American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson

(séria)
  • USA The People v. O.J. Simpson
USA, 2016, 7 h 22 min (Minutáž: 42–60 min)

Kamera:

Nelson Cragg

Hudba:

Mac Quayle

Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Cuba Gooding Jr., Bruce Greenwood, Nathan Lane, Sarah Paulson, David Schwimmer, John Travolta (viac)

Policie našla zavražděnou bývalou manželku O. J. Simpsona a jejího přítele. Důkazy svědčí proti němu a státní zástupkyně se rozhodne Simpsona zatknout. Ten si najme nového právníka, Shapira. Když policie přijde Simpsona zatknout, zjistí, že utekl... (TV Prima)

Gothar

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie. Čakal som lepšiu drámu zo súdneho prostredia, chcel som si to pozrieť hlavne kvôli získaniu vedomostí z priípadu o ktorom som síce niečo vedel, ale chcel som podrobnosti. Nakoniec som dostal výborný seriál, ktorý som pozrel za 2 dni. Je to výborne natočené, výsledok procesu som poznal a napriek tomu seriál udržal moju pozornosť celý čas s výnimkou 2. dielu, ktorý bol trochu slabší. 80 % ()

lamps

Znovu nezbývá než žasnout nad tím, kam se seriálová produkce v posledních letech vyšvihla. Nádherně vystavěný narativní proces s božími herci a šviháckým retro kabátem, který v jediné chvíli diváka nezahlcuje, nýbrž neustále rafinovaně napíná a drží v šachu. Každá epizoda se může opřít o jinou formální dominantu (od rytmizovaného střídání více dějových linek přes jejich nápadité překrývání až po hrátky s časem či s dokumentárními prvky) a nehorázně mě bavil proměnlivý přístup k postavám, který umožnil zakomponování osobních rovin bez toho, aby odváděly příliš pozornosti od samotného procesu (zpočátku pragmatická a cynická právnička je v závěru nejemocionálnější a nejkomplexněji rozvedený charakter). Neustále dostáváme zásadní informace a motivační nitky, ale sranda je, že mnohdy začnou dávat smysl až po několika epizodách, kdy už divák zpracovává desítky dalších a neméně podstatných podnětů. Prďácký je ale také symbolický hudební podkres a už zmíněný casting - dlouho jsem neviděl, aby se herci do reálných protagonistů tak grandiózně převtělili (paradoxně až na Goodinga, který Simpsonovi moc podobný není - ale hraje výborně) a ještě déle jsem nečučel na pardála Travoltu, jak si nějakou roli takhle užívá. Strašně moc bych si přál, abych to mohl zhlédnout, aniž bych dopředu věděl znění verdiktu, protože by mě to emocionálně usmažilo jako žížalu na sluníčku. Ale i tak - nejlepší soudní drama, co kdy vzniklo, Vyvolávače deště nebo Norimberský proces nevyjímave. ()

filmmovier

Fantastická novinka, vynikající dramatická záležitost, která je perfektně napsaná, natočená i zahraná, šlape jako hodinky a je díl od dílu zajímavější (i když by se po skvostném Pilotu mohlo zdát, že už to snad ani nejde). Stejný tvůrčí tým jako u AHS se nezapře, ale tohle je dokonce možná ještě lepší. A stejně tak to má i podobnou, naprosto strhující atmosféru, na tenhle seriál je prostě neskutečná radost koukat. A když tam navrch máte ještě Rosse a Travoltu, je zážitek ještě lepší. A dokonce i Cuba Gooding jr. je v roli uvěřitelný (kdyby to byl celovečerák, je to třeba na Oscara). Špička televizní tvorby a právě teď asi to úplně nejlepší, co v televizi běží. Mistrovské dílo, které by byl hřích neprodloužit. 100%. ()

Pavlínka9

O O.J.Simpsonovi jsem toho věděla - no - popravdě jen pár těch stěžejních momentů. Proto jsem byla ráda, že si seriál vzal k znázornění - podle mého názoru také ten stěžejní moment - a na závěr je tam pouze lehké shrnutí a hlavně to ukázání toho, jak jeho život bude aktuálně vypadat a kdo mu věřil a kdo ne. Herecky je to neskutečně skvělé a pro mě byl obrovským překvapením hlavně David Schwimmer, na kterém to od první chvíle bylo znát...jak neví....bylo mi ho opravdu líto. Seriál je ohromně silný, je tam plno situací, které nechápu doteď a hlavně - nerozumím tomu, jak ho mohli prostě prohlásit nevinným - ok - ta policie - je super, že se zaměřili i na to, jak to v té době v USA vypadalo - to prostě nebylo zrovna k tomu "nápomocné", ale já jsem tak, která by řekla vinen. Hodně mě ten seriál paralizoval, ohromil a je to po dlouhé době seriál, který jsem zhltla na jedno shlédnutí. ()

Kaka

Nebývale zručně natočená a skvěle stylizovaná devadesátková reminiscence, kvalitně napsaná a místy nesmírně dramatická procedurálka, sofistikovaná a ucelená sonda do amerického justičního systému devadesátých let a k tomu rasový podtext a souboj bílé vs černé barvy. Gooding Jr. je tam v podstatě je jediný rušivý element, protože jeho herectví je přinejmenším proměnlivé. Jinak ale ansámbl sype jedno eso za druhým a až na pár hluchých míst je to nezapomenutelná výměna bryskních dialogů a narážek na systém. ()

• Podle výkonné producentky seriálu Niny Jacobson byla nejtěžší role na obsazení Christophera Dardena (Sterling K. Brown). Většina potenciálních herců, kteří se účastnili konkurzu, ho nechtěla ztvárnit, protože se jim nelíbila jeho osobnost. (gavosh)
  • Marcia Clark i Chris Darden byli po uvedení seriálu v několika rozhovorech tázáni ohledně toho, zda spolu měli romantický vztah. I přes Marciinu očividnou nervozitu vždy odpověděla, že byli pouze přátelé a dobří kolegové. Chris Darden se však vyjádřil takto: „Počkám, dokud se vedle mě neposadí Marcia a sama neřekne více detailů. Víte, lidé tohle chtějí, chtějí šťastné konce, ale podívejte se na to z mojí pozice advokáta. Lidé se podívají zpět na soudní proces a pokud bych řekl, že jsem měl s Marciou Clark vztah, řeknou, že jsme prohráli případ, protože jsme byli více zaujatí v našich intimnostech než v zákonech a faktech. A to by bylo mnohem horší.“ (LucasAbelle)

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (viac)

O čem bude nová serie American Crime Story?

O čem bude nová serie American Crime Story?

09.08.2019

Kabelovka FX oznámila nový přírustek do série American Crime Story. Po Lid versus O. J. Simpson a Versace se antologický seriál tentokrát zaměří na politicko-sexuální skandál z roku 1998, který se… (viac)