší i co se herectví týče, podstatně na vyšší úrovni. Slabota, veliká slabota. ()

Ivoshek

Minimalistický film s mimořádně hutnou atmosférou. Mimořádně. Z vesnice vyhnaná rodina žije u lesa a v tom lese zase žije čarodějnice. Zlá. Děsně zlá. A tihle dobří, pobožní lidé z toho mají tuze zamotané hlavy... už od momentu, kdy zmizí kojenec, je jasné, že to nebude dobré. Body za dobové hadry a starou angličtinu, za kameru, děsivě skřípavou hudbu a herecké výkony. ()

honajz

Marně přemýšlím, co vlastně filmem chtěl autor říct. Vychází mi z toho takové to ateistické "Bůh není, nic nemá smysl":Je však s podivem, že v tom případě autor věří na čarodějnice a černé kozly a klovající havrany. Asi by si měl trochu srovnat v hlavě svoje schizofrenní myšlenky, než bude pozdě. Jinak film má skvělou kameru, dokonalé herecké výkony, zpočátku dokonce napínavou linii příběhu - ale co je to platné, když se po chvíli začne rozpadat autorovi pod rukama (bodejť, když neví, co vlastně chce říct, tedy kromě toho "nevěřte v Boha, ale v pohádkové bytosti jo"), a vůbec celé téma prokletí daleko líp zpracovává kdejaký italský béčkový horor ze 70. let (protože tam s prokletími mají bohaté zkušenosti, zvláště na vesnicích, ale to bych odbíhal). Mimochodem, už mne unavuje, když v současných filmech je někdo věřící, že je zobrazen jako více či méně skrytý psychopat a hříšník až na půdu. Nu, to křesťané vědí, že jsou hříšní, to nemá smysl jim říkat, modlí se za opuštění svých hříchů každou mši v kostele (začíná to "vyznávám se všemohoucímu Bohu a vám všem, že hřeším myšlením, slovy i skutky..."). Ten film je vlastně blbý. Popravdě mne brzy začal nudit a nakonec ani nic neodhalil, neřekl, nepřišel s překvapivým zvratem, a vlastně mám pocit, že postavy jednaly jen z vůle scenáristovy, nikoliv podle charakteru. Zbytečně moc slov na tu blbinu. ()

anderson

Precenená volovina, ktorej je aj jeden zárez priveľa. A záver v twajlajt štýle človeka dorazí viac, ako keby miesto sledovania vykonával radšej niečo osožné. Napríklad rúbal drevo na zimu. (8.5.2016) ()

hansel97

Už jen důrazem na příběh a jeho originalitou se Čarodějnice vymyká většinové hororové tvorbě, správně navozenou nervy drásající atmosféru však občas kazí příliš fanatické vleklé rozhovory postavy a také fakt, že kromě velkolepého finále je celý snímek takové zneklidněné čekání. V mých očích hodně dobrý průměr, kterému ale nemohu dát 4 hvězdičky, protože mě po většinu stopáže nijak nenadchl. ()

eraserhead666

Jak vůbec může někdo pochybovat o tom, že je Čarodějnice horrorem? Jo, aha... Není tam přemíra zvukových lekaček, je tam hustá atmosféra tajemna a zlo v podstatě vůbec neukáže svou tvář. Prostě to na diváka neskáče přímo z plátna ale tvoří se to v jeho mysli. To chápu, že s tím může mít někdo problém. Plně funkční, chytře napsaná, skvěle napsaná, ještě lépe odehraná, prostá syrovost. Jak se říká, ďábel tkví v detailech. 4,5* ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz