Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

vajcochlpko

Skvela atmosféra filmu ktorá vás bude držať napätých až do konca a skvelá Anya Taylor-Joy ktorá to zahrala naozaj výborne. Tento horor odohrávajúci sa v období “stredovekého anglicka” odporúčam všetkými ôsmimi, alebo inak 4/5*. ()

AmunRa

Tohle rozhodně není film pro každého. Žádná slizká monstra a šeptající duchové, jen depresivní prostředí Nové Anglie v 17. století. Film obstojí především jako historický vhled do prostředí a osobností té doby. Hrdinové jsou upřímně (z dnešního pohledu fanaticky) věřící a víra prostupuje jejich životy stejně jako dýchání a potrava. Angličtí osadníci nakonec byli protestanti, kteří odešli z Evropy, protože byli příliš striktní i na tehdejší dobu. Depresivní pošmourné světlo ve dne a ještě depresivnější tma uvnitř, kterou narušuje jen světlo svící, ubíjející práce na poli, neustále ty samé tváře okolo a temný les plný vlků a čarodějnic za domem. To je každodenní realita osamocených farmářů v divočině. Pak stačí pár neúspěchů a začne spirála vzájemné nenávisti, obviňování a psychického rozkladu. Vynikající režie a výborné herecké výkony. Toto opravdu není film pro každého, ale rozhodně je to jeden z vrcholů žánru. ()

Jakub.Holien

Nebudu to roztahovat. Tohle je podle mě společně s Hereditary nejlepší hororový film za poslední dekádu. Žádný jiný film nedokázal zachytit atmosféru středověku a inkviziční doby takhle bravurně. Historicky přesné a naprosto úžasně napsané. Viděl jsem tu recenze, kde lidi nadávají na nesmyslné chování postav. Musíte pochopit, že v té době lidé takto přemýšleli a mluvili. Robert Eggers dokazuje za poslední dobu, že je světlem naděje v sterilizované době, kdy každý film musí být příjemný na dívání aby na něj došlo co nejvíce lidí. Jak Maják, tak Seveřan jsou filmy na naprosto jiné úrovni. Robert Eggers by se klidně mohl řadit na stejnou úroveň jako Denis Villeneuve. ()

JB001

Měl jsem problém to dokoukat,  ale chtěl jsem vidět co se z toho na závěr vyklube.... Sabat feministek. Jedna hvězdička za Evičku Green v perníkové chaloupce. ()

LiborStula

Vycházející režisérská a scénáristická hvězda Robert Eggers začal svou kariéru hororovým filmem Čarodějnice. Na tento počin se dost fanoušků tohoto žánru velmi těšilo, ale po vydání se setkal spíše s rozporuplnými reakcemi. A já upřímně nechápu, z jakého důvodu. Film je velmi atmosférický a v hodně částech i dost znepokojivý (minimálně teda pro mne). Režijně je snímek zvládnutý velmi solidně a jde zde vidět autorova vize a nápady. Díky zasazení v sedmnáctém století v oblasti Nové Anglie se příběh dost soustředí na náboženství, témata legend a pověstí a mystična. Tyhle témata dodávají snímku velkou dávku paranoie, kdy nevíme, co za hrůzy postavy v lese vedle jejich domova čeká. Protagonistou celého příběhu je sedmnáctiletá Tomassin, kterou si střihla úžasná a talentovaná Anya Taylor-Joy. Odvádí zde velmi solidní herecký výkon, jak díky svému talentu, tak také díky Eggersovi a jeho úžasné režii. Jsem rád, že spolupráci těchto dvou nadaných lidí můžeme vidět i v dalších dílech jako je třeba Seveřan. Otce Tomassin a farmáře si zahrál Ralph Ineson. Z jeho herectví jdou cítit všechny potřebné emoce k tomu, aby byl film ještě více znepokojivý. Strach, zloba, nebo třeba i odtažitost, to všechno v jeho hereckém výkonu můžeme vidět a cítit. Hrají tady i další fajn herci, kteří odvádí dobrou práci, ale ti podle mě nevynikají tolik jako právě Anya Taylor Joy a Ralph Ineson. Celkově je zde skvěle vystavěný vztah rodiny, která si přestává postupem času věřit a mezi kterou se pomalu vkrádá podezíravost a nedůvěra. Na všech těchto faktorech Eggers bez chyby staví velmi hutnou a hrůznou atmosféru. Scénář a dialogy jsou dobře napsány a zároveň je super, že postavy mluví jako z minulosti a používají dnes již archaické výrazy a slova. Také musím zmínit a pochválit práci s kamerou. Scény působí jako by se Jarin Blaschke opravdu přenesl do sedmnáctého století. Ve zkratce se jedná o velmi atmosférický hororový snímek se skvělými herci a úžasnou režií, který by si zasloužil větší pozornost diváků.  ()

