Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

whysoserious

Nevýhodou je, že se film tři čtvrtě svého času tváří jako vztahové drama a člověk si musí počkat až na závěr. Ale závěr stojí za to. ()

dzberry

Ukázka rodinné soudržnosti a sounáležitosti! Atmosférická paranoidní lahůdka, po které by jeden dostal chuť na černého kozla!!! Mám samozřejmě na mysli toho čepovaného, gumáky bych do toho netahal… Anebo…? – Každopádně po všech směrech brutálnější než Čáryfuck!!! ()

The_Peach

Celkom sklamanie. Čakal som teda o moc viac. Ale ináč tá čarodejnica z lesa (Sarah Stephens) dosť fajná. Hneď by som menil s tým chalanom a poddal aj oddal sa jej. ()

WolfIssen

Mysteriózní historizující příběh se skvělou atmosférou na pozadí rodinné tragédie puritánských křesťanů. Zeptejte se černého kozla, jestli mluví anglicky a pokud začne mluvit, je to Ďábel :-) Rodiče v tomto filmu jsou opravdu tragédi, skvěle zahrané. ()

MyrnaAlec

Zvláštní film s hutnou atmosférou. Zmíněná osoba se tam mihne jen párkrát, ale ty chvilky vám zůstanou v paměti. A konec jako triumf svobody a osvobození - paráda ! ()

SAINTS

Vynikajuci horor ktoremu nechyba dusna atmosfera ,všade pritomny strach z neznama.Je to horor ktory ocenia skor naročnejši divaci ,milovnici "vyvraždovačiek "budu zrejme sklamany.Anya Taylor-Joy je vo svojej ulohe skvela . ()

mark9th

Nezabudnuteľný a skutočne originálny art' horor. Pre mňa rozhodne jeden z najlepších hororov roku 2015, ak nie najlepší! Temná, dusivá atmosféra sa vám zaryje do špiku kostí a vy viete, že toto sa dobre skončiť nemôže. A predsa, lepší koniec si neviem predstaviť. Originálne podanie hororovej šálky z čarodejníctva a to nielen zásluhou skvelého scenáru, réžie či famóznej kamery, ale aj výkonmi hercov, nad ktorými vyčnieva Anya Taylor-Joy. Paráda. ()

nula87

Old-school horror jak má být. Skvělá atmosféra, kamera, i herecké výkony. Tady je krásně vidět, jak se dá natočit děsivý film bez hromady triků a monster, a vystačí si se skvělou atmosférou a náznaky zla - izolované rodince "Na samotě u lesa" prostě postupně hrábne, a to bohatě stačí. Samozřejmě škoda polopatistického závěru, mělo to skončit o ty 2 minutky dřív. 85% ()

adamix

Po druhom pozretí zdvíham hodnotenie na 5*. Prvýkrát som videl potenciál a údiv, ale nie detailný pohľad na psychické rozpoloženie silne veriacej rodinky stiesnenej zo všetkých strán nezastaviteľným zlom. Obsadenie vynikajúce, rovnako tak aj to detské (wau, to čo bolo !), hudba démonicky presná s danou témou + veľká pocta tvorcom za úžasný scenár, ktorý síce pozostáva takmer vo všetkých vetách len z modlidieb, náboženskej tématiky a strachu zo zla, ale je perfektný už len z toho, že dej sa odohráva v dobe, kedy táto téma bola dosť citlivá pre ľudí. Dovolím si napísať jedno veľké ĎAKUJEM. Skutočne skvostný kúsok, ktorý u mňa tromfol BLAIR WITCH PROJECT (ktorý tiež veľmi milujem a cením si). Konečne horor, z ktorého cítiť skutočný strach. Za mňa 90%. ()

AlexUnited

Totálne ukľudňujúci horor. Škoda, že veľa sa tam toho neudeje, mám pocit že potenciál bol vyšší, z námetu sa dalo určite vytrieskať viac, ale veľmi oceňujem ako sa podarilo vybudovať a navodiť atmosféru akoby som naozaj sledoval dianie odohrávajúce sa reálne v 17.storočí. Perfektné upokojujúce minimalistické prevedenie, nádherná lokalita, v ktorej sa príbeh odohráva, odľahlá usadlosť a pri nej tajomný les, vizuálna stránka absolútne špičková a dobre zahrané postavy, najmä tá hlavná. Strašidelný tento horor podľa mňa rozhodne teda príliš nie je, ale za jeho hlavný zmysel a pozitívum považujem schopnosť vtiahnuť, doslova ponoriť diváka do svojho krásne pochmúrneho prostredia a obdobia kedy čas plynul akosi pomalšie a na chvíľu človeka odpútať od reality hektickej doby. ()

Olafsson

Film o tom, ze kdyz dostatecne dlouhou dobu presvedcujete nekoho o tom, ze je tim cim ve skutecnosti vubec neni, tak mu ve finale dost mozna nezbyde nic jineho, nez se tim stat. ()

PlysovyMacko

Pacilo sa mi ako ma film nechaval v neistote, ze co sa naozaj deje. Je to len hysteria, povercivost a bohabojnost jednoduchych ludi alebo v lese naozaj posobia nadprirodzene sily? Atmosfera skvela stiesnena. Posledna scena bola dost desiva rovnako ako vsetky zabery s carodejnicou. ()

hrumsrt

Mimořádně komorní příběh, kdy ani těch 90 minut úplně snadně neubývá. S rozpočtem, že by to leckdo zvládl natočit i na svém statku... Koho napadlo to obsazení Kate Dickie, je génius, jelikož ona tyhle ukňouraný hydry zvládá dokonale. Druhá půle zvládá vynahradit hutně nudnou první část. Jako obratem je z toho působivý příběh, kdy se už už nemůžete dočkat, co rodinu ještě čeká. Tenhle film by byl nic bez Aničky Taylor-Joy, která je tak rozkošná a zároveň tak talentovaná herečka. Nicméně, že koncem je ten bizarní nahý odchod, to už vymysleli tvůrci schválně, protože jestli mi něco zůstane v paměti, bude to beztak ta její brosvička. 50% ()

Pete

Eggers tedy umí vytvořit dobovou atmosféru téměř perfektně, to se musí uznat. I když zde to vypadá, jakoby nějaký čerstvý absolvent naložil přes sebe všechny zkazky o čarodějnicích a psychických chorobách, co kde četl, a pak tak nějak nevěděl, co s tím. K čemu to všechno? Jeho postavy se jako obvykle celý film ničí - navzájem, i samy sebe. A to jediné světlo na konci tunelu je sám satan. Je to hnusný, je to smutný, je to beznadějný. ()

Arigato

Tento film rozhodně nebude nic, u čeho byste se klepali strachy a přecházeli do infarktové tepovky každých 5 minut. Jenže o to se Čarodějnice ani nesnaží. Pomalu vzbuzuje nejistotu, zalézá pod kůži a vy nevíte, co můžete každou chvíli čekat. Režie dotažená na jedničku. V každém případě vám doporučuji shlédnutí v originálním znění. Viděl snad někdo Čarodějnici v Češtině? Protože pokud ano, ani nevíte o co jste přišli. Raně-moderní angličtina, které místy už ani anglofonní obyvatelstvo bez titulků pořádně nerozumí, byl přesně ten poslední aspekt k tomu, abyste se naplno přenesli do Nové Anglie sedmnáctého století... Originální artovka bez přebytečných a mnohdy až otravných efektů, která minimálně po vizuální stránce dle mého nemá chybu. ()

Dejvecd

Fantastický film. Robert Eggers vie ako natočiť správnu hororovku so sakra drsnou a temnou atmosférou, ktorá je niekedy až z duše nepríjemná, a to všetko bez obyčajných a lacných jumpscareov, ale s poctivou dávkou hororového napätia, pri ktorom až mrazí. 9/10 ()

Zoltar78

Tak tohle je pro mě zlatý hřeb jubilejních Karlových Varů! Jako fanoušek hororů jsem si tohle představení opravdu užil. Horor, který se striktně drží oldschoolových postupů. Zapomeňte na digitální zrůdy (viz. Mama). Čarodějnice je z masa a kostí a režisér s ní hodně šetří. Ale když už nám ji chce ukázat, udělá to stylem, že z toho opravdu mrazí. Celý film si udržuje napětí a ani na pár vteřin nebortí mystérium kolem čarodějnice. A abych nezapomněl, poslední minuty jsou opravdovou lahůdkou. ()

Zed70

Od začátku to vypadalo dobře, temná ponurá atmosféra... Jenže je hloupé, když u filmu při němž se máte bát, je jediným nečekaným okamžikem poslední rozhodnutí hlavní postavy, všechny ostatní události tak nějak vyplývají z těch předchozích. Občas tam něco vybafne a půlka sálu zaječí, až se zhoupne celá řada sedadel, občas záběr na něco ošklivého, takže se pro změnu půlka sálu nedívá na plátno. Navíc nemám moc rád takové ty náboženské agitky, kdy se modlitbami vymítá ďábel a vysvětluje Božím slovem prakticky všechno, tohle beru jenom u "Rosemary má děťátko". Takže dávám 3 hvězdy za tu atmosféru a depresivní prostředí, za atomosféru ve velkém sále Thermalu, nesympatického otce rodiny, uječené spratky dvojčata a Thomasin. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz