Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

Furmi

Konečne horor ktorý ma dostal ! Čarodejníctvo, okultizmus a starodávny mysticizmus zbožňujem a tento film dopadol o dosť lepšie ako som čakal. Presne tak a možno aj o štipku lepšie ako by to malo byť o tejto tématike vykreslené. Ponurá temná atmosféra podfarbená dokonalým soundtrackom vytvárali neopísatelnú atmosféru a od čias The Conjuring som sa opäť naplno bál s veľkým B. Super, takto by mali horory vyzerať. 88% ()

Heero

Tohle byl tak bizardní zážitek, že v podstatě ani nevím, co k tomu napsat. Ale vzhledem k tomu, že jsem skoro celou noc kvůli Witch nemohl spát, tak něco napsat musím. Určitě budou lidi, kterým to přijde jako úplný patok a budou to doslova proklínat, dají tomu odpad-2 hvězdy a pak bude ta druhá část, která to bude zvelebovat. Za mě to bylo víc než horor psycho-drama, ve kterém kdyby bylo trochu míň toho modlení, tedy trochu hodně míň, protože já se modlil, aby už se nikdo nemodlil, tak se jedná o skvělý počin. Přeci jen 100% filmu se točí kolem silně náboženské rodiny kolem roku 1620. Já říkám konečně, konečně je tu něco, co dokáže návodit silnou a velmi znepokojivou atmosféru i něčím jiným, než klasickými lekačkami. Každý kdo se do toho pustí, by měl vydržet až do konce. Rozjezd je za doprovodu neustálého modlení a odpuštění trochu pomalejší, paranoia se však v postupně rozkládající se rodině prohlubuje čím dál tim víc. Nemůžu říct, že by to bylo to, co jsem od toho čekal, ale bylo to jiný a tím to pro mě bylo asi zajímavý a hlavně dost nepříjemný pocitově. Jinak doporučuji přečíst koment od Politik, to je opravdový znalec a má už ohodnoceno 1970 filmů na ČSFD. ()

Blue.Shark

Tři dobré věci: hlas hlavního vidláka, hezká příroda, vcelku slušný odsyp. To jsou jediné tři věci dobré na tomto filmu. Atmosféra skoro žádná (kvílící smyčce automaticky nevyvolají strach), ježibaba se objeví dvakrát, přičemž jednou srká z kozího cecku, rodina je evidentně naprosto debilní a dvě malá děcka bych nejradši použil v reklamě na kondomy. Kdyby to žánrově neměl být mysteriózní horor, ale třeba home video pro úchyly s náboženským fetišem, ani neceknu. Tohle byl ale hodně nepovedený pokus, ve kterém excelovala jen hlavní hrdinka. Ocenit lze snad jen náhled na dobové duchovno, které bylo, světe div se, vyloženě životu nebezpečné. ()

HanaM.

Na konci filmu je napsáno, že tvůrci vycházeli z dobových materiálů. Tyvole, nějací černokabátnící do novin napsali, že nějakou rodinu posledl ďábel, který očaroval jejich rodinného kozla a nějací dementi o dvěstě let později o tom natočí film- a to ve vší vážnosti. Lidská blbost nezná mezí. Jeden z nejhloupějších hororů a fimů vůbec. ()

Illy

No je fakt že tohle je solidní deprese, zároveň parádně vystižená dobová atmosféra, hutná, znepokojivá. Když přistoupíte na to že většina dialogů se točí kolem víry a boha....tohle psycho si užijete. Samotná čarodějnice je taková třešinka na dortu. Za mě doporučuju. ()

VictorMartel

Příběh této údajně lidové pohádky tak či onak vybízí, abychom se zamysleli nad vůlí ohlupovat děti vyprávěnkou o tom, jak odpadlá rodina bude za hranicemi komunity vystavena nehostinným podmínkám a neštěstí: jsme varováni, že budeme-li s převládajícími dogmaty polemizovat, nemůžeme přežít, protože alternativou k podřízenosti je absolutní neúspěch a propadnutí ďáblu. Dech mi vyrazila matoucí kombinace krásy a odpornosti, nekompromisní finální znázornění levitace a hlavně havran, když mu proti měsíci vlají čarodějnické vlasy nebo klove prso oklamané snící matce. Není to plytký efektně děsící příběh, ale studna jinotajů. Graduje explicitnost, dobrá je hudba a ta nádherná stará angličtina... Otcovy drobné lži, trochu ze strachu z ženy, trochu ze strachu o ni… Ztýraný muž, který si před chvílí vyposlechl ten nejjadrnější soud od dcery a je si čím dál více vědom pošetilosti své zatvrzelé rebelie, je skoro hotov vraždit. Další pobyt s rodinou se pro dceru stává natolik nejistým, že sotva ji otec nažene do chléva s dvojčaty, už od nich vyzvídá, aby se ďáblu co osvoboditeli z této náboženské psychózy přece jen vydala. Není divu, že vcelku imunní k osidlům náboženské bludotvorné sebedestrukce je to právě ona, kdo tím peklem projde živý. ()

JM87

Ponurý lesy jak z The Road, jedna fanatická náboženská rodinka a věci, který se začínají dít... takový pěkný poctivý bahníčko, kde se občas něco děje. To mám rád. ()

Shagrath19

Jsem tak trochu v rozpacích,přeci jen horor si představuji poněkud jinak.Mělo to sice docela dobrou atmosféru,ale celkově jsem tak trochu zklamán. ()

Flopik

Film ktorý nemusí sadnúť každému.Som celkom prekvapený pretože takéto niečo som nevidel.Čo sa hororu týka tak to naozaj minimum, nečakajte žiadne lakačky, alebo niečo strašidelné kvôli čomu nezaspíte.Skôr tu ide o tú atmosféru ktorá je ale naozaj parádne.Vopred poviem nebyť nádhernej hlavnej hrdinky asi to vypnem pretože ostatné postavy sú strašne nesympatické.Zaujímavý dej, je to také celé minimalistické.U mňa 60% s tým že tu chápem 4* ale aj jednu,. ()

Copcorn

Parádní lokace, skvělá kamera, geniální audio a pomalu,ale vytrvale budující atmosféra.Během sledování jsem byl dost vtažen do děje a s napětím sledoval každý posun v příběhu. Jednoznačný plus vidím v tom, že čarodějnice jako samotná do děje příliš nezasahuje (Pokud vůbec existuje). Film svou mrazivou a znepokojující atmosférou rozhodně potěšil. ()

KubykF

Atmosférický horor, ve kterým se toho na oko až tak tolik neděje, nicméně každá nepříjemná scéna je skutečně nepříjemná, navíc to nebyl film u kterýho bych si říkal "to se dalo čekat". Líbil se mi i hudební podmaz, který celkově doplňoval pochmurnou a nepříjemnou atmosféru snímku. Plus za dobovou angličtinu. Aspoň teda doufám, že to trefili. :D ()

wampire23

Dlho sa mi nestalo, aby som mal pri sledovaní hororu naozaj nepríjemný pocit. Pocit strachu z toho, čo nevidíme, ale vieme, že tam niekde blízko je. Čarodejnica je presne ten typ filmu, ktorý nemôže uspokojiť všetkých a rozdelí publikum na dva tábory. Som rád, že patrím do toho prvého, ktorého film upútal od prvých minút. Pomalý nástup hrôzy, vďaka nekompromisnej atmosfére náboženského fanatizmu a strachu z nepoznaného, vygradovaný až do extrému. Surovosť a naturalizmus doby zachytená v príbehu rodiny vyhnanej z osady, ktorá zažíva to skutočné peklo na zemi. Herecké výkony maximálne presvedčivé, najmä mladučká Anya Taylor-Joy a jej postava, ktorá sa zrejme ako jediná správa racionálne a práve preto sa k nej všetci ostatní správajú tak hostilne. Niekoľkokrát som si pri sledovaní spomenul na Shyamalanovu Village, ale tá je oproti the Witch ešte romantickou verziou tej ,,doby". Nebyť doslovného záveru, ktorý nesedí k celému predchádzajúcemu dianiu, kedy bolo zlo abstraktné a divák si nemohol byť istý, čo je reálne a čo je paranoja. Stále však vysoký nadpriemer súčasnej hororovej produkcie. ()

petikacka

Tak opět jsem čekala ten fuckt správný horor a zase nic...Prostě jenom další rodinka, která se sama vyvrhla ze společenství, odjela do prdele a tam si jaksi nedokáže poradit s věcmi ,které se jí dějou...A co je na to nejlepší lék?...Hodit to na někoho jiného než na toho kdo to sám dělá...Hmmm velké zklamání...Za mě 45% ()

Muel

| A24 | Jednoduchý horor plný hutnej atmosféry pripomínajúc Hereditary. Tu to ale až tak dobre nefungovalo. Hereditary bolo nápaditejšie a nervydrásajúcejšie. Zaujímavý nápad so staroangličtinou. V rámci hororového žánru priemer. | Eggers vie atmosféru a som rád, že tu sú takýto režiséri, ktorí sa neboja riskov. Eggers je jeden z nich a jeho VVitch sa mi v hlave uložila oveľa lepšie. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Warhorr

Filmu jsem dal nedávno druhou šanci abych zjistil, jestli to na mě udělá třeba větší dojem než před pár lety v kině. Bohužel. Neříkám, že je to totální propadák ale mě prostě tahle nábožensky založená rodina kdy se 2/3 filmu všichni modlí prostě nevzala. Baba Jaga byla fajn creepy ale bylo jí prostě málo. Zajímavé je určitě i prostředí, v kterém se to odehrává - palouček u lesa v nějaký totální prdeli kde nepáchla nikdy ani noha. Bohužel rodinka má takovou smůlu, že si vybere mýtinku u lesa, v kterém sídlí jedna pěkně ohyzdná svině. Scénka s kozlíkem na konci a celkový závěr filmu byl fajn. Více jak 2/5 dát však nemohu. ()

bolan

Kdo očekává bubáky a čarodejnice, ať si raději pustí nějakou inscenační pohádku. Film si hraje spíš s psychologií a náboženské žvásty excelentě dokreslují stupiditu křesťanského fanatismu. Někoho to odradí, za mě skvělá výpověď doby. Velmi povedený a chladný supernatural. ()

Yarwen

Příběh má málo napětí, což je u hororu kruciální věc. Odehrává se na jednom místě a působí tak trochu fádně. Na druhou stranu je prost jakýchkoliv krváků, kterými se pyšní céčkové rádobyhorory, a - což je dnes poměrně raritní - obejde se i bez lekaček. Ani přes tyto dva plusy však nemohu jít do kladného hodnocení, byť je to o chlup. ()

Matli

Sice trošku zvláštní film, ale nějak zvlášť jsem se nebál. Je fakt, že strašidelný les staré Anglie na mě docela zapůsobil, takže atmošku to mělo, ale ve finále lehké zklamání, spíš mi to přišlo jako pilot k strašidelnýmu seriálu. 48% ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz