Epidémia zákernej choroby ničí obyvateľov totalitného štátu, ktorého vodca pripravuje vojenskú expanziu. Pokus lekára z chudobnej štvrti čeliť chorobe i nacionalistickému fanatizmu stroskotáva...Pre filmové spracovanie, vychádzajúce z inscenácie Národního divadla, bola doplnená postava Dr. Martina, lekára z malej, diktátorovými plánmi ohrozovanej krajiny, ktorý je ochotný pokračovať v aktívnom odpore proti násiliu. Film, nakrútený podľa rovnomenného románu Karla Čapka, je paralelou k udalostiam v Nemecku tridsiatych rokov. (STV)

Reckon

Asi nejlepší prvorepublikový film. Za prvé se mohl opřít o skvělou předlohu Karla Čapka. Za druhé to bylo vysoce aktuální a hlavně za třetí tu ta nejlepší squadra českých herců předvádí velké herecké výkony. Hlavně Zdeněk Štěpánek si celý film ukradl pro sebe a já se u scén s ním tetelil blahem. (10/10) ()

Greny

bravůrní zpracpvání nadčasového díla co k tomu dodat, snad jen tolik, že zub času filmu dodává zvláštné kouzlo... ()

Disease

Klasický Čapek včetně obligátního "tytyty" v důstojném filmovém zpracování. Trochu mi vadil kontrast mezi civilním hraním Hugo Haase a afektovanou divadelností Zdeňka Štěpánka. ()

Yardie

Velice působivý film. Má velice temnou, chladnou a depresivní atmosféru. Je zde nádherně vykreslen boj idealistického člověka proti útlaku, resp. proti nesprávné věci a boj za lepší zítřky. Výkon Hugo Haase je opravdu skvostný a hlavně díky němu vypadá dílo o mnoho lépe. Samozřejmě v té době byl z filmu ještě hlubší zážitek, musel vyvolat spoustu otázek a pochybností, protože reflektoval situaci doby. Nicméně, i v dnešní době se film neztratí, protože je opravdu nadčasový a podobenství se dá najít v každé době asi. Velice kvalitní podívání. Howgh! ()

mira007

Bílá nemoc je nadčasová a přitom předběhla svou dobu - geniální protiválečné dílo Karla Čapka, který reflektoval hrozbu nacismu před vypuknutím druhé světové války zfilmované v podobě, která se vymykala i v tehdejší době. Hugo Haas mohl natočit desítky komických rolí, ale až tady v roli profesora Galéna jasi jediné vážné roli se pro mne stal pan herec. ()

zdenur

Nemoc a válka, obojí přináší smrt. Skvělá myšlenka a povedené zpracování. Nadčasový (až moc) film se skvělými hereckými výkony a povedenou kamerou - prostě vás to praští do očí hned na začátku. ()

ChaZty

Hrozně ráda čtu knížky od Čapka. hodne dobre zpracovaní podle díla. Nic nechybí. Jediny co mi tam chybelo tak je, že v celem filmu divakovi neukažou, jak ta bíla nemoc vlastně vypada ale je jasné, že dřív technika nebyla tak vyspela a ve filmu to není podstatné. ()

TheGunner

No páni, tedy musím uznat všechna čest. Ačkoli nemám nijak v lásce Huga Haase a jeho herectví mi vůbec nesedí, tak právě postava doktora Galéna nemohla být zahrána jinak než jeho stylem. To bylo opravdu umění. Ještě bych chtěl vyzdvihnout geniální výkon pana Štěpánka. Celkově se mi tohle zpracování Čapkova díla dost líbilo. ()

Vesecký

Bílá nemoc není jen největší dílo Karla Čapka, ale jedno ze stěžejních děl světové literatury. A Hugo Haas jako herec i režisér vytvořil svoji zásadní životní roli. Jestliže jej diváci do té doby znali především jako komika, zde se ukázal jako herec s neobyčejným lidstvím. Poslání filmu je dnes, kdy hrozí díky snahám USA po světovládě nová světová válka, živější než kdykoliv předtím po skončení strašné války předchozí. Tohle dílo by si měli denně promítat ti naši politikové, kteří válečnou politiku podporují a kteří by tento lid chtěli do války zatáhnout. Zároveň v této hře Čapek ukázal, jak snadné je někdy zmanipulovat lidské masy... Když jsem viděl vlajky nad hlavami davu před Maršálovým palácem, vzpomněl jsem si na nedávné mávání rudými kartami. Ovšem nejen Haas jako doktor Galén, ale i další mistři hereckého umění zde předvedli skvostné výkony - Štěpánek, Karen, Smolík, Průcha, Vydra... Tento film zůstává na piedestale naší kinematografie. ()

Wild_man

Další skvělý film podle Čapkova varujícího díla, naprosto vystihuje jeho myšlenky a jeho shlédnutí ať už v rámci "povinné četby" či nikoliv stojí za to! ()

Everyone

Mnichov "malinkou zemičku" totálně odepsal a na stranu "maršála" přešla i "bílá nemoc", která však i po další léta bujela uvnitř xenofobních a rasistických těl. Bohužel nemoc nacionálně-socialistickou vystřídalo ochoření komunistické, které z hrdého, byť vnitřně silného, ale ve skutečnosti osamělého (obětovaného) jedince (národa), vytvořila invalidu. Nejlépe je to patrné na současném stavu jeho imunitního a nervového systému po léčbě šokem v letech 90., který způsobil nemalé trvalé následky s chronickou recidivou mnohých autoimunitních neduhů. Okázalé symptomy - skolióza, chodítko, dušnost. Zbytek snad během 2-3 generací vyřeší psychiatr Čas. ()

Narciska

Karel Čapek představil v doktoru Galénovi člověka tak ryzího charakteru a takové vůle a odhodlání, že byste těžko hledali v reálném světě někoho, kdo by se mu podobal. Taky si neumím představit nikoho jiného, kdo by ho ztvárnil tak dokonale jako Hugo Haas. Což je paradoxní, protože ho mám nerozlučně spojeného s postavami buď noblesně humornými či staromládenecky natvrdlými. Nad oběma typy se tyčí jeho dechberoucí pojetí Galéna, které jej sice povznáší k morálním výšinám, ale současně nám jasně ukazuje, že je to člověk z masa a kostí. ()

zdeny99

Karel Čapek napsal ojedinělou divadelní hru, která byla zároveň čtivá, nadčasová a protiválečná. Čtivá díky samotné nemoci a nadčasová kvůli tomu, co přišlo za pár měsíců v Evropě. Této divadelní předlohy se roku 1937 chytil Hugo Hass a natočil podle ní tento film i přesto, že za hranicemi tvrdou rukou vládl Hitler a nacismus. I pro svůj protiválečný děj je Bílá nemoc jedním z mála meziválečných filmů, na který se dá dívat. A to nemluvím o tom, jakou pacifistickou hodnotu měl film na konci 30. let, kterou sebou nese i do dnešních dnů. Jen se mi nelíbilo, jak Galén všude tak rázně prohlašoval, že bude léčit jen chudé a od nikoho nedostal přes hubu. Tohle se mi zdálo až příliš mírumilovně nereálné. [5022. hodnocení, 203. komentář, 84%, 518. nejlepší film] ()

lsd

Povedené zpracování slavné Čapkovi knihy. Malou chybou na kráse je již zmíněný zub času, který je opravdu patrný. Na druhou stranu kamera, snímání i režie jsou na tu dobu poměrně progresivní(různé přelívání obrazů, detaily atd.). Škoda jen, že celé dílo není na úrovni vygradovaného závěru, protože ten je skvostný. Bohužel slabší místa se tu objevují hojně, a tudíž to za 5 být nemůže. Film si ale zaslouží úctu i z dnešního pohledu především kvůli výborným výkonům tehdejších hvězd Národního divadla(Haas, Smolík, ale hlavně geniální Štěpánek, jehož herectví je prostě nadčasové, to se musí vidět). Objevuje se zde sice jistá propaganda, ale je to pouze propaganda protiválečná a tu já uznávám(s propagandou ideologickou to nemá nic společného). Roku 1937 jistě musela Bílá nemoc spoustu lidí motivovat proti nacismu a proti válce jako takové. To byl i nejspíš smysl díla a tento protiválečný význam mu zůstal i po sedmdesáti letech a zůstane mu navždy. A to nejen tomuto dílo, ale všem protiválečným snímkům. ()

René

Film je zpracováním skvělé, nadčasové divadelní hry K. Čapka o způsobech boje proti diktatuře. Na mě ale téměř doslovné zpracování této hry působí trochu nedomyšleným dojmem. (mohl bych vysvětlit, ale nechci spoilerovat) Jedinečný výkon Hugo Haase. ()

Akana

V době, kdy politikové i intelektuálové celého světa si buď z nevědomosti nebo účelově nasazovali před nacistickou hrozbou růžové brýle, Karel Čapek viděl věci obdivuhodně jasně. To je první věc, která mě při sledování Bílé nemoci napadne a smekám před ním. Smekám i před Hugo Haasem, že přivedl jeho divadelní hru na české filmové plátno přesycené ve 30.letech komediálními taškařicemi a sentimentálními románky. A do třetice obnažuji hlavu před uměním a charismatem Zdeňka Štěpánka. Jeho a Haasův výkon (hlavně dialog v předvečer začátku války) strhávají dodnes a dávají zapomenout na trošku té dobové naivity a přehrávání. 90% ()

t0ny

Vrcholem je pro mne dlouhá scéna s Maršálem a doktorem Galénem. Krásná a zároveň hrozná podívaná. Z geniálního podobenství pana Štěpánka úplně mrazí v zádech. ()

bangee

"A na to místo si brousilo zuby pět kolegů a všichni pomřeli na tu bílou nemoc. Člověk by skoro řekl... zaplaťpánbůh za to malomocenství." "To přece dnes žádný stát nemůže udělat, copak jsme dali nadarmo tolik miliard na zbrojení? Věčný mír, pfhh, vždyť je to skoro zločin." "Mluví proti zabíjení, mluví proti našim nejsvětějším zájmům, rozumíš." Hugo Haas, vážná role - bravůrně, jak jinak, zahraná- pacifistického, morálně založeného doktora Galéna kontra arogantní, nacionalisticky zaslepený Bedřich Karen alias profesor Sigellius neochvějně věřící nadpřirozenost vůdce maršála, jehož si trochu nevýrazně zahrál Štěpánek. A v pozadí výborně hrající Václav Vydra st. jako samolibý hňup, jehož výroky (viz. výše) dávají filmu další rozměr. ()