Ján Hus

(TV film)
  • Česko Jan Hus

Trojdielny televízny film o Jánovi Husovi, významnom stredovekom českom teológovi, katolíckom kňazovi, kazateľovi a náboženskom reformátorovi. Je považovaný za jedného z predchodcov protestantskej reformácie. Scenáristka Eva Kantůrková, vedie divákov príbehom majstra Jána Husa od začiatku 15. storočia až ku kostnickej hranici, v roku 1415. Na rozdiel od tradičného obrazu sociálneho reformátora, sledujeme Husovo myšlienkové a mravné posolstvo, ktoré o celé storočie predbehlo zásadný zlom európskeho vývoja. Dramatický dej, je ukotvený v spletitom stretu názorov, ambícií a mocenských manipulácií cirkevných i svetských autorít – kráľa Václava IV., Jeho brata Žigmunda, pražského arcibiskupa Zbyňka, ambicióznych kardinálov a troch pápežov, ktorí si robia nárok na pastiersky stolec a z toho titulu aj na odvádzané dane. Západná cirkev prechádza ťažkou mocenskou aj mravnou krízou. Jan Hus, majster Karlovej univerzity a kazateľ v pražskej Betlehémskej kaplnke, pociťuje spoluzodpovednosť za osud rozštiepenej cirkvi vo vzťahu k veriacim a dospeje k presvedčeniu, že jediným východiskom z úpadku, je viera v živého Krista a jeho učenie. Volá po mravnosti tých, ktorí majú byť veriacimi duchovnými pastiermi. To zosilňuje nespokojnosť zo strany vysokého kléra aj konkurujúcich farárov. Našťastie, Ján Hus, sa tešil priazni kráľovnej Žofie. V kritických okamihoch to bola práve ona, kto mohol u svojho manžela, Václava IV., žiadať pre majstra ochranu. Husovým opakom je protipápež Baltazare Cossa, pirát a dokonca možno aj vrah. Paradoxne, tiež v Kostnici, kde bol Hus súdený za údajné kacírstvo, bol Cossa tým istým konzíliom zosadený z pápežského stolca a uväznený. Prapodivným nástrojom, ktorý zohral v prenasledovaní Husa mimoriadnu úlohu, bola nesúrodá koalícia ambiciózneho pražského kléra, žiarlivých kolegov z univerzity, vrátane Husovho priateľa, majstra Štefana z Pálča. Ten sa v Kostnici stal dokonca jedným z hlavných žalobcov. Ján Hus chcel svoje presvedčenie pred Kostnickým konzíliom v rámci dišputy obhajovať. Konzílium však také pravidlá neprijalo a Ján Hus, bol obžalovaný ako kacír. Konečným rozsudkom nebol odsúdený len on, ale aj jeho predchodca, dávno mŕtvy Ján Viklef, ktorého kosti nariadilo to isté konzílium vykopať, spáliť a popol rozptýliť v rieke. (RTVS)

Max Q.

Mě se ten film líbil. Problém bude asi v tom, že mám rád historii a leccos o této době vím a zajímá mě. Chápu, že pro laika mohl být tento seriál oříškem. A velmi se mi líbili oba králové - Zikmund i Václav IV. Skvěle zahraní. ()

swinevenca

Hádkův baseball s královnou bez první mety a Hádkovo potoční povalování je navíc. Hádek je nepochopitelná volba, ne že by hrál špatně, ale 45-tiletého rozumbradu, natož Husa, nepřipomíná ani zdaleka. Největší průser je samozřejmě hudba, která se tam hodí jako příslovečná cibule do šlehačky s ananasem. Film má pro mě ale velkou historickou hodnotu. Hus má státní svátek a přitom skoro žádnej film, Zikmunda máme za hajzla, přitom podědil po otci mnohem víc vladařských schopností, v tom jsem se velmi rád vzdělal. Obzvláště v tomto podání, králové herecky kralovali celému ansámblu. Svou hodnotu má i vyobrazení pozadí kutnohorského dekretu a papežského schizma, ale z uměleckého hlediska je to na škodu, je do toho zahrnuto až moc postav a suchých děj posouvajících dialogů. Prostě je to někde mezi dobrým filmem a dobrým dokumentem. ()

jungewolf

I když je to rozděleno do tří dílů (divácky stravitelnější by asi bylo rozdělení do dvou dílů) , přesto : 5 * a 82 % . Jiný komentář - VIZ : sportovec (poněkud komunisticko-národovecky zabarvený.... ) . ()

ZHODNOTITEL

Matěj Hádek jako Hus... to je dost ujetý. Z celého filmu se mi neuvěřitelně líbil Jarchovský. Nicméně celé je to jaksi hyperrealistické? ...nebo, jak by se to dalo nazvat? Nebo i kontroverzní? Člověk zde sleduje i trochu jiný výklad historie, než jak se ho učí děti ve škole a jako divák jsem zmatený, jak moc velká ta filmová úprava je. ()

carl.oesch

Tak jsem to dal ještě jednou, abych si z odstupu dal pozor na odpor k některým osobám, které se na filmu podílely (Svoboda, Kantůrková a Kocáb), ale jestli nechám stranou zdlouhavý, i když odideologizovaný děj (obával jsem se buď komoušského přístupu v nejlepších tradicích tandemu Kratochvíl/Vávra nebo onoho stejně tendenčního opačně postaveného, který pro mně navždy bude reprezentovat blábol K. Steigerwalda, že ti zlí husité znemožnili, abychom si prožili renesanci), nicméně naštěstí se ani jedno ani druhé nekonalo. Svoboda vybral velice dobře herce a ti podali pozoruhodný výkon, Kantůrková se držela na uzdě a hlavně faktů, takže jsme zůstali ušetřeni nesmyslných kombinací a manipulací, které dnešní "historická" tvorba dneska představuje a to obecně,. ale co jsem na druhý pokus nezkousl byla ona mnohými zmiňovaná hudba M. Kocába. Dlouho jsem uvažoval, co se ten neumětel snažil a pak jsme si lehce vybavil hudbu k ruskému seriálu Mistr a Markétka od Bortka. Problém Kocába je ovšem v tom, že na rozdíl od Igora Kornějluka to Kocáb neumí ani náhodou a tak hudba tvoří bezpečně nejhorší součást lehce podprůměrného díla. Jako měl údajně jiný pretedent svého času vládnoucí strany Biľak napsáno v pracovní knížce (byl původním povoláním krejčí) nepouštět na saka, intelektuál, politik, obhájce lidských práv, vyháněč střední skupiny sovětských vojsk a bůhví co ještě by měl mít v ČT a nejen tam poznámku - pro tvorbu filmové hudby naprosto nepoužitelný. ()

koza3

Jsem asi příliš konzumní divák, protože historické filmy o těchto dvou po sobě jdoucích událostech, tedy Cyril a Metoděj a Jan Hus, mě nikdy nebavily. Byly, dlouhé, plné latiny, modlení a tohle ztvárnění není výjimkou. Určitě se jedná o historickou událost, která formovala dějiny a je tady hezky ztvárněn politický boj mezi králem a církví, ale někde v půlce jsem se začal nudou koukat na hodinky. Ty vole ještě hodina a půl? Historie je fajn, ale jak říkám, jsem konzumní a raději si dám popkorn u Statečného srdce. Jo a ještě si musím rýpnout do hudby. Prosím vás proč je při upálení v pozadí elektrická kytara a v některých scénách to zní, že se rozjede techno set? Ty vole tady si někdo hodně ujel. ()

honzic

Film se snaží o novější pojetí Husa jako člověka a ne jako symbolu, žel Hádek ač se snaží, přeci jen nezapadá do jeho obrazu moc dobře. Je hezká dlouhá stopáž a reálné exteriéry gotické, jenže zapomněly trochu o výpravu a zázemí, které působí velmi zjednodušeně a omezeně, určitě Zikmund nepřijímal posli někde osamoceně a sám beze zbraní a ochrany, na to nebyl tak hloupý, celé je to hodně historicky nepřesné v detailech a jazykově se to vymyká, nejhorší ránu tomu dává ne moc dobrý střih a semtam váhající kamera a zvuk, nejpříšernější je Kocábova disharmonická hudba, která se k filmu vůbec nehodí. Je fajn, že tento pokus o Husa a jeho modernější filmový obraz byl učiněn, ale skončil někde na půli cesty díky trochu menší snaze tvůrců či omezeným financím. Působí tak křečovitě a možná kratší stopáž a lepší propracovanost by filmu prospěly více, táhnoucí se film se stává trochu nudným a Vávrovu Husovi se nemůže zatím vůbec rovnat. Je to škoda. Hodnocení: 55 % ()

brasek

Sklamanie... už po pár minutách bolo jasné, že chýba atmosféra stredoveku a rozprávanie príbehu bude len kus nudy. Veľmi chabé a nestráviteľné. ()

Santiago.

Hodnotit nemohu, protože jsem neviděl celé (ač jsem se na tento film docela těšil), bohužel už od prvních minut na mě působil spíše jako nějaký hraný dokument. Nezaujalo a nudilo natolik, že jsem přepnul na Šíleně smutnou princeznu. Možná tento film poslouží jako učební pomůcka na školách. Kocábova hudba místy působí jako budíček, bohužel jen tím, že tam jaksi nezapadá. ()

Hamar

Řekl někdo Kocábovi k jakému filmu skládá hudbu! Scéna upálení s jekotem Ivy Bittové a bubny byla jak z Knihy Džunglí! Po herecké stránce byl film v pohodě a rozhodně mnohem pravdivěji podaný než Jan Hus Otakara Vávry! Bohužel jinak za Vávrovým velkofilmem dost zaostal! ()

Foxess

Nebýt té děsné hudby, která se: zaprvé nehodila, zadruhé byla příšerná již sama o sobě a zatřetí byla použita v dost nevhodných momentech, nebýt těchto 3 bodů, dala bych i o hvězdičku víc, protože jinak to vůbec špatné nebylo. ()

0kozel

Já jsem mile překvapen. Čekal jsem propadák a on zatím vznikl nadprůměrný český historický film, který je důstojnou připomínkou Husova upálení. Je dobře, že tento film vznikl. Jako plus bych viděl herecký výkon Javorského, kterému role Václava neskutečně sedla, dobře zvolené lokace a hlavně, atmosféra na koncilu a že je film plný emocí ( i středověký chlap může brečet). Husa mi bylo fakt líto v jeho boji s větrnými mlýny z energetického kazatele se postupně stává fyzicky i duševně vysílený člověk, který ale drží svůj postoj až do konce. Tenhle vývoj hlavní postavy mi trochu ve Vávrově filmu chyběl. Jako mínusy bych viděl nerovnoměrný spád děje - v některých pasážích byl film zbytečně zdlouhavý a zabýval se nepodstatnými věcmi, jinde zase najednou nasadil zběsilé tempo a některé události opomenul. Dále herecký výkon Dastlíka na papeže mi připadal, že mluví jak nějakej Moravák, taky mi připadalo, že se tvůrci moc nepárali s uváděním postav do děje a tak můžou mít diváci, kteří se úplně v oblasti neorientují problémy uvědomit si kdo je kdo. Řekl bych, že Zikmund tu je vykreslen v lepším světle než byl ve skutečnosti, asi jde o snahu změnit jeho všeobecné vnímání, které je negativní, ale v tomto filmu jde o opačný extrém. Pro uvedení filmu k výročí mi delší stopáž nevadí, ale k opakovanému shlédnutí by to chtělo sestříhat do dvou dílů nebo do jednoho dvouhodinového filmu. ()

rigby

Kvalitně zpracovaný třídílný film, který bohužel zůstává sevřen v televizním zajetí. Místy působí velmi ploše a popisně, a kromě posledního dílu tento klid nic nenaruší. Způsob ztvárnění je velmi konzervativní a předvídatelný, oko diváka nic nepřekvapí. Možná to chtělo přibrat trochu tvůrčí invence. Naopak bych ubral invence u hudebního doprovodu, který mi místy připadal opravdu nevhodný a sledování některých scén skutečně rušil. Nicméně na naše české poměry je to stále nadprůměr. 3+ ()

Nugat

Musím říct, že se mi zpracování líbilo. I když .... jak už zde zaznělo, hudba opravdu ruší, Kocáb asi nebyla dobrá volba. Také se nemuselo šetřit na davových scénách, strádá pak na důvěryhodnosti. Výborný Hádek, Javorský, příjemně překvapil Dolanský. ()