ronyyy

Naprosto dokonalé zachycení pochmurné atmosféry dané doby. Jen je škoda, že se celých těch 90 minut v podstatě nic nedělo. ()

VashCZ

Nepopiratelně skvělé herecké výkony a atmosféra. Tu filmaři udělali syrovou a pohádkově temnou. Není to žádná syrově realistická Markéta Lazarová, ale je to novátorsky táhnoucí vaše mozkové závity. Jednoznačný problém byl velmi nejednoznačný konec. Film neuspokojivě vysvětlil kdo je vlastně ten onen záporák, který způsobuje kalamitu. Protože ač není nevysvětlitelných jevů mnoho, jsou důležité pro příběh. A vysvětlení, že je to vlastně fantasy, je mi prostě málo. Samotný závěr pak nepřinesl žádnou zajímavou poučku a nechal diváka na ocet. End of story. Jedině že by tím chtěl říct - jdi s davem, nic se ti nestane, ale to trošku pochybuju. ()

Holly_Molly

Čarodějnice nebudou mít nikdy těžkou práci, když je objektem svádění kupa otravnejch děcek, naivní dobráckej jouda kterýho 1v1 vyowní kozel, hysterická tupá kráva a Anya Taylor-Joy :-) ...Film je všim možným, jen ne klasickej horor! Ve všech dobrých i špatných aspektech. Herci jsou fantastický, finále relativně očekávatelný a pochopitelný, atmosféra unikátní a ne vždy funkční působící hodně individuálně a kvůli tomu spousta scén může ve svý děsivosti a vážnosti působit záchvaty smíchu. Eggers zkrátka polarizuje mezi uměním a diváckym zážitkem a díky tomu jsou jeho filmy unikát. Kdovíjaká petelice to neni, ale je to zážitek! ()

1ava1 odpad!

5 ľudí, 2 kozy a chatrč v lese.... Ľudia postupne zomrierajú, až ostane dievča s capom, ktorý ju dovedie to bandy lietajúcich žien 🙈 toto nemohol vymyslieť normálny človek, blboooosť blbooooosť, tragédia, nizkorozpočtový prepadák 👎🏻 ()

Nedos.

Po shlédnutí přemýšlím co na filmu bylo tak děsivě hororové. Půlka filmu modlení, druhá půlka modlení a kozel. Jestli jako nejbožejší horor má být záběr na stromy za podkresu děsivé hudby, tak je to asi OK. Ale mě tenhle film absolutně nebavil. Stále jsem čekal kdy přijde to hororové mrazení v zádecha a napětí, ale to se nedostavilo ani v posledních několika minutách filmu, kdy děj přeci jenom začne trochu odsýpat, jenže se stále neděje nic, co by za to mrazení v zádech stálo. Možná pokud by film neměl tak šíleně urputné promo... no prostě jsem čekal víc. Na mě to spíš působilo jako dokument ze života fanaticky náboženských osadníků,už jenom chyběl vypravěč. ()

BlueL

Není to film pro každého. Není to tuctové. Hádám, že polovině diváků to neřekně vůbec nic a budou si stěžovat 5 lidí, 2 kozy a chatrč v lese a že nuda a nuda a modlení a nuda. Ale těmhle kecama se nenechta zmást. Film funguje. Logicky. Neodvratně. Přesně tak má fungovat lidová víra v čarodějnice. Nadpřirozeno, které tu je, je jak z hustské trilogie od Sapkowskiho. Herecké výkony jsou super. Fakt jim to přesvědčení můžete věřit, a takhle nějak si lze předstvovat lidi, co se před chvíli vykutáleli z lodi May Flower. Vůbec tehdejší mentalita je zobrazena velmi hodnověrně - bohužel pro film a moderního diváka je poněkud hůř pochopitelná. Vizuál je skvělej. Prostředí stísňujíci. Les sám o sobě správně novověce nepřátelský tak, že LeGoff by měl radost. A hodnocení? Komplikované - pokud jste četli knihy o C. Ginsburga, budete jásat a skákat až do stropu nad detaily a skvěle vystavěným příběhem. Pokud máte jen ždibec vcítění se tak asi taky. Pokud jste čekali normální produkci tak vás to nenadchne. Za mě za rovnejch 5 hvězd. ()

cinemalover

Robert Eggers 4 roky studoval staro-anglicke povery o carodejniciach, od toho ako ludia fanaticki verili v boha a carodejnice po to akou biblicko-shakespearovskou anglictinou rozpravali a tento jeho research nakoniec odprezentoval v The Witch. Niesu tam ziadne jump scare momenty, napatie filmu je zalozene na biede, frustracii, nevedomosti a paranoji a samozrejme mrazivo napinavej hudbe, vid. tento IMDB koment: "The music scared the s**t outta of me. Couldn't sleep for two days because of that." Cely film som sa snazil vysvetlit si vsetky magicke udalosti racionalne, ze sa deju len v hlavach postav alebo je to nejaka magicka reprezentacia potalcovania reality, ze opustili osadu a su v biede a nevedia sa o seba postarat. No koniec filmu mi uz nedovolil potlacovat ze vo filme magia a diabol asi existuje. To mi trochu pokazilo zazitok kedze som dufal v realisticke zobrazenie nabozenskeho fanatizmu a paranoje vychadzajucej z neho. Kazdopadne doba, jazyk a vtedajsie zmyslanie su spracovane kvalitne. Podobny Film: The Village, The VIsit ()

Ron_F

Jako hodnocení by možná stačilo napsat, že při skončení promítání se drtivá většina lidí v sále smála a jeden člověk prohlásil. "To byl fakt horor". Všechny nás též pobavily zamčené dveře v kině při odchodu, asi věděli proč zamkli :-) Nicméně svůj komentář malinko rozvedu. Zasazení filmu do sedmnáctého stolení v Nové Anglii, proč ne. Sice to tu už bylo x krát, ale ono to má svoji atmosféru a stále to aspoň pro mě velmi dobře funguje. Bohužel stejně ani jako česká Polednice, tento film není horor, spíše psychologické drama líznuté pár kalužemi krve. Nejstrašidelnější horor všech dob? - tento oficiální slogan je po shlédnutí filmu k smíchu. Alfou omegou tehdejší doby bylo náboženství a s ním spojené odchody do Nové Anglie, ale tady těch náboženských litanií bylo až přespříliš a už vůbec se k celému filmu nehodil jeho konec, který byl příliš fantaskní. Tvůrci chtěli také docílit autentičnosti dobovým nářečím a dialektem, obdivuji mladé herce, že se to naučili, běžný divák ale hůře rozumí (tady se titulky opravdu hodily). Žánr hororu se v poslední době moc nedaří - Polednice, Čarodějnice atd. Záhada Blair Witch nebo třeba Vesnice pro mě fungovaly daleko lépe. Dávám jednu hvězdu za herecké výkony v rolích Thomassin a Caleba, které se mi opravdu líbily. ()

BStone

Psychologické drama zabalené do hororu, prostě oldschoolová lahůdka. Kamera špičková, obsazení geniální, "hudba" pekelná... Snad jen mohl rejža trochu ubrat na délce některých rozhovorů. Každopádně film, který je v rámci dnešní doby netradiční a dokáže zasáhnout. Zkouknuto v kině a velká spokojenost 85% ()

josezuna

Film skôr mysteriózny alebo fantasy, ako horor. Nechýba napätie, moment prekvapenia, no horor to nie je. A ako hovorí celý názov v angličtine, je to vlastne ľudová povedačka. Trochu ma prekvapil záver, asi aj tvorcovia mali trochu problém, kam ho nasmerovať. A mladučká Thomasin je skvelá. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz