Captain Marvel

• USA Captain Marvel (viac)

Film Captain Marvel sa odohráva v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a je tak úplne prvým dobrodružstvom z doteraz nevideného obdobia filmového sveta Marvel. Film sleduje príbeh Carol Denversové, z ktorej sa stala jedna z najmocnejších superhrdinek sveta. Keď sa Zem dostane do vojny medzi dvoma mimozemskými rasami, Denversová sa ocitá s malou skupinou spojencov priamo v srdci konfliktu. (Saturn)

Spiker01

Dámský předkrm před vyvrcholením celého 11 letého snažení je konečně za námi a já musím pouze suše konstatovat, že po tom, co jsem vinou nesmyslně vyhypovaného Černého pantera záměrně snížil veškerá očekávání na první MCU hrdinku s celovečerním filmem a očekával další sedmičkový origin, při kterém se nutně musí pečlivě rozdat karty a naplno si zahrát až v sequelu, jsem, a nyní už to megadlouhé souvětí konečně dokončím když si ještě chvilku počkáte, dostal nepřekvapivě hodně trikové dobrodružství, které ovšem správně graduje, je silně prošpikováno emocionálními momenty a zkrátka má hmatatelnou a částečně oldschoolovou duši, jež může velká řádka podobných blockbusterů, cílených na stejné publikum, pouze tiše závidět. Samozřejmě mám sci-fi rád, ale přecejen mě malinko dráždilo tvrzení velkého šéfa Kevina Feigeho, že “čtvrtá fáze” naplno otevře vrata vesmírným filmům. Otázkou zůstává, jaký film převezme štafetu po odložených třetích Guardians, jež měly právě být oním velkým výkopem, nicméně smyslem této rozborové věty měla být narážka na expozici Captain Marvel, která neztrácí čas (ostatně si všimněte, že takhle krátký marvelovský film tu dlouho nebyl) a plně hází diváka do děje interdimenzionální války mezi Scrully a Kree. Běžný divak, který viděl třeba jen dva tři předchozí MCU snímky, musí být značně zmaten, ale pravdou je, že komplexní příběh nafouknutý nejrůznějšími easter eggy pro fanoušky může zdatně ignorovat a plně si užívat “Star Wars ve světě Marvelu” a posléze road movie se Samuelem L. “not Nickem Furym” Jacksonem. Právě mistr motherf*cker je jedním z mých vůbec nejoblíbenějšich herců a je to konečně film, kde má po Winter Soldierovi jednu z ústředních úloh (a vyhlídky na budoucnost jsou růžové, objeví se ve všech třech letošních marvelovkách) a všichni si můžeme naplno užít jeho hláškování a přitom se i něco dozvědět o historii jeho stále tajemné postavy. Vůbec když se pozastavím nad vývojem postav a neprobádaným příběhem z devadesátých let, vychází mi z toho potvrzení tvůrcům, že skutečně nekecali a nenatočili nám onen další klasický origin, při kterém se z obyčejného člověka teprve ten hrdina stane a bylo značně osvěžující se k onomu tajemství teprve postupně prokousávat. Ne, že by to bylo něco, co konzumenti blockbusterů nevidí dnes a denně, to jen pouze u Disneyho opět vsadili na správnou kartu a duo nadějných režisérů nám nadělilo fajn film, na který se vyplatí zajít do kina. Navíc s výbornými herci (ano ještě jich pár mimo Marvel zbývá), zvlášť Ben Mendelsohn si zde střihnul trošku jiného záporáka, než obvykle vyndavá ze svého hereckého rejstříku (zde Marvel mění kánon a je opět ostražitost před spoilery na místě) a Jude Law mě také jako vždy velmi potěšil. Ale co víc, překvapila mě i samotná oscarová Brie Larson, která se mi z komiksů, animovaného seriálu a dokonce i trailerů jevila jako takový studený čumák a nikdy jsem si jí neoblíbil. Trailery opět jednou značně matou tělem a ve filmu na mě působila velmi sympaticky, ačkoliv malinko předimenzovaně vzhedem k MCU univerzu (což jsme ostatně věděli už ze zámořských recenzí), s tím si však už budou muset poradit bratři Russoovi ve čtvrtých Avengers a já věřím, že se jim to zdárně podaří (od Community neprokazují nic jiného). Ačkoliv tedy mezititulková scéna je slušně divná. Viděno v kině 2x a fenomenální zážitek! () (menej) (viac)

NinadeL

Jaká je první ženská sólovka z MCU? Slabá. Nápad obsadit Brie Larson jako Carol Danvers mi nesedl, herecky na celém filmu beru jen Annette Bening, ta je boží. Jinak je to pouhý řadový dílek puzzle do skládačky. Akce nepřehledná, apel na malé holčičky a jejich sny evidentně přepálený. Doufala jsem, že mě víc strhne atmosféra 90. let, ale kromě videopůjčovny a použití Just a Girl od No Doubt nic moc. ()

POMO

Sympatická oddechovka bez velké dramatizace Avengerů, kterou ale nepotřebuje. Emocionálně rozebírá pouze hlavní postavu, ostatní jsou buď pro pobavení, nebo záporáci s plánem překvapit. Zasazení do Los Angeles (a pouštního okolí) devádesátych let nabízí spoustu cool vtipů, určuje celkový odlehčený tón filmu (Samuel je nesmrtelný!). Tím mě Captain Marvel bavil nejvíce. A Brue Larson moc fajn. Že do její role nevybrali supersexyci typu Amber Heard filmu jenom prospívá. Larson je lidovější, přirozenější a cute. ()

-bad-mad-wolf-

Je to vlastně taková navoněná fajnovka, která jako by byla úmyslně poněkud zdechlá (aby mohli vyniknout v závěsu následující Avengeři?) Titulní postava je ohromně sympatická se všim všudy - dokonce i narážky na to, že Brie Larson neumí běhat, jsou vlastně OK v kontextu s faktem, že Danversová byla otloukánek a nemehlo. Heh.. Jinak by se dal vyzdvihnout vtipnej (a bezchybně CGI omlazenej) Fury, jeho smrtící číča a příjemně civilní dialogy. Tečka. Zkrátka: neškodná představovačka, s nezbytným znovunalezením/odemčením síly dalšího superhrdiny, která se od těch předešlých liší tím, že a) superhrdina je trochu víc super b) film je poněkud míň zajímavej sám o sobě. ()

konous

Nemám tu nic... Asi mě už opravdu začíná přestávat bavit série "marvel šablon". Nikdy v tom nebylo mnoho, abych některé díly/charaktery/originy netrpělivě vyhlížel, ale alespoň nějaký prvek mě lákal. Black Panthera jsem si užil skrz stylová gesta a hiphopové rytmy, Strange díky relativně originální akci a hraní si v dimenzích,... Začínám si v Marvelovkách hledat nějaké styčné body, blízká témata, věci co mám rád. A prskavky, ani kočky, ne tak nahláškovaní představitelé spravedlnosti či dobová atmosféra mě u kapitánky nezaujali. Příště si snad něco najdu. ()

• Před uvedením snímku v kinech se internetem šířila informace, že se Brie Larson (Carol Danvers) upsala Marvelu na sedm filmů. Ta to následně veřejně popřela. (CrypzzXD)
  • V komiksech se kocour Carol Danvers jmenuje Chewie, po Chewbaccovi (Peter Mayhew) ze série Star Wars. Ve filmu je však jeho jméno Goose, což odkazuje na Goose Bradshawa (Anthony Edwards), postavu z filmu Top Gun (1986). (NiWi)

Marvel je v problémech

Marvel je v problémech

02.11.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Barbie má miliardu