Recenzie používateľa HAL k tomuto seriálu (7)

Kmeny (2015)

V prvé řadě je nutné si uvědomit že toto není dokument - navzdory tomu že se to tak Vladimir 518 snaží prezentovat, s dokumentarismem nemá série Kmeny společného prakticky nic - je to jen rozpohybovaná a nezřídka dost amatérsky sestříhaná ilustrace jeho stejnojmenné knihy. A jako taková je vlastně úplně zbytečná. O subkulturách neřekne vůbec nic co by nebylo vidět už z těch pár fotek v knize, a to mě mrzí obzvlášť proto že poznávání různých subkultur je mě osobně velmi blízké a trávím mezi nimi i jako dokumentarista nemálo času - mnohé z lidí tady v několika dílech vystupujících znám osobně, v jednom z nich se rovnou i já sám vyskytuji. Speciálně k dílům které točil Bohdan Bláhovec - problém s jeho pojetím Kmenů jak tady o nich mluví a jak jsem to tehdy sám viděl když jsem byl u natáčení je, že se nevědomky snaží v dokumentu nějak vykreslující subkultury ukázat že na těch subkulturách vlastně vůbec nezáleží a všechno jsou to obyčejný lidi, resp že ta subkulturnost vlastně neexistuje. K čemu je točit o něčem vymykajícím se z normálu, když zachytím hlavně to co se vůbec nevymyká? ()

Hooligans (2015) (E02) odpad!

Je to formou i obsahem tak odporné a zbytečné, že jsem musel jet rychloposuvem. Nevím jestli bych se dřív poblil, nebo umřel nudou. Mám skoro až pocit že tento "dokument" musel vytvořit přímo nějaký člen Hooligans - protože slepit dohromady pár prakticky nesestříhaných random záběrů ze stadionu a autobusu, a na konec plácnout pár záběrů ukradených z youtube, to opravdu dokáže i cvičená opice. ()

Motorkáři (2015) (E05)

Konfrontace čtyř různých přístupů k motorkaření je fajn, ale proč tam proboha jsou ty pětiminutové záběry na stojící motorkáře, na pálení pneumatik na parkovišti? Zase hloupá snaha natahovat čas a ředit dokumentárnost videoklipovými vložkami bez významu. V rámci Kmenů to tedy patří k těm lepším dílům, zkracovat aspoň o deset minut by se ovšem mělo i tady. ()

Tuning (2015) (E09)

Videoklip ukazující kontrast mezi mechanikem starých rachotin, a tunerem moderních Mustangů. Proč má půl hodiny místo pěti minut a proč se tomu říká dokument, to nikdo netuší. ()

Straight edge (2015) (E13)

Takže Straight Edge jsou podle tohoto dokumentu anarchokomunisti co nechlastaj a mají rádi Kubišku? Tak aha... Natáčet dokument stylem "zapneme kameru, ono se třeba bude něco dít a do zítřka máme hotovo" vážně moc nefunguje. ()

Hackeři (2015) (E14)

Nejspíš nejlepší díl celého cyklu. ()

Graffiti (2015) (E16)

Spousta pětiminutových záběrů na nic... no hotový Tarkovský. Jen u něj tedy většinou nebývá jako komentář parta kluků mluvících nonsens hovna, aniž by to jakkoli vypovdalo o subkultuře. "dokument" který se naprosto míjí s dokumentarismem v jakémkoli smyslu. I jako akční reportáž v televizi by to byla bída. ()