The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

rostsoft

Hru jsem asi nehrál, nějak si nevzpomínám, že by mi něco takového prošlo počítačem. Ale jsem už starší, a tak se možná jenom zapomněl. Takže ve své podstatě nemám s čím srovnávat. Zombie apokalyptických filmů je velmi mnoho, skoro bych řekl, že je jich více jak filmů o upírech, kterých je také přehršel. Když to vychvalovali ještě před vydáním až do nebes, měl jsem pocit, že to je pouze reklamní trik. Ono, co si budeme povídat, Živí mrtví nasadili laťku dosti vysoko a všech 11 sérií bylo vynikající. Tak jsem ani nečekal že by mohlo vzniknout něco ještě lepšího. Sice to není taková akce, a nepohybují se tam hordy mrtvých, ale o to je to zajímavější. Hlavní představitelka Ellie (Bella Ramsey) a Joel (Pedro Pascal) překvapili hereckými výkony a celému seriálu dodali šmrnc. Musím říct, že se velice těším na další řadu a pevně doufám, že ji nepohnojí. ()

SilGhost

Asi na rozdíl od větší části publika, které sledovalo nebo bude sledovat tento seriál vytvořený na náměty počítačové hry stejného jména, tak jsem měl to štěstí, že hru jako takovou jsem hrál dvakrát po sobě. Tak silný to byl herní zážitek. Velmi jsem proto ocenil, že první dva díly ve mně zanechaly stejně emotivní prožitek, jako vlastní hra. Někdy jsem měl pocit, jako by mi někdo stál za zády a snímal hru samotnou. Jenže pak přišel šok. Věc, která ve hře nebyla jako herní dostala v rámci seriálu prostor v nejdelším dílu snad jako LGBT agitka. A stejně tak v sedmém dílu opět se dostává celý prostor tomu samému. Když si vezmu, že ve hře tyto věci byly jen ve formě vyprávění, tak zato v rámci seriálu LGBT tématika dostala prostor o jedné čtvrtině celé první řady. Místo toho, aby se tvůrci snažili více ztvárnit původní téma této hry, a to road movie v rámci apokalyptického světa a přerod hlavního hrdiny – Joela k původně „nákladu“ Elie ve vztah otce a znovu získané dcery. Také si nemyslím, že použití jiného režiséra pro každý díl byl šťastný nápad. Kvalita dílů nemá stále stejnou kvalitu. Navíc volba představitelky Elie - Belly Ramsey je pro mě spíše nešťastná volba, protože když tvůrci seriálu ostatní postavy dosadili vzhledově velmi dobře, zde je to vyloženě jako kdyby její představitelka měla někde protekci. A i když její herní projev špatný není, tak jako hráč hrající hru, jež byla předlohou, tak jsem si na ni po celou dobu seriálu nemohl zvyknout a přijmout ji do příběhu. A ještě horší bylo, že se zde zdůrazňovalo, že je lesbička, což bylo naplno uvedeno až v druhém pokračování hry. Co ale bylo nejhorší, tak to, že závěr celé hry byl druhá nejemotivnější část a zde se to odbylo jakoby bokem – jo a mám tě rád, a i když závěrečná přestřelka obsahovala hodně prvků ze hry, tak jak se říká „ďábel je ukryt v detailech“, takže každý, kdo hrál tuto hru, tak ví, jaký problém bylo např. množství munice, zatímco zde Joel kráčí vpřed a velkopansky nechává za sebou zásoby střeliva u padlých protivníků. A také velké množství hráčů mělo velké dilema na operačním sále se zastřelením doktora. Zkoušeli jsme změnit vyznění příběhu například střelbou do nohy, ale autoři bohužel příběh za nás pevně nalinkovali. A i díky tomu, že si tvůrci některá sdělení ukradli do jiných částí seriálu, tak i původní ojediněle epický konec první série, bohužel vyzní jen na 70% herního zážitku. Škoda. A to už vůbec nehovořím o velmi problematickém příběhu druhého pokračování série, který rozdělil i herní komunitu na dvě antagonické části. Kdy technické zpracování dosáhlo excelentní úrovně, zatímco příběh měl sadisticko-masochistické pojetí. Za mě jednou stačilo a už nikdy více. Co tedy můžeme čekat od seriálového zpracování? ()

Karel99

Hra je výborná, serial je hezký ale není to ono. Čekal bych více nakažených, delší celou sérii. Škoda že postava Ellie není více podobná k postavě Ellie z hry, na to že všechny postavi jsou si docela dost podobné tak velké mínus je Ellie. Ať na předem známé minusi tak snad druhá řada bude lepší. ()

momomoo22

Hry nepoznám. Kvalitne natočené. Prvé časť super, druhá tiež fajn. Potom vata, jedna časť v strede dobrá, vata a predposledná časť fajn. Zo zničeného sveta, kde sú infikovaní spraviť drámu, kde infikovaných je vidieť raz za čas.... je zahodenie sveta. Proste tieto "zombie" svety sú zaujímavé pre nich a akciu, a nie pre dlhé vykecavanie sa hlavných postáv. Keby chcem drámu, tak pozriem naozajstnú drámu. Škoda. Takže určite nie na plný počet. ()

Zagger

ted uz po par clancich vime, odkud prameni protekce zvlastniho castu Ramlice, kdo by nechtel mit pri launchi nove serie kontroverzni cast, ktery zavoni mediim totalne svym odlisnym typem od predlohy a jeste po 2 epizodach vybali nonbinary gender fluid haha.... abych to cele zhodnotil jako seros, skoncil jsem u dilu 4. Hru jsem nehral, pac konzole.. cekal jsem syrovy survival s trochou omacky 60/40 nebo klidne i 50/50 pul napul, katalog znetvorenych zombie, prehlidku smrti a hero momentu... a vysledek jsme videli vsichni, vcelku rychle se to promenilo v pouhy nosic neo wave plny omacky, a ve vanocnim priblblem filmu Santa je vic akce nez v zombie post apo setupu. ()

Va33ek

Jako absolutní fanda hry, musím konstatovat, že tento seriál mě v mnoha ohledech zklamal. První věc co bych vytknul je hlavní představitelka Ellie. Může to znít hrozně povrchně, ale zkrátka Ellie taková nebyla a to nemyslím jen po fyzické stránce. Její chování mi chvilkami přišlo jako od rozmazleného spratka a v porovnání s Ellie ze hry to byl sakra rozdíl, ano působila drsně, ale rozhodně ne, tak protivně jako Bella (možná jsem až příliš zaujatý). Zároveň nejdůležitější věc vztah Joela a Ellie nebyl rovněž dokonale vyjádřen, což mě mrzelo asi nejvíce (poslední dva díly to zachraňovaly). Další věc co mě zklamala, byl počet epizod a zároveň i stopáž. Samozřejmě našlo by se mnohem více věcí, jako třeba extrémně málo akce, nakažení šli do ústraní atd. Některé změny by se daly pochopit v rámci seriál vs. hra, ale co měl být sakra třetí díl ? Obzvlášť, když je tak málo epizod! Napadá mě snad jen dnešní flow rovnovážnosti pohlaví, sexuální orientace, nebinárních osobností a já nevím co ještě. Zkrátka slabé tři díky určitým klíčovým prvkům, které zůstaly věrné hře a absolutně úžasné hudbě od Gustava. ()

Thrakan

Pro mně bohužel zklamání. První díl asi nejlepší, jinak děsná nuda, nakažených poskromnu… a i když jsem se snažil, tak jsem si tu škaredou Bellu jakožto Ellie nedokázal propojit. Škoda, na to jak to bylo vyhajpované, jsem čekal víc. ()

CampaHD

80% - áno, mám rád hru ale i tak ma seriál zbytocne veľa prázdnych miest a nemá využitý potenciál strachu. Celé to ťahá Pascal a na konci série je jasné, že to nie je ten klaďas a tak kopíruje svoju povahu v hre. Nebyť Pedra, dám 70%. 100% za exteriér a 20% za klikerov a Elie ()

JohnyL

Zklamání. Hype přepálený, hodnocení a superlativy nafoukané přes fanboys. Předlohu jsem nečetl ani nehrál, což považuju za výhodu. Téma, ústřední dvojice, její obsazení a nápad s hlavní zápletkou beru jako plusy a dobrý základ pro úspěch, který se však nepovedlo vytěžit. První dvě epizody byly takové, jaké jsem čekal a patří k tomu nejlepšímu v seriálu, speciálně část v muzeu mi zůstala v hlavě a snad díky ní nehodnotím ještě níže. Dále už to je kvalitativně volný pád dolů, který se sice závěrem první série zastaví, ale rozhodně se nevrací na výsluní. V místním hodnocení ještě vyčnívá e5, ale ne tak u mě. Ano, objeví se horda zombíků všech stádií, ale celkově chování všech osob na plátně mimo Joela by nutně vedlo k tomu, že v tomto postapo světě už nikdo nežije, jak tupé to bylo. Mít to 5 dílů a být to víc horror než vztahová romance na x způsobů, mohlo to být opravdu zajímavé. ()

von.netvor

Průměrný dobrý seriál. Neuchvátí, nezklame, zapadne. Hype způsobilo, že se spousta lidí ze stáda raději vyjadřuje nadšeně, ale jestli je toto král, tak je nahatý svou průměrností. Pedro je boží, tak jako ho známe odjinud. Hru si rozhodně na PC hrát nebudu, seriál mi stačil. Pokud budu někdy sledovat další řadu, nebude to rozhodně z mé iniciativy. 50% ()

Nick182

Pro mě velké zklamání. Hra Last of Us je za mě jedna z nejlepších, co jsem kdy v životě hrál. U seriálu takové slova chvály vůbec nemám. Přitom první díl vypadal slibně. I přesto, že herečka se Ellie vůbec nepodobala. Možná něčí dcerka a možná i její nebin přesvědčení. Hra byla postapokalyptická řežba, která se nesla v duchu 80% horor akce a 20% citové mise. Seriál se nese v duchu 85% citové hlavně korektní akce ... hlavně aby tam byli dvě staré bukvice, které mimochodem v prvním díle hry vůbec nebyly. A ani si nevybavuji, že by Ellie měla v prvním díle nějaké lesbi scény. Bohužel to nezachrání  ani 15% akce s dvěma Clickery, pár Zombies a jedním 10 vteřinovým Blooperem. Za mě zklamání pro fanoušky herní série a špatné Promo pro hru. Když si vezmu jaká byla excelentní první série Walking Dead z roku 2010...tak Last of Us je těžce odfláknutá záležitost. Palec dolů 👎 ()

alienable

Miluju to. Odpouštim všechny mírný nedokonalosti v ději a jeden slabší díl z obchoďáku. Dlouze tady něco rozebírat je nesmysl - je to, co to je tzn. adaptace počítačový hry. Zpracování post apo světa dechberoucí, za poslední roky nebylo natočeno nic vizuálně lepšího. Pedro Pascal si za úsporný herectví zaslouží sošku. Skvělej napínavej masterpiece! Jdu na houby. ()

Flashback

Velmi špatná variace na Walking Dead a na dááávno vytěžené téma zombie apokalypsy. Popravdě už v době vzniku herní předlohy zombie žánr nikoho nezajímal. Absurdně hloupé a nesmyslné chování postav vše sráží ke dnu, po pár dílech se na to reálně nedá koukat (stejně jako na Walking Dead). Navíc vás straší postižená a nesympatická postava/casting hlavní holčičky. Zdlouhavé, naivní, okoukané, neoriginální, nesmyslné a ještě k tomu debilně woke. ()

Erosenin

The Last of Us je od první hry pro mě srdcovka! 5 hvězd dávám hlavně kvůli tomu. Upřímně jsem ale čekal něco trochu více. Herci super, natočeno je to skvěle ale ovlivněno dnešní dobou. Díl kde je Bill a Frank je pro mě šok a byl bych nejraději,kdyby vůbec nebyl. Poslední dva díly podle mě tak trochu celý seriál naboostily. Jsem zvědav na druhou sérii. Přeji si ze srdce aby to bylo jen lepší a lepší. Na závěr jsem ale moc rád,že to vzniklo a dopadlo takhle. Určitě to bylo obrovské sousto zfilmovat něco tak geniálního. ()

Fibonacci

Imposante, hlavne ked na obraze boli besné Džurgito Bohemia Vampireli.. skvelé počinanie pribehu obohatené o svižné akcie v stratenej dobe. ludia sú dočurkaní, v gatiach majú polotovar, majetok im prepadol jak hrudník, segíň vaňok pekne napiču vyhliadky. Strukoviny v Prahe zapáchajú ako smradľavá ryba. ale nie „robim si piču“ ako hovorí Ellie :) ()

ZuziBoss

Vůbec nechápu ty kladná hodnocení. První díl byl skvělej. Pak totální nuda. Co díl, to peklo. Zbytečné průtahy o ničem. Pak jeden homo díl… ten už vůbec nechápu, proč tam byl. A konec úplně, ale úplně o prdu. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)