Agentka FBI Kate Macer (Emily Blunt) sa má zúčastniť tajnej operácie na americko-mexickej hranici. Toto územie nikoho je rajom pre obchodníkov s drogami a americká vláda je takmer bezmocná voči teroru, ilegálnej imigrácii a korupcii, ktorá tam všade vládne. Misiu majú viesť dvaja skúsení agenti (Benicio del Toro a Josh Brolin) a všetko nasvedčuje tomu, že pôjde o bežnú akciu s cieľom vypátrať a zlikvidovať bossa drogového kartelu. Postupne však Kate zisťuje, že v tejto vojne neplatia nijaké pravidlá, nikto nie je tým, kým sa zdá byť a spravodlivosť má len minimálnu šancu zvíťaziť... (Forum Film SK)

Firebug

Od snímku Sicario jsem si sliboval hodně - bohužel. Tématiku boje s drogovými kartely mám hodně rád, mám už něco nakoukáno a nedělám si o ní iluze. Chápu, že postava Kate má být jakýmsi protipólem k tomu drsnému světu, kde se zákony ohýbají stejně lehce jako vrbové proutí, ale stejně mi bylo její jednání velmi často proti srsti, zvláště v momentech, kdy se ani neobtěžuje poslouchat rozkazy (!!!). Emily Blunt mi navíc nebyla schopna postavu dostatečně "prodat". Benicio Del Toro je naopak brilantní. Akce je relativně málo, ale je krásně autentická a syrová. Díky nezájmu o postavu Kate jsem se občas nudil a Sicario může být vděčný kameramanovi (minimalistická hudba též vynikající) Rogeru Deakinsovi, jehož um to nakonec vytáhl něco málo přes 3,5* (zaokrouhleno na hodně slabé 4*). Pro mě ale přesto nečekané a hořké zklamání. ()

SG-1

"Víš, co je krásnýho na tom, když tě ztřískáme na kaši? Že si těch pár škrábanců nikdo nevšimne." -Matt Graver- ()

sedm.1

Přestože jde určitě o precizně natočený film, s množstvím doslova dechberoucích a zapamatováníhodných scén, perfektní atmosférou a docela i slušným množstvím napínavých momentů, tak jako celek na mě Sicario přesto zapůsobil jako poměrně nezáživný a vlastně i dost nevýrazný filmový zážitek. Villeneuve je tedy jistě velice šikovný a talentovaný režisér, jen mi i díky své předchozí tvorbě prostě přijde, že chce být svou tvorbou až zbytečně příliš jiný, výjimečný, netuctový, a tak točí stylem, u kterého možná jistá divácká obec slintá blahem, ale být jeho počiny přímočařejší, bez těch nemístně použitých kudrlinek, šlo by pak určitě o ještě mnohem intenzivnější a především více strhujíc í a fungující filmy. Takhle jsou sice silné v jednotlivostech, ale jako celek to má do přesvědčivosti, či nějaké výraznosti opravdu daleko. Co se tedy samotné zápletky týče, přijde mi nedotažená, přes svou jednoduchost přeplácaná, se spoustou zbytečných postav a scén, s kolísavou křivkou fungujících emocí, bez výrazné gradace a ve finále bohužel i neočekávaně nepůsobivá a bez nějakého většího, efektního dopadu. Z pohledu obsazení je to ale film výrazný hodně, ústřední trojka je jednoduše skvělá, Blunt, Del Toro i Brolin svými výkony film táhnou strmě nahoru a i ostatní vedlejší role jsou obsazeny typologicky velmi trefně, takže po této stránce má Sicario skutečně co nabídnout. Opomenout na závěr pak ještě určitě nemohu hudební doprovod, který je doslova fantastický a právě on zařizuje tomuto snímku ten nejtemnější a nejsyrovější podklad. Já jsem ale zkrátka čekal vážně daleko lepší, silnější film, a to prakticky ve všech ohledech a mě to prostě až tolik nechytlo. Nicméně za pozornost ale stojí určitě. ()

Forsberg11

Ten typ filmu, ktorý si vždy rád pozriem. Drogová vojna v Mexiku ponúka množstvo námetov na dobrý a drsný thriller. No možno by to chcelo viac kartelov a menej tajných služieb. Pravdu povediac čakal som viac odrezaných hláv, divokých prestreliek a krvilačných hispáncov.. Naviac Emily Blunt tu pôsobí miestami až rušivo a niekedy jej postava totálne spomaľuje dej.Na druhej strane význam jej postavy je zrejmí a svoj herecký výkon si tu obhájila. Josh Brolin a Benicio boli tradične výborní. Najmä Del Torova posledná večera ma kurevsky dostala. Skvele vygradovaná a šialená scéna plná pravdy a skutočnosti. Nehodno opomenúť perfektnú kameru s úžasnými zábermi a pomalými preletmi ponad púšť a mesto Juarez. Villeneuvova práca sa mi začala v poslednom období veľmi páčiť. Po Enemy je Sicario ešte o level kvalitnejší filmovo vyzretejší zážitok. 80 %!! ()

Melios

Zaujímavý nápad ,ktorý je ,ale nedotiahnutý do konca. Prvých 30 minút to len srší samou akciou no a potom sa tempo zvoľní a tak aj zostane. Vo výsledky to trochu vyzerá akoby sa to snažili naschvál natiahnuť. Nič iné ani nepokazali a všetko v tomto filme je dotiahnuté dokonca i keď príbeh by mohol byť lepšie ukončený (Nebula ako hlavný charakter to celé zachraňuje 😃 ). Pokiaľ máte radi brutálne akčňáky na reálny spôsob potom Sicariom chybu asi nespravíte. 75% - škoda ,keby sa to dotiahlo mohlo to byť až 80%... ()

The Viper

Takový stabilnější 4*. Brolin a Del Toro jsou famozní, přestřelky mají grády i napětí a celkový dojem kazí jen táhlejší děj a příšerně otravné charaktery Emily (ač zahrála skvěle) a toho Obamy, kde Vás trne z toho, jak jmenují všechna možná studijní i kariérní úspěchy a ve výsledku se chovají jako duo rozmazlených fracků. ()

Rudinsky

Takýto záťah už dnešná prďácka, čajíčková blockbusterová vata potrebovala. Režisérsky F-I-L-M, aký dnes v kine len tak neuvidíte. S hollywoodskym klišé si totiž Sicario s prehľadom vytiera riť . Navyše, monsieur Villeneuve schoval také mená, ako Fincher, Cuarón a Mann (za svojich slávnych čias samozrejme). Film tak kompaktný (najmä prvé dve tretiny), že čokoľvek o ňom chcete povedať, bude určite obsahovať spoiler. No hoc sú postavy solídne napísané a zahrané a téma s jej audiovizuálne strhujúcim servingom atraktívna (Jóhannsson a Deakins samozrejme absolútny démoni), akoby film ignoroval v istom smere vlastný potenciál a nastolenú brilantnú realistickosť. A to už sa dostávame k scenáru, ktorý, pri citlivejšom pochopení inteligencie cieľovej skupiny a väčšiemu sebavedomiu mohol dotiahnuť herecky, režisérsky a technicky perfektný snímok k naozajstnej dokonalosti. Chýbalo mi tam totiž niečo, čo by tento "skvelý, mrazivý thriller" posunulo nad limity žánru a skutočne ma sknokautovalo do kolien. Niečo, čo by ho nasmerovalo do kultu. Napriek drobnej, subjektívnej výhrade (ktorú očividne nezdieľam sám) ale absolútna žánrová špička. Prestrelka na moste vojde do dejín a keby mala jedna z najlepších filmových postáv za posledných desať rokov viac priestoru, mohla tiež. Režisérovi, ak ešte plánuje posunúť vlastnú latku a naozaj si vybrať perfektný scenár, želám minimálne plešatú sošku a s Blade Runnerom aj komerčný úspech. ()

nameadel

Jsem z toho trochu rozpačitá, možná to hodnocení ještě rozválím v hlavě. Sicario je pro mě tím filmem, u kterého když se zaměřím na jednotlivé části, musím říct, že atmosféra je opravdu skvěle zvládnutá a zaleze pod kůži, ale jako celek to ve mě nechalo takovou šedou nijakost. Vyobrazení Juarezu musím samozřejmě (jako mnoho dalších) vyzdvihnout. Těch zhruba dvacet minut jsem seděla v kině skoro až křečovitě napjatá a čekala jsem, co přijde. Ve výsledku - asi joo čtyři a rozhodně si to pustím ještě jednou, abych zkusila zahnat ten chaos, který ve mně po zhlédnutí zůstal. ->->-> po rozválení je to o hvězdu méně. ()

Lexion69

Fenomenální režie a kamera (střih mezi výbuchem a sprchou je něco neskutečného) vyplýtvané na plytkém scénáři korunovém "vyvrcholením" kterého není hodna ani tak chabá zápletka. Špičkový herci v uboze mělkých rolích, potenciálně zajímavých charakterů. ()

klukluka

Hrozně moc se mi to celé líbilo- až na jednu "drobnost"- tu hlavní linku s Kate? Nějak jsem nepochopil, proč si takhle ostří hoši natáhli do kožichu takhle vyděšenou, hysterickou, sexuálně frustrovanou veš? Tahle linka tam přitom vůbec nemusela být..? Bez ní to nemuselo mít chybu..? I když...proč ta složitá, krkolomná operace (tunel, policejní auto, likvidace policajta Silvia) mající za cíl jen to, abych si sedl do auta k bratránkovi top bosse, kterýho CIA standardně zobrazovala na svých radarech..? Ale tohle tomu aspoň dodávalo grády, bylo to akční a mělo to atmosféru. Narozdíl pd linky s potrhlou Kate, která nevěděla, kde je sever. Patrně reprezentovala normální svět, ale pak by se asi těžko kariérně vyškrábala do těchto sfér...? Nebo měli policejní psychology na drogách, takže jí zapomněli vepsat do osobnostního profilu, že je to nenapravitelná dobroserka. Ale film to byl parádní, dám mu plnou palbu, ty moje vlastní výhrady mi teď přijdou nicotný, abych mu kvůli nim kazil hodnocení. ()

KoRner

Klasický príbeh o idealistickej policajtke, ktorá sa náhle ocitla uprostred vojen mexických drogových kartelov a očividne tam nemá čo robiť. Ešteže tam má v poruke drsniakov ako Brolin, alebo Del Toro, ktorým akčná poloha výborne sadla. Film je hlavne vhodný pre hnidopichov, ktorý ocenia každú realistickosť deja, ale určite nie je určený divákom na zábavu. Je to hlavne depresívny a pomalý príbeh s pár prestrelkami. ()

Lukoboss

D. Villeneuve natočil další vynikající film, nejspíš si ho pomalu zařadím mezi zajímavý režiséry. Prostředí mexických kartelů se jen tak neomrzí, je to studnice nápadů, motivů a příběhů okořeněná pekelnýma jalapeños. Casting naprosto parádní, nebyl tam slabej článek, no a naprosto tomu vévodí B. Del Toro, přestože moc nemluví a vyskytuje se tam, řekněme, občas. Jeho role je výborně napsaná, nemá to chybu. Co je další super záležitost, je audiovizuál. Soundtrack je minimalistickej, ale tak neuvěřitelně dává scénám grády, že to působí, jako když pomalu natahujete strunu a čekáte, kdy praskne. Kamera úžasná - letecký záběry, prolínačky, detaily, hra s plánem (první, druhej i třetí plán obrazu mají vždy svou váhu a podstatu), klobouk dolů. Jak rád bych tomu dal plnej počet, a že by si to rozhodně Sicario zasloužil. Nedám a důvodem je E. Blunt. Ne jako herečka, ona roli zvládla naprosto v pořádku, ale tím, jak je ta role napsaná. Já chápu, že měla být tou naivní (lidskou) protivahou tomu všemu, té hrozné a kruté realitě, která v tomhle prostředí číhá na každým rohu. Měla být průvodcem diváka tím vším a konfrontovat ho s něčím, co si asi umí představit jen málokdo. Nicméně rozhodně nepůsobí jako členka zásahové jednotky FBI - popravdě s takovou povahou by to asi jen těžko mohla dělat. Prostě rozumím tomu záměru tam takovou postavu dát, ale z diváckýho hlediska je to úplná hrůza. Takže toto byla jediná věc, se kterou jsem ve filmu bojoval. Až je mně líto, že tomu dávám "jen" 4*. ()

honzii

Je to takový ten film, který nesedne každému a není dokonalý, ale má opravdu silné trumfy. Těmi v popředí jsou jednoznačně režie a forma. Atmosféra je na snímku možná to úplně nejlepší a Deakinsova kamera, které bych dal z fleku kovového mužíka, je sáma o sobě naprosto slastným požitkem. Hned v závěsu tu máme ústřední trio herců, z nichž Josh Brolin ale hlavně totálně strhující Del Toro (další můj kandidát na sošku) zastiňují slušnou Bluntovou. Příběh sám o sobě by bez těchto trumfů tolik neobstál, postava Bluntové není tak nosná, jak se zpočátku zdálo, že bude, a hlavní zájem diváka postupně přebírá právě magický Del Toro. Vše ale slouží budování docela jednoduché pointy a díky tomu, jaký zážitek na mě celá ta filmařina udělala, jsem to jednoduché poselství nakonec vzal v pohodě. Napínavý zážitek. ()

Nassau

Nothing will make sense to your American ears, and you will doubt everything that we do, but in the end you will understand. (80%) ()

Chmur

Hodně temný příběh ve kterém jsem se chvílemi ztrácel a říkal si: "O co těm lidem vlastně jde?" Možná byla na vině lehká nepřehlednost filmu, a nebo prostě jen má tupost. Budu doufat v první variantu. Největšími devízami filmu jsou hodně hutná atmosféra a skvělé herecké výkony. Za nejkratší konec tahal Brolin, což ale znamená pouze to, že hrál dobře, ale Blunt a Del Toro byli ještě přesvědčivější a charismatičtější. Kate Macer i Alejandro mě okouzlili. I když každý jinak pochopitelně:-) Skvělá byla kamera a i hudba, no hudba, spíš zvukový doprovod. Konec je hodně nekompromisní a v hlavě se po zhlédnutí Sicaria usídlí lehká deprese z lidské krutosti, která vede k zbytečnému utrpení neskutečného množství lidí. Doporučuji si film pustit na blížícího se Valentýna, svátku západní povrchnosti a komerce. Aspoň na chvilku nám dojde, že jsou na světě místa, kde pouhé přežití dalšího dne je jedna velká výhra. ()

Seti

Parádní film s tísnivou atmosférou umocněnou skvělými hereckými výkony a na míru střiženým soundtrackem. Co se mě týče, tak s přístupem bezpečnostních složek, který byl ve filmu nastíněn, nemám sebemenší problém. Jen jsem přesvědčen, že by k podobné operaci nikdy nevybrali takové dva členy Rychlých šípů, jako byla hlavní hrdinka a její parťák (je asi pravdou, že to byl tvůrčí záměr, jelikož jinak by nikdy nemohl vyniknout problematický morální aspekt celé věci). Kdo chce dělat podobnou práci, tak si musí podle mě setsakra uvědomovat, že se bude pohybovat na velmi tenké hraně zákona a dost pravděpodobně i za ní, a pokud má vůči tomu morální zábrany, tak to není práce pro něj (zkrátka kdo chce bojovat s monstry, musí se monstrem do určité míry také stát). Samozřejmě chápu, že podobné rozvolňování pravidel je nadmíru nebezpečná záležitost, ovšem kdybych jako polda kařdodenně viděl, že hra podle pravidel vůbec nikam nevede a moje práce je povětšinou zbytečná, tak bych výběr do podobné operační skupiny bral jako splněný sen. V těchto oblastech, kde žádné zákony neplatí, nemám problém řešit konflikty zcela machiavellisticky a konat to, co je třeba, a nikoliv to, co se může. Jinak film samotný není žádná akční jízda, nýbrž pozvolna a pečlivě budovaná záležitost, která cílí na diváka především stupňovaným napětíma hutnou atmosférou. Co se týče herecké stránky, tak postava Emily Blunt mě vůbec neoslovila (asi protože jsem se s ní vůbec neztotožnil), ovšem Brolin s del Torem byla ultimátní dvojka, přičemž del Torův "konzultant" je můj nový klukovský hrdina. Jak už jsem řekl, tak Sicario je výtečný film, který však ať již svým formálním nebo obsahovým pojetím není pro každého. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Začněme tím podstatnějším. Za pár týdnů se všichni budeme nadšeně kochat obřími červy ve druhém díle Duny, který zadaptuje zbytek první knihy od Franka Herberta. Sága z pera slavného spisovatele ale… (viac)

Producenti oznámili třetí Sicario

Producenti oznámili třetí Sicario

22.09.2023

Snímek Sicario: Nájemný vrah z roku 2015 byl do velké míry tím, který definitivně nakopnul kariérní dráhy jak režiséra Denise Villeneuvea (Duna), tak scenáristy Taylora Sheridana (Yellowstone).… (viac)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Třetí Sicario má scénář, dočkáme se filmu?

Třetí Sicario má scénář, dočkáme se filmu?

11.05.2022

Hollywood miluje franšízy, čím větší a úspěšnější, tím lepší. I proto dnes víceméně každý druhý film vzniká se záměrem novou franšízu nastartovat. Občas se ale povede rozjet filmovou sérii i zcela… (viac)