Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

Abes

Kdo chce slyšet pohádku? Perníkovou chaloupku. Ten ať uši nastraží. A poslouchá s kuráží. Ta je na místě, bez ohledu na "artové ambice" či názorové výblitky cinestárových konzumentů, tady máme totiž co do činění s žánrovou esencí horrorové příchuti. Bídnej táta, a bídná máma, nemaj prej co jíst tak děti do lesa vedou, zůstaňte tu, no to se ví, táta příjde hned jak naštípá dříví. A tak fotr za měsíčního svitu štípe a vše z povzdálí sleduje zajíček. Mladej Caleb okukuje sestřiny přednosti ale když mu dojde, že mu tady pšenka neporoste odběhne si za místní kurvou, která mu zprostředkuje prvotřídní kontakt s Pánem, to vše završuje poněkud výstřední sousedka, která pro lajdáctví nových obyvatel musí zachraňovat mléko před zakysnutím ještě v kozím cecku. Prostředí hnusného špinavého lesa funguje podobně jako v Shyamalanově Vesnici, akorát se tady explicitně o zlu nehovoří. Napětí uvnitř rodiny se promítá pouze do obviňování jednotlivých členů. Smyčcový doprovod navozuje skličující atmosféru vystupňovanou momenty, kdy se na place objevují holky se zálibou v rozštěpených dřevinách, to pak jdou všechna ratingová a moralní tabu stranou. Čarodějčino ántré, kdy omámený Caleb přistupuje blíž a blíž a my to vše sledujeme z jeho pohledu, byla žánrová chuťovčička nejvyšší kvality, prakticky nikdo tady tuhle scénu nezmiňuje ale na mě zapůsobila nejvíc, právě po ní jsem si uvědomil kolik vzduchu jsem natáhl do plic, jen tak pro jistotu kdyby bylo nutné si úďesem zakřičet. Kritizovat zvýšený obsah náboženských řečí je zcestné, kdyby mi za barákem řádila ultraortodoxní babka kořenářka asi bych taky reagoval na každé zašumnění větví v lese. Jo chytrák nad hloupým vždy zvítězí. Po dlouhé době opravdu čistokrevný horror. Děcka to odehrály sakramentsky, zvířátka jakbysmet. ()

bourec

No,abych čekal sedmdesát minut uděsně rozplizlýho,rádobytajemnýho filmečku s děsný doby,kdy pálily ženský jako starý noviny,držel si víčka,posedával a vyjídal nudou ledničku kvůli posledním dvaceti minutám,který mě nakonec z křesla nijak nezvedli,tak to prrr!!!!!!Film únavnej,vlastně s převahou je to regulérní drama,je to ale děsivě nehezkej film,pryč vod toho.20% ()

Rodriguez

Čarodějnice? Kde? Asi jsem ji musel zaspat, když jsem na tohle dílo musel koukat třikrát, protože mě svým pojetím naprosto uspalo :-D Příště se takovýmto snímkům radši vyhnu. 20% ()

cariada

Vypatlaná rodina kdesi na samotě v Americe v době jejího osidlování. Proč žijí tak debilně osamotě, když se jim tam nic nedaří a nemají co jíst. Máma je magor, děti zlobí, otec vesele lže až se práší, tak, že syn lže taky. Snad jen dospívající dcera, která má jméno jak kluk aspoň tak zní, se chová normálně. Ale to zase přivádí její fanatickou matku k šílenství, k tomu jim zmizí mimino a pak syn a na někoho se to musí hodit. Pořád jen slyšíme o černém kozlu.A kecy o bohu a podobný bláboly. Prostě film je hrozně depresivní a nezáživný. Až samotný konec z toho aspoň udělá horor,ale to už je pozdě. ()

Nach

Film u něhož musím hluboce smeknout. Vypadá totiž tak, jako byste půjčili videokameru osobě z 19. století z USA a on či ona natočil realitu okolo sebe. Není to žádná amatéřina, jde o naprosto profesionální snímek. Postavy ve filmu jsou silně nábožensky založené - ortodoxní. Zároveň těžce pracující. A na pozadí toho sílí i hrozba, která tuto drsnou realitu okoření fantasy-hororovým prvkem. Celé je to tudíž i artovější, prostě film pro festivaly a ne pro široké masy. I proto nemusí Čarodějnice sednout každému. Já ale tři hvězdy dám a málo nechybělo k tomu, aby byla hvězda čtvrtá. Nemám totiž potřebu se na něj podívat někdy znovu. 70% ()

dubinak

Na The Witch jsem se těšila jako dítě na Vánoce a dokonce jsem kvůli ní vážila cestu až do Prahy. Nicméně, na pět hvězdiček to u mě zatím není. Ovšem můžu toho pochválit docela dost. Například prostředí, chladné, drsně vyobrazené, ponuré prostředí, které dodávalo venkovu sedmnáctého století neobvyklou autenticitu. Za další můžu vyzdvihnout rozhodně střih, ten byl asi ze všeho nejintezivnější hlavně kvůli tomu, že když se chystala nová scéna, hudba začala drasticky zesilovat a ve mně se těmi nepříjemnými zvuky začaly kroutit vnitřnosti, načež následující záběr chystal vzápětí další lekavý zvuk, například rozseknutí dřeva sekerou, takže jsem těch šoků utrpěla více než bylo potřeba. Určitě to ale Eggers neudělal nechtěně. Protože atmosférou, kterou vytvářel především nahlédnutím do psychiky postav a pustými zlem osázenými lesy, utvrzoval diváka v tom, že ze sálu nevýjde bez újmy. Celých devadesát minut se dala atmosféra krájet a když jednou za čas došlo na děsivou scénu, opravdu to stálo za to a můžu říct, že lituju svoji sedačku, protože jsem jí při těchto scénách pěkně ničila, jak jsem se do ní zarývala nehty. To je další kapitola. Děsivých scén bylo na můj vkus trochu málo (to je taky důvod proč dávám jen čtyři), ale na to, že je to Eggersovo debutové dílo, myslím, že nic lepšího už jsem prostě dostat nemohla. Poslední věc co mi na scénáři vadila, byly ty neustálé náboženské řeči, i když si uvědomuju, že to je můj problém. Škoda jen, že na takovou stopáž bylo těch řečí vážně moc a spíš se nesoustředilo na to tajemno a nepříjemné okolí bez keců. Každopádně, když nastala scéna, která měla způsobit lehčí psychický otřes, já ho pokaždé měla. Také musím pozvidhnout lekačky, ale ne úplně v dobrém světle, protože když jsem se lekla, tak to bylo opravdu jen ze znásobených decibelů, ale zase to stálo za to. Naposledy jsem takhle šíleně vyskočila ze sedačky u Insidious 3, ale ta byla z trochu jiného šálku. I když mám opravdu ke všemu u tohoto filmu co dodat, vůbec nechci nikoho odrazovat, naopak. Vážně Eggers tímto udělal svojí první trefu do černého a hned v takovém honosném stylu. Dokázal zobrazit hlavně charaktery postav a se vším si pohrával jako profesionál. Kdybych to měla shrnout, líbilo se mi na tom vlastně úplně všechno. Odpouštím i ty šíleně hlasité lekačky, protože jsem si je vlastně užila. Jediná, pro mě chybná věc bylo určitě to, že se moc řečnilo a řečnilo se o Bohu, to je zapřičinění mého nestoprocetního hodnocení, ale chci tomu dát ještě jednu šanci a ten plný počet tomu vrazit. Edit: Po The Ritual, kterému jsem dala čtyři hvězdy a který mě evokoval zpátky k The Witch, musím tady určitě přidat, protože v tomto případě je to filmařina o čarodějnickém tématu opravdu velkolepá, přičemž The Ritual je spíše taková chutná jednohubka. ()

humanbeing

Za mě hodně slabé tři hvězdičky. Co se mě líbilo, prostředí a atmosféra osady poloviny 17. století, herecké výkony a úvod, který šikovně několikrát časově poskočil, a my jsme byli ušetřeni pomalého filmového rozjezdu, a ihned se zaměřil na to podstatné - na první, kratičké, setkání s titulní příšerou. Kupodivu, po prvním setkání se člověk docela načeká na něco byť jen trošku strašidelného. Mezitím sledujeme, jak si skupinka osadníků žije v poměrně špatných poměrech a jediný náznak hrůzy je tu v podobě vyděšeného zajíce, který koulí oči na nešťastné osadníky. Až když se tu po dlouhé době začíná něco dít, chování postav najednou přestane dávat smysl a budovaná iluze se náhle zbortí jako domek z karet. Zklamal mě také závěr, ke kterému se tu raději nebudu vyjadřovat z důvodu spoilerů. ()

Lanark

Je to moje královská výstada sálóního intouše, že pointu klidně zaprodám za atmosféru. A samozřejmě bych se také rád podíval do světa a přitom si popovídal s kozlem. V tomhle mě má Čarodějnice na háku. Povídačky naší babči bych ale ani náhodou neoznačil jako horor, pokud jste v minulosti nebyli nuceni jíst plesivou kukuřici a ještě za to děkovat a tak ve vás tento film vyvolává neklidné vzpomínky. Hans byl sice taky Christian, ale jeho báchorky měly tedy do sebe mnohem víc než tahle prabábi Blair Witch. Zdá se taky, že se současní tvůrci už vyčerpali s vykrádáním vizuálu Stanleyho Kubricka a tak se pustili do vykrádaček audia. ()

C0r0ner

Až do posledních deseti minut to byla "příjemná" sonda do veselé Ameriky začátků kolonizace, kdy se jedna rodina usadí v totální prdeli a ještě neví, že to nebyl úplně dobrý nápad. Teoreticky to mohlo být tak, že holka prostě zmagořila a sundala je sama, ale ten konec to hned šoupl mnohem výš a já byl velmi mile překvapený. 90% ()

Lenka.Vilka

Mám problém s uvedeným žánrem u filmu. Za mě je totiž Čarodějnice rodinné drama, které je trochu řízlé nadpřirozenem, a ke konci je to takový obrovský drama, že působí děsivě hororovou atmosférou. Samota, les hned za humnama, fanatická víra, která mi na celkové smýšlení přišla moc, proto slovo fanatická, potom pár divných a ujetých věcí, které prohloubí celou tu paranoiu a strach z ďábla. A je vidět, že pokud dobře uchopíte postavy, tak jich stačí pouze pár na rozehrání plnohodnotného dramatu, které vede ke konci, který jsem si ani dopředu nepředstavovala jinak než v tragédii a kompletním rozpadu rodiny. No, otázkou je, zda nebyla rozpadlá už dávno předtím a jenom se držela kvůlu těm lžím vzniknutým tím vším fanatismem. A to ani nemluvím o úplném konci. Ten mi tam neseděl. Že to takhle dopadlo. Jenže jak jeli závěrečné titulky, nějak mi to v hlavě došlo. Že po těch všech událostech, by se asi každý rozhodl stejně. A jeho důvody bych chápala. Stejně jako jsem je chápala ve filmu. ()

annihilation

Vím, že někomu víc učaruje komplexní a lépe čitelná dějová linie, jasně rozšifrované postavy, napětí v podobě utíkaní a hudbou předimenzovaných lekaček, ale já na tomto snímku doceňuji přesný opak. Je to příběh podivně gradující v tajemnu obalené atmosféře, příběh protknutý dost jasně čitelnou symbolikou a obohacený opravdu skvělými hereckými výkony. Příběh, který se nedá vyprávět, jen napjatě pozorovat. Možná je to příběh bez příběhu. Ale stojí za zhlédnutí. ()

