American Crime Story

USA, (2016–2021), 24 h 48 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Jeffrey Toobin (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer, Édgar Ramírez (viac)

Režisér Ryan Murphy přináší na televizní obrazovky seriálovou adaptaci bestselleru The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson od Jeffreyho Toobina o jednom z největších amerických soudních procesů 20. století. Ten byl veden s americkým fotbalistou, hercem a miláčkem široké americké veřejnosti O.J. Simpsonem ve věci vraždy jeho manželky. Seriál podrobně vykresluje právnický proces i vše, co s ním bylo spojené. Tlak veřejnosti a médií i dlouholeté napjaté vztahy mezi policí a afroamerickou komunitou v Los Angeles. (geklon)

Paxxx.cz

Výborný pohled na jeden z nejznamějších soudních procesů v americké historii. Kvalitní herecké obsazení a velmi přesné vystižení finálního rozsudku viz zde. S obsahem prakticky všech epizod jsem byl spokojen, závěr byl hodně silný. Jen jediné bych seriálu zmínil - mohlo nám být řečeno jak dopadly klíčové postavy tohoto soudního procesu...9/10. ()

Kaluž

Ale jo, dáme to tam. Ryan Murphy to dokázal a já se konečně posadil na prdel. American Crime Story je prvotřídní soudní drama rekonstruující reálný spor, jež v devadesátých letech ovlivnil celou americkou veřejnost. A je to tak pečlivě odvedená práce, že to rovnou pasuji na zatím bezkonkurenční televizní novinku letošního roku. Pokud o tom případu slyšíte prvně, nic si nezjišťujte a rovnou se do toho ponořte. Počítám, že to finále vám pak zvedne mandle jako máloco. Obsazení je bez výjimky fenomenální… Cuba Gooding Jr. exceluje v roli vygumované fotbalové superstar s násilnými sklony, John Travolta vypadá jakoby vylezl z krypty, ale vzápětí na sebe strhává pozornost coby výřečný advokát Robert Shapiro, velmi netradiční je i David Schwimmer v roli rodinného přítele Roberta Kardashiana, celé show však s přehledem kraluje dvojice oponentů Sarah Paulsonová (státní zástupkyně Marcia Clarková) a Courtney B. Vance (Simpsonův mediální manipulátor Johnnie Cochrane). Na právnické přestřelky těchhle dvou budu vzpomínat ještě dlouho. Tak šup, je to jen deset epizod… trocha kvalitní televizní zábavy vás nezabije. ()

Helo

A právě pro tohle jsou některý látky asi tak 1000x lepší zpracovaný jako seriál a ne jako film. Je tu díky tomu dostatečnej prostor pro všechny aspekty tak složitýho případu. Příběh se tak mohl zaměřit jak na jednotlivý členy žaloby i obhajoby, tak na samotnýho O.J., rodiny pozůstalých, soudce, porotce... a navíc to všechno dohromady funguje naprosto parádně. A tak, i když člověk ví, jak to vlastně dopadne, přesto zůstává v neustálým napětí a očekávání. Výbornej je celkověj pohled tvůrců na věc, kterej nestraní ani jedný straně a prakticky jen předkládá fakta a jednotlivý příběhy. Názor už si tak musíte udělat sami. Casting naprosto super, kdy většina herců jako by z oka vypadal těm, koho měli představovat. A třešničkou na dortu už je pak jen promluva Kardashiana k jeho děckům, který si jeho slova očividně - jak vidíme dnes - vzali k srdci (sarkasmus). ()

shyster

1. série: za mě perfektní rekonstrukce celého soudního procesu. 90 %. 2. série: o Versace se tam moc nedozvíme, resp. je to spíš o životě jeho vraha. Než jsem se na to naladil, tak mi to trvalo tak 2-3 díly. I to retrospektivní vyprávění mi taky začalo sedět až po 3. díle. Pak už ale za mě velká spokojenost. 80 %. ()

