Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

ratpile

Pro někoho možná až příliš vztahově/romanticky/eroticky pojatý, na každý pád ale zároveň velmi kvalitní historický seriál. Outlander není propletenec ala Game of Thrones, nemá ani spád Spartaka, není drsný jako Vikingové - mezi seriálovou elitu ho ale řádím stejně tak. Málokterá série má tak věrohodnou výpravu bez laciného CGI. Deštivé, drsné, špinavé, zároveň romantické, mýty opředené Skotsko Outlander vytěžil na maximum. Skotská vysočina tu není jen kulisou na vedlejší koleji. Seriál naopak precizní výpravu staví do role jednoho z hlavní aktérů a je vyloženě radost nechat se utápět záběry na všechny ty lesy, zříceniny a větrné vrchy. Svým tempem tak mnohem více připomíná historické snímky předminulého desetiletí, nežli dnešní urychlenou produkci, založenou na lacinějším vyprávění. Hlavní hrdinka je přesně ten typ ženské, která se dá jedině fandit, byť se dílem od dílu stává otrkanější. Z obsazení bych vypíchl ještě Grahama McTavishe, který je dokonalým prototypem nasraného vousatého horala. Další kvalitní přírůstek do rodiny Starz, ne-li zatím nejkvalitnější. p.s. Znělka je boží. ()

Marttas

Předlohu jsem nečetla, tak nemohu posoudit. Jinak prostředí je krásné, herci uvěřitelní a příběh zajímavý. A vlastně tento seriál má nejhorší zápornou postavu, Black Jack Randall je zvrhlá sadistická postava, kterou bych nechtěla nikdy potkat. ()

Kimkong

1. série - Pro mne až příliš romantický seriál. Naštěstí je zde spousta odreagování v podobě soubojů, soudů, krásné skotské krajiny, bohaté výpravy a hezké hudby. Překvapen jsem byl také dosti detailním vyobrazením brutality a sexu. Seriál je vyprávěn v pomalejším tempu tudíž jsem se občas nudil, zvláště v pasážích, kdy si hlavní postavy vylévali svá srdce. Očekával jsem větší využití cestování v čase, avšak druhé série se obávám, že jeho využité bude až příliš velké. Zklamán jsem byl herci, kdy se hlavní postavy snaží hrát o deset let mladší role. Tomu zrzkovi by se jakž takž věřit dalo, ale ji ne. ()

DeDanu

Krásná drsná krajina. Krásná gaelština ( to nádherné rrr !!! ) zurčící jako horský potok. Krásní chlapi vládnoucí uměním válečným i uměním milovat. Krásné ženy, které vědí, kterak si je ochočit. Červená knihovna? Ano. Trochu Angelika? Ano. Trochu naivní? Ano. Dosti předvídatelné? Ano. Ale ono to nějak všechno dohromady, s hudbou, výpravou, kostýmy, pomalejším tempem i většinou hereckých výkonů, funguje. A funguje to tak dobře, že musíte čučet a čučet, i když vás hlavní hrdinka irituje a neustále se musíte ptát, co na ní hlavní krasavec vlastně vidí. (Ale holt lásce neporučíš.) Potřebujete si vyčistit hlavu? Pro tento případ ideální volba. Kdo v tom hledá víc, bude zklamán. Já su spokojené, i když tento žánr není právě můj nejpreferovanejší :-)) ()

koblenzer53

Tak tohle patří mezi jeden z mých nejoblíbenějších seriálu, vše sedlo, hlavní postavy , děj. Postava Claire byla dost vychytaná a pasovala, to samé Jamie, je fakt že sem si musela pouštět stále další a další díly a Skotsko mě přímo okouzlilo, takže s natěšenim a napětím čekám na 7.serii :))) ()

segovesus

Hodně zajímavý pilot, pomalu se to rozjíždí, ale má to příjemnou atmosféru. Hlavní hrdinka mi připomíná Cate Blanchett. Seriál má zajímavé barvy a jeden by i cítil vůni mokré trávy a tlejícího listí. ()

Salgafo

Tak to jsem opravdu nečekal. :) Excelentní nástup. Ta atmosféra. Ta hudba....ten děj...smekám. Jsme velmi mile překvapen. Starz má čuch na dobré seriály. a tenhle má podle velké šance se zařadit mezi ty nejlepší. Honem spěchám do knihovny si přečist novelu. ()

mata77

Seriál začal pomaly, navodzoval hlbokú a zamyslenú náladu, celé to umocňovali dlhé zábery na sympatickú hlavnú hrdinku. Potom sa zrazu všetko otočilo a dej nabral vcelku pútavý spád. Predstavili sa ďalšie zaujímavé postavy a autentické prostredie, na ktorom si tvorcovia dali veľmi záležať. Celú atmosféru podfarbuje pôvodné škótske nárečie a všadeprítomný akcent. Zdá sa mi, že zatiaľ prevažuje romantika, dej sa ale určite nevyhne politike a dráme, pretože sa jedná o obdobie tesne pred vypuknutím jakobitského povstania, po ktorom bol Angličanmi definitívne zrušený systém rodinných klanov a tieto sa už nikdy viac neobnovili. ()

mArtinko5MB

Bohužiaľ sa mi zdá tento námet taký tuctový, nepútavý. V prvých chvíľach som si spomenul na Sleepy Hollow remake, snáď majú nejaké spoločné črty. Musím však skonštatovať, že ani Outlander nezaujal natoľko, aby som vydržal aspoň jednu sériu. Pilot: 60% ()

Ereniss

Zatím možná předčasně, ale každopádně mě seriál nadchl. Já Skotsko hodně ráda, no a pěknýho chlapa v kiltu, o tom ani nemluvě. Příběh mě chytl, až mě navnadil a sehnala jsem si knižní předlohu. Tedy jen tak dál a bude tu další perla od Starzu.---- Po dlouhé pauze a odvysílané další epizodě ubírám hvězdičku. Ústřední dvojice by mohla méně souložit a hádat se. Seriál by se tak mohl soustředit i na jiný děj. Po přečtení knihy ale chápu, že další děj to bohužel už pomalu nemá. ()

Snowball

Je to na tri hviezdy ale jedna navyše pre skvelé prostredie. Ono by to ani to prostredie pre štvrtú hviezdu nepotrebovalo, keby to nebolo silene vyslovene prepchaté soft porn scénami pre ženy. Je zrejmé, že za scenárom stojí nejaká 90 kilová zakomplexované stará dievka, ktorá môže čerpať len a len z porna určeného pre takéto stratené typy. Veľmi to škodí seriálu, ktorý by bez toho mohol byť niekde úplne inde. Tvorcovia by si mali brať príklad od kolegov z Veľkej Británie, ktorí stoja za seriálom Poldark - bez trapošín, len silný príbeh. ()

VendaCiki

Velice povedený seriál a asi se dám na knížku. Každý díl hltám a nemám dost. Čekala jsem konec na první sérii, která byla vydařená, druhá mě moc nenadchla, ale závěr byl podařený, ale zase otevřený. Neměli by s těma sériema moc přehánět. Jinak seriál má ode mě plné hodnocení ()

Soupalka

Cizinku jsem sledovala celkem se zájmem cca do poloviny 4. série. Down the Rabbit Hole byl asi zlom, kdy mne seriál v podstatě přestal bavit a už jsem se k němu nevrátila. Nicméně, obecně hodnotím vysoko především díky řemeslnému provedení a díky výpravě - na rozdíl od spousty jiných kostýmních seriálových výtvorů (jako třeba Love in Chains (UA)) jsou kostýmy i zpracování romantických nebo válečných scén velmi věrohodné - každý kdo jezdí na koni nebo mává mečem, tak to i opravdu umí, každý je přiměřeně špinavý a opotřebený atd. Také jsem si velmi užila originální znění a střídající se přízvuky i slovní zásobu. Tato kvalita se v dabingu prakticky ztrácí a titulky ji nezprostředkují. Seriálu také podle mne hodně pomáhá, že se opírá o knižní předlohu a tím se mu daří se vyvarovat nelogičností a chyb ve scénáři bez ohledu na střídající se režiséry i scénáristy. ()