Je to zásadní příběh současné americké kultury – sága o rasové otázce, celebritách, médiích, násilí a systému trestního soudnictví. Příběh, který i dvě desetiletí po svém nezapomenutelném vyvrcholení nadále fascinuje, polarizuje a dokonce píše nové kapitoly. Dokument O.J.: Made in America od základů přehodnocuje - a přezkoumává – všechny jeho aspekty. Domácí násilí. Policejní vyšetřování. Nejsledovanější honičku bílého Fordu Bronco. Proces století. Motiv, krev, rukavice. Verdikt. Následky. Snímek čerpá z více než sedmdesáti rozhovorů vedených s nejrůznějšími lidmi - od Simpsonových dlouholetých přátel a kolegů přes rozpoznatelné protagonisty vyšetřování vraždy až po pozorovatele a komentátory s prokázanou spojitostí s příběhem. Nabízí strhující, podmanivý a nezapomenutelný pohled na tuhle sžíravou ságu. Protože na konci toho, co původně vypadalo jako hledání skutečné pravdy o O.J. Simpsonovi, nás stejně silně zasáhnou nezahladitelné, neotřesitelné a děsivé pravdy o Americe i o nás samotných. (HBO Europe)

luka4615

Neuvěřitelně komplexní a do hloubky jdoucí dokument, který téměř rok po roce mapuje všechna zásadní rozhodnutí a úspěchy a neúspěchy O.J. Simpsona. Pokud tedy hledáte celistvý a ničím nezkalený náhled na tuto v mnohých ohledech kontroverzní ale i mimořádnou osobnost, dokument O.J.: Made in America je právě tím co hledáte. ()

J.Lajner

Za svůj život jsem už zhlédl stovky dokumentů, ale tohle bezmála osmihodinové monstrum rozdělené do pěti samostatných částí, překonává naprosto vše. Nejlépe zpracovaný dokument jaký jsem doposud viděl! Nejde vůbec o téma jako takové, ale především o naprosto špičkovou dokumentaristickou práci režiséra Ezry Edelmana, který na kontroverzní osobu nedávno zesnulého O.J. Simpsona nahlíží ze všech myslitelných úhlů. V dokumentu vystupuje celá řada policistů, právníků, sportovců, rodinných přátel a reportérů jejichž názory jsou všelijaké, jen ne jednotné. Edelman nikomu nestraní, svou precizní hodinářskou práci zasazuje do několika časových pásem, aby divák doslova cítil ten raketový vzestup a následný pád do totálních sraček (společensko sociálních i osobních). Tohle není pouze dokument o jednom Afroameričanovi, který se ke svým kořenům nikdy nehlásil, žil mezi bílou smetánkou a nakonec brutálním způsobem zavraždil svou bílou manželku a mladého barmana. Ne. Tohle je nepřikrášlený portrét USA, kde je otázka rasizmu stále tou nejpalčivější ze všech. Hnusní kolonizátorští Američané. Ti, kteří stovky let zotročovali, bičovali, kastrovali a po stovkách vraždili cizokrajné etnikum, které si na „svůj“ kontinent přivezli v řetězech. Hnusní a zákeřní zástupci LAPD, kteří bez mrknutí oka umlátí černocha za překročení rychlosti. Debilní systém, jež osvobodí prodavačku, co to zezadu našije do dvanáctileté černošské dívky. A nakonec pomstychtivý Afroameričané, kteří osvobodí člověka obviněného z dvojnásobné vraždy, jen proto, aby si mohli od plic zařvat: „Teď už aspoň víte, jak chutná vaše vlastní medicína!“ Atlet, který se rodí jednou za sto let, herec, úspěšný businessman, komik, žárlivý násilník, podvodník, lhář a bezcitný vrah. Tím vším byl O.J. Simpson. Dokonalý produkt USA. Tohle je Simpsonův syrový a řádně šokující obraz, jež se na pozadí čtyř dekád neustále měnil, ale nikdy nedokázal zastřít, že za tou pěknou fasádou číhalo nebezpečné monstrum! Budete plakat, zažívat stavy zuřivosti i nevěřícný údiv nad lidským druhém. Zasloužený Oscar. PS: Citlivé dušičky upozorňuji speciálně na Part 4. Respektuji a chápu proč tam ty explicitní záběry musí být, ale umím si docela živě představit, že tohle zkrátka každý nevydýchá. ()

Marigold

Fenomenálně postavená záležitost, která věnuje nezvyklou péči tomu, aby proces století a mediální cirkus udržela v sociálních souvislostech a zároveň aby Simpsona líčila z několika různých stran. Díky tomu je fenomén Juice zřetelně demaskovaný jako směsice amerického snu, rasové tenze, záliby v suverénní sebeprezentaci a dalších ingrediencí, které v dobovém kontextu vedly k překvapivým společenským reakcím. Edelmanův dokument tak funguje jako charakterová studie, justiční a společenská kronika, z níž přirozeně vystupují zneklidňující otázky o zneužívání rasy a spravedlnosti v řešení animozit mnohem hlubších než jedna nevyjasněná dvojitá vražda. Strhující. ()

zahadum

Excelentný dokument o šialenej Amerike, šialenej mediálnej psychózy ktorá z vraha urobila bod číslo jedna v pozornosti sveta aby zahrabala obete na " hnoj " .... obetí je viacej a nielen ex manželka a človek čo priniesol okuliare v nevhodný čas na nevhodné miesto. Od začiatku poznať,že je to chorý narcis ktorý v chorej Amerike spraví kariéru v dobrom aj v zlom. Dúfam,že zhnije vo väzení a potom ho v pekle zalejú " ďžúsom " konským ! ()

Triple H

Výborné. Pedantne zdokumentovaný vzostup a pád jedného človeka. A zároveň aj veľmi zaujímavá výpoveď o americkej kultúre, kulte osobnosti, fascinácii verejnosti zločinom, americkom súdnictve, posadnutosti celebritami/televíziou, dopade násilných trestných činov na rodiny obetí, rasovom napätí v USA, postavení polície a v neposlednom rade o tom ako jednoducho sa dá manipulovať a až hysterizovať verejná mienka. Objem archívnych záberov a výpovedí zúčastnených osôb je impozantný, tvorcovia v rámci tých 7,5 hodín idú tak do hĺbky ako je len možné a snažia sa celkom úspešne zostať objektívni (možno s výnimkou posledného dielu). Poctivá, dôsledná práca. Story OJ Simpsona so všetkými vedľajšími komentármi je veľmi silná. OJ nepôsobí ako nejaké totálne vypatlané hovado, ale celkom rozumný človek, ktorý skutočne bol výnimočný v tom čo robil a mohol letieť ešte naozaj vysoko. Nebyť jeho osudného "prešľapu" (zavineného zrejme v prvom rade obrovitánskym egom, ktoré neznieslo pocit, že niečo nemá pod kontrolou), s najväčšou pravdepodobnosťou by sa s veľkým úspechom presunul až do politiky. Síce sa s veľkou pomocou absolútne amorálnych právnikov, aktuálnych spoločenských nálad a svojských pravidiel amerického súdneho procesu (postavenom na teatrálnosti a často účelovom, emocionálnom a teda silno nefaktickom ovplyvňovaní poroty zloženej z laikov) doslova vykrútil z vraždy, ale jeho život po procese už len trvalo upadal. Imidž zostal pošpinený na celý život a to čo mohla byť oslnivá kariéra medzi najvyššou smotánkou skončilo ako síce finančne zabezpečená, ale prázdna a bezcieľna existencia. Pôsobivá záležitosť. ()

• Režisér Ezra Edelman sa dlho nevedel rozhodnúť, či do dokumentu zaradí aj forenzné fotografie mŕtvych tiel Nicole Brown Simpsonovej a Rona Goldmana. Nakoniec sa ich rozhodol použiť, aby divákom pripomenul, že proces mal byť o dvojitej vražde, nie o rasovom a skorumpovanom presadzovaní práva, na ktorý sa neskôr aj zmenil. (Real Tom Hardy)
  • S minutážou 467 minút ide o najdlhší (dokumentárny) film, ktorý vyhral prestížne ocenenie Oscar. Predbehol tak ruskú snímku Vojna a mier z roku 1966. (Real Tom Hardy)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (viac)