The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

AlexUnited

Myslím si, že tomuto seriálu (minimálne v mojich očiach) uškodila obrovská reklama a odvážne tvrdenia, že pôjde o jeden z najlepších seriálov všetkých čias. Človek má potom asi príliš vysoké a prehnané očakávania. Uviesť to s pokorou a bez zbytočnej masívnej propagandy, možno by som bol príjemne prekvapený. Začiatok výborný, avšak postupom času sa vydarené diely a niektoré scény v nich striedali s nezáživnými a rozťahanými. Atmosféru a profesionalitu natáčania uprieť však nemožno. Zatiaľ hodnotím ako čistý priemer, uvidím čo prinesie ďalšia séria. Keďže som o hernú predlohu ani len náznakom nikdy nezavadil, netuším ako sa dej bude ďalej vyvíjať. ()

Estwen

Hru jsem nehrála, takže pro mě je to důstojně zpracovaná zombie postapo tématika. Vylidněná rozpadající se města, ultrarychlí zombíci spojeni mycéliem a Pedro na vrcholu svých hereckých sil. ()

helrohir

V prvom rade treba povedať, že hernú predlohu som nehral, a preto som do seriálu išiel s "čistým štítom". S jednotlivými epizódami prvej série je to ako na hojdačke. Niektoré sú doslova dych berúce, mrazivé, proste dokonalé. Iné sú tak na pol ceste, občas sa v nich prihodí niečo zaujímavé, ale sem tam sa dej tiahne ako sopeľ. Nuž a samostatnou kapitolou sú dve epizódy (asi všetci vedia aké), ktoré sú pre vývoj deja absolútne zbytočné a pravdepodobne ide len o povinné woke percentá. Celkovo však seriál ponúka silný príbeh plný emócií, ktorý výrazne držia nad vodou herecké výkony. Pedro Pascal je vynikajúci, nuž a mladá síce veľa krásy nepobrala, ale je zrejmé, že svojím hereckým talentom zaujala už na castingoch.  Plusom je aj hudba, kamera či odvaha tvorcov v niektorých scénach poriadne pritvrdiť. /75%/. ()

kubas369

8/10. Tak to máme za sebou. Adaptaci hry, která vyšla jak na PS3, PS4 a PS5. A mě donutila koupit PS4, protože jsem to prostě chtěl zkusit. Hra, která svým způsobem definovala konzolove hraní alespoň jedne dekády a do spousty z nás zatnula drápek. A výsledek přetvořeni do seriálové podoby: je slušný ale také silně nedostačující. Nejvíce mě zaráží ta ustrašenost, nám dát to pořádně syrové až brutální dobrodružství ze hry. Akce tady prakticky není a pokud je, tak je velice slabá a tak nějak vyčpělá. Jasně není to tady to nejdůležitější ale taky to není nic, co by se dalo jen odbýt mávnutím ruky. Čekal bych při 9 epizodach alespoň jednu naprosto zapamatovatelnou akci, bohužel jsem se nedočkal. To co na druhou stranu funguje je vztek obou protagonistů. Hlavně Ellie s tváří Belly Ramsy je opět po GOT naprosto fenomenální, ikdyz její postavě je daleko víc pubertálně drzejší než ve hře. Jedná z mála změn, které naprosto kvituji. Jinak spoustu věcí, které ve hře fungují jsou nesmyslné změněny s horším výsledkem např: Billova linka, Kathlyn na druhé straně je tu spousty věcí, které by si zasloužili více péče ale jsou naprosto ignorovány např: Tess, David, samotná akce atd. Ale i přes spoustu problémů se jedná o dobrou adaptaci s nádhernou výpravou. Takže druhou sérii rozhodně ignorovat nebudu. ()

jprmusic

já teda nejsem žádnej počítačovej hráč, takže mi asi trochu schází přesah - z hladiska běžného konzumenta je to nudná ukecaná postapo blbina, bez atmosféry a napětí. Hlavní hrdina je jak Burt Reynolds a v tomhle typu seriálu působí poněkud komicky a hlavní hrdinka je protivnej a nesympatickej zpovykanej parchant. Není komu fandit, není koho litovat a není na co se těšit. A to nebudu komentovat vloženou homosexuální romanci - výsledek působí zbytečně a trapně. ()

Iktus

Takže. Nejlepší adaptace videohry na plátno. Proč se to povedlo? Protože hra má sama o sobě spoustu scénáristického materiálu a dialogů. A taky že pan Druckmann zde dělal dozorce. Stejně mi tam ale něco moc chybělo - AKCE! KURVA AKCE!. Celá hra je vlastně postavená na tom že přes všechny ty sračky co postavy projdou najdou v sobě pocit sounáležitosti a lásky k druhému. Je to strřídaní klidných a drsných pasáží. Ale sem se ze všech střetnutí a těch sraček promítne tak 15%. Vím že z toho nechtěli dělat střílečku Resident Evil nebo Walking Dead (kde právě nakažený na konci hrajou asi tak pátý housle a celej seriál jde kvůli tomu srát). Bez nakažených hajzlů to ale taky nejde a pravá Ellie s porodem na konci to už nemohla zachránit. Ta cesta působí vlastně docela na pohodku. Moc té akce se vyndalo a narvala se sem stopáž která nevedla nikam. Furt se od Joela a Ellie odbíhá. Viz: 1) Billovo město- to sem byl hodně nasranej jelikož je to moje oblíbená část ve hře kde mezi Joelem a Ellie začne pomalu něco klíčit. A zrovna tuhle část bych natáhnul na dva díly jelikož příběhu co unikl bylo po kokot. 2) Kansas City neboli Pitsburgh- proč se tam věnujeme nějaké obtloustlé paní? Nemohl to vysvětlit Henry po cestě? A kde je ten kontakt postav s oběšenýma vojákama, shořelými těly na hromadách a postřílených, shnilých lidí v autech ve frontách do KO. Ne... tu hrůzu nám ukážou na začátku v 5 minutách a pak už hurá na vatu s paní odbojářkou aka vedoucí z mekáče. Okay, druhej díl ve stokách už šel, ale zase... co tam dát aspoň 3 spící Clickery a že jedonoho třeba probudí, což ? Ten seriál se měl natáhnout aspoň na 12-13 dílů. Vypustit zbytečnou vatu, stěžejní scény rozvést. I přes tuhle kritiku sem ale vlastně spokojený. Režie zodpovědná. Scénář... no ten by za mě byl tak na 2-3 hvězdy když víme z čeho čerpali. Zpracování tlou světa dobře zvládnutý. Prascal velmi milé překvapení. Ellie... no na Ellie si prostě musíme zvyknout i když se snaží jak může a nehraje uplně nejhůř. Za hodně vděčíme ale panu Druckmannovi který zde působil jako hlídací pes a který se zhostil i režie druhého, jdenoho z nejlepších dílů. Co kdyby se pan Druckmann chopil režie na celou druhou sérii ? :) ()

mata77

Seriál začína výborne, okamžite ma strhol a aj bez znalosti predlohy som bola jednoznačne nadšená. Prvá epizóda mi úplne vybila poistky a pozrela som si ju viackrát. Na pilotnom nadšení sa zviezol aj ďalší diel. Tretia epizóda bola tou poslednou, ktorá mi ešte po dopozeraní dávala pocit úplnej spokojnosti. Aj napriek tomu, že bol dej zameraný na vedľajšie postavy, epizóda priniesla neskutočné emócie, dojatie a rezonanciu spomienok aj po dlhšej dobe.  Potom ale prišiel voľný pád a až na chvíľkové dominantné scény v jednotlivých epizódach, vysoko postavená latka na začiatku sa stala nedosiahnuteľnou. Zaujímavé pritom je, že naozaj každá epizóda mala silné dejové a herecké momenty, ktoré sa ale jednoznačne odohrali počas akčných scén. V okamihu, keď prišlo k upokojeniu situácie, dej skĺzol do klasickej drámy s priemerným scenárom. Krivka napätia postupne klesala a primárny motív akoby odchádzal do úzadia. V druhej polovici série mi citeľne chýbali hororové scény, alebo akcia s infikovanými. Prvé tri epizódy 90%, zvyšok 60%. ()

petrsponar

První série je u konce. Můžu říct že jsem hrál hru a má seriál jsem se těšil, přiznávám že to není špatné to vůbec ne,ale nějakým způsobem mi tu chybí takové to WOW a emoce které jsem měl při hře,tady to prostě nemám a to je škoda jinak jo 6/10 ()

TR4XY_CZ

Jak jsem říkal u první epizody, hru jsem nehrál. A tak tomu nemůžu vytknout nic, co by se týkalo adaptování. Takže jako obyčejný divák to hodnotím pěti hvězdami, protože jsem se prostě bavil od začátku do konce. Duo Joela a Ellie je překrásně napsaný a jejich dynamika, dialogy a to jak se jejich vztah vyvíjí táhne celý seriál (předpokládám, že je to tak i ve hře). Jejich cesta je drsná, nepříjemná, ale zároveň i někdy zahřeje u srdíčka. I vedlejší postavy mají vždycky nějakou motivaci a většina nám svými činy a myšlenkami nějak rozvíjí vztah našeho dua. Tenhle přístup se mi hrozně líbil. Navíc seriál správně emočně funguje a místy vás to dokáže opravdu roztrhat. Nejvíce například v epizodách 3, 6 a posledních dvou, kde už je to fakt masakr. Co mi ale začínalo trochu vadit byl ten přistup ke kameře, která vás sice díky těm roztřeseným záběrům správně vtáhne dovnitř, ale zároveň po pár epizodách působí trochu lacině a ne-filmově. Naštěstí to kompenzují těmi nádhernými záběry z vysoka na krajinu, kdy například Joel a Ellie jedou v autě. Někdo by také mohl říct, že na to že jde o post-apokalyptický svět se v něm vyskytuje dost málo nakažených. Tohle mi například ale vůbec nevadilo, protože to zaprvé dávalo smysl (viz. epizody v zasněžených lokacích, kde by houba těžko přežívala) a za druhé to pro mě nebyl důvod, proč jsem se na seriál díval. Takže po shlédnutí dávám The Last of Us 9/10 a nejspíš si v nejbližší době koupím tu hru a zahraju si jí. ()

Fin_429

Adaptace herního titulu The Last of Us se povedla na jedničku. Dovolím si říct, že ti, kteří hráli předlohu, budou mlaskat nad seriálem. Zase, má to své nudné chvilky, ale vždy, takřka při každé epizodě, to vykompenzuje pompézní a epický konec. Jak říkám, perfektní to nebylo, ale aktuálně přemýšlím i nad možností, že si seriál zařadím do oblíbených. 9/10 ()

spoock

Dobrá adaptace, která je i přes své zjevné kvality stále ve stínu předlohy. Bohužel tu chybí zombíci a příběh je krácen. ()

White-Man

Hned na začátku je třeba zmíniit, že jsem hru nikdy nehrál, ale o její existenci a kvalitách jsem věděl. Takže pohled na seriál mám jako neznalec předlohy. První tři epizody + poslední byly naprosto skvělé. Post-apo scenérie dechberoucí, ale bohužel vše mezi tím bylo dost průměrné až podprůměrné. Takže v konečném důsledku se jedná jen o lehce nadprůměrný seriál. Tak jak jsem byl na začátku nadšený, tak jsem byl v závěru dost zklamaný. Pedro byl vynikající a na roli sedl, jako „prdel na hrnec“. Bohužel představitelka Ellie mi nesedla a ani po 9 epizodách jsem si na ni nezvykl. ()

Kokos

Za mě trochu přeceněný seriál. Nenabídne více, než Walking dead ve svých slabších sezónách - pitvající se ve vztahovém oblouku - odtažitý Joel, Elie -> Náhradní otec Joel, Ellie - což jsme viděli milionkrát jinde.  Samotný charakter Ellie mi pak byl celkem nesympatický, což se nezměnilo ani ke konci. Děj se vejde do čtyř dílů. Zbytek vata. Má emocionální zainteresovanost takřka nulová. Pedro je ale můj oblíbenec od Her o Trůny, takže především kvůli němu 3 hvězdy. ()

JasonV

Vyšlo to, ale nie tak úplne. Chýbala mi napríklad časť, ktorá by detailnejšie rozoberala pôvod a typy cordycepsových zombies. Namiesto toho sme dostali dve telenovelové časti, ktoré prišli akoby z iného seriálu a vesmíru. Aj keď je pravda, že Last of Us vsádza skôr na vzťahy, psychologizáciu postáv a atmosféru, tretia a siedma časť boli dosť mimo. Našťastie to zbytok seriálu zachránil a celkovo sa jedná o vysoký nadpriemer. No a samozrejme vysoký index očakávania ďalších sérií. ()

wowylgu313

Tak ... Je to tu. Nevím ani jak a kde začít... Hru Part 1 jsem dohrál 1x a hru Part 2 jsem dohrál 3x ... Předem napíšu že do jedničky jsem se nezamiloval tak moc jako do druhého dílu, který se v mém životě stal "srdcovkou" ... Proto očekávám a doufám že druhá série bude bezchybná, pořádně svižná a agresivní jako byla samotná hra. Nevím teď přesně zda mám seriál hodnotit jako někdo kdo nebude brát ohledy na příběh a postavy hry a nebo naopak srovnávat tyto dvě partie dohromady... Zkusím to tak trochu na půl. Takže od začátku... A od prvních dojmů postupem dílů. Od samotného začátku až do konce jsem si nedokázal zvyknout na Casting ... U X vedlejších postav až po hlavní akterku. "Ellie" ... Tahle herečka není Ellie a nikdy nebude. Uznávám že postupem dílů už se to z nenávisti a nesympatii k ní přeneslo na jakousi snesitelnost z donucení. Joela v podání Pascala jsem vstřebal skoro ze startu... Vedlejší role jako např dceru Joela, bratra Joela jsem taktéž měl problém pochopit ale ok, hold Casting probíhal zřejmě s páskou přes oči. Tím uzavírám herecké obsazení... První díl byl skvělý, měl své tempo a až na pár výjimek byl dokonalou kopií. Pak to ovšem šlo z kopce ... Na moje očekávání přišla až moc častá nuda, nekonečné mluvící "zbytečné" pasáže. Díl "gayů" neodsuzuji ale byl zbytečný. A asi i nejvíce "hloupý" Detaily proč si domyslete sami ... Dalších x dílů se taktéž víceméně táhlo, vždy přišel nějaký zákrok ke konci ... Poslední dva díly už bylo zase opakem všeho a nastalo probuzení a spokojenost. Souhlasím s většinou že Infikovaných a celkového Zombie mordu se zde zrovna v nějaké větší várce nedočkáte... Ale o to víc věřím že tuto stránku a pořádnou agresivní linii přinese druhá série. V závěru vlastně každý díl měl nějakou příběhovou linii, která někoho ano a někoho ne chytí za srdce. Jako celek to smysl dávalo a fungovalo. Nedokážu toto ohodnotit hůře jak 75-80% ale od pokračování očekávám 90% a více ... Jak říkám Part2 je má srdcovka tak věřím že se tak stane i pokračování tohoto né zrovna špatně rozjetého seriálu. Ještě bych rád pozdvihl : hudební doprovod. Tam asi není o čem. Skvost a bez chybný! Těším se na rok 2024 až zde napíšu už jen samé pozitiva a doufám že nebudu zklamán Castingem na mojí oblíbenkyni Abby. ()

chrustie

43 minut na finále první řady a 75 minut pro nic neříkající vyteplené okopávání záhonu. Postapo jako řemen. No co k tomu říct. Na seriálu jde skvěle vidět, kde jsou priority dnešních studií a jakým směrem míříme. HBO, Disney, Netflix.. Začíná být jedno, kdo ty slátaniny točí, ale dělají to jak přes kopírák. Od seriálu jsem dostal něco úplně jiného, než sem čekal a jelikož jsem hrál i dvojku, tak už přesně vím, jak bude vypadat další série. Zatím je pro mě TLOU jako seriál zklamání a naprosto průměrná změť nesourodych dílů, které mi ve výsledku dávají smysl jen proto, že hru jsem několikrát hrál a příběh znám. Mongoloidní Ellie je za mě taky velká špatná. Z první série jsou dobré 3! díly, za které dávám 3 hvězdy. ()

Kebabkony

Jak je známo herní adaptace dopadají vždycky mizerně. Ovšem tady se stal zázrak, protože se toho ujal původní tvůrce hry a nebylo nám naservírované hovno, ale vcelku pohodový seriál. Na rozdíl od hry je tu mnohem méně akčních pasáží a hodně velká absence hororové atmosféry, která je dle mého hlavním tahákem herní předlohy. Jak už jsem několikrát zmiňoval, některé epizody rozšiřují příběh ne tak výrazných postav a ve finále ten krok chápu, ale občas to pohřbilo celou epizodu a zapomínalo se na hlavní dvojici. Když už jsem zmínil hlavní dvojku, tak Pedro Pascal je prostě sympaťák a už od začátku si mě získal. U Belly Ramsey jsem měl úplně opačný pohled. Z počátku se mi moc nelíbila, protože jsem si jí nemohl představit jakožto Ellie. Nakonec mě přesvědčila svým skvělým hereckým výkonem a to, že moc nepřipomíná herní Ellie mi bylo už vlastně jedno, protože se chová stejně jako ve hře a tím si mě nakonec získala. Co se naprosto povedlo je postapo prostředí a hlavně jednotlivé typy nakažených, protože s jakými detaily jsou ty masky zpracovány, je úplně úžasný. Sice tu nejsou tak často, jak bysme chtěli, ale když už se ukážou jde z toho mráz po zádech. Nakonec bych jenom řekl, že seriál je v pohodě, jak už jsem zmínil na začátku. Má plno skvělých momentů i napínavých scén, ale hodně často to drhlo, protože se tvůrci rozhodli, že vezmou celou hru a dají ji na plátno, aby asi nemuseli něco nového vymýšlet. Moc dobře to často nefungovalo a spíše to působilo jako lenost tvůrců přijít s něčím novým. Myslím si, že je to seriál hlavně pro lidi, co hru nehráli, a jelikož já jí hrál několikrát, tak už jsem předem věděl, jak to dopadne, takže celkové hodnocení by bylo určitě jiné, kdybych hru nehrál. Uvidíme, co nám přinese druhá série. 7/10 ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)