Ján Hus

(TV film)
  • Česko Jan Hus

Trojdielny televízny film o Jánovi Husovi, významnom stredovekom českom teológovi, katolíckom kňazovi, kazateľovi a náboženskom reformátorovi. Je považovaný za jedného z predchodcov protestantskej reformácie. Scenáristka Eva Kantůrková, vedie divákov príbehom majstra Jána Husa od začiatku 15. storočia až ku kostnickej hranici, v roku 1415. Na rozdiel od tradičného obrazu sociálneho reformátora, sledujeme Husovo myšlienkové a mravné posolstvo, ktoré o celé storočie predbehlo zásadný zlom európskeho vývoja. Dramatický dej, je ukotvený v spletitom stretu názorov, ambícií a mocenských manipulácií cirkevných i svetských autorít – kráľa Václava IV., Jeho brata Žigmunda, pražského arcibiskupa Zbyňka, ambicióznych kardinálov a troch pápežov, ktorí si robia nárok na pastiersky stolec a z toho titulu aj na odvádzané dane. Západná cirkev prechádza ťažkou mocenskou aj mravnou krízou. Jan Hus, majster Karlovej univerzity a kazateľ v pražskej Betlehémskej kaplnke, pociťuje spoluzodpovednosť za osud rozštiepenej cirkvi vo vzťahu k veriacim a dospeje k presvedčeniu, že jediným východiskom z úpadku, je viera v živého Krista a jeho učenie. Volá po mravnosti tých, ktorí majú byť veriacimi duchovnými pastiermi. To zosilňuje nespokojnosť zo strany vysokého kléra aj konkurujúcich farárov. Našťastie, Ján Hus, sa tešil priazni kráľovnej Žofie. V kritických okamihoch to bola práve ona, kto mohol u svojho manžela, Václava IV., žiadať pre majstra ochranu. Husovým opakom je protipápež Baltazare Cossa, pirát a dokonca možno aj vrah. Paradoxne, tiež v Kostnici, kde bol Hus súdený za údajné kacírstvo, bol Cossa tým istým konzíliom zosadený z pápežského stolca a uväznený. Prapodivným nástrojom, ktorý zohral v prenasledovaní Husa mimoriadnu úlohu, bola nesúrodá koalícia ambiciózneho pražského kléra, žiarlivých kolegov z univerzity, vrátane Husovho priateľa, majstra Štefana z Pálča. Ten sa v Kostnici stal dokonca jedným z hlavných žalobcov. Ján Hus chcel svoje presvedčenie pred Kostnickým konzíliom v rámci dišputy obhajovať. Konzílium však také pravidlá neprijalo a Ján Hus, bol obžalovaný ako kacír. Konečným rozsudkom nebol odsúdený len on, ale aj jeho predchodca, dávno mŕtvy Ján Viklef, ktorého kosti nariadilo to isté konzílium vykopať, spáliť a popol rozptýliť v rieke. (RTVS)

dkas

Viděno kompletně, všechny tři díly... Na Husa jsem se poměrně dost těšil. Asi jsem měl ale přílišná očekávání. Celé to moc nefunguje. Hlavně z důvodu chybějící atmosféry. Místama tedy náznaky jsou, ale vzápětí se vše rozplyne, nejlepší v tomto je třetí díl, ale stále atmosféra chybí. Co se hudby týče, není špatná, ale možná do nějakého sci-fi. Sem se opravdu nehodí a tu atmosféru ještě více kazí. A ještě zmíním zvuk, který je celkem hrozný a je špatně rozumět. Přehršel faktů a jmen pak působí spíše zmatek a chaos. Přikloním se spíše k vyššímu hodnocení, ale je to holý průměr. Navíc ty příšerné umělé vousy, to je výsměch... ()

PaRi

Přiznám se, že jsem se obával, že to bude průšvih a není. Začal bych nespornými klady: vynikající kamera se skvělou prací se světlem, slušná snaha po dobové autenticitě prostředí, práce dnes sedmdesátiletého režiséra rozhodně nad televizním průměrem, herecké výkony, které dobrý režisér umocňuje, ve většině uvěřitelné. Víc mne seděl Václav a Zikmund než Hus, ale průšvih to rozhodně nebyl, byla zřejmá poctivá snaha postavu zvládnou. Nejméně uvěřitelnou postavou byla pro mne královna Žofie. Dále vynikající Kocábova hudba. Nechápu ty kritiky zde na ni. Pravda, pár slabších míst, jako u hořící hranice by se našly, ale jinak výborná, velmi dobře pracující s dobovými artefakty. A zápory: svatováclavská koruna na hlavě krále po návratu se zajetí - úsměvné, vůbec ty mosazné hrůzy, co měl král a královna na hlavě, včetně Zikmunda, jakoby z ochotnického divadla. Královna jezdí na koni v mužském sedle - ve středověku? Snaha dostat dialogy a konání postav blíže k současnosti mi dost vadila a vytrhávala mne z děje. Spolu s klasikem bych řekl: Neničte legendu a dobrý příběh pravdou, či snahou o autentičnost - pravdu, jak to vše bylo doopravdy, se dnes již nedozvíme. Otakar Vávra měl výhodu, že měl Jiráska. Nejsem si jist, zda o výhodě mít Kantůrkovou může mluvit Jiří Svoboda, ale pod scénářem je také podepsán, tak těžko říci, do jaké míry ten původní ovlivnil. Celkem bych tedy celé dílo hodnotil jako lepší nadprůměr, ale půl bodu dát nelze, tak se klonil ke třem velmi dobrým hvězdičkám. Vzhledem ale k tomu, jak nízké hodnocení zde mnozí dávají zaokrouhlím to na čtyři hvězdičky. ()

Tormentor665

Po historické stránce je to celkem vyrovnané, ale jako film příliš ne. Možná kdyby to nebyl seriál, ale snímek na dvě a půl hodiny a vypadlo z toho trochu vaty, tak je to lepší. Herci mě moc nezaujali, zkrátka prostě nějak bez charismatu, Hádek jakž takž zvládá tu část ve vězení, ale slyšet ho kázat, tak jdu domů a nechce se mi dělat sociální revoluci:-) S Kocábem to byla úplná tragédie, ale velká viny za to padá na hlavu produkci a režii, když připustili něco podobného. Prostě na současnou produkci rozhodně ne úplná ostuda, ale prostě si to přizneje - stalinistická verze ala Zdeněk Nejedlý má prostě větší koule i po letech. ()

karlee

Celkem důstojné zpracování, něco historicky věrohodnějšího oproti Vávrovi už to chtělo. S laskavostí hlavní postavy to ovšem trochu přehnali, trochu fanatik to být musel, aby strhnul davy (samozřejmě nemusí při tom zrovna šermovat rukama a hulákat jako ten Hitlerovic kluk). Jako klad hodnotím zejména propojení různých aspektů do jednoho celku - dějiny husitství, dějiny Lucemburků, dějiny církve. Co bych asi škrtnul je "Milá Sofi", královna tam měla zbytečně mnoho prostoru. Herecky střídavě oblačno, samozřejmě Javorský zaslouží pochvalnou zmínku. ()

singone

Nebýt toho naprosto nevhodného hudebního doprovodu (techno? WTF) tu pátou hvězdu bych možná přidal, protože to rozhodně stojí za shlédnutí a na české poměry povedená mini série. ()

caesius

Hudba! Co ta hudba?! Při sledování tohoto filmu jsem si vybavil obdobný skvost české filmové tvorby, a to Bony a klid s všudy přítomným Relaxem. U Jan Husa však platí, že nejenže je filmová hudba nejslabším článkem filmu, ale mohutně ničí i to, co se ostatním tvůrcům povedlo. ()

DrobekSKS

Hudba je naprosto otřesná. Zatím jsem asi neviděl film, kde by hudba dokázala zkazit celou atmosféru a naprosto pohřbít celý film. Kocáb to ale dokázal. ()

RedOctober

Jiří Svoboda se s Janem Husem dobře popasoval. Jen si asi vybral špatného hudebníka. Matěj Hádek je výtečný. Potěší i role pro Vladimíra Javorského. ()

boombang

Zatím dobrý. Javorský dokonce hodně dobrý. Pořád je to sice dost televizní, ale ty koncesionářský prachy jsou konečně trochu vidět. Uvidíme dále. ... Druhý díl byl podobná polonuda jako první, ale v tom třetím se to atmosféricky rozjelo. A chválím taky Kňažka, Dlouhého a nakonec i Hádka. Za Václava IV. a hlavně za Zikmunda rovněž palec nahoru. Hudbu posuzovat nebudu, protože jsem ji moc nevnímal, ale jak to tady pročítám, tak její autor aspoň týden nevyleze z baráku. Nakonec tedy tři a půl, ale zaokrouhluju směrem dolů. ()

subic

Zatím po 2 dílech. Celkem ambiciozní projekt ČT. Herecky slušně obsazený i zahraný, ale co dál? Příběh je jalový, interiéry/výprava působí tak něak uměle a hudba Michla Kocába, i když ho mám rád, se mi sem nějak nehodí. První díl byl slušný, ale na druhý jsem se už skoro nevydržel dodívat. Hrozím se, co bude následovat. ()

kubas369

Co to je. Já myslel, že to má být pocta jednomu z nedůležitějších postav naší historie. Ne trapné pachtění z jednoho záběru ke druhému bez nějaké hloubky, naprosto vkusně potrhnuté zcela vypičenou hudbou od Kocába. To snad i jako politik byl lepší. Krásné lokace a kostými a docela slušné obsazení nezakryje fakt že tohle je nehorázný paskvil ve kterém se o Husovi nedozvíme skoro vůbec nic nového. ()

morris22

Nepochybně by se v tomto třídílném eposu našlo více nedostatků, než by v něm být mělo. Kupříkladu hojně zmiňované používání cizích řečí jen u některých vybraných postav mi přišlo velmi podivné. Skoro celou dobu vyprávění převládá čeština, byť je divákovi jasné, že v 15. století bude ve Vatikánu italský kardinál těžko mluvit česky. To je omluvitelné a pochopitelné do chvíle, než se přesuneme do Kostnice, kde se najednou začíná velmi zvláštním způsobem spojovat, jak čeština, tak němčina. Některé postavy mluví jen německy, kostnický koncil zase jedná v češtině. Možná nebylo od věci zůstat při zemi a držet se jednoho jazyka. Pominu-li tento fakt, tak se mi Jan Hus velmi líbil. Snaží se poctivě a kriticky zachytit, jak podstatné události, tak dobu i tehdejší náhled na církevní problematiku. Myslím, že tento filmařský počin se v zásadě zdařil. Snaha o co nejvěrnější ztvárnění doby mi přišla povedená, precizní kostýmy, výběr postav, výběr exteriérů i interiérů byl velmi dobře zvolen. I z těchto důvodů mi zdejší průměrné hodnocení (1.6.2015 - 60%) připadá jako nepřiměřené, co byste chtěli víc? To, že Vávra natočil o Husovi parádní film je nezpochybnitelné, ale jsme o 60 let dál, o Husovi víme víc, nejsme zatíženi socialistickým náhledem, tak proč nezkusit natočit lepší film. Podle mého Svobodův Jan Hus není o moc horší než ten Vávrův. ()

MartinTerran

Jedná se o nejhistoričtější zpracování Husova života, ale podle mě to až moc natáhlé a proto bohužel občas i nudné. Jde vidět, že v té době to také nebylo jednoduché, všude samé politikaření a úskoky, stejně jako dnes. Jinak celkové zpracování se mi líbilo, stejně tak kostýmy a prostředí. Taky jsem se dozvěděl dost nových informací, takže je dobře, že to natočili a každý Čech by to měl aspoň jednou vidět. Hádek se mi do hlavní role věkově ani vizuálně nehodí, ale hrál to obstojně a se zbylým obsazením problém nemám. Mohlo to být i lepší, ale ty 3* si to zaslouží. Hodnocení: 66/100. ()

ondey

Já to ukoukal. Ale bojim se, že nejsem typickej českej televizní divák. Užvaněná politická podívaná, kterou dospělej mainstream přepne po prvních minutách a děcka ve školách proignorujou facebookem na mobilu. Na druhou stranu dokument to taky není, zapálenější veřejnost tak nepřekousne spoutsy historickej chyb. Takže komu je to určený? Chtělo by to kouknout za hranice a začít příběhy stavět na ději, a né mluvení o něm. ()

Hrabovo

Toto dílo mne oslovilo svým obratem k vnitřnímu zpracování vnějších událostí, lidským váháním a postupným poznáváním, vnitřními zmatky a obraty v názorech některých zúčastněných a naopak u Husa dalším upevňováním vnitřní jistoty neodvolat a obětovat život vyšší pravdě. Úžasné dílo po všech stránkách! Rušila mne hudba, to je moje jediná výtka. To, že kostýmy jsou neodpovídající době i jejím zvyklostem, jsem se dočetla až dodatečně. Škoda. ()

offlineman

Jiří Svoboda rozhodně není žádný amatér a režírovat umí! Bohužel, musí pracovat s tím co má a navíc musí tomuhle zřízení odčinit svoji minulost! ()

Oxymoron5

Tak konečně viděno. Čekal jsem samozřejmě něco jiného, ale na průměr se tento Hus dostal. Co mě ale sralo, byla ta ultraelektronická hudba Michaela Kundába. Pluju na to. Hrr na něj! ()