Izba

• Česko Room (viac)

Pre päťročného Jacka je izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil, vyrastá a kde žije v bezpečí so svojou mamou Joy. Spolu si čítajú, učia sa a hrajú. O svete sa Jack dozvedá len z niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby je fiktívne, len izba je skutočná. V noci ho mama ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom zaspáva rýchlejšie, než pride starý Nick, ich väzniteľ. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu väzením, v ktorom ich starý Nick drží už viac než sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a vrúcej materskej láske sa Joy podarilo pre Jacka vytvoriť život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Joy však vie, že takto to nemôže byť stále. Vymyslí preto odvážny plan úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a nutnú dávku šťastia. Keď plán naozaj funguje a obidvaja sú konečne slobodní, Joy si s hrôzou uvedomí, ako nepripravená je na to, žiť mimo štyroch stien malej izby a byť svojmu synovi oporou aj v skutočnom svete. Ich izolovaný svet sa naraz rozšíri a ako malý Jack, pre ktorého je všetko nové a neuveriteľné, tak aj Joy sa musia naučiť, ako žiť v reálnom svete... (Continental film)

PavelU

Film je veskrze zajímavý, ačkoli zpočátku docela nudí, protože divák netuší, která bije. Ale nic podobného jsem dosud neviděl, uspělo to na Oscarech, postupně se to rozjelo a mělo grády. Takže mě zajímalo, co tam Brie Larson předvede, byť bych ocenil toho malého klučinu. Je fakt, že s takovou perspektivou nahlížet na svět, to musí být tedy síla, ale nějak se s tím poprat, neztratiti naději a odhodlat se k nemožnému, třebaže za to můžete zaplatit velkou cenu, to zasluhuje obdiv. Ve výsledku tak reálný, děsivý a přesvědčivý příběh, v němž to emocemi hýří naplno. ()

RajAthen

První polovina filmu je opravdu zajímavou sondou do "obyčejného" rodinného života unesené matky a jejího - v jakési chajdě na heslo narozeného - syna, přičemž děj je částečně podáván právě z naivního pohledu malého chlapce. Od druhé poloviny filmu jsem čekal trochu více, hlavní protagonisté přijali nový řád až podezřele snadno (čekal bych opravdu větší psycho po traumatech, kterými si prošli). Přesto jde o zajímavý pohled na velmi nestandardní zkušenost... ()

m4xp4yn3

Přišlo mi to nedůsledně napsané i realizované. Látka vybízí k tomu, aby vzniklo dílo s těžištěm v detailní kresbě nitra postav a hutné atmosféře, kdy na diváka dolehne děsivost situace. Místo toho si režisér počíná jako klasický vypravěč příběhu. Mnoho situací a motivů zůstalo umělecky nevyužito a místo toho aby o něčem vypovídaly, tak se prostě stanou. V kontrastu s tím si cením obsazení a vedení herců (krátké výbuchy emocí jsou dost věrohodné a zneklidňující) i výběru často kontra-intuitivní hudby. EDIT - dojmy se po dvou týdnech po zhlédnutí rozležely a zůstalo jen to podstatné. Došlo mi že Room není filmem za který jej vydávají jeho marketéři. Je čistě jen o vztahu matky a syna. Všechno ostatní jsou kulisy, pozadí, která na sebe strhávají příliš mnoho pozornosti, nikoli témata. ()

Argondia

Velmi otravný, ukňouraný a utahaný film. Naprosto ubitý potenciál zajímavého tématu, mdlí herci a nuda. Tohle mě za srdce rozhodně nechytlo, bylo to umělé a nucené. ()

balcazar

Nie, naozaj to nerobím naschvál, že si v poslednom čase vyberám filmy, z ktorých som potom týždeň mimo. Minule American Crime, teraz Room... Ťažko mi je komentovať súvisle...: Extrémne ticho vs extrémny hluk, prvú hodinu odohrávajúcu v jednej izbe som neustále rozmýšľal, či film pozerať ďalej. Nie preto, že by bol zlý, ale preto, aké silné emócie vyvolával. Som rád, že Izba nie je len film, ktorý ukazuje "len" utrpenie hlavných postáv a útek z neho. Že ukazuje pokus o začlenenie sa do spoločnosti, ktorý je u matky neporovnateľne náročnejší ako u dieťaťa. Samozrejme, keby sa v jednej izbe odohrával celý film, bol by zážitok silný a ja "vyfľusnutý" ešte viac, takto to bola akási pridaná hodnota. Ako bonus som dostal skvelé výkony dvojice Larson - Tremblay. ()

Tamten

První půlka poměrně zábavná, ale ta druhá se vleče a nic moc nepřináší. Kdyby se někoho zeptali, jak se bude chovat člověk, který po několika letech žití v jednom pokoji vyleze ven do normálního života, odpověděl by nejspíš tak, jak to zachycuje film. To je samozřejmě chválihodné, realistické atd., ale taky nepřekvapivé, nenapínavé až skoro nudné. ()

arajnoha

Uběhlo asi 20 minut a musel jsem film zastavit a přečíst si popis, zda-li nejsou opravdu celou dobu zavřeni. Myslel jsem si, že bych 2 hodiny v takovém pekle zvládl ve filmu přetrpět, ale po těch 20 minutách jsem si udělal dostatečně dobrý a silný obrázek o tom, jaké to muselo být. Nepříjemné už jen sledovat a přemýšlet, co se musí dít v hlavě jeho mámy. Cesta autem byla asi nejsilnější. V druhé části filmu, kdy Jack objevuje svět, jsem viděl už jen skrze slzy, rozmazaně. Naprosto silný příběh, dostáváme fůru dlouhých detailních záběrů na tváře matky a syna a jejich herecké výkony jen zvětšují dojem, jaké to musí být. ()

TomStrom

Jednopokoják bez počítače a připojení k internetu, ještě navíc s uječeným děckem, to je bezpochyby peklo. Ale i přes silné téma je to celé... takové nijaké. Není tam žádné napětí, vcelku nic se tam nestane, věznitel totálně bez jakékoli nebezpečnosti nebo snad děsivosti, prostě jen takové plácnutí do vody. A nápad s faktickým vyvrcholením už tak dost plochého snímku někdy v polovině a následné znásilnění diváka do sledování ještě nudnější a totálně zbytečné druhé poloviny... to vymyslel asi větší sadista, než někdo, kdo reálně poskytuje nedobrovolný azyl ve svém útulném sklepě. Ale kino zuřivě jásalo, tedy až potom, co na konci uvaděč zatroubil na kravský roh a dal tím signál probudivšímu se obecenstvu, že se jim film líbil. (Festival apatického diváka, multikino Makov, 20.5.2017.) ()

vikino1

Drama o únosu a věznění viděné dětskýma očima. Ano má to velmi silnou scénu - útěk - ale jinak je to nuda k posrání. Skoro jsem to nedodíval. Je to takové Solaris na naší planetě. Tohle nikdy více ... ()

E lan

Velmi dobře zpracované depresivní téma. Takhle nějak by to skutečně mohlo vypada. Bez žádných opulentních scén, prostě hrůza plynoucí z uvěřitelnosti ztvárnění. Herecké výkony odpovídají, konec je také reálný. ()

Psycho.R

Před lety jsem slyšel recenzi tohoto filmu a říkal jsem si, to vypadá slibně. Dal jsem si ho na wishlist a od té doby nic. Nyní jsem se podíval, co na něm mám za filmy a našel jsem tam Pokoj. Zapomněl jsem o čem to má být, ale hned jsem se zorientoval u první scény (ono to zas není tak těžký). SPOILER ALERT Když jsem zjistil, že má film 2 hodiny, říkal jsem si, že nevím, jak to v tom pokoji utáhnout, aby to byla zábava. Proto jsem byl po hodině překvapený, když došlo k útěku a to víceméně bez větších potíží. Následné hodina, která je (stejně jako první část) natočena z pohledu človíčka, který nezná běžné věci v reálném životě, např. schody, mi přišla originální. Vlastně jsem téma těchto "sklepových" filmů bral za vyčerpané, ale tato narace mě přesvědčila o opaku. ()

GAVIN17

Film originální nápadem, naštěstí s dobrým koncem. Uvažoval jsem o plném bodovém ohodnocení, ale chmurný námět mi v tom zabránil. Jinak perfektní dramaturgie, ale hlavně vynikající herecký výkon Jacoba Tremblaye v roli Jacka. Jeho matka mi naopak příliš sympatická nebyla, odpovídala ale roli sedm let zavřené a znásilňované ženy úchylem, kterého zvali Čertem, jelikož nikdo neznal jeho jméno. Chyběl mi také moment potrestání násilníka, už se o něm pak vůbec nemluvilo. Film, který se asi už po druhé vidět nechce, i když jinak profesionálně vynikající. Proto 80%. ()

samkko

První polovina filmu je naprosto skvělá. Nechybí napětí, divák pomalu začíná tušit jak se snímek bude vyvíjet, sledujeme skvělé herecké výkony matky a syna v pokoji atd.. Pro mne začíná problém tak po polovině filmu, kdy ze mě opadlo všechno napětí a strach o postavy. Každopádně snímek chválím za skvělou hudbu a poměrně dobrou kameru na ten klaustrofobický pokoj. Ještě jednu věc musím vyzdvihnout a to nespočet krásných i temných myšlenek. Opravdu, když se na to začnete soustředit tak je nějaká hluboká myšlenka co pět minut. Film není nijak násilny ani vulgární (ne tedy v českém dabingu), což jsem si říkal že bude hodně vadit, ale naopak nevadilo to ani trochu. 7/10 ()

gemi

Silný příběh, který přinutí přemýšlet, jak silně osvobozující, ale taky děsivé, musí být po sedmi letech opustit vězení čtyř stěn. Zvlášť pro pětileté dítě, které si doposud myslelo, že krom té díry nic jiného neexistuje. Škoda, že některé linky děje nejsou dovyprávěné, stopáž by to určitě umožňovala. (Druhé zhlédnutí, první 1. 11. 2016) ()