dubinak

1. série Ryan je pro mě prostě všeuměl. Poté, co mým mlsným chutím naservíroval absurdně pojaté, komediálně nedosažitelné Scream Queens, přichází další pětihvězdičková pecka, pro změnu z velmi vážného soudku. Jedná se o případ O.J. Simpsona, který se táhl nespočet měsíců a Ryan se do toho se svým kvalitním hereckým osazenstvem pustil po hlavě a skočil do pořádné hloubky. První tři díly byly sice rozpačité, nevěděla jsem, jestli pro mě seriál o právech, zákonech a politice nebude příliš nudný, zdlouhavý a těžce stravitelný. Po třetím díle mě ale tento strach opustil, protože jsem si pomalu začala oblibovat postavy, soucítit s nimi, spekulovat, sledovat napjaté situace, které si tamní postavy museli nosit až domů společně s těžkými břemeny, jež táhly se svou prací. ACS je seriál především o skutečných věcech, emocích, pocitech, nejistotách, ale i zkorumpované společnosti ve 20. století a rasistických konfilktech v USA. Murphy nezapomněl své dílo pořádně vygradovat. Podal divákovi svoji pravdivou verzi a informativně, přesvědčivě a místy i zábavně zpracoval desetidílný seriál až publicistickým způsobem, který mě neskutečně bavil. Dalším kvalitaivním plusem byli výteční herci, obzvlášť potěšil John Travolta. Já doufám, že Murphyho tahle jeho chuť pouštět se do obtížných projektů nepřestane a naservíruje nám další porci. 2. série Murphy nám po dlouhém čekání představil zaslouženou druhou sérii, která sice nebrousí hluboko do společenských konfliktů a politické situace v USA, ale znalému divákovi připomene svým zpracováním téměř American Horror Story atmosféru. Konečně je Murphyho taktovka v tomto projektu zase silně cítit. Znepokojující příběh Andrewa Cunanana byla podána jako spletitá skládačka, jejíž průběh do sebe zapadá jako dětské puzzle, ovšem finále na gradaci trochu ztrácí. Nicméně, některé epizody patřily k opravdu slušným nadprůměrům, od kterých jsem téměř nemohla odtrhnout oči. Taktéž musím vyzdvihnout gore a hlavního herce Darrena Crisse, o němž jsem doteď neměla ani tušení a jenž mě hned od začátku odzbrojil svým (ne)uvěřitelným a místy zvráceným výkonem. Navíc gay prostředí je mi více než blízké a Darren byl jako teplouš prostě k sežrání a jeho afektovanost mi vlévala čerstvou krev do žil. Potěšila i přítomnost Penelope Cruz jako neseriálové herečky. Každá postava dostala přiměřeně prostoru, tudíž je děj velmi rozmanitý, větvený, ale zárověň vyvážený. Čekala jsem, že druhá série bude taktéž zaměřena hlavně na vyšetřování, kriminální prostředí a výslechy svědků. Ona je ale pojata naprosto z odlišné a atraktivnější perspektivy a rychle jsem zjistila, že to nebude na škodu. Nabízí toho opravdu hodně a také o dost zábavnější cestou, než série první, takže z hlediska tempa a atraktivity to u mě dvojka nejspíš vyhrála. 3. série: Na celou American Horror Story by se měl už Murphy vykašlat a věnovat se tomu, co mu jde. Tomuhle. Zobrazovat autenticky historické reálie s opravdovými lidskými postavami ve skutečných životních situacích. Tahle série byla bomba. Sice za mě Versace pořád vede, přeci jen měl atraktivnější látku, ale Impeachment je napsán naprosto výborně a zahrán ještě lépe. Kdy pro mě první série byla trochu moc právnická, třetí série byla zase trochu moc politická, nicméně to je asi jediné co mi někdy kazilo ten flow. Jsou tu občas hlušší místa, ale strašně vás zajímá vývoj toho děje. Každý si pod pojmem aféra s Monikou Lewinskou představí asi, že prezident chrápal se stážistkou, avšak ho nenapadne, jak obsáhlé to ve skutečném životě vlastně mělo příčiny a následky. Fakt skvěle napsané a z výkonu Sarah Paulson v roli Lindy Tripp  jsem dlouho nebyla tak unešená. Dejte tý Saře už pořádný role, proboha. Evidentně holka umí hrát. () (menej) (viac)

PavelVanekArt

Vezměme to popořadě, hezky od začátku a rovnou upozorňuji, že to nebude krátký komentář. Během jediného dne jsem shlédnul jeden z nejlepších seriálů, který jsem kdy viděl. Nejde ani tak o námět jako spíš o geniální zpracování. Napětí se mě drželo od první zatracené minuty až do poslední zatracené minuty. Herecké výkony na solidní ocenění, špičkový hudební podkres, casting se trefil dokonale do reálné předlohy a technické zpracování na nejprofesionálnější úrovni. Ano, je tu (zatím) seriál roku. Na začátku se Vás tedy zeptám; říká Vám něco jméno O.J. Simpson? A ne, opravdu nemá společného nic se žlutou rodinou ze Springfieldu. My, jakožto filmoví diváci a milovníci, známe O.J. především z filmů jako Skleněné peklo, Člen klanu (vynikající rasistický film o Ku Klux Klanu) a trilogie Bláznivá střela (ano, je to ten srandovní černoch, kolega hlavní postavy). Milovníci sportu ho však mohou znát jako jednoho z nejlepších hráčů amerického fotbalu, doslova jako hvězdu NFL. Zlomil několik rekordů a v roce 1985 byl, po odchodu z ligy, uveden do síně slávy. To je ale jedno, minulost řešit nebudeme, zaměříme se na na jedno datum, ve kterém začíná tenhle skvostný seriál od tvůrce American Horror Story. Dvanáctý červen roku 1994. V ten den totiž ,,pravděpodobně,, zabil svoji ex manželku a jejího přítele. A odstartoval tím, ve světě známý, proces století. Je úplně jedno jak ve finále rozhodl soud státu Kalifornie, respektive soud města San Francisco. Nebudu tady rozebírat zbytečné detaily, jen to krásně shrnu. V noci 12. června 1994 byla nalezena dvě brutálně zohavená těla. Nicole Brown Simpsonové a Ronalda Goldmana. Prvním a jediným podezřelým byl O.J. Simpson, světoznámý hráč NFL a filmová celebrita s kariérou na rozjezdu. Policie O.J. zadržela a začal soudní kolotoč, do kterého se zapojila korupce, rasismus (jo, O.J. je černoch jak Rodney King káže) a naprosto absurdní svědectví. Na konci procesu, který trval několik let, byl O.J. shledán nevinným díky perfektní obhajobě, která využila všech možných kliček v zákoně. Porota rozhodla a davy lidí, kteří byli na straně O.J., mohli slavit. Nevinný, i když veškeré důkazy mluvily přímo na vinný. Justiční šaškárna. Seriálu se nemohl zmocnit nikdo jiný, než seriálový král příběhů Ryan Murphy (všechny série American Horror Story, Scream Queen). Jeho rukopis dýchal z každé scény a především castingem. Roli O.J. Simpsona ukořistil skvělý herec Cuba Gooding Jr. (Plnou parou vzad, Pearl Harbor) a zvládl ji na jedničku s hvězdičkou. Postavu ztvárnil tak dobře, že se mi i zprotivil. Další známým jménem je John Travolta (Pomáda, Horečka sobotní noci, Pulp Fiction), který svou postavou slizce stál na straně obžalovaného a díky němu se soud vyvíjel jak se vyvíjel. Skvěle, opravdu skvěle zabráno, až i překvapil. Pak je tu David Schwimmer (především známý jako Ross Geller z Přátelé), který v roli Roberta Kardashiana (ano, člen klanu TĚCH Kardashianů, kteří v showbyznysu straší i teď, prdel Kim je všude) zazářil na stará herecká kolena a opět, další velké překvapení. Posledním, méně známým jménem, je Sarah Paulson (skvěle se předvedla ve všech sériích American Horror Story) na straně státních žalobců, mluvící za lid jako takový. Samozřejmě v seriálu není nikdo vysloveně špatný, ale u mnou zmíněných to je sázka na jistotu. Pomalu se blížíme na konec, tak vydržte přátelé. I když se jedná o rekonstrukci případu starého přes dvacet let a výsledek je znám, tak seriál vtáhne a nepustí, dokud neskončí poslední díl a Vy neotevřete wikipedii, jakože jak to teda bylo. Případ pana Simpsona jsem znal, ale ty podrobnosti kolem, to napětí, to zoufalství, nespravedlnost, hyenismus... to všechno na Vás dýchá díl od dílu a prostě nepustí. Deset dílů, deset částí, během kterých si musíte názor na případ udělat sami. Já si ho udělal a pokud umíte číst mezi řádky, tak víte jaký. O.J. Simpson tedy skončil jako nevinný. Musel však po čase zaplatit šílených 33 milionů dolarů odškodnění pozůstalým na straně zavražděného Ronalda Goldmana. Nezaplatil. Později byl O.J. zatčen za krádež trofejí a taková hovadina mu už neprošla. Do dnes, i teď, když tyto řádky píšu, sedí ve vězení a čeká na konec trestu. No jo, na každou svini se voda vaří... Skvělý námět, skvělý herecký koncert, geniálně natočené. Chci American Crime Story 2 a chci další dechberoucí kolotoč kolem šíleného případu. Tohle totiž není scénář, tohle je realita. Pěkně zkurvená realita. 5* a.k.a 100% () (menej) (viac)

BoXBe

Po stránce atraktivity, informací, poučení, je případ OJ Simpsona fakt zajímavá kauza. Seriál je perfektně obsazený, ale chytá seriálové manýry - střihy na obličeje postav, záchvěvy jejich hlubokých pohledů a dlouze rozebírané pocity, které stačilo jen načtrnout. A má to deset místo čtyř nebo šesti dílů, méně by bylo více. ()

WolfR

Cesta je někdy víc než cíl. A tady to platí dokonale. Většina lidí ví jak to dopadlo, ale ten průběh je kulervoucí. Scénář napsal sám život, ovšem herecké výkony bych označil za přímo mistrovské. A to u všech hlavních protagonistů, 5 hvězd ()

Mishqo

90% ... Lepšie pre tých, čo nevedia veľa o prípade O.J. Simpsona, ale ponúkne to veľa aj pre tých čo vedia. Výborný casting, výborne zahrané, rôzne nuansy celého súdneho procesu sú veľmi zaujímavé. Vrelo odporúčam. ()

Yoda sama

1. séria- 85% - Skvelo vystavaná a na faktoch založená výpoveď o procese storočia, dobre obsadená a pútavá. Ten horký koniec to ešte podtrhol, ale fakt je to jedinečný projekt. ()

hroubek

Není potřeba chodit kolem horké kaše a říci to rovnou a hned. American Crime Story: The People v O.J. Simpson je seriálová pecka, která je brilantně natočená. A to myslím naprosto vážně, bez žádného přehánění. Ryan Murphy a jeho tvůrčí tým odvedly opravdu mimořádnou práci. A funguje to o to více, když víte, že se to doopravdy stalo. Že to co vidíte není jen, tak vycucané z prstů. Obrovská práce s detaily. A to ať už jde o příběh, vykreslení postav, atmosféru nebo vizuální stránku seriálu, která se dost často mění. Hrátky s formou vyprávění. Věnování se každé z hlavních postav, prostřihy do televizích, různé kamerové hrátky a hlavně strhující, napínavé dialogy, ze kterých mrazí, které nás posílají do kolen. Prostě prvotřídní dialogy, které nás přikovají k televizi a my jen budeme sledovat co bude dál. Tohle je prostě vrchol, toho co můžete v seriálu dosáhnout. Když, dokážete, aby diváci na všechno ostatní zapomněli a jen sledovali vaší show. A vyvolalo to v nich nějaké pocity, aby uvažovali o tom co vidí, aby si sami nestraně udělali názor, pokud si řešení nenašli na netu. Seriál funguje velmi dobře, a i když má několik slabších momentů, tak se ve výsledku krásně spojí do kompletního skoro bezchybného obrazu, jenž je nádherný. Tohle by se nikdy nepovedlo bez výborných herců, kteří doslova žijí své postavy. Sarah Paulson podává nejlepší výkon ve své kariéře, a pokud jste s ní něco viděly tak moc dobře víte jak moc výborná je to herečka. A tady je vynikající, ona ty scény nehraje, ona prožívá, a to více je její výkon, tak moc skvělý. Cuba Gooding Jr. je zde velmi dobrý, krásně ztvárnil O.J. se vším dobrým se vším špatný. Není to černobílá figurka, ale muž plný emocí, přetvářky a strachu. David Schwimmer je pro většinu lidí, jen Ross z přátel, ale tady předvede jak moc je dobrý seriózní herec, který prostě umí hrát, a je na něho radost koukat, když se do toho pustí. John Travolta zde předvádí, že když má dobrý scénář, tak umí hrát skvěle, bohužel pro něj, je trochu odsunut na vedlejší kolej, přesto to nic nemění na tom, že si ukradne několik scén a božích momentů. Courtney B. Vance mě zde totálně rozsekal, jelikož to co předvádí je opravdu prvotřídní herecký výkon. Strhává na sebe pozornost, odříkává dialogy s takovou vervou, že mu je nelze nevěřit a jeho konfrontace s Paulson jsou ty nejlepší momenty z celého seriálu. Nakonec jsem si nechal Sterlinga K. Brown, jenž mě překvapil, protože podal jeden z nejlepších výkon z celého seriálu, a jeho role mu velmi sedla a on jí dokázal prodat. American Crime Story není bezchybný seriál, ale těch chyb si moc všímat nebudete, jelikož pokud Vás to chytne, tak budete pohlceny prvotřídní atmosférou a hereckými výkon, takže drobné chybičky nebudete řešit. ()

Eleanor05

On je prostě problém, když máte dobrý námět, dobré herce, ale nudný scénář a naprosto průměrnou filmařinu. Šlo to natočit daleko lépe, zábavněji a za pomocí novátorských, lépe propracovaných postupů (viz. první série True Detective). Takhle je American Crime Story jenom drama plné žvástů ze soudní síně a žvástů mimo soudní síň o věcech, které se budou probírat v soudní síni, žádná scéna není výborná, ani ohromující a myslím, že ani není možné se na tento seriál (minisérii) dívat víckrát, než jednou. Vlastně není ani moc důvodů se na něj dívat alespoň jednou. Velmi průměrné. ()

vyfuk

1. série: No na jednu stranu jde o velice dobře formulovaný kus. Hlavně v tom ohledu, že příběh o OJ Simpsonovi se vám jen tak nedostane. První dva díly na mne udělali obrovský dojem. Měli šťávu a příběh se kolem něčeho točil. Problémem asi bylo, že místo nějakého vyšetřování, které jsem tak nějak čekal to spíše připomínalo drama ze soudní síně jako Soudkyně Brambora. Celé to drama okolo soudu bylo tak zdlouhavé, že i ředitel Netflixu neměl koule to dokoukat. Seriál je hlavně dost zajímavě natočen. V tom ohledu, že vypadá jako kdybyste v oněch devadesátkách byli. Má to skoro až styl devádesátek co se kamery týče. Je smutné, že se příběh OJ spíše o hledání pravdy stočil do rasové otázky, ale co se dá dělat. Na jednu stranu seriál plně plní svůj účel. Ale dokážu si představit osm dílů a nebo deset, které mají sotva čtyřicet minut. Taky je trochu jiná věc, že i když seriál by měl být o tom, jak se OJ nakonec za mříže dostal, tak to je jen tak nakonec zmíněno, aby se neřeklo. No co. V celku úspěch na jednu stranu. V celku nuda na tu druhou. 2. série: Příběh se jako takový zaměřuje hlavně na vraha, jehož příběh má asi více co říci. Nemůžeme se tedy divit. Versace byl určitě velmi inspirující a geniální člověk, ale asi ne natolik, aby tento seriál mluvil primárně o něm. Je to až vzácně skvělé. Sledujete vraha, na kterého dejme tomu neutrální názor. Pak ho začnete nenávidět za to jak se chová, a pak s ním ve výsledku až i soucítíte. To je variace, kterou na vás vybafne další dobře zpracovaná sezóna seriálu, který má skvělý potenciál nám zpopularizovat a zjistit více o vraždách v Americe. Tato série taky dokázala odvyprávět příběh v podstatě od konce po začátek. A fungovalo to! Ta práce umí mít mouchy, ale jde o něco neopakovatelného a dokonalého. ()

zsn odpad!

Po S01E04 to vzdávám a nechápu, jak na něčem takovém mohl pracovat Ryan Murphy. Muzeum plastových figurín v čele s Travoltou a neskutečné protahování politické nudy a soudních kauz. Za mne horor větší než AHS. Než bych zjistila, zda to Cuba Gooding Jr. udělal, tak bych zešílela nudou. Měli z toho udělat raději dokument ve stylu Amandy Knox. ()

Clive Owen ztvární Billa Clintona

Clive Owen ztvární Billa Clintona

16.11.2019

Herec Clive Owen (Potomci lidí, Knick: Doktoři bez hranic) byl oficiálně obsazen do role prezidenta Billa Clintona ve třetí sérii antologického seriálu American Crime Story. Nová řada ponese titul… (viac)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

O čem bude nová serie American Crime Story?

O čem bude nová serie American Crime Story?

09.08.2019

Kabelovka FX oznámila nový přírustek do série American Crime Story. Po Lid versus O. J. Simpson a Versace se antologický seriál tentokrát zaměří na politicko-sexuální skandál z roku 1998, který se… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)