PavelVanekArt

,,Zlo pochází z těchto lesů.." Tak to máme tu na stříbrném podnose. Čarodějnice. Očekávaný horor roku 2015/2016 ze kterého bylo klasické publikum zklamané, jedinci ovládnutí trailerovou kampaní natěšení a jen hrstka příjemně překvapená. Kam se mnou? Díky bohu na vrchol. Předem ale upozorňuji, že tohle není film pro každého. Musíte si na to najít správný čas a mít tu správnou chuť. Někteří ani jedno ani druhé nikdy nenajdou... Polovina šestnáctého století, Nová Anglie, silně nábožensky založení lidé. V co jiného věřit než v našeho Pána na nebesích a strachovat se Ďábla? Sedmičlenná rodina založí svou farmu uprostřed lesů, byla totiž vyhnána z domovské osady kvůli sporům se sousedy. Ze začátku se daří jak rodině, tak úrodě. Jedna z dcer, Tomassin, hlídá svého nejmenšího (mimino) bratra sama a doslova na vteřinu ho spustí z očí... Od této doby se roztočí šílený kolotoč událostí, kterým takřka fanatická rodina nerozumí. Úroda uhnila, nad farmou se vznáší oblaka paranoie, nedůvěry a lží, koza dojí krev, nejmladší sourozenci komunikují s černým kozlem, ztráta dalšího syna... V prvé řadě bych rozebral divácké ohlasy na VVitch. Lidé čekali bubáky, černou magii, smysluplné dialogy a kopu mainstreamu. Na tohle ale Čarodějnice nehraje, nehraje si totiž na nic. Je svým vlastním způsobem odlišná a syrově pravá. Žádnej Jeníček a Mařenka, žádnej Posledn lovec čarodějnic. Tady se těžce jede na autenticitu a psychickou hru. Jak definujete zlo resp. čarodějnici? Z čeho máme nejvíc strach? Přece z toho co neznáme a nevidíme. Stane se nám něco nevysvětlitelného a my, jakožto inteligentní druh, to musíme nějak vysvětlit. A jak to, s prominutím, doprdele měli asi řešit křesťané v době která je nám v 21. století naprosto ale naprosto cizí? Ale to moc filozofujeme, vraťme se k filmu. První co mě uhodilo byla naprosto špičková hudba. Nevím co frčelo v sedmnáctým století, ale tohle na diskoškách určitě neobstálo. Tady jde o směsici silných zvuků prorokujících zlou a temnou dobu, šedé a sychravé dny, strach z nekonečných lesů a prázdných hvozdů. Zvuková gradace kolikrát opravdu stála za to. Co dál, no jasně, herci. Nevím jak dlouho se na tyhle role připravovali, ale nejvíc uznání za perfektní stylizaci dobové mluvy s mixem náboženských řečí. Otec William a syn Caleb byli topovou hereckou záležitostí, samozřejmě nezahálel ani zbytek rodiny. Já bych se nepostavil k velkýmu černýmu kozlovy ani za prd a už vůbec bych se netvářil jakože je to normální. Děti to ale zvládly na jedničku, jak mluvou, ztvárněním charakterů tak správnou dětskou protivností. Postavy se ale nedají dobře zahrát pokud nejsou správně napsány, takže tady se opravdu nemůžeme bavit o špatném herectví. Syn Caleb ve scéně, kde mluví k samotnému bohu, byl přesvědčivější než já v jeho věku před tabulí. Od první minuty se buduje tíživá a celkem smutná atmosféra která zmizí až v posledních pár konečných minutách, což vůbec nevadí. Samotná čarodějnice byla... no, hlavní je, že byla, já ani žádnou nečekal ale budiž, neurazila žádná z jejích verzí (ale jedna byla zatraceně sexy). Kamera a střih na vysoké úrovni, bez debat. Originálních prvků se ve filmu válí hromady, jen musíte mít otevřené oči (kojení havrana, souboj s kozlem, zajíc) a jsou zpracovány na klobouček. Tenhle odstavec shrnu jedním velkým pozitivem a jední wtf momentem. Wtf moment je samozřejmě konec. Ale zeptám se Vás: Jak dle Vás doprčic vypadá poctivej sabath? Souloží s kozlem (ten nápad jsem využil ve své povídce Ďáblova děvka)? Musel jsem se usmát, ale k smíchu mi to rozhodně nepřišlo, pokud Vám jo, Váš problém. Obrovským a neskutečně dobrým plusem je do detailu vychytaná doba. A zase, nevím jak to v té době vypadalo, ale pokud takhle, nemám s tím sebemenší problém. Kostýmy, mluva, náboženská zaujatost, styl života. Vždyť už jen tohle je ksakru na 4*. Moc lidí má s tímhle filmem problém a já jim to neberu. Jenže pokud mi napíšete, že to byla sračka a tečka, tak jste u mě sračka vy. To není názor, to je blití slov beze smyslu a to umí líp a s potleskem i papoušek. Já se strašně těšil a čekal jsem to, co jsem dostal a navíc kopu originálních námětů k mé tvorbě. U sledování jsem si zapisoval poznámky a že jich nemám málo. Takže to uzavřeme, ne? I přes pár maličkých negativ a zádrhelů hodnotím tak, jak mi velí hlava a srdce. V historickém směru a v ,,čarodějnickém podání,, totiž film nemá konkurenci. Bez nějakého zaujetí 5* a.k.a 100% () (menej) (viac)

Martrix

Sice je to protipól k digiblbinám jako Poslední lovec čarodějnic, ale i když mají Čarodějnice vcelku tísnivou atmosféru, herci jsou neokoukaní a věrohodní a režijně je to celé velmi zdařilé...je to úplně stejně nudné, jako zmiňovaná pohádka pro náctky. Na malém prostoru se odehrává něco divného...jenže už z názvu víme, co to má na svědomí, takže je to už jen o tom, kdo vyvázne a jestli se dozvíme něco víc o původkyni toho všeho. Celou dobu dostáváme co bychom dostat měli, není důvod si stěžovat...přesto mě to nebavilo. Snad proto, že to bylo mysteriózní takovým studeným, až dokumentárním způsobem a horor to vlastně až tak nebyl, protože od stísněného pocitu, který je navíc mixnutý nezájmem o hlavní postavy, je k zneklidňujícímu strachu, který by měl pořádný horor zprostředkovat, dost daleko. Není tam nic originálního, nic opravdu děsivého, nic zapamatovatelného. Takže když to shrnu...dobře natočený polohoror. Velmi slabé 3* ()

