Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

MAAUZ

Farmář Will je vyobcován k lesu, kde musí sbírat SVÍZEL a mlátit plesnivý obilí na chleba, aby uživil svou VELMI POBOŽNOU rodinu - ženu, malá dvojčata, rozumnější dceru a batole, které.. mno, nedopadne po chvíli dobře. Je uneseno (jak je vidět v traileru), matka se z toho zhroutí a začne bláznit. William si najde nový koníček - sekání dříví. Dvojčátka se drží za ruku, hopsají po "dvorku" a pozpěvují děsivé básničky s krásným černým domácím mazlíčkem - strašlivým kozlem, poskakujícím po zadních. Starší syn na tajňačku veme flintu, dvakrát větší než je on, a vydá se do lesa s blbou myšlenkou, že zachrání rodinu od chudoby a hladu. A od tý doby se začínají dít už jen VELMI NEPŘÍJEMNÝ věci! Děti držkujou a zlobí, tak dostanou zaracha. Fotr je za trest zabední prknama ve stodole. Tahle scéna, pro mě velmi osobní a nepříjemná, mi bohužel připomněla teror ve skautu, kdy jsem dostal nakázáno hlídat sám v noci tábor. Takže si představte, že sedíte pod nějakou zkurvenou dřevěnou home-made kantýnou, jste obklopeni absolutní tmou kolem sebe. Jako tmou-tmou, takovou černotou. Chvíli trvá, než se v ní rozkoukáte. Ono je lepší nesvítit baterkou vůbec. Všichni spí. Čas vám neutíká. V lese opodál stále něco šustí nebo pobíhá (přesně jako tady). Akorát u mě to byli ježci nebo divoká prasata. Prostě jsem na to neměl koule, šel spát a nastavil si budíka, abych na hlídku probudil dalšího kluka, co měl jít po mě.. Bobříka odvahy bych tedy nikdy nezískal. Jsem totiž pussy. PS: Chvílema jsem doufal, že se z farmáře stane WITCHER a čarodejnici buď sestřelí nebo jí usekne hlavu.. The VVitch nejspíš neosloví každého člověka. Mně je momentálně z filmu dost divně a jdu ho raději zaspat jako kdysi na tom táboře... ()

speedy7929

Čarodejnica? Kde?!! Kto videl trailer nemusí ísť ani do kina, aspoň nebudete sedieť 90 minút na zadku a sledovať "starodávne" posadnutie diablom, ktoré ani nestojí za to. Jediným plusom filmu je, že verím tomu ako boli ľudia v tej dobe takí "pozadu" a sympatická Thomasin.. Ozaj som od toho očakával viac, chýbal tomu tak celkovo dej, nejaký ten zvrat alebo len nejaký ten kontakt s čarodejnicou. Pre mňa osobne sklamanie. / 25% ()

boo-boo

Nálepka horor síce na mieste je, no Witch má podľa mňa bližšie k ľudovej povere, skoro až rozprávke (pre dospelých). Príbeh je pomerne prostý, no na minimálnom priestore a s minimálnymi prostriedkami vytasí atmosféru za akú by každý súčasný hororový tvorca dal minimálne obličku. O hercoch nemá zmysel diskutovať, vyzdvihol by som však isto prácu s tými detskými a ako charizmu Ralpha Inesona (ten chraplák!), tak mladú Anu Taylor-Joy, na ktorej celé predstavenie stojí. Obrovská škoda je nedovysvetlených vedľajších liniek, obzvlášť tej okolo dvojčat. V každom prípade je The Witch veľmi vydarený film a kritiku od fanúšikov "hororov" si rozhodne nezaslúži - má síce viacero múch, no čo do hororových kvalít neostal žánru dlžný nič. ()

TSZ

Atmosférický horrorový art z prostředí hardcore katolické rodinky ze 17.století. Silně věřící ňoumové se odstěhují z města na samotu do lesů, kde dávají lišky (a čarodějnice) dobrou noc, což se začne projevovat mizením dětí, šílením kozla a podobnými prvky... ke cti snímku slouží, že se nesnižuje k ubohým a nepříjemným lekačkám, ale snaží se strašit "po staru" temnou atmosférou, což jej odlišuje od většiny současných horrorů. ()

Shitonit

Nepostřehl jsem, že to je horor. Tak jsem do toho vlítl, a celou domu jsem přemýšlel kdy to začne. Na konci jsem zjistil, že nezačne. Je to sračka. Děsivá napínavá super natočená sračka. Kdybych měl rád horory tak se jedná určitě o výbornou podívanou. Ale že nemám.. tak je to sračka bez děje :-) Nebo tak nějak.. ()

Marty7CZ

To už tady dlouho nebylo!!!! Nekompromisní atmoška ůděsný divný doby, děti tam nejsou jen kompars do počtu a kamera výborná. Velkej nářez!!! 80% ()

BrianMorello

No tvl.. Tak tohle je velké zklamání. Na film jsem se vážně těšil, protože upoutávky s hustou atmosférou mě dost navnadily. Ale všechny ty zajímavé scény z trailerů jsou ve filmu použity tak hloupě, že podobně jako ostatní scény, nejsou ani strašidelné ani zajímavé a já přemýšlím, jestli se mi líbilo aspoň něco málo, ale vážně si nic nevybavuji. Když si tu tak pročítám některé pětihvězdičkové komentáře, začínám mít pocit, že jsem nejspíš koukal na něco úplně jiného. Opravdu nechápu, co mě na tomhle filmu mělo vystrašit, znechutit, nebo třeba jen aspoň zabavit. Teď jsem si ale vzpomněl, že hudba v některých chvílích docela ušla.. takže lepší jedna hvězda! ()

Sinusiridum

Ani nemůžu popsat, jak moc se mi to líbilo....trochu jinačí film, než klasik holyvůdská produkce :-) film tak trochu po evropsku. Tolik strachu, úzkosti a beznaděje se jentak nevidí. Nad tím vším práskající bič náboženství a všudypřítomná víra v boha. Co je tady peklo a co je vysvobození? Možná to nejhorší zlo. Nooo ale uvidíte :-) Má to zvláštní tísnivou atmosféru, hodně nepříjemnou...prostě PSYCHO :-D (naprostá spokojenost a nadšení) ()

Renci odpad!

Film sa obraňuje dobovou atmosférou, angličtina je natoľko komplikovaná, že musím čítať titulky a ponáram sa do značne ponurného príbehu. Asi po pol hodine mi všetci protagonisti začali silno liezť na nervy. Aby som upresnil, atmosféru to nemá zlú, lenže keď keď počúvate stále báchorky o tom ako Ježiš sníma hriechy sveta, že sme hriešnici a k tomu všetkému v filme je jedna (!!!) strašidelná scéna, ináč je to psycho so stupídnymi dialógmi, no nevie neviem... Vyvinul som strašné úsilie aby som toto dopozeral. Neviem vlastne kde sa stala chyba. Asi je tento film na mňa príliš ,,art,, . Bodík dávam za záver, hoci myslím, že aj ten je predvídateľný hneď zo začiatku. Kam sme sa to dostali, keď recenzenti toto označujú za žánrový skvost. Velebnosti, jdu blejt.. ()

joelly01

Porad jsem vahala ctyri nebo pet, ale jelikoz "The VVitch" je po dlouhe dobe horor u ktereho jsem se FAKT bala, tak davam pet, protoze kdyz se jeden u hororu boji, tak je to asi "job well done", no ne? Koukala jsem na to o pulnoci, sama doma, coz asi umocnilo ten dojem. Kdybych na to koukala odpoledne u zehleni nebo na bezicim pasu tak jdu asi na ten prumer, ale takhle me to celkove dostalo. Jasne, neni tam non stop nejake hrozne peklo , ale ja jsem se te carodejnice doopravdy bala a atmosfericky mi to vubec prislo dokonale. Skvela vec. Ony i ty chytre horory maji neco do sebe kdyz jsou dobre natoceny a divate se na ne v ten spravny moment. ()

dannyd14

Opäť sa nám raz potvrdilo staré známe pravidlo- iný kraj, iný mrav vo filmovom poňatí- iný trailer, iný film. Dvojminútový trailer nadchne viac ako samotný vyše hodinový film, keďže tam je strih, úprava, vložky hororových prvkov bezproblémovou doménou, u filmu, ktorý má dlhšiu stopáž je to už o čosi ťažšie, ak nemáte po ruke kvalitného strihára, ale hlavne režiséra, čo by vniesol do deja to, čo by robilo tento snímok tak zaujímavým. Samozrejme, porovnanie trailer-film na kvalite hocijakého filmu neuberá, ide len sčista-jasna o postreh. Nevadí ani neoriginalita, tú už len tak ľahko nenájdeme skoro v každom hororovom/mysterióznom filme, keďže archív takých filmov je dosť preplnený od x. rokov. Čo je však najviac zarážajúce je tempo filmu, ktoré je veľmi rozvláčne. Pozerať sa skoro celý film na biedny život dedinčanov, ich vnútorné pocity, medziľudské vzťahy a prehnanú ideológiu je pre diváka dosť demotivujúcou a zaťažkávajúcou skúškou odvahy. Chýba častejší náznak tajomna, napätia, aby sa divák aspoň chvíľu necítil ukrátený o hororový zážitok, ale ani o ten mysteriózny. O prostredí sa nedozvieme nič, chýba prepojenie hlavných postáv na pustej farme a vedľajších postáv v dedine, s kontinuálnymi dialógmi hlavných postáv si sotva vystačíte a osud postavy, ktorá tak skvele rozpumpovala zápletku a "mala" začať aj vnášanie jednotlivých hororových a mysterióznych prvkov do tohto filmu, zrejme zostane pod rúškom režisérskeho tajomstva. Ale aby neboli len samé negatíva, pozitívnym článkom je Anya Taylor-Joy, 19-ročná (v čase nakrúcania), doteraz neznáma či menej známa talentovaná rodáčka z USA, ktorej kariéra sa, dúfajme, že už úspešne naštartuje, pretože podala slušný výkon s jej dobovým anglickým prízvukom. Akurát, čo sa týka predností, ostane to len pri jej krásnych a pútavých kukadlách či neskôr rozpustených vlasoch. Poteší i prenášanie hororových prvkov na zvieratá, takmer neustále nočné prostredie a niektoré desivé scény ako napríklad diablovo ľudské telo na posteli, čo je od čias Štvrtého druhu jeden z najviac dychvyrážajúcich momentov. V konečnom dôsledku, ide o film, ktorý nepoteší, ale ani moc nesklame. Silná zápletka sľubujúca veľa spolu s prostredím farmy a lesa sú premárnené zlým výberom režiséra, ktorý akoby vám dal darček do ruky, ale hneď na to si ho vzal späť a čakal na vaše reakcie. Náplasťou na zahojenie mal byť sled životov dedinčanov na farme, ich vnútorných rozkolov v rodine, ale to by žánru filmu skôr prislúchal štítok s nápisom "dráma". ()

