Život podľa Václava Havla

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Život podle Václava Havla (viac)

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. (oficiálny text distribútora)

Rockerman

Nekritický obdiv režisérky k Havlovi je sice cítit, ale nevadilo mi to, protože i já si myslím, že lepšího politika budeme u nás jen těžko hledat. Nic nového jsme se nedozvěděli, takže film je podle mne jen shrnutím života jedné z nejvýznamnějších a nejdůležitějších osobností naší země a to není málo. O jeho chybách všichni informovaní ví a bylo jich dost, ale kritiky si tento politik užil dost od jiných a to jak za svého života, tak hlavně v současnosti, když už se nemůže bránit! ()

GMVajgl

Co takhle se na Havla podívat s větším odstupem? Byl to syn bohatého podnikatele, nikdy nepracoval. Chtěl jen kouřit cigarety, chlastat s kamarádama a dělat si svý divadlo. V podstatě proti levicovému režimu nebyl, kdyby ho nechal svobodně tvořit. Jinak byl idealista a politický diletant. Rodinu neměl, vyšší hodnoty neznal. Do funkce byl vybrán, protože pak zaručil kontinuitu, tzn. nepotrestání komunistů = zločinců. Proč ho někteří lidé pořád chtějí vidět jako rebela / zachránce národa / hrdinu? Nebyl to spíš chudák, co se dostal někam, kam sám nechtěl? Nebyl to spíš nikdy nedospělý adolescent, co vyhledával oporu v náručí mateřských postav - a proto ho tak adoruje i paní tvůrkyně? ()

Ozzy2

Souhlasím se zsn,jste kreatury,které si neváží toho,co máme.Kdyby tu bolševik zůstal,tak tenhle server vůbec neexistuje a vy byste žádné pořádné filmy neviděli! Václav Havel měl samozřejmě spoustu chyb,protože byl ČLOVĚK! ()

Dvoja

O jednom z nás, o jednom osudu...ale je citelný opět jeden opakující se aspekt totožný s dalšími řadami dokumentů a filmů. Je vyobrazeno pouze dobro či zlo. Pokud by se někdo zaměřil na dokument proti VH, určitě by něco "vyhrabal". Mám VH ráda, z toho co vím..pohled mladým, jež tyto osoby nezažily v jejich rozkvětu, samozřejmě ovlivňují média...VH byl dobrý, ale rozhodně ne dokonalý (nikdo není) - a tento dokument ho z něj dělá. ()

markotter

Andrea Sedláčková Václava Havla obdivuje a z toho filmu je to hodně cítit (ostatně ona sama to jako komentátorka filmu přiznává). Přesto ho neukázala ve filmu jen jako ikonu revoluce a odporu proti režimu, ale i jako člověka z masa a kostí a přidala i další věci, které jsem ještě nevěděl (na rozdíl od kritiků, tohoto filmu, kteří si myslí, že vše již bylo mnohokrát řečeno). Ale být na Havlově místě někdo jiný, bez té jeho aury, tak by to samozřejmě tak zábavné nebylo. ()

swiss

Havel stručně. A to je problém. Vždy něco musíte vynechat. Ale jako přehled života, proč ne? Ne jako přehled díla a činů... ()

Psycho.R

Film asi trpí nejvíc tím, že byl uveden do kin. Protože je viditelně televizní. Příjemné seznámení se životem hrdiny pro mladší generaci, kde je celý prezidentův život ve zkratkách komentován. Občan Havel mi dal víc, ale proč ne? ()

stan87

Střídmě od vyprávěný životní příběh Václava Havla. Pěkná dokumentaristická prace. Každému tam něco může chybět, ale to ani podle mě nebylo cílem! ()

Tresta

Havel je pro mě člověk, kterému patří veškerá moje úcta.....Podle mě Havel stále vadí lidem, kteří ztrapňují sami sebe, i nás v očích jiných zemí. Když po něm přišel komouš převlečený za kamaráda Klaus a nakonec stalinistický vypitý dobytek zeman, tak proti nim má přímo svatozář. Zajímalo by mě, kolik zmrdů, kteří dali ODPAD tento dokument vidělo....Proberte se HAJZLI.... ()

štíple

Děkuju Andree Sedláčkové. Je třeba si připomínat, kdo má zásluhu na tom, že žijeme svobodně a jakého prezidenta jsme měli. Zaposloucháme-li se do jeho slov a srovnáme-li hloubku jeho myšlenek a celoživotní motivace, pak srovnání s těmi, kdo reprezentují naši zemi dnes, vyvolává smutek a znechucení. ()

alpeew

Nedá se "čekat víc", pokud máte duši a oči otevřeny, dostanete vše kdykoli Václav Havel cokoli řekne. Po jeho smrti se tu neobjeví nikdo stejně laskavý, lidský a rozumný. Navíc statečný. Nikdo z dnešní generace nemůže pochopit o čem je řeč - každý si může říkat (a beztrestně) cokoli. Nikdo také nejde pro hrubé slovbo daleko, včetně prezidenta. Nikdo si svých politiků neváží, k nikomu se nevzhlíží a nevidím nikde ke komu by se mohlo. Zažila jsem dobu Václava Havla, byl to můj jediný a jedinečnhý prezident. Moc mi chybí. Dokument Anrey Sedláčkové mne pohladil na těle a duši. A k tomu není třeba už nic dodat. ()

Frog.cz odpad!

V roce 1989 jsem měl krásných 22 let a pln optimismu a důvěry v revoluci a tohoto člověka jsem hleděl vstříct budoucnosti.Pohádal jsem se kvůli němu i s vlastním otcem který tvrdil že k moci se dostala banda komediantů a podvodníků a Havel je největší z nich.Bohužel postupem času jsem změnil názor a musel jsem přiznat že Havel nebyl jenom komediant a podvodník ale i zloděj pocházející z rodiny která kolaborovala z nacisty.Takže pár poblázněných sluníčkářů vytvářejících kult osobnosti tento fakt nikdy nevyvrátí a mohou se snažit sebevíc. Hodnocení 0%. ()

brzozin

Dokument jsem neviděl, takže nehodnotím. Napíšu jen obecně svúj názor na díla tohoto typu. Havel je nepochybně velice pozoruhodná osobnost. Bohužel se dnes ze jména Václav Havel stala značka, na které se snaží přiživit obrovské množství lidí - mnohdy i křiváků, o které by si Havel za svého života neopřel ani kolo. Neříkám, že je to případ tohoto dokumentu, ale jsem přesvědčen, že takový kult osobnosti by si ten Havel, kterého já pamatuji, nepřál. ()

George8

Zajímavá doba, zajímavé zpracování. Jak řekl Havel, pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Díky za tenhle dokument. ()

ostravak30

Hned v úvodu záměrně podotknu, že nejsem příznivec Václava Havla. Viděl jsem hned několik dokumentů o něm a pravdu má úvodní text v tom, že snad jen toto dílo bere Havlův život tzv. od podlahy, tedy od narození do natáčení filmu Odcházení, což je prakticky do smrti. Jenže dokument se neubrání ikonickému zobrazování bývalého prezidenta, takže se, pravděpodobně úmyslně, vyhýbá kontroverzním tématům a kritice, která se na něj občas snášela. Ano, slyšíme o prodeji Lucerny, za který byl dramatik kritizován, ale opět dojde k vysvětlení pouze od V. H. Stejný přístup je pak i k celé řadě dalších událostí. Chybí pohled jiných osobností na různé situace, a nemusí být zrovínka odlišný nebo kritický, ale prostě jiný. Dokument působí, i přes nesporný počet zajímavých archivních materiálů, zkrátka jen jako učebnicová rekapitulace Havlova života pomocí dobře známých faktů. Závěrem dodám, že se mi těžko akceptují morální poučky od člověka, který opakovaně býval své ženě nevěrný a to mnoho let a též od toho, který například podpořil útok na Jugoslávii a nevystoupil proti němu. ()

MirkaP

Letem světem. Nebylo tam nic, o čem už bych nevěděla dřív, a nebylo tam dokonce ani to, o čem jsem věděla i já. Vysvětlení je v první větě. Ač jsem režisérky vrstevnice, její až přenadšený postoj k VH nesdílím. ()

vitekmlejnek

Odpadkáři, Václav Havel je pouze terčem vaší nenávisti, která má kořeny úplně někde jinde. To víte nejlépe sami. Zrovna tady a zrovna na něm si ji už jenom vyléváte, což je smutné obecně, ale i vzhledem ke smyslu a účelu ČSFD. Dosáhnout alespoň trochu objektivního hodnocení dokumentů o VH je kvůli tomuto "zkreslení lidovou nenávistí" asi nemožné. P.S. Píšete o "modlách" a "povinném uctívání", přitom svůj čas Havlovi věnujete zcela dobrovolně. To je taky zajímavý úkaz... Po shlédnutí: Půměrný dokument. Celá řada zajímavých archivních záběrů, ale (celkově zbytečný) doprovodný komentář jako ze školního referátu. K již existujícím dokumentům o Havlovi tento nic zásadního nepřidává. 60%. ()

alanwilder odpad!

Novodobá agitka o Václavu Havlovi jak z 50. let minulého století namísto o Stalinovi, nebo Gottwaldovi. Zcela nekritický pohled na osobnost, bez jakéhokoli náznaku kritiky, skoro by člověk řekl, že viděl dokument o sv. Václavovi. Propaganda jak vyšitá... ()