Zmenšovanie

• Česko Zmenšování (viac)

Proces zvaný celulárna miniaturizácia vyvinuli nórski vedci ako jeden z liekov na hroziace preľudnenie planéty. Malí ľudia menej zjedia a zaberú menej miesta, to dá rozum. A aby do tohto programu vstupovalo čo najviac ľudí, sprevádzajú ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionárskom raji Leisureland. Vidina zbohatnutia do programu privedie aj Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Sú to bezdetní štyridsiatnici s nudnou prácou a neútulným bytom, ktorí aj tak nemajú pred sebou žiadnu životnú perspektívu. Po absolvovaní vstupného pohovoru nasleduje potrebná úprava (všetok telesný porast a plomby musia preč) a potom už narkóza a samotná miniaturizácia. Keď sa desaťcentimetrový Paul prebudí “na druhej strane”, dozvie sa, že Audrey nakoniec vycúvala. Bohatý, ale opustený Paul našťastie dlho nesmúti a nájde si nových “priateľov”, srbského playboya Dušana (Christoph Waltz) a jednonohú vietnamskú disidentku (Hong Chau). S nimi prežije počas pár týždňov viac ako za celý svoj doterajší život a uvedomí si, že aj v malom svete možno prežiť veľké veci. (Cinemart SK)

Naby

Film je to bezesporu zajimavy. Narazi na hodne zajimavych moznosti a temat. Nechci moc spojlerovat, ale dej se zajimave meni a obcas necim i prejvapi. Obecne me to zajualo a je to pro me nadprumerny film. Samozrejme kvuli originalite scenare prehlizim to, ze se kupa veci z toho nemuze stat, protoze je to nerealny. Ani tak nemam na mysli to zmenseni, ale to ostatni, jako nejsou tady komari a nikdo ze zvirat nas neotravuje atp. Celkem 3,8* ()

Ttalgi

Na film jsem se dost těšila, zajímavý nápad a k tomu můj oblíbený Matt Damon. Začátek vypadal i slibně, člověk čekal, kdy se ve filmu objeví nějaký ten zádrhel ohledně zmenšování, že to nebude tak, jak vám slibují. Menší zlom sice nastává, když vyjedou za "město" a zjistí, že ne všichni si žijí tak, že by si každý den mohli koupit diamantový prsten ale jinak to pokračuje v takové nemastné, neslané podívané, která se navíc ještě zhoršuje. Bohužel jsem měla to potěšení vidět s českým dabingem a kdykoliv vietnamka mluvila, zakrývala jsem si uši abych nemusela slyšet ten protivný nadabovaný hlas (může mi někdo vysvětlit, proč mají naši dabéři takovou snahu namlouvat tyto Asiaty jako někoho, koho zrovna kopli do varlat?) Ani nevím co se v druhé půlce dělo, protože mě to až tak nebavilo. škoda, mohla to být totální pecka ale je to jen takový ten film, který si člověk může pustit k úklidu, protože o nic nepřijde. ()

soukyd33

V zásadě jsem si myslel že dostanu komedii o zmenšeném světě malých lidí, místo toho to bylo nakonec spíše poučné. Takže komedie NE! Ekonomie zasáhla tento film naplno, a všechno zkomplikovala. Moje hodnocení tak zůstává na 2**. Čekal jsem od toho víc, a hlavně komedii. Nezasmál jsem se ani jednou! Jednu hvězdičku přidávám za mejdan Dušana. 👍 Skvělá taneční párty muzika. V kině to muselo znít zajímavě. 😁 Hvězdiček 2** ()

juppeek

Slibný začátek a od cca půlky, kdy rodinné sci-fi přešlo do existenciální krize a romance, nuda. Dalo se z toho určitě vyzískat podstatně víc. Fakt škoda, představa světa zmenšených lidiček mne začala bavit a chtěl bych vědět víc o tom, s čím se potýkají. Jenže to už se nedozvíme... skoro jako kdyby v půlce filmu došel rozpočet. ()

Gyl

Asi do půlky to byla sranda, pak už to bylo moc melodramatické. Apel na ekologii byl fajn jako zástěrka pravého důvodu pro zmenšování, ale konec světa do toho filmu fakt nesedí. Škoda. Mohla to být dobrá komedie. ()

as-minor

Vlastne to vôbec nebolo zlé. Teda až na pár vyslovene absurdných scén a zbytočne prehnanej časovej stopáže. Najmä úvodná pol hodinka snímku bola bezcielne naťahovaná. Tiež si myslím, že vizuálna stránka filmu nenaplnila svoj potenciál a mohla byť vyšperkovanejšia i oku príťažlivejšia. Príbeh bol fajn. Zaujímavá bola napríklad myšlienka osvietenia prvých „malých“ obyvateľov, ktorí vlastne považovali svoje rozhodnutie zmenšiť sa za efektívny altruizmus v boji proti ekologickým problémom. Občas dokonca skutočne pripomínali fanatické združenie nejakého kultu. V tomto prípade sa autori zrejme pohrávali i s diváckym vedomím. Škoda len, že ten celkom chutný polotovar ešte dlhšie nepovarili. Pretože cítim, že sa z toho dalo vyťažiť ešte viac. P.S. Vždy som vedel, že slnečná sústava má osem planét, oktáva v hudbe rozsah ôsmich tónov a teraz vďaka vietnamskej aktivistke už viem, že americkí ľudia poznajú osem druhov „šukania“. ()

