Ján Hus

(TV film)
  • Česko Jan Hus

Trojdielny televízny film o Jánovi Husovi, významnom stredovekom českom teológovi, katolíckom kňazovi, kazateľovi a náboženskom reformátorovi. Je považovaný za jedného z predchodcov protestantskej reformácie. Scenáristka Eva Kantůrková, vedie divákov príbehom majstra Jána Husa od začiatku 15. storočia až ku kostnickej hranici, v roku 1415. Na rozdiel od tradičného obrazu sociálneho reformátora, sledujeme Husovo myšlienkové a mravné posolstvo, ktoré o celé storočie predbehlo zásadný zlom európskeho vývoja. Dramatický dej, je ukotvený v spletitom stretu názorov, ambícií a mocenských manipulácií cirkevných i svetských autorít – kráľa Václava IV., Jeho brata Žigmunda, pražského arcibiskupa Zbyňka, ambicióznych kardinálov a troch pápežov, ktorí si robia nárok na pastiersky stolec a z toho titulu aj na odvádzané dane. Západná cirkev prechádza ťažkou mocenskou aj mravnou krízou. Jan Hus, majster Karlovej univerzity a kazateľ v pražskej Betlehémskej kaplnke, pociťuje spoluzodpovednosť za osud rozštiepenej cirkvi vo vzťahu k veriacim a dospeje k presvedčeniu, že jediným východiskom z úpadku, je viera v živého Krista a jeho učenie. Volá po mravnosti tých, ktorí majú byť veriacimi duchovnými pastiermi. To zosilňuje nespokojnosť zo strany vysokého kléra aj konkurujúcich farárov. Našťastie, Ján Hus, sa tešil priazni kráľovnej Žofie. V kritických okamihoch to bola práve ona, kto mohol u svojho manžela, Václava IV., žiadať pre majstra ochranu. Husovým opakom je protipápež Baltazare Cossa, pirát a dokonca možno aj vrah. Paradoxne, tiež v Kostnici, kde bol Hus súdený za údajné kacírstvo, bol Cossa tým istým konzíliom zosadený z pápežského stolca a uväznený. Prapodivným nástrojom, ktorý zohral v prenasledovaní Husa mimoriadnu úlohu, bola nesúrodá koalícia ambiciózneho pražského kléra, žiarlivých kolegov z univerzity, vrátane Husovho priateľa, majstra Štefana z Pálča. Ten sa v Kostnici stal dokonca jedným z hlavných žalobcov. Ján Hus chcel svoje presvedčenie pred Kostnickým konzíliom v rámci dišputy obhajovať. Konzílium však také pravidlá neprijalo a Ján Hus, bol obžalovaný ako kacír. Konečným rozsudkom nebol odsúdený len on, ale aj jeho predchodca, dávno mŕtvy Ján Viklef, ktorého kosti nariadilo to isté konzílium vykopať, spáliť a popol rozptýliť v rieke. (RTVS)

surprise

Jen za snahu. Na pořádný film o Husovi si budeme zase nějakou dobu počkat, možná až na 700.výročí Až nebude psát scénář údajná historička Kantůrková a režírovat komunista Svoboda. ()

ssarka

nachystala jsem si dlouhý proslov o všech chybách,co jsem na tomto mini-seriálu uviděla nebo mi vadily..ale po shlédnutí konce třetího dílu jsem papír roztrhala a napíši jen věci co se mi líbily..zbytek,co je špatně zde už uvedeno bylo od jiných a já s tím souhlasím..zde se mi líbilo POUZE: stará garda herecká-Javorský,Kňažko,Dlouhý a kostýmy...zbytek otřesné.. no rovnou použiji jednu zásadní pravdu z filmu,když už si ji tam filmaři sami vložili- volně přeloženo-lepší 10 dobrých amatéru než 1 špatný profík.. ještě si neodpustím-co to bylo za šťastnou konstalaci vesmíru,že v minulém století jsme měli takové PÁNY HERCE..prosím srovnejte Hádka-Štěpánka,Dolanského-Krejča st....atd..takový herci už se nikdy nesejdou ()

nezavisle

Nie som znalec filmu, ale film si rád vychutnám. Tetno snímok je vydarený pre svoje spracovanie a výpravu. Je pútavý a poukazujúci na historickosť a na fakty. Žiaľ, napriek tomu že som sa veľmi v prvej časti tomuto filmu tešil, postupne sa začali objavovať rušivé prvky. Na môj vkus príliš ambiciózna hudba pre daný žáner a obsah, ktorá miestami veľmi rušila a vytrhávala s filmového pohrúženia sa. Scény boli často krát nahustené faktami, a ešte som si nestihol poriadne uvedomiť scenár, vynorila sa zrazu ďalšia scéna, obsahovo taktiež "hustá". Herecké výkony by som vyzdvihol - trocha mi vadila len postava českého krále, ktorý miestami na mňa pôsobil nevyzrete a rozpačito. Celkovo som však rád, že takéto dielo vzniklo, je to určite obohatením pre jeho odkaz pravdy, cti, viery. Mal som nie len umelecký zážitok. Vďaka...... "Muž, který zemřel v ohni, protože žil v pravdě. Muž, kterého církev ukrutnou smrtí umlčela, aby jej lidé citovali i po šesti stech letech." ()

vykyn

Největší problém mám se samotnou stylizací doby,která je nulová.Bohužel at sleduji jak sleduji,nemohu se do doby 15 stol.dostat.Mimo herekých výkonů a samotného "příběhu"nefunguje nic.Možná je to dáno tím,že Otakar Vávra před mnoha lety nastavil nepřekonatelnou latku.Jeho Hus byl opravdový,dobový..důstojný.Toto dílo jako oslava výročí upálení,je chvályhodný počin,ale zmizí spolu s datem.Ulice to však není..chválabohu..Je vůbec dnes možné natočit historický počin,který by se rovnal Vláčilovy či Vávrovy?Asi těžko.. ()

Jarda68

Upřímně moc nechápu tak nízká hodnocení....Na naše poměry hodně podařené dílo se skvělými herci,které se myslím zdařile snažilo přiblížit co nejvěrněji tehdejší době....Narozdíl od předchozího filmu,který vykládal dějiny jak soudruzi potřebovali....70% ()

M.Hynecek

Šly na mě mrákoty, když jsem četl některé vaše komentáře. Hlavně ty typu: Hus by se obracel v hrobě a podobně. Mám historii rád a pominu-li fakt, že žádný hrob nemá, tak by se v něm musel točit jak vrtule už od dob, kdy ho "věrně" vykreslila propaganda z padesátých let. Myslím si, že pokus o nápravu vnímání Husa v naší společnosti se ČT docela povedl a mě osobně se líbil. Hádek, Dolanský a Dastlík hrají své role důvěryhodně a dobře. Nemůžete čekat akční jízdu o knězi. Většině z vás pak musím dát za pravdu v hudbě. Ta byla opravdu strašná. Během filmu jsem si několikrát říkal, kdo ten film takhle zřídil? Když jsem se dozvěděl, že Kocáb, tak mě to už nepřekvapovalo. ()

Drussus

Můžu mít a mám hodně připomínek k hereckému obsazení této trilogie, ale musím pochválit herecký výkon Javorského jako Václava IV Lucemburského, stejně tak obsazení Dlouhého do role jeho bratra Zikmunda bylo povedené. Ale Hádek jako představitel hlavní role Jana Husa u mě naprosto vyhořel. Jan Hus musel mít obrovské charisma, kterého Hádek ani v nejmenším nedosahoval. Jinak celkově chválím dílo z velkou historickou přesnost, nevezlo se na vlně zažitých nesmyslů, např. o tom, že Husa nechal upálit Zikmund. Jedno z mála celkem podařených činů české kinematografie. ()

Mates Hradecky

Tento snímek se dá ještě zachránit - režijně je nesporně precizně udělaný. Vrátit ho na střihačský stůl a nastříhat na dynamický celovečerák. Nevhodně zvolenou Kocábovu elektronickou hudbu smazat a oslovit jiného tvůrce, třeba Chlumeckého. A hurá s Husem do Evropy, má obrovský potenciál! Je to naše národní dědictví, na které máme být hrdí! ()

WilWallace

Pěkné kostýmy, Hádek v roli Husa se mi taky líbil. Ocenil bych více záběrů z exteriérů (hrady a kostely ve kterých se děj odehrává) a také více informací, prostě pojmout film více jako dokument. ()

r.carlos

Filmovou trilogii musím hodnotit pozitivně, zvláště oceňuji snahu o historickou věrohodnost a množství kvalitních kostýmů. Samozřejmě, že se to každému nemusí líbit, a hlavně ne každý musí pochopit, o čem se vlastně ve středověku baví, ale to už tak bývá. Trochu mne rušila akorát hudba, místy (zvl. elektrická kytara) nezapadající do středověku. ()

jerdnok

Musím říct, že za mě DOBRÝ!! Málo k čemu se vracím, ale na tuhle miniserii se podívám rád ještě jednou. Jediné, co mě skutečně otravovalo, byl hudební doprovod, tohle pan Kocáb trochu nevychytal. Ale jde o můj subjektivní názor, takže ani za to hvězdu nestrhávám. ()

Monyfik

Skvělé herecké výkony, hlavně pánové Javorský, Dlouhý, Kňažko a Hádek (ty moc nemusím). Výborná kamera - 1. díl. neskutečné záběry, obraz, prostředí, kostýmy - nádhera, hudba - až na tu moderní srajdu, která se tam nehodila. Dnes se točí mnoho českých filmů, které mají vysoké hodnocení a přitom tomuto historicky přínosnému dílu ani nepřiblíží. Myslím, že můžeme být rádi, že se točí takovéto filmy, jen ať lidí vědí, co za zlo je tato církev. Nebýt Husa, Wycliff, Luthera a jiných odpůrců nenažranosti církve, možná že by jste si tak dnes četli knihu při louči, pokud by jste byli ti oddaní věřící... ()

bicekz

Podle mě se jedná (na české poměry) o povedený film. Přesto hlavně kvůli zdlouhavosti přiděluji pouze ***. Kdyby někoho zajímala osoba Jana Husa, film bych mu rozhodně doporučil. Je smutné, že zvyk trestání pravdy přetrvává do teď - konkrétně tím myslím nejmenovaný gta samp server, kde majitel dělá vše pro to, aby z hráčů vyrejžoval peníze. Když mu to někdo dá najevo, odchází s permanentním banem. Děkujeme za tvou odvahu Jane, ale mohl jsi ustoupit... :( škoda. ()

Viler

Možná, kdyby se toho chopil Strach a prošly jeho úpravy scénáře, tak to nebylo fiasko.Kocábova muzika je totální, jak se to řekne slušně - průser? No nic, jdu si pustit Vávrovu adaptaci a pokochat se mistrem Štěpánkem. ()

quokam

Poctive odvedena prace. Skvely Javorsky, vyborni Sopovska, Dolansky, Dastlik, standartni Hadek, Knazko. Velice hluboka scena je zpoved Jana Husa postave pana Knazka. Chybi mi socialni rozmer, vykresleni vztahu MJH k lidem, kterym slouzi jako kazatel a knez. Take trochu pridat Husovi charisma pri verejnych vystoupeni by neskodilo. Za mne poctivych 60 pro. ()

Nick321

Já rozhodně nejsem pánbíčkář, téma Hus pro mne nic neznamená, ale jsem rozhodně rád, že už byla konečně přetočena ta hnusná socialistická propaganda. Toto zpracování stejně jako novodobý Jan Žižka (2022) určitě není dokonalé, ale přinejmenším v tom není politická vymejvárna. ()