Juto

Film má unikátnu atmosféru, je to psychologický brutálny neskutočne deptajúci horor. S vynikajúcimi hereckými výkonmi. Réžia je super. Skvelými nápadmi a záver filmu vás prekvapí. 8,5/10 ()

Bush13

To se takhle střetne bigotní puritánská víra se silami pekelnými a vznikne velešikovně Eggersem podávaná atmosféra hutná jak plymouthský eintopf s plavajícími oky roztomilé Taylor-Joy. Pochoutka. ()

FAITH.BABE

Věřím, že jste-li fanouškem filmových festivalů, antikvariátů a malých kaváren, film vás bude nesmírně bavit, stejně jako rozímání nad omšelou bazarovou knížkou u šálku pressa. Nicméně, já patřím mezi ty jednodušší diváky. Chtěla jsem vidět bradavičnatou temnou ježibábu, zaklínadla, lektvary, Jeníčka s Mařenkou... Ne, dělám si srandu. Čekala jsem marně na krapet mainstreamovější zpracování, i přes trailer, který mi jasně říkal ,,To ode mě fakt nečekej." Moje chyba. Původně jsem měla pod palcem jenom dvě hvězdy, ale pak jsem se lekla. No aspoň něco. Mě prostě bytostně sere láska k bohu a tím bych to uzavřela. Jasně že to bylo půl na půl, ale přišla sem si jak u umučení Krista, kde proběhla čarodějnice, Červená Karkulka a srandovní Velkopopovický kozlík. Takže hipstři, hurá do toho. ()

dr.fish

Mým zásadním omylem a přehmatem bylo očekávání, že se budu dívat na historický film. To ani náhodou, jde o horor a časové zařazení tu nemá naprosto žádný význam. Postavy se nechovají jako v 17. století. Jejich dialogy jsou jak ze Šejkspýra. V roce 1650 lidé takto neuvažovali ani nemluvili. Tak jsem si musel odmyslet tu historickou kulisu. OK. Nevadí. Tak znovu a lépe. Na samotě u lesa se usadí rodinka. A začnou se dít věci. Klasika. Ale přece jen tak klasická ta klasika není. Je to trochu na hlavičku. Vlastně jde o snahu o originální horor a takto bráno je film víceméně v pohodě. Možná zbytečně nečitelný a zamlžený, ale to by zase nebyl originální, že? Tak tak 60% ()

campix

Hodně netradiční horor. Skoro bych řekl, že spíše mysteriozní thriller nežli ta hororová škatulka. Výborně vystižená Nová Anglie v polovině 17 století s dobovou mluvou, říkankami, způsobem života. Téměř hmatatelná a mrazivá atmosféra s minimem vyloženě hororových sekvencí, jak je známe dnes ve většině podobných dílek. Sledujeme pouze rodinu na okraji společnosti sužovanou nepříjemnými událostmi. Nechytilo mě to, ale kvituji zpracování a výbornou atmosféru. ()

animaxis

U tohoto hororu mě ihned zaujala velmi dobře budovaná atmosféra. Zároveň bych ale řekl, že to není takový klasický typ hororu, kdy začátek filmu je nejméně děsivý a postupně se atmosféra zhušťuje. Když se na to podívám zpětně, tak ve filmu není ani jeden odlehčený moment. Celou hodinu a půl víte, že se tu děje něco nepřirozeného a neustále čekáte kdy se to plně projeví. Velmi tomu přispívá prostředí, ve kterém se celý film odehrává. Právě díky tomu máte pořád pocit, že nebezpečí je přímo u vás. Příspívá tomu ale i třeba práce s kamerou, která vás tu místy nechá napínat, co hrozivého odhalí v dalším záběru, nebo hudba, která tu umí vyvolat pocit děsu. Velmi dobře tu byli vybráni herci, kteří své role zahráli dokonale přesvědčivě a nikomu tu nemůžu nic vytknout. Navíc to, že se vyjadřovali velmi přesně jako tehdejší evengelisti, přidávalo na autentičnosti. A ani není divu, vzhledem k tomu, kde se tvůrci filmu inspirovali. Celý film na mě působil správně hororově a konec jsem si popravdě vyloženě vychutnal. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz