Huo zhe

• Čína 活著 (viac)
všetky plagáty

Příběh popisuje osudy obyčejné čínské rodiny během několika desetiletí. V hlavních rolích se nám představí Li Gong (Xu Jiazhen) a You Ge (Xu Fugui), manželé, kteří musí snášet veškeré útrapy, které jim život nachystal, v Číně před i po revoluci. Režisér zde vykresluje měnící se politickou situaci v Číně a zaměřuje se především na obrovskou vůli žít, kterou obě hlavní postavy nepostrádají ani přes svůj těžký život plný menších i větších tragédií. (Los)

Daweflip

Žít. Jak výstižný název filmu, který je právě o tom, že stojí za to prát se s osudem jak jen to jde a doufat v lepší zítřky. Vždy je za co bojovat - ať už je to rodina, či samotný život člověka, který ztratil vše, co mu bylo blízké. Protože na svět jsme nepřišli ze své vlastní vůle, nemůžeme ho ani sami a dobrovolně opustit. Za život neseme odpovědnost a pokud to zabalíme, popřeme tím své lidství. ()

Pawlisman

Pět hvězdiček, ale ne zcela přesvědčivých. Konec v nemocnici a tak mi už přišel moc vyhrocený a přehraný. Ale jinak úžasný film (především první polovina). Krásný vhled do komunistické Číny za pomocí obrazů a scén u kterých se člověk nenudí. 9/10 ()

Narciska

Tvrdé je žít. Kromě toho nám však Hua Yu chce ukázat, že vzdor těžkostem a utrpení musíme jít dál, S hlavou vztyčenou, soucitným srdcem a životním optimismem. Žít znamená zodpovědnost a i banální rozhodnutí jako jekoupě sedmi koblih může ovlivnit náš život. To říká tenhle film, ale poselství je ještě jinde. Například v tom, že mnozí lidé přijímají svět takový jaký je, a to i svět měnících se ideologií a vlád. Jsou lidé, kteří se nestaví do opozice, nestaví se kriticky ani se nevymezují ani nehledají profit. Ideologie a vlády jsou mrakem, někdy z něj může zapršet tak, že se to dotkne i jejich života, ale oni žijí dál svůj život naplněný každodenními radostmi, ať už prší a je nevlídno, či jim mrak poskytuje stín před žhnoucím sluncem... A o takových obdivuhodných lidech je tento silný film. ()

Eles

S tímto filmem projdete obdobím několika desítek let v Číně dvacátého století. Občanská válka, velký skok, kulturní revoluce očima prosté venkovské rodiny... Velmi silný zážitek. ()

Radek.SCH

Zhang si v té době ještě nepohrával s vizuály, místo toho se zaměřil na vyprávění příběhu a jde mu to na výbornou. Režim tu není zobrazován krutě, o hrůzách jenom slyšíme (jestli vůbec to), nespravedlnost a strach jsou ale všudypřítomné. Prostě obraz jedné rodiny, a osudy jejich členů, poznamenané dobou, ale i vlastními chybami. - 70 % ()

agassi68

Forrest Gump po čínsky alebo sprievodca dejinami Číny v povojnovom období maoizmu. Veľmi príjemné nazretie do ťažkého života v diktatúre proletariátu prostredníctvom osudov Fu Guia a jeho rodiny. ()

tompaulman

Krásná ukázka toho, proč nevolím a nikdy nebudu volit komunisty. Skvělá práce režiséra, film pěkně ubíhá, že mi ani nepřišlo, že to má přes dvě hodiny. ()

junxi91

Huo Zhe neboli Přežít je taková čínská obdoba filmu Evropa, Evropa, i když samozřejmě velice odlišná. Hlavní hrdina se musí vypořádat nejprve s osobními démony - gamblerstvím, poté však také s celým slavným budováním komunistické Číny pod vedením sociopatického nadutého vypasaného kormidelníka Maa. Velký skok vpřed mu vezme jedno dítě, Kulturní revoluce druhé, a to díky progresivním sestřičkám, které se zbavily zpátečnického, zato však 100% inteligentnějšího a schopnějšího doktora, který měl více rozumu, než všichni členové Rudé gardy dohromady. Btw něco podobného se začíná dít i na západě, tentokrát však máme místo projevů předsedy Maa a uvědomělých soudruhů BLM a LGBTQ++. Takže vstříc novým šedivým zítřkům a snad to taky nějak přežijeme! ()

PaulCZE

Těžké celou mozaiku poskládat, někde tam vzadu se krčí obludný socialismus, který sem tam něco ze své děsivosti ukáže.. Orwellovský doublethink je pro tento film asi výstižný. ()

lajkaof

Naprosto úžasně natočené drama odehrávající se od čtyřicátých let do do osmdesátých. Příběh ukazuje obyčejnou rodinu, která prožila občanskou válku, Velký skok i Kulturní revoluci. Zhang Yimou nás opět přesvědčuje jak dobrý režisér je. I když se film dost odlišuje od knihy a to hlavně co se týče osudů hlavních postav, naprosto mě dostal. Pokud chcete vidět, jak dokázal Mao zburcovat tehdy skoro miliardový národ k poslušnosti, je tento film výborným příkladem. ()

honzzaq

Stejně jako u Farewell My Concubine se mi líbí nenásilnost, s jakou Lifetimes na pozadí rodinného dramatu reflektuje historické události v komunistické Číně a prostřednictvím dopadu různých událostí na jednotlivé členy rodiny a jejich známé ukazuje zrůdnost tamního režimu, aniž by to působilo jako nějaká agitka, protože postavy nejsou vyobrazeny jako černobílé, ale naopak velmi plasticky a věrohodně. Což je důležité, protože na nich a na hercích film staví, koneckonců je o jejich vůli nevzdávat se, jít dál a navzdory těžkým podmínkám dál žít. Zhang Yimou je skvělý vypravěč. ()

pursuer

Úžasný film, který podle mého předčí Forresta Gumpa. V zajímavé kultuře je zde někdy s bolestí, někdy s trpkou hořkostí, někdy s vtipem vylíčeno, že "všechno zlý k něčemu dobrý". V málokterým filmu je tolik do života dávajících myšlenek. Zhangově počinu se to opět povedlo. Ačkoliv se na film kvůli stopáži dívá těžko a chtělo by to uprostřed filmu pauzu, pro přínos to rád prominu. Ano, ty jinak rychlé dvě hodiny, pokud jde o akčňák, tu utíkají nezvykle pomalu, ale film rozhodně netrpí na zvraty a životní překvapení. Skvělé, skvělé. Gong válí a Jiang Wu se pro mě stal asi nejsympatičtějším čínským hercem. ()

Africanus1

Ano, vskutku. Bolsevicus scurvensis jest druhem pro člověka velice nebezpečným a škodlivým. Charakterizují jej rozpínavost, tuhé kořeny a mimikry v podobě líbivosti a přitažlivosti plodů, jimiž láká své oběti. Plody tyto jest zpočátku pro oběť chutné a sladké, ovšem posléze stávají se hořkými, nepoživatelnými a ve většině případů pro konzumenty smrtelnými. Pěstovati jej doporučeno výhradně pro účely vědecké a theoretické, šíření jeho ve volném prostoru jest nežádoucím, neb každý jeho výskyt přináší toliko neštěstí a smrt. ()

KraLuban

Syrový a přesto krásný snímek, popisující životní osudy jedné čínské rodiny, která slovy hlavní hrdinky "chtěla jen poklidný život". Zvraty a neštěstí provázané vůlí žít, navzdory všemu. Nádherně se střídající ladění příběhu odráží změny v čínské společnosti. Navzdory zásadním událostem děj spíše jen tak pomalu plyne, právě jako naše každodenní žití a přežívání, což je filmu trochu na škodu. Přesto, snímek určitě hodný shlédnutí. 80%. ()

Assshack

Naprosto fascinující snímek při kterém místy tuhla krev žilách, kde jen sebemenší myšlenka nad "pointou filmu" bořila jakékoliv ideály reálného pohledu na svět a dokonale popisovala ubohost obyčejných lidí. Tohle je bezpochyby to nejlepší čínské drama a film vůbec, který jsem kdy viděl...5* a naprosto oprávněných! ()

StaryMech

Humanistický epos, sledující životní cestu človíčků dějinnými smrštěmi a kotrmelci. Přehlídka dobových detailů, malebných obrazů a jímavých okamžiků podle občas papírového melodramatického scénáře; Zhang na poloviční cestě k diváckému davu. ()