Je rok 1992 a Československo sa rozpadáva. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, ale klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a Cirkvi svätej môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy" ale málokto prežije... (Forum Film SK)

borec999

Knihu Dominika Dána som nečítal. Ale podľa väčšiny komentárov bola asi lepšia než film. Ten je pre mňa priemernou kriminálkou so zopár výraznejšími hereckými výkonmi (Kaiser,Suchánek), ktorá pomerne rýchlo po dopozeraní vyšumí z hlavy. Nič viac, nič menej. 55% ()

Zagros

Film Rudý kapitán popisuje velmi divokou dobu těsně po revoluci a brzká devadesátá léta, kdy každý hledal své nové místo ve společnosti a to včetně bývalých příslušníků STB. Jedna náhodou objevená mrtvola, jedna nevyřešená a nepromlčená vražda a jeden mladý policajt, který ještě věří v ideály, to byl nadějný námět a důvod, proč jsem se na film rozhodl podívat. Po úvodních originálních titulcích jsem ale byl spíše zklamaný. Ještě vyzvednu povedeně vytvořenou atmosféru (kamera a hudba) a dál už budu jen vytýkat nedostatky. Především se nepovedla technická stránka věci a podivný dabing. Občas to vůbec nesedělo a taky to bylo zvukově hodně nevyvážené, místy moc tiché. Tohle se na podobné úrovni stát nesmí a je to ostuda. Moc mi nesedlo ani překombinování děje. V rozhovorech jsem se v postavách a v jejich motivacích ztrácel a jak čtu ostatní komentáře, nebyl jsem sám. Bylo to tak zamotané, že jsem to nakonec nerozmotal, nebo to byl záměr? Kameru bych obecně spíše chválil, ale občas jsem si všiml, že šla z nutnosti na moc blízký detail, pravděpodobně aby nemusela zabírat najednou velký prostor, který by se musel přestavět na rok 1992. Normálně si podobných detailů ve filmech nevšímám. Bohužel tady mě nedokázal dostatečně zaujmout zbytečně propletený příběh a rušila mě právě technická nekvalita zvuku, proto jsem spíš pozoroval detaily. Režisér Michal Kollár se se svým týmem má ještě hodně co učit. Hodně štěstí a dvě hvězdy na cestu k tomu. ()

bloodline

Červený kapitán nepatrí do kategórie žánrových pochôdzkárov, ale spracovaním vzdáva kriminalistický hold súdobej produkcii. Spočiatku tajuplne laškuje s diváckou zvedavosťou a postupne odkrýva drsnejšie podoby napätia. Citové rozpoloženie dotvára parádna vizualizácia a technická stránka veci verne ilustrujúca divoké roky 90-te. Popritom sa nebojí vytiahnuť s talóna humornú lekciu. Takýmto umným tempom pumpuje kapitán celú prvú polovicu prvotriednu exkluzivitu. Na preveľkú škodu veci vyvstáva do pozornosti druhá polovica, ktorá výrazne zaostáva za očakávaniami a stráca pôdu pod nohami ako krčmový štamgast po záverečnej. Priveľa nezmyslov, dejových slepých uličiek a cieľ s neistým finále skresali dojem na červený nadpriemer. ()

Hanys_

Čekání na Oldřicha. S Kaiserem nabere film to správné tempo a atmosféru, jenže do té doby příběh skřípe (a hlavně dost nudí). Navíc jsem díky těm super postsynchronům musel napínat uši, abych vůbec něčemu rozuměl. ()

F.W.Colqhoun

Ještě teď když slyším Brno, tak se mi chce blít. Česko-slovensko-polský pokus o moderní klero-politický neo-noir vyšel zvláštně. Promakané výpravě, hravé kameře jak z filmu od Jean-Pierre Jeuneta a dalším technickým disciplínám zatlouká do palice hřebík neschopnost dodat dobrý scénář a vytáhnout hlavu z řiti provinčnosti. Jestliže je základní situace jako titulka Blesku (nic se nezměnilo, estébáci vládnou, církev je jedna velká pakáž atd.), jednorozměrnost premis ukončuje vzlet uměleckých ambicí již v počátku. Na tomhle stavět prostě nejde. Jestliže se tedy Rudý kapitán navenek tváří jako podunajská La Isla mínima, pod nablýskaným povrchem bublá olmerovská břečka. Bez vtipu a bez Krampola. A slušně v tom hrají pouze Češi :-). ()

kolemjdouc

původně jsem dala pět le pak jsem si vzpoměla na ten filtr na kameře a vlastně práci kamery jako takové.Nesmyslné dlouhé detailní záběry třeba ruka na madle v autobusu anebo obličej paní Krónerové jak pije ze skleničky a vteřinové švenknutí důležitými okamžiky.Záběry jakoby kameraman ležel na zemi.Takže se s tím sveze i režisér.Co pokládám  za kvalitku je práce herců.Škoda že Oldřicha Kaisera odklidili z filmové scény.Stále měl potenciál. Překvapil mě Suchánek.V českých filmech je jak slon v porcelánu.Polák Stuhr ?Je zřejmé že je z jiného prostředí.Tam se klade důraz odvedení dobré práce.I když i tam mi lezou na nervy s těmi filtry.Dobrý scénář kterému rapidně, u mě ,ubralo výše uvedené.Slováci mají spoustu kvalitních herců ale málo režisérů? ()

MatoFILM

Od Kandidáta najlepšia práca s kamerou a vizuálom v česko-slovenskom filme, hodná svetovej konkurencii. Taktiež herecky silné, presné, bez jedinej trápnosti. Dokonca aj dialógy pôsobia "neslovensky". Zamrzí teda fakt, že príbehovo je to rozpačité, nejasné a vlastne tak nejako nezaujímavé. ()

Disease

Pěkný vizuál už holt ani v českém filmu sám o sobě nestačí. Scénář je po stránce dialogů otřesný a ty rádoby cool hlášky mě tak otravovaly, že jsem to po půlhodině vypnul. ()

mira007

Retro krimi se zajímavým námětem. Pokus v našich poměrech udělat něco thrillerově napínavé ve stylu hollywoodu - moderní filmařina, některé hodně tajemné napínavé scény, dobré obsazení, naprosto fantastické zobrazení roku 1992 od budov, aut, módu, účesy, dokonce i obrazově to připomíná filmový materiál, na který se točilo před dvaceti lety. Na druhou stranu hrozně moc postav , které jsou často jménovány jednou jménem jednou příjmením, takže se v tom člověk ztrácí a důvod proč nedám plný počet je ta ujetá nevěrohodná přestřelka na nádraží plném lidí, která začne jak film se Stallonem, což je v našich středoevropských končinách skoro parodie a je zakončena slovy: Tak jdeme domů. A dabing je naprosto debilní věc. Forma je na československý film opravdu moderní, ale chybělo tomu trochu lepší provedení konce. PS: Nedá mi to, abych nevyzdvihl famózní herecký výkon Michala Suchánka, protože kdyby se ten člověk nepitvořil v Partičce, tak snad mohl hrát i v Národním. Bravo!! ()

laepus

Skvělá práce. Mám možnost srovnání s knížkou (která se četla skvěle) a film si z ní bere opravdu jen to nejnutnější - v některých věcech je to možná dobře (aspoň není děj šíleně rozplizlý a vysvětlovací a historický), v jiných věcech to kvalitě lehce ubírá (někdy nezřetelná motivace postav, záměna charakterů dvou postav - Fingera a Suchánka - oproti předloze). Když se to ale vezme kolem a kolem - z kina jsem odcházel velice spokojen a čtyři hvězdy jsou plně zasloužené - Maciej Stuhr je sympaťák, i Kaiser hraje svou roli tak, že ho člověk chápe. Nejvýše ale z celého filmu hodnotím vizuál a hudbu - obojí je na české poměry výrazně nadprůměrné a dodává filmu uvěřitelnou atmosféru horkého léta 1992. ()

Tomu.Ver

Ten pocit, keď sa vyhýbaš filmu kvôli niečomu, ani nevieš čomu, kvôli dĺžke? Nakoniec zistíš, že dvojhodinový film trvá 2x viac. Si napätý, uniká Ti dej? Zle počuješ, máš niečo s hifi sústavou? S ušami? Nie, len pozeráš kapitána, toho červeného. Pritom príbeh fakt slušný, výkony hercov taktiež, no len... ani srnka netuší, alebo aj hej, tuší. Niet pochýb, že aj filmový laik dá disslajk. Asi to soudruhové pokazili v strižni a aj nejakí tí na mieste natáčania, pričom to neboli herci. Škoda preveľká. ()

Santino7

Veľké, naozaj veľké sklamanie. Spomedzi tunajších filmov bol Červený kapitán práve tým, od ktorého som v poslednej dobe mal - na základe skvelej knižnej predlohy, ktorú považujem za moju najobľúbenejšiu dánovku vôbec - asi najvyššie očakávania a vkladal som do neho tie najväčšie nádeje. Vyzeralo to sľubne, či už šikovnou prezentáciou tvorcov, na naše pomery relatívne kvalitným promom, avšak na výslednom dojme to žiaľ nijak nezavážilo. Vizuálna stránka ako-tak ušla (resp. na naše pomery šlo o nadpriemer), bolo vidno že v rámci dobovosti si ozaj dali záležať, lenže čo mi prekážalo bolo, že práve oná dobovosť a vlastne celkovo vizuál boli akosi až neprirodzene v popredí, a to dokonca až tak, že takpovediac "utláčali" či brzdili samotný obsah. Tomu moc pozornosti venovanej hádam ani nebolo. A je to skutočne škoda, lebo ako som už spomenul, knižná predloha je záležitosťou vysoko pútavou, a tu sa onen potenciál nepodaril využiť ani len spolovice. A to nehovorím len o vypustení jednej knižnej línie (templárskej), to by mi ostatne až tak nevadilo, veľmi ľahko by som to dokázal oželieť, lenže ono to bolo všeobecne až primoc "osekané" (či už postava Kloknera, fatálne odlišné vyznenie postavy bývalého eštebáka Canisa atď. atď.) a vo výsledku toho bohužiaľ zostalo len veľmi máličko. Čo sa týka hercov, vyzdvihol by som snáď poľskú výpomoc v podobe Macieja Stuhra, ktorý bol vskutku zaujímavou voľbou (nazval by som ju snáď aj akousi pomyselnou trefou do čierneho, lebo takto narýchlo si ani len nedokážem predstaviť, kto z aktuálnych českých či slovenských hercov by sa úlohy detektíva Krauza mohol chopiť), i keď v jeho prípade mi mierne prekážal nie úplne vydarený slovenský dabing (ten český posúdiť neviem, možno tam to bolo zvládnuté lepšie), avšak z tých ostatných, neviem neviem. Akiste, potešilo ma aj obsadenie pána Ladislava Chudíka, avšak jeho postave sa pochopiteľne moc priestoru nedostalo. Zvyšné obsadenie však podpriemer, respektíve - aspoň z môjho pohľadu - vyložene nevhodné a nepasujúce. Či už sa bavíme o Geišbergovi (v úlohe Eda Burgera by som si osobne vedel predstaviť snáď Pavla Višňovského), nevýraznom zvyšku oddelenia (tu však bude férové dodať, že ostatní z oddelenia priestor v podstate ani nedostali), Suchánkovi, Kronerovej, či iných, nebolo to to pravé orechové. Ale samozrejme, sto ľudí sto chutí, ťažko sa zavďačiť všetkým knižným fanúšikom, iní mohli byť zas spokojní nadmieru, ktovie. Ako vravím, mňa táto adaptácia priveľmi neoslovila, hoc som do nej vkladal pomerne vysoké nádeje. Nuž a keď si tak pomyslím, ako veľmi som si prial, aby sa jedného dňa dostalo filmovej adaptácii i knihám môjmu obľúbencovi Karikovi (či už trilógii V tieni mafie, dvojdielnej vojnovej ságe Na smrť či novinke z rokov deväťdesiatych Čierna hra), po tomto kúsku začínam značne pochybovať, či by to v našich končinách vôbec mohlo dopadnúť dobre. 45% ()

Dallas

Červeného kapitána som čítal ako aj mnohé iné Dánove knižky. Fakt jedna z tých najlepšich, ale aj tak ma prekvapilo, že si autori vybrali práve tú. Má totiž dve hlavné línie a to dosť odlišné. Natočiť to tak ako to bolo napísané by bola chyba. A to autori rovnako vedeli a preto sa sústreďujú len na jednu, tú pre film lepšiu. Takže milovnici záhad a hladačov pokladov toto si nepúšťajte. Toto je len kriminálka a veľmi dobrá. Doba leta ´92 je znázorná geniálne. Až by som fakt rád vedel ako to spravili až takto dobre. Tú dobu si pamätám tak ako aj poznám mnohé z miest kde sa film odohrával čo vo mne samotnom evokuje väčší pocit reálnosti. Krauz je vybraný úplne presne. Presne takto som si toho chlapa predstavoval pri čítaní kníh. Poliak Stuhr ho vystihol ako len mohol. Burger tak isto super. Kanis sa mi moc nehodil, ale ten je tu oproti knihe celkovo trochu inak vykreslený. Príbeh je veľmi dobrý a vyhľadom na to, že celá jedna knižná línia je vystrihnutá pôsobí ucelene. V poslednej tretine je však to lepenie dier už cítiť. Ale to možno vidíme len tí čo poznáme knihu. Aby som to zhrnul...dobrý príbeh, výborný herci, perfektný filmový look a hudba z tohto robia vysoko nadpriemerný počin v našom kraji v danom žánry. Chcem daľší film ... mucha + mucholapka. A ešte jedna vec .. Jastrab ty špina hnusná! ()

bobstock

Klasický koprodukční film. Přidáme prachy a do hlavní role dáme Stuhra, tak to jest kurwa! Film se zabývá zajímavou dobou těsně po revoluci plnou paranoie, kdo jakej kabát převlíknul a koho ještě dožene zločin spáchaný za normalizace. I přes snahu o vyšší než tv úroveň mi první půlka připomínala béčkové vyšetřovatele někde z Horního Bavorska. Druhá půle potemněla, přitvrdila jenže tomu zase často nebylo rozumět. Vůbec se zvukem jsem bojoval skoro celou dobu. Ve scénách v kombinaci s polským hercem byl dabing tragickej. Suchánek v roli bosse vtipnej a Fingera nemusím už od pohledu. Ten jeho uměleckej způsob přirozenosti se člověku brzo zprotiví. Jedinej Kaiser byl svůj přízrak. Prazvláštní pachuť mi to zanechalo, ale to nebude na dlouho. 50% ()

Cement73

Hoci mi chýbala komplexnosť knihy, aj tak kvalitná kriminálka. Maciej Stuhr je môj obľúbenec, poznáme sa osobne a zahral to skvele... Celkovo boli herecké výkony veľkým pozitívom filmu... ()

Brejlil

Mám k filmu jen dvě výtky. Ale pravda, obě jsou zásadní. Nepříliš soudržný scénář, kdy motivace některých postav ani nevisí ve vzduchoprázdnu, ona prostě není. A pak kterého idiota napadl ten dabing? A proč tak nelogicky? Chudíka dabovat nebudeme z piety? A ostatní slovenské postavy mluví česky, i když to vypadá tak blbě? Vizuální stránka a Kollárova schopnost nacpat napětí i do jízdy výtahem jsou ovšem skvělé. ()

toi-toi

Nevyrovnaná záležitosť, ktorá od polovice tlačí na pílu a stráca prehľadnosť. Suchánek a Gaišberg hrajú dokonale svoje party. Prvá polovica m príjemný mrazivý severský nádych uprostred spotenej Bratislavy. Druhá, uponáhľaná polka však má v sebe pachuť Kobry 11. O zvuku tu bolo písané mnoho. Je doslova mizerný, hercom nie je rozumieť a ruchy sú občas na úrovni hlasov. ()

Martinius

smekam klobuk pred reziserom, ktory doslova uplietol z hovna bic. dominik dan je symptomaticky fenomen slovenskej beletrie, komercne uctievany vdaka sirokej audiencii s priemernym IQ heliom plneneho kondomu. keby som si mal vybrat opat si precitat cerveneho kapitana alebo sa vycurat na vedenie elektrickeho prudu, volim to druhe. kedze nasa krajina asi nema literarne na viac, treba vziat, co je ponukane. o to viac je uctyhodne, ze miso kollar dokazal z predlohy vytlct prekvapivo putave sceny, herecke vykony, pekny vizual i vieryhodnu atmosferu. prave vdaka tomu som film dokazal vobec dopozerat do konca, aj ked logika pribehu bolela ako tahanie zubneho nervu bez umrtvenia. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015

29.06.2015

Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku.… (viac)