junxi91

Film je ze začátku celkem zvláštní, ale pak začne člověk chápat, že je něco špatně. A hned poté se začnou věci měnit k lepšímu, aby se zjistilo, že to tak dobré není. Velice nepříjemný a depresivní film od začátku až do konce. V městě Akron, stát Ohio, žije 24letá Joy Newsome a její pětiletý syn Jack, který vypadá jako holka, v malé špinavé a smradlavé kůlně, které říkají „Pokoj“. Odtud název filmu. Společně sdílejí koupelnu a kuchyni a jejich věznitelem je podivínský vousatý chlápek „Starý Nick“. Je to Jackův biologický otec, protože před sedmi lety unesl a uvěznil Joy, kterou od té doby pravidelně picá, zatímco Jack je zavřený ve skříni. Joy se snaží Jacka vzdělávat a být optimistkou, ale sama trpí podvýživou a depresemi, a tak se snaží Jacka udržet v iluzi, že existuje jen to, co je v Pokoji, zatímco zbytek světa je jen v knížkách a v televizi. Starý Nick informuje Joy, že je půl roku bez práce a nebude se o ně moci starat. Jednou v noci vyleze Jack ze skříně a vidí Nicka s Joy v posteli, a Nick se se svým synem snaží komunikovat, za což dostane po papuli od Joy. Nick za trest odstřihne elektřinu a také teplo, a tak začne Joy vyprávět Jackovi o vnějším světě, což on moc nechápe. Je třeba se dostat ven, a tak Joy donutí Jacka předstírat horečku, dokonce mu nableje na polštář. Joy chce, že starý Nick odveze Jacka do nemocnice a tam se mu povede někoho upozornit, ale místo toho se další den vrátí Nick s antibiotiky. Joy tak musí změnit plán, a tak zabalí Jacka do koberce s instrukcemi, aby hrát mrtvolu a nechal se odvézt a poté, co se auto zastaví, tak má seskočit a upozornit první osobu, na kterou narazí. Nick to sežere, nahodí koberec na svůj pick-up a jede s ním přes město do lesa. Jack se mezitím rozbalí, ale nepovede se mu seskočit, když auto stojí na STOP, zato si jej však Nick všimne, ale je pozdě. Jack seskočí a upoutá pozornost jednoho pejskaře. Nick chce nejprve odtáhnout Jacka zpátky, ale kolemjdoucí je duchapřítomný a udělá rozruch, a tak to ten zmetek vzdá a odjede bez Jacka. Policie Jacka zachrání a jedna milá policistka z něj vytáhne informace o jeho matce, a starý Nick je zatčen. A tak se Joy a Jack sejdou s babičkou a dědečkem, nicméně se dozvídají, že rodiče se rozvedli a matka má nového přítele Lea. Jack a Joy se vracejí do starého domova, kde žije její matka s Leem. Otec Joy nedovede přijmout Jacka jako svého vnuka a odchází. Jack se musí naučit žít ve velkém skutečném světě, mluví pouze se svou matkou a chce se vrátit zpátky do Pokoje. Joy trpí hněvem a depresí, je zlá na svou matku a štve ji, že Jack pouze hraje hry a čumí do mobilu místo toho, aby si normálně hrál. Rodinný právník navrhuje způsob, jak si vydělat peníze pro začlenění do normálního života – televizní rozhovor. Joy souhlasí, ale reportérka se ji příliš drze a vtíravě vyptává na to, proč si novorozeného Jacka nechala a nesnažila se přesvědčit Nicka, aby ho vzal do nemocnice. Joy se pak pokusí o sebevraždu, ale Jack ji najde v koupelně v bezvědomí, zburcuje babičku a Joy je odvezena do nemocnice. Jack se pomalu dostává do nového života, najde se kamaráda a pošle mámě své vlasy. Joy se vrátí z nemocnice a Jackem si začnou plnými doušky užívat života na svobodě. Takže jo, byl to dost depresivní a ponurý film, ale se šťastným a dojemným koncem. () (menej) (viac)

KillerZeli

Co je lepší - kniha, která může jít do hloubky nebo film, který musí vše zprostředkovat skrz herce a nechává prostor k interpretaci divákovi? Člověk ani nemusel číst knihu, aby věděl, že film je adaptací, která musí mnoho vynechat z důvodu, že jde o jiný nástroj vyprávění. V Room hrají hlavní roli herci skrz něž vstupujeme do jejich světa a přes excelentní herecké výkony čteme jejich emoce. Film nás netahá za ruku a neříká nic doslovně a tím více nás nutí se snažit se vcítit do pocitů hlavních postav. A nevím zda to bylo tím, že jsem málo pil, ale od půlky filmu jsem měl úplně sucho v krku. ()

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

25.07.2016

Víkendový Comic-Con přinesl spoustu nových trailerů, na druhou strunu byl ale skoupý na velká oznámení. Neobjevily se žádné nové filmy ani herecká angažmá, asi nejvýraznějším momentem tak bylo… (viac)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Po bizarním a ceněném Frankovi se irský režisér Lenny Abrahamson pouští do další netradiční látky. Adaptuje ceněný knižní bestseller Emmy Donoghue s lakonickým názvem Room (česky vyšlo v roce 2011… (viac)