Vaiana: Legenda o oceáne

• Slovensko Vaiana (viac)

Pred tritisíc rokmi sa po nekonečných vodách Tichého oceánu plavili prastarí moreplavci a objavovali nové ostrovy Oceánie ... potom ale ich plavby na celé tisícročie ustali ... a nikto nevie prečo. (Saturn)

TomPlaysCZ

No, Disney filmy jsem nikdy moc nemusel, ale tohle je vyjímka. Tenhle film si klidně pustím vícekrát, má zajímavý příběh, zajímavé postavy a velmi chytlavé písničky (obzvlášť "You're Welcome" (v českém dabingu "Vždy k službám") a "Shiny" (v českém dabingu "Krásný")). Mě nejvíce zajímavou postavou přijde sám polobůh Maui (Anglický dabing: Dwayne Johnson, český dabing: Martin Zounar) s hýbajícími se tetováními, jehož příběh se postupem filmu celkem rozvine z údajného "zloděje" na "člověka", který vlastně dával lidem jen to, co chtěli a pomáhal jim. Film doporučuji, 90% ()

Calabria

Nádherně udělaná pohádka, bohužel mi to moc zábavný nepřipadalo, navíc je to i napůl zpívané což je úplně automaticky hvězda dolů. ()

Mimr

Tak dnes budeme z klišé vařit rovnou celý oceán. Příběh tohoto filmu nemůže být hůře napsaný. Je předvídatelný jako moje ranní snídaně. Přidejme trochu více méně hezkých písniček jejichž texty skládal snad Google překladač a nakonec finále hodné zvracení. Příběh* Napětí* Hudba**Vizuál**** ()

arieta

Je predvianočné obdobie a to mi pripomenulo práve tento film, ktorý zhruba v tomto čase pred dvoma rokmi dávala TV JOJ - animované filmy veľmi nesledujem, ani disneyovky atď. - ale tu som sa zapozerala a naraz som bola v príbehu a príbeh bol vo mne... Moji rodičia mali (z dnešného pohľadu!) zvláštnu záľubu v tom, že ma pravidelne v detstve obdarovávali knihami - a jednou z tých kníh boli aj maorijské legendy z Nového Zélandu, samozrejme prispôsobené pre detského diváka, takže meno Maui som už poznala - severný ostrov Nového Zélandu nesie maorijské meno Ika a Maui (Mauiho ryba), lebo podľa legendy ho Maui vylovil z mora. No Moana/Vaiana bola pre mňa nová postavička. Ale Vaiana je sympatická postava - je konfrontovaná so svojou túžbou po oceáne a so svojimi povinnosťami dcéry náčelníka k svojim ľuďom, až kým sa neobjaví hrozba chorôb kokosovníkov a temnoty a vtedy oboje Vaiana spojí - v túžbe vrátiť život na rodnom ostrove do normálnych koľají sa vyberie na more, aby našla Mauiho, ktorý kedysi ukradol srdce Matky ostrovov Te Fiti a aby ho primäla k tomu, nech to životodarné srdce vráti jeho pôvodnej majiteľke. No Vaianino mladistvé nadšenie nestačí, keď jej chýbajú skúsenosti s moreplavbou a tak si Vaiana párkrát obrazne povedané, rozbije "nos". Ani samoľúby Maui nie je vždy ľahký oriešok... Už len to oboznámenie s polynézskymi mýtmi a spôsobom života (Hawajské ostrovy) stojí za jednu veľkú hviezdu. A potom krásne vyjadrená myšlienka, že ak prírode vytrhneme jej "srdce", tak na to doplatíme najviac my sami - to je za ďalšiu hviezdu. A potom to, ako ľudsky je zobrazená Vaiana, malé dospievajúce dievča, ktoré chce vykonať dobrú vec, no mýli sa, chybuje, bojuje s vlastnou nedokonalosťou (najprv roztrasené Maui, pôjdeš na môj čln a vrátiš srdce Te Fiti) - a potom, keď ju Maui sklame a opustí a samotná Vaiana sa chce vzdať svojho cieľa, spomienka na babičku jej prinavráti silu a ona pochopí, že to ona je oceán (Vaiana) - a nasleduje rozhodné "som Vaiana z Motunui. Pôjdem a vrátim srdce Te Fiti!" - čiže ďalšia hviezda. Môj veľký obdiv majú tí, čo vytvorili tieto počítačové animácie - na postavách vidieť, že sú animované, ale zábery na prírodu, malá loďka na rozčerenej, slnkom osvetlenej hladine alebo otáčanie hviezdnej oblohy pôsobia vyslovene realisticky. Ďalšia hviezda. Piesne mi neprekážali, no najviac sa mi páčili tie v pôvodnom jazyku. Ach - a ešte jedna hviezda za krásny slovenský dabing Vaiany od Moniky Potokárovej. Nech odpočíva v pokoji. ()

HombreT

Jak som už vravel, rozprávky zväčša nehodnotím a tu tiež nie je potrebná známka. Čo ale fakt nechápem, prečo skoro všade musia tie postavy pizúkať jak keby to mali nariadené. Píšem to sem, lebo práve tuna mi to prišlo dosť otravné. To disney (a nie len on) fakt nevie spraviť rozprávku bez pesničiek (keby tam je niekto muzikant, tak nepoviem ani mäkké f) ?! ()

lili5

Určite stojí za pozretie. Nebudem sa opakovať to čo spomenuli predo mnou, ale chcem vyzdvihnúť aj to, že tento film konečne priniesol dobrú energiu, chuť do života, proste všetko pozitívne a dokonca je inšpiratívny v tom, že nikdy sa nesmieme vzdávať musíme bojovať s prekážkami v živote aj keď je to ťažké. Žiť proste naplno a áno veriť v sny ktoré sa môžu naplniť, ale musíme za ne bojovať. Keď budem mať deti tak im budem púšťať filmy ako sú tieto. ()

Dedincan

Typické animáky s domorodou tematikou vedia vždy potešiť. Za výber stojí psycho kohút a hra živlov, najmä vody. Pre detského diváka možno príliš veľa násilia, ale tí už sú asi odolní. ()

HLADOVYvlcak odpad!

Dávejte si pozor na filmy od Disneye, už v jeho logu jdou krásně najít symboly tří šestek. Každý ví, co to znamená. Jdou po vašich dětech a hovada jako majitel tohohle progresivního webu jim v tom pomáhá, nejspíše za pár jedovatých dolárků. ()

Nellaron

Pri tomto animáku som sa fakt z chuti zasmial. Má navyše pekné grafické spracovanie, aj príbeh ujde, no a lávový záporák by vystrašil aj dospelého. Zabaví sa široké vekové spektrum publika. Takže zaškrtáva všetky políčka dobrej rozprávky. Jednu hviezdu dávam dole za spievanie. Nie že by tam niekto spieval zle, ale nemám rád spievanie v rozprávkach, je to môj osobný problém. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Pokud jste fanoušci hraných verzí disneyovských animáků, následující první zpráva pro vás nebude úplně pozitivní. Plánovaná hraná verze animovaného snímku Moana (Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa… (viac)

Disney oznamuje pokračování a premiéry svých hitů

Disney oznamuje pokračování a premiéry svých hitů

08.02.2024

Při příležitosti chlubení se tím, jak olbřímí mělo studio Disney tržby za první část roku 2024, se CEO myšáckého molochu Bob Iger vytasil s několika překvapujícími oznámeními. Hlavouni u Disney totiž… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023