Kmeny

Cosplay (E04)

(epizóda)
TV spot

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje čtvrtý odvysílaný díl Cosplay. Cosplay, z anglického "costume play" není jen o tom vyrobit si kostým. Vše začíná od pečlivého výběru postavy z oblíbeného japonského manga komiksu, anime filmu či seriálu, popř. videohry. Vybrat si tým a nebo zůstat sólo. O postavě však musíte vědět úplně všechno. Znát její chování, pohyby, návyky i specifické hlášky. A to je ta chvíle, kdy přichází na řadu kostým... Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Cosplay odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

Koryntos

Konečně díl, který bych označila dokonce i slovem dokument, kde bez jakékoliv předchozí znalosti, mi bylo podáno o co tu leží a běží stylem který měl hlavu i patu. Prezentující názory více jedinců, než dvou lidí aplikovaných plošně na celou subkulturu, jedinců kteří i byli schopni vysvětlit, co dělají, proč to dělají, co jim to přináší a navíc jedinců, kteří jsou kreativní, zruční a mají zajímavý koníček a to říkám z pohledu člověka, který na karnevalu byl naposled 4 roky zpátky, kostým si svépomocí sehnal a dotvořil sám, ale rok na něčem takhle makat, abych to někde 10 minut prezentovala na to bych neměla výdrž opravdu klobouk dolů. Konečně díl kde mají lidé něco na hlavě i v hlavě. :) ()

zsn

Dobří magoři, aneb, když to s csfd až moc přeženete. Pochopím aktivní účast na rekonstrukcích bitev typu té u Gettysburgu, ale za Little Ponyho bych se nepřevlékla ani při sexuálních hrátkách, myslím, že mi postačí sbírat figurky. Jinak za Hobití nohy bych ušetřila, mám je od přírody. Sečteno a konstatováno - Cosplay u nás není nic jiného, než Čechy tolik nenáviděný Halloween mimo 31.10. ()

Ebon

Na tomto díle mě nedostalo ztvárnění a podání dokumentu, ale jeho obsahová část. Asi málo leju, ale některý individua v tomto díle mě opravdu zaskočili svým uvažování a náplní života. Toto zaskočení pak jen doladili Darth Vader u/v kulturáku a Iron Man na cikánským sídlišti.. ()

ondrula

Předem se omlouvám všem geekům, exotům a bláznům, ale nehodlám se nikoho dotknout. Na tento díl Kmenů jsem koukal s upřímným úžasem, protože jsem netušil, že v Čechách je tak silný zastoupení tohohle směru seberealizace, kterej jinak znám jen z amerických filmů. S určitým zadostiučiněním jsem shledal, že v USA stejně jako v ČR se jedná o zábavu povětšinou desocializovaných, vyžraných a stydlivých jedinců s mongoloidním výrazem v ksichtě a nemůžu se ubránit asociacím k pojmům "kompenzace" či "frustrace". Musím ovšem uznat, že ti chudáci, kteří se normálně shromažďují někde v kulturáku na vesnici a zcela příhodně tam uspořádají nerdskou diskotéku a tancují tanečky typu "jede jede mašinka", se zjevně věnují i charitativní činnosti a taky musím kvitovat, že patří do kategorie bláznů neškodných. Tahle subkultura je zjevně dalším dopadem globalizace a prarodiče těch přerostlých dětí jistě kroutí hlavou, a vůbec nechápou, co se to děje. Jak už to ale s globalizací v Čechách bývá, má zde poměrně dost ubohou a směšnou podobu; zatímco američtí nerdi si kupují drahé kostýmy a doplňky u specializovaných výrobců, Češi si to zbastlí na koleni z materiálu ukradenýho v práci nebo vytaženýho z popelnice a podle toho to taky vypadá. Ubohou českou podobu režisér naprosto geniálně zachytil při pózování maskovaných exotů v popředí rozpadlých normalizačních betonových zátiší a v interiéru pak ještě v podobě Iron Mana z paneláku (stydlivě natahujícího světélkující paprči a hlesnoucího "I am Iron Man"). ()

Luk Skywalker

Konečně dobře udělaný díl. Něco jsem se dozvěděl a jsou tu ty největší akce v ČR. Cosplayisti jsou manuálně zruční a ještě k tomu amatérští herci (i když jen jedné role - postavy), prostě koníček jako každý jiný. ()

Olík

Čtvrtý a doposavad nejlepší díl cyklu. Po (nazvu to vznešeně) umělecké stránce pořád jenom sedmá třída druhého stupně, ale s jasnou vypovídající hodnotou.....nebo chcete-li - nevíš nic o cosplayové subkultůře, tak tu máš kohouta. Žádné honění si trika, ale jasné costume play je tohle a tohle, tehdy a tehdy. Pro mne určitě lepší cesta, než ta zvolená například Bohdanem Bláhovcem. ()

Dementra

Viděno na předpremiéře v plzeňské Papírně. Tenhle díl mě příjemně překvapil, splňoval víceméně všechno, co jsem od toho čekala, a co se za těch 20 minut dá zvládnout. K viděný je několik cosplayerů, kteří se věnují své postavě (bylo docela fajn, že jsme mohli vidět různé žánry), kteří vysvětlují své osobní motivace pro cosplay i jak to všechno funguje a co to obnáší. ()

Drom

Zatím nejlepší díl o nějaký subkultuře pak. I když ten modrej fešák na začátku navozoval pocit, že to opět bude náhodnej průstřih ze světa další skupiny nějakým způsobem ujetých šašků, stojí za to si poslechnout, co tam někteří povídají. Je mi sice celkem cizí strojit se jako ikony zabavního průmyslu a stále trochu mi uniká, proč nemají motivaci najít si vlastní styl, ale na rozdíl třeba od většiny těch ultras strejdů si ty ptákoviny vyrábí sami. A to se počítá. Jinak zpracování bylo docela fajn a celkově mě to docela bavilo, hlavně proto, že přeskoky mezi jednotlivými aktéry nenechaly stopáž propadnout do nudných poloprázdných sekvencí. Škoda, že dokument nešel více do hloubky, ale to nebylo v necelé půl hodině dost dobře možné. Nicméně tohle beru, doufám, že to bude od teď minimální úroveň kvality a další pokračování budou lepší. ()

GTS_PUNK

Každý máme svojim spôsobom nejaký ten fetiš a fetišom ľudí zobrazených v tomto dieli je práve to, že sa prezlečú za vymyslené postavy, stretnú sa v miestnom kultúrnom dome a navzájom sa rozprávajú o tom, ktorý zo 4000 dielov ich obľúbeného anime bol najlepší. Ale práve v tomto spočíva čaro subkultúr a cosplayeri sú jednou zo skupín, ktorej nárast popularity museli zaznamenať aj ľudia absolútne nezainteresovaní. "Boom" cosplayerstva možno pripísať čoraz väčšiemu množstvu hollywoodskych marveloviek a popularite anime hlavne medzi teenagermi dnešnej doby. Viem, že v nasledujúcich riadkoch budem maximálne zovšeobecňovať ľudí tejto subkultúry, ale priemerným cosplayerom je žena v teenagerskom veku, s psychickými alebo existenčnými problémami, počúvajúca buď nightcore alebo screamo, žijúca vo svete vlastnej fantázie, väčšinou aj členka LGBT komunity. Ale ako som povedal, je to moje subjektívne zovšeobecnenie na základe toho, čo mám možnosť sledovať vo svojom okolí. V dokumente sme mali možnosť vidieť, že sa tejto záľube venuje aj početná skupina mužov z rôznych spoločenských vrstiev. Kmeny: Cosplay mi však okrem toho, že som sledoval ľudí v kostýmoch ich obľúbených postáv, nič extra nedalo. Téma je to určite zaujímavá, dalo by sa o nej povedať omnoho viac s tým, že by som si to určite rád pozrel a to aj napriek tomu, že som v živote žiadny cosplay nerobil a nikdy žiaden určite robiť nebudem. Ale ako taký fajn úvod to nebolo vôbec zlé, základ bol povedaný, teraz už len stačí stavať ďalej. ()

Tashi

Zatím nejlepší díl cyklu Kmeny (z prvních 4 dílů, které jsem viděl). Stručný, zábavný, příjemný a kvalitně natočený. O komunitě se divák skutečně něco dozví a na krátký dokument obsah bohatě stačí. ()