MindTuber

Obrovské zklamání, protože trailer hrál na tu pravou čarodějnickou notu a já se dost namlsal. Možná mi jen tento horor, podle pozitivních komentářů jiných, nesedl. Je to opravdu zvláštní, protože když si to shrnu dostávám výbornou atmosféru odloučení a přítomnosti zla, dobře obsazené role (Ralph Ineson jako fanaticky věřící otec, Anya Taylor-Joy jako dospívající a drzá Tomassin), dobrou práci s kamerou i hudbou. Tak co tomu chybělo? Nejspíš jsem čekal, že se najednou něco stane, že se děj strhne v úzkostlivou beznaděj, při které se bojíte polknout, protože vás sledují ty divné kozlí oči. Nic z toho se však nestalo. Sice má konec stupňující tendenci a závěrečné scéně s Tomassin dávám palec nahoru, ale to je pořád málo na to, abych si u závěrečných titulků neříkal: ,,Cože, to je celý?". Lepší dvě. ()

Brooks

Vivat hororovej nezávislej scéne a jej reźisérom, ktorí sa neboja vkročiť do nekomfortnej zóny a vyhýbajú sa kompromisom. Divácky náročná, depresívna psychóza, ktorá je ostrejšia než všetky britvy Freddyho Kruegera, Jasona Vorheesa a ďalších podobných exotov. Magická, výborne pracujúca s náznakmy a v diabolsky gradovanom závere vyhrotená na maximum. Famózne zahrané. Výborne zrežírované. Debut hodný pozornosti. ()

Miagy

Extrémne rozporuplý film, neviem sa dohodnúť sám so sebou, či filmu dať plný počet alebo len minimum hviezdičiek. Čo sa týka uveriteľnosti, čo sa týka atmosféry prostredia, lesu, chaty...to všetko bolo natočené s neuveriteľnou precíznosťou, šikovnosťou. Herecké výkony boli nadriemerné, herci sa do úloh vžili tak skvele, že som miestami myslel, že tak žijú dodnes. Mysterióznosť filmu je podčiarknutá skvelou hudbou, prvkami hororu na báze poviedok, povestí, legiend, ktoré sa mohli stať. Aby bol film uveriteľný, nemohlo tam toho by viac. Verím, že podobné príbehy sú založené na skutočných legendách. Čo by som však filmu vytkol je záver. Čakal som (úprimne) omnoho viac. Keďže čarodejnica vo filme existovala, nerozumiem, prečo ju ku koncu zmietli zo scenára. Ostal som sedieť a čakal som nejaký zvrat. Z filmu nemajte veľa očakávaní! ale myslím si, že aspoň kvôli atmosfére a dobovosti stojí za to ! ()

Zombiepod

Neobyčajne pútavý štýl nakrúcania a atmosféra budovaná predovšetkým pomocou zvukov do ticha - to sú v podstate najväčšie prednosti filmu. Stará anglická povesť podaná ako pesudoumelecký horor, to nie je pre mňa to pravé. Vidno, že Eggers si išiel za svojim cieľom a vedel čo robí, no z atmosferického a temného stredovekého hororu vzišla vo výsledku úsmevná somarina, ktorá vlastne nemá ani hlavu ani pätu. Uznávam však tvorcov za to, že použili historické pramene, dokonca aj skutočné dialógy zo zápiskov a dokumentov o čarodejniciach, no to veľmi túto uspávanku, ktorá v podstate nestavá nič na napätí ani strachu, nijak nezachráni. ()

elimS

20% - komentář 20ti slovy: Mysteriózní horor o čarodejnici? Hm, prd, dostal jsem ukřičené děcka, ubrečenou holku, modlení, kozla a matku co vypadala jak ségra od Rodena :D ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz