Kmeny

Motorkáři (E05)

(epizóda)
TV spot

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje pátý odvysílaný díl Motorkáři. Do padesátých let byl motocyklista vnímán jako sportovec a gentleman čelící neohroženě nepřízni počasí a nevyrovnané kvalitě cest. Jenže po druhé světové válce se něco změnilo. Američtí veteráni, neschopni splynout s většinovou společností, si rychle vybrali motorku jako stimulant drsných válečných zážitků a z neklidných rebelů vznikl nejznámější celosvětový klub Hells Angels MC. A s ním přišla i nová drsnější image. U nás patří motorkáři k jednomu z nejstarších a nejpočetnějších kmenů. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Motorkáři odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

TV spot

666teen

Vrrrm, vžuuum versus Brrrm, brrrm. Nechápu tenhle díl. Na jedné straně parta klaunů na zmrzlinách v čele s typem, který je noční můrou všech logopedů a na druhé straně pár dobře zařízených Samyc na HD. Co natočit jejich setkání? Tě vy-vy-vy-vymr.....Jako by se stalo. Ale jinak čest všem dárcům orgánů. ()

H34D

Pro motorkářskou subkulturu mám nejen od dob Sons of Anarchy slabost, tento díl pojal její prozkoumávání z trošku jiného úhlu než bych čekal a než by bylo záhodno. Na skupinku moto kaskadérů se sice dobře dívá z hlediska televize, ale se samotnou MC subkulturou nemá skoro nic společného. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby autoři prozkoumali podstatu MC klubů, procesy přijetí člena, jejich povahu, vzájemné rekognice MC klubů, jejich srazy, případné spory atd. Tyhle Kmeny jsou celkem sympatické, ale nevěnovaly se tomu podstatnému. 6/10 ()

Matty

Dynamická zábava ve statických záběrech. Bezstarostní jezdci sedí na strojích a povídají, případně v kroksech a lacláčích pózují pro kameru (čímž je ironicky převrácena fetišizace pohledných ženských těl v reklamách na motorky). Jasný koncept, důsledně dodržený. Abrahámovi se vhodně vybranými výroky a aktéry daří nabourat určité mýty a postihnout některé základní prvky motorkářské sebestylizace, aniž by motorkáře adoroval, nebo se jim vysmíval. Především se snaží - a jako prvnímu z tvůrců se mu to z větší části daří - ukázat mnohé tváře subkultury, která se zvenčí může jevit jako monolitní spolek, ale ve skutečnosti je v ní vedle chlapů zběsile protáčejících kola svých miláčků a vedoucích sexistické dialogy o "normálních ženskejch" prostor také pro neohrožené ženy nebo veterány, kteří si při jízdě kromě svobody vychutnávají také vůni guláše, pečené kachny a všelijakých uličních sraček. ()

HAL

Konfrontace čtyř různých přístupů k motorkaření je fajn, ale proč tam proboha jsou ty pětiminutové záběry na stojící motorkáře, na pálení pneumatik na parkovišti? Zase hloupá snaha natahovat čas a ředit dokumentárnost videoklipovými vložkami bez významu. V rámci Kmenů to tedy patří k těm lepším dílům, zkracovat aspoň o deset minut by se ovšem mělo i tady. ()

TheDon

Turist trophy, stunt riding......mohlo se toho ukázat i víc,. Třeba supermoto, cross, fmx. Ti kluci jsou všichni v pohodě, žijou motorkama, je to poznat. Škoda že se zařazuje pětiminutová přehlídka přestárlých členů nějakýho H-D klubu. Śkoda že člověku ,kterej mluví o svobodě a životním stylu jde jen o to, dostat se z A do B a případně se vychcat na pumpě. Pro mě tihle staroušci nejsou motorkáři. Je to banda pozérů, která na ničem jiným jezdit ani nemůže. A to je sere. Výmluvnost dokumentu bohužel nulová. Proč se do dokumentu nezařadí třeba Michal Dokoupil "Indián", kterej válí na TT, nebo Libor Podmol, mistr světa v FMX. Nebo Pavel Kejmar, vícemistr Evropy v supermotu a spousta dalších, kteří motorkama žijou a reprezentujou nás ve světě? Pro mě velký zklamání. Z milosti dvě hvězdy za kluky z Czech stunt ridingu a kluky z ledu. ()