Mistr119

Celkem zajímavé téma, enviromentální vykřičník, sociální otázky vnímání rozdílností lidí (ještě bych čekal teda, že nějakému "velkému" rupne v bedně a bude chtít malé z pozice "větší moci" zabít), jen teda v tom Norsku to bylo trošičku přes čáru. :) A ta Vietnamka...bylo jasné jak to skončí, ale líbilo se mi vykreslení Jejího charakteru plného vůle (tolik typického pro lidi na východě, zejména teda spíš Japonce..). :) ()

draxxi

Ten napad se zmensovanim jako zachranou lidstva mi prisel skvelej, ale nakonec jsem videl jen pribeh o chlapikovi, kterej prozrel a zacal patrat dobe skutky. To vse v pomerne zdlouhave podobe... Cekal jsem neco jineho... 9/4/2020 63% ()

Bogrant

Niečo originálne, nápadité a nekonvenčné, čo človeka vcucne okamžite do diania. To je prvých 30 minút. Potom nastáva úsek, kedy sa začnú "riešiť" veci a neudrží si to svoju vysoko nastavenú konzistentnosť. Režisér nás vábi svojím miniatúrnym svetom, ibaže príbehová stránka sa zmenšila ešte viac. Čakal som podstate väčšiu zábavu a kuriózne situácie a nie riešenie ekologického problému, ktorý je síce opodstatnený, ale vlastne kvôli tomu sa to celé brzdí a na konci nijak nepohne. Zlý film to nie je, je vydarený, ibaže sa vybral smerom, ktorý som osobne moc nechcel. Pozn.: Tie ekologické problémy nie sú mi v žiadnom prípade ukradnuté, avšak nemalo sa to točiť iba okolo nich. ()

nikhaj

Nieje kam utiect tak z reality utekame do inej, a z tej sa da zase unikat do inej..prijemny paradox dobry napad, velke moznosti ako tuto myslieknku rozijat dalej a dalej ()

babuška

nápad dobrej, dámon opět z kameným ksiftem, asiatka co se s tím nesere, a ekomagoriát přehnanosti, chrisí to umí podržet což dobře ví QT, takže tři ano ()

Pignon

Úplně přesně vím, proč se nenechat zmenšit. Ale tenhle film má několik vtipných míst, za která bych mu nezmenšil hodnocení. Silná je figurka Dušana v podání Christopera Waltze, který to zase nehraje, on to prostě je. No ale těch osm důvodů, proč spolu západáci šukají, těsně před koncem filmu, to je důvod, proč to vidět dokoukat! A celé bych to viděl jako nejameričtjší způsob vyrovnání se s aktuální panikou kolem konce světa. “Jestli jim chceš pomoct, udělej to, co já. Dej jim sperma.” ()

mmirri

Nic velkolepého jsem nečekala, a tak jsem snadno vplula do obyčejného až nudného života hlavní postavy. Odvíjela se přehlídka lidí toužících zachránit svět a jiných, co chtějí zachránit sebe, další si chce užívat, vydělat, pomáhat potřebným nebo jen tak být. Prostě život nabízí mnoho cest, jak být šťastný. Najít tu svou cestu chce upřímnost i odvahu, ale nemusí to být zrovna cesta velkého hrdiny. Jednoduché, milé, potěšilo. ()

Thalin

Ten nápad byl fajn a mohlo to být fakt zajímavý a vtipný. Jenže od té myšlenky a probírání svět se rychle upustilo a začal se řešit zpackaný život hlavního představitele. A to byla prostě nuda. Nijak se to nelišilo od jiného světa, přitom to měla být myšlenka filmu. Postupně to ztratilo tempo až k úplné šedé a nezajímavé nudě. Komandující uklízečka tomu jen nasadila korunu a stáhla to totálně do otravného průměru. ()

KuceraJohny

Pár let jsem kolem filmu kroužil a vzhledem k tomu, že mám celkem rád Matta Damona a nápad zmenšování mi přišel zajímavý, tak jsem do toho šel. Vůbec jsem nevěděl co od filmu očekávat. Věděl jsem akorát, že se Matt zmenší. Začátek mi přišel super. Důvody pro zmenšení byli zajímavé  a celkově nad tím divák může popřemýšlet a vžít se do situace, kdy je tato možnost možná. Střed děje je takový nijaký a já dychtím potom jak to vlastně celé skončí. Postupně se začne blížit konec a já si říkám ok, tak snímek takový průměr a už jsem v hlavě viděl 3 hvězdičky na čsfd. Stále, však čekám na nějaký smysluplný závěr a on nepřišel. To mě trochu naštvalo a hodnocení tedy kleslo hned o hvězdičku níž. Chápu tedy, že myšlenkou filmu nebyl vlastně příběh jako takový, ale celá problematika několika věcí ohledně zmenšování a né pouze toho. Na to by mi, ale stačil začátek a úplný závěr. Ta prostřední výplň se kvůli tomu zdá úplně zbytečná. Pro mě tedy vskutku nezajímavý snímek, kde sice nejsou vůbec špatné herecké výkony, ale příšerný scénář a režie. ()