The Monster

• Austrália The Monster

Kathy (Zoe Kazan) je mladá žena, ktorá spolu s dcérou Lizzy po zrážke s divokou zverou havaruje. Byť zaseknutý vo vlastnom aute uprostred hlbokých hôr nie je žiadnou výhrou. Obzvlášť, keď sa v blízkosti pohybuje "tvor", pre ktorého je akákoľvek bytosť iba obyčajnou korisťou. Už tak dosť komplikovaný vzťah medzi matkou a dcérou podstúpi skúšku ich vzájomnej náklonnosti, ktorá preukáže až neočakávane silné rodičovské puto, o ktorom ani jedna z nich netušila.
(*CARNIFEX*)

Chrustyn

Snad poprvé, zde budu výrazně vyčnívat, ale nemohu si pomoct. Po dlouhé době jsem měl tu čest vidět monstr horor, který není směšný, dokáže vyděsit a navíc má skvělé herce. Režisér dokonale pracuje s minimálním rozpočtem a až na flashbacky (kterých je možná příliš a ne vždy jsou do děje dobře vloženy) se příběh odehrává v jednom voze a okolním lese. Atmosféra je krásně budovaná a monstrum slušně udělané. Já se bavil velice dobře a v rámci žánru se jedná o to nejlepší co jsem za x let viděl. ()

ARI50

Podle mě celkem ohranější téma, slabá atmosféra herci se moc nesnažily no mohlo se vytěžit z lese a téhle cesty mnohem víc. ()

JASON_X

Jako by se rejža nemohl rozhodnout, jestli natočit sociální drama z prostředí bílé spodiny, nebo nějaký temný příšerácký krvák. A jelikož asi neměl ani k jednomu tématu dost látky, spíchnul oba tyhle různorodé žánry k sobě a výsledkem je docela zajímavý hybrid. Leckdo si určitě bude stěžovat na rušivost všelijakých těch flashbacků o vztahu matky s dcerou, ale mně se zprvu právě tahle psychologizující rovina líbila, a navíc díky ní není Monster jen tak obyčejným tuctovým horrorem. To mě spíš zarazila jiná věc - sice vím, že Amerika je země neomezených možností, ale zdá se mi nepravděpodobné, že by tam měli pouliční osvětlení i na nějakých vedlejších lesních silnicích v nějakých prdelákovech. Ale to by pak v tom filmu nebylo nic pořádně vidět, že jo. A taky je to určitě pravděpodobnější, než že se vypitá egoistická asociálka v pár okamžicích přetransformuje v oddanou a sebeobětující se matku, nebo že malá holka spálí příšeru desinfekčním sprejem jako plamenometem. ()

Morholt

Vida. I sakra omletá historka o porouchanym autě uprostřed lesa, kde zrovna bivakuje nějaká ta obluda, může působit příjemně neotřele. Po technické stránce v pořádku, potvora byla fajn a ani deštivé atmosféře temného lesa se nedá nic vytknout. Někomu možná může chybět trochu víc gore, ale Bertino spíš pracuje se strachem z neviděného a to z mého pohledu funguje. Co se týče flashbacků, tak ty byly sice úplně zbytečné, ale na druhou stranu Zoe Kazan a Ella Ballentine zahrály natolik výborně, že jsem užil i je. Slušná práce. 75% ()

malylada

Žena, obrázek špatné matky a její dcera, která nepocítila v životě příliš lásky a svojí matku právem nemusí. Hlavními hrdinky bojují o přežití uprostřed lesa, po dopravní nehodě. Měl jsem celou dobu pocit, že se tvůrci pokouší o velké drama, sbližování obou žen a celé to proplést zápletkou s příšerou, která tam spořádá mechanika, saniťáky a podobně. Herečka holčičky má bezesporu velký talent, ale dramatické roviny bylo ve filmu přes čáru. Škodilo to navození napínavé atmosféry a odvracelo pozornost od hororových prvků. Monstrum připomínající potvoru z Krvavé hostiny je velmi povedené a scény, kde se nepárá s oběťmi se mi líbily. Závěr mohl být o dost povedenější a zase mě otravovala snaha o ubrečené drama. Vizuálem a triky se může bezesporu rovnat těm nejlepším letošním hororům. Od tohoto typu filmu nečekám oscarové herecké výkony, ale pořádnou řežbu. Obojí prostě skloubit nejde......5/10 ()

corpsy

Rámcový príbeh o vzťahu matky a dcéry je zaujímavejší, ako ,,vedľajšia,, línia boja s titulným bubákom. A keďže sa prelínanie minulosti so súčasnosťou aj napriek primeranej minutáži vôbec nevlečie a navzájom skvelo dopĺňa, s kľudným svedomím to označím za jeden z najlepších ,,dramatických,, hororov desaťročia. Mínusy vidím jedine vo výzore a trikovom spracovaní Monštra a v závere, kde sa s malej, ufňukanej a vystresovanej dievčinky stane Ellen Ripleyová. ()

Ten Druhy

Stačilo by zopár náznakov a pochopil by som, že matka je nenapraviteľná socka, ktorá sa nedokáže plnohodnotne postarať o dieťa ani o seba. Namiesto návratov, v ktorých sa dcéra túli k opitej matke ležiacej pri ogrcanej hajzlovej mise, to mohlo ísť dynamickejšie vpred jedným smerom v čase. Ten úvod bol zdĺhavý. ()

kaylin

Snímek „The Monster“ dokazuje, že horory s příšerami nejsou mrtvým žánrem a že se jedná stále o žánr, který má co nabídnout. Film dobře využívá atmosféru noci, dobře využívá napětí a gradaci, a to přitom na velmi omezeném prostoru, kde se odehrává. K tomu velmi příjemná hrdinka, což jsem nečekal, ale Zoe Kazan zvládla svůj part na výbornou. Jen víc podobných filmů s příšerami. ()

Quint

Trailer navnadí na typickou lekací žánrovku, ale skutečnost je jiná. V monster hororech obvykle bývají v centru dění jejich monstra, zatímco okolní postavy a vztahy mezi nimi tvoří jen bezbarvou omáčku. Tady naopak v popředí stojí dramatický vztah mezi uvěřitelně vykreslenými a přesvědčivě zahranými postavami a hororová linka se odehrává jen na pozadí. Monstrum (čistě anonymní – nevíme, co je zač a odkud se vzalo) pouze reflektuje znepokojivý vztah matky alkoholičky s její rozbouřenou dospívající dcerou a slouží čistě jako katalyzátor k tomu, aby si obě postavy uvědomily, jak se k sobě chovají. A zatímco vztahový vývoj hlavních postav funguje na jedničku, tak jejich reakce na okolní dění šustí papírem, až běda. Monstrum, které lze zahnat pouhou baterkou, se snaží odlákat zbytečně komplikovaným způsobem jen proto, aby prošly kýženým emočním vývojem. Hororová linka tak sama o sobě nepůsobí moc přesvědčivě, chybí jí nápad, větší napětí a logika. Přesto si po celou dobu drží slušnou atmosféru. Staromódní hororové fandy navíc potěší comeback „chlápka v gumovém kostýmu“ (rozuměj žádné CGI), což místy filmu přidává na autenticitě. Ale jen tehdy, kdy je monstrum vidět pouze v náznacích. Když pak vyleze víc na světlo, tak je znatelně gumové. A vypadá dost oldschoolově (trochu jak ten rohatý pes, do kterého se přemění Sigourney Weaver v Krotitelích duchů). ()

JohnMiller

Ide bohužiaľ ukážkový horror dnešných čias v ktorom kvalita lineárne klesá každou jednou minútou. Sľubný začiatok v ktorom ma síce nevydarený vzťah dcéry a matky až tak nebavil, podľa mňa to moc nefungovalo, ale dalo sa na to pozerať, naznačoval, že pôjde o psychologický film, no až na tie sociálne vsuvky to tak nebolo . V polovičke sa už začalo niečo diať, temný les pohltený do noci mal svoju atmosféru, kým bolo zlo nepoznané snímka bavila, no ako náhle sa na obrazovke zjavila gumová príšera, herci stratili IQ a 30 minút do konca sa na tom dalo už iba pousmiať. Škoda, lepší scenár, uveriteľnejšie konania a mohla to byť celkom zaujímavá monsterovina. ()

Abes

Scéna s Jeepem v Jurském parku proložená nepravděpodobně přehnanými flashbacky mámy alkoholičky. Místo kozy automechanik, místo dinosaura severočeský ropák. ()

kubqo

Mama z dcérou, ktoré nemajú spolu dobrý vzťah sa vydajú autom na cestu za jej otcom. Po nočnej ceste však niečo zrazia a ostanú uviaznuté v aute niekde hlboko v lese. Nočná mora prichádza ked zistia že v lese niesú sami. Strašne zdĺhavý a nudný film, kde polka deju sa odohráva v aute. Ku koncu sa objaví príšera ktorá vyzerá ako lacná napodobenina Aliena. ()

majo0007

Bryanovi Strangers patria medzi moje obľúbené horory, ale Monster sa k nim nepridá. Fajnovo budovanú atmosféru tu totiž podkopávajú sociálno-psychologické flashbacky v tých najzaujímavejších pasážach. Za všetko hovorí scéna s odťahovákom, pri ktorej odrazu skočíte do hádky o pivo, wtf?! (dúfam a dá sa predpokladať, že na Fanedit.org sa po čase objaví zostrihaná verzia, bez takýchto bŕzd). Ďalšou nie zrovna výhrou bol vzhľad tvora. Je síce pekné, že sa tvorcovia neuchýlili k digitálnemu sajrajtu, ale keby monštru ešte svietili oči, myslel by som si, že pozerám pokračovanie CH.U.D. z roku Pána 1984. ()

Deyw

Jakoze..nedokazu to zaradit..deprese co cim si prochazi dcera s mamou byla fakt hodne husta..plus dotoho pekny monstrum, ktery tomu delalo atmosferu..ale jako celek to k sobe moc nejde..jak nekdo rekl ze rejza nevedel jestli tocit depresivni drama nebo monster film..tak to nejak poskladal a vzniklo ztoho toto..ale ta depresu..kurva to bylo hrozny! a monstrum super..skoda konce kterej je volovina...kdyby to skoncilo jakkoliv jinak tak je to lepsi..takhle to nedokazu zaradit..prekvapeni a zklamani v jednom kde nedokazu hodnotit jako celek..kazdopadne doporucuji pozrit.. :D ()

Mr.Ripley

Když se chováte jako totální kráva a ještě ke všemu se tak chová i vaše dcera, je jenom otázkou času než vás karma dostihne. Karma je totiž svině. Nadějný projekt a k pláči tragický výsledek po scénáristické stránce. Alespoň že ta technická je na důstojné úrovni. ()

Yoda sama

No jo, Bertino. Strangers je sračka, to druhé čo spravil nemám silu ani pozerať ale toto ma zaujalo, uznávam, že sa zlepšil. Od začiatku sa to topí v bezodnej situácií ktorá je temnotou, dažďom a hudbou príjemne znásobená a baby hrajú dobre. Ale je to len žánrová pripomienka, že obludy sú stále najviac najcool a obzvlášť, keď sa navodí správna atmosféra a situácia, nič viac. ()

bizz_mjc

Monstrum není vyloženě blbé, ale je příliš dlouhé a prolínácí scény ho podivně mělní. Ačkoli se místy tomuhle 80. béčku daří budovat napětí, táhne se to a táhne, z místa moc nepohne. A závěr? Puf. (Pamětní možná vzpomenou na Split Second.) ()

Wade

Tohle jsem opravdu nečekal, že dostanu drama ve kterém se bude řešit vztah mezi matkou a dcerou. Celý tenhle příběh a postavy mě fakt nebavil a závěr filmu mě doslova nasral to byla epická sračka. Takže dávám jen 1 hvězdu a to za vzhled monstra to se mi líbilo. 16% --- 2/10 IMDb ()

Tft

Už se v poslední době stává pravidlem, že když za něčím stojí studio A24 bude to stát za shlédnutí. Tohle road-horror movie není výjimkou. Film je sice lehce dějově jednodušší a pomalejší, ale ta atmosféra! Bryan Bertino už v The Strangers předvedl, že s horrorovou atmosférou umí pracovat skvěle a v The Monster se drží v podobných kolejích. Většina filmu se odehrává v lese za úplné tmy, vyniká tak díky tomu skvělá práce se světlem, stíny a celková kompozice scény, jelikož se první část hlavního střetu odehrává na jednom místě je to hodně důležitý aspekt, který v tomto případě funguje. V první půlce je hodně věci ponecháno představivosti diváka což je skvělé a první půlka díky tomu funguje o něco lépe než ta druhá. Ta druhá, v které snímek přechází spíše do žánru survival horrorů je jak už sem říkal o trochu méně povedená, pořád ale v rámci žánru nadprůměr a obsahuje několik zaslouženě vybudovaných lekaček (viz. úplné představení Monstra), nepůsobí tak nuceně a nejsou zde jen za účelem zvýšení srdečního tepu diváka. Dvojice hlavních protagonistek, jejichž vztah je založen na trošku ohrané premise matka alkoholička - dcera zodpovědnější a snaží se matce pomoct funguje účelům filmu povedeně a to především díky flashbackům, které na jednu stranu působí trochu rušivě a ubírají na atmosféře filmu, ale na stranu druhou slouží vyšším účelům a hlubšímu poselství snímku a především vztahu matky s dcerou. Monstrum tak působí až metaforicky k vztahu matky k alkoholu. Zvláštní snímek, jehož nízké hodnocení se dá pochopit, já v něm ale vidím jeho kvality a oceňuji snahu Bryana Bertina o komornější horror s hutnou atmosférou. tl;dr: Alkohol je monstrum, především když zaútočí na vaší matku a pak i na vás. 65% ()