Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

CatcherBlock

Jeden z nejlepších filmů z českých luhů a hájů za poslední dobu. Fenomenální Roden vás přibije k plátnu a nepustí. Úžasný, dynamicky  zpracovaný film s krásným vizuálem, až poetikou a duší...... Ten byt byl ůžasnej ()

chelseaman22

Sledovat myšlenkové pochody Saudka je unikát. Divákovi se rozum plete z toho, kterak Jan spává na gauči s exempláři, jež ustavičně zvrací a chčijí do ctihodného lože a Jan se pak ani neobtěžuje něco uklízet. Věru zajímavá role sekretářky dala filmu grády, proč by se taky il maestro měl starati o finance, když to za něj udělá kdejaká podržtaška? 79% ()

KanjiVital

Životopisný film, který je "volně inspirovaný některými motivy ze života Jana Saudka", je redukován na pouhé bulvární epizody ze života starého chlípáka. Ono se taky není čemu divit, když zároveň spolupracoval na scénáři. Vytvořil si tak vlastní a silácký obraz sebe sama. Jaká to škoda! Saudek měl neopakovatelnou příležitost nahlédnout do svého nitra, hodnot, talentu, místo toho ale jen přiživil svůj neslavný veřejný obraz . Zůstal skrytý ve své ulitě a nadále zůstane. Jedno skromné přání na závěr: snad se nedočkáme podobného jednostranného příběhu i od Sáry Saudkové - uštědřete nás! ()

anli

Film režírovaný Irenou Pavláskovou o životě fotografa Jana Saudka.A v roli Jana Saudka Karel Roden.A neznám jediného obyvatelke česko-slovenska ,který by na to nebyl zvědavý.A tak i já sem byl.No a věru ,odcházel jsem spokojen a ne-li nadšen.Ale popořádku.Nejprve je nutno říct ,že i když film mapuje život bouřliváka s ohromnou živelností a nadáním jako takový ,zaměřuje se hlavně na určité pasáže a hlavně určité lidi ,kteří se kolem mistra motali a motají.Nebudu tu rozebírat a psát svoje dedukce o tom ,kdo je jaký a kde je pravda ,to nechť si každý divák rozhodne sám ,ostatně ihned na začátku filmu říká Jan Saudek ,že lidé mají rádi fantazii.A mají?Jako spoluautor scénáře sem možná nějakou fantazii propašoval.A možná vůbec ne.To ale není důležité ,protože život Jana Saudka není námět pro jeden film ,ale skoro pro nekonečný seriál.Scénář je typický pro Pavláskovou ,snaži se skloubit svůj pohled na Saudka ,realismus a onu živelnost a to se jí daří.Režie je precizní ,jasná a přesně si kráčí za svým ,jako ostatně ve většině svých filmů.Je sama sebou a to dává filmu šmrnc a spád a samozřejmě také sám mistr ,který do scénáře vstupoval svými vzpomínkami.Jasně je tu hodně sexu a pro někoho vulgarit a trochu zvráceného světa ,ale to snad bez toho nejde ,ne?Píšu to jen proto ,že mě tu trochu zarážejí některé komentáře ,jako by dotyčný vůbec nevěděl ,na jaký film jde.Takže je to prosím pěkně životopisný film o známém českém fotografovi a bouřlivákovi.Ano?Vůbec mi připadne ,že místo ,aby se zde řešila filmařina a film jako takový ,píše sem každý ,kdo umí dát prst na klávesnici a tím pádem je tu více než polovina blábolovin od lidí ,kteří filmu vůbec nerozumí a jen se tu zviditelňují.No ,budiž jim to přáno.Jen chci říct ,že komentář má něco říct o fimařině a filmu jako takovém.A tady je filmařina zatraceně dobrá!Námět zajímavý a velmi ,scénář precizní a patřičně živelný ,režie tvrdohlavá a přesná a k tomu vynikající kamera ,hudba a herci a to především Karel Roden)samozřejmě)a Marie Málková(pro mě opravdový objev roku).Takže by vlastně člověk nevěděl ,co má ještě víc chtít.Ale pár připomínek mám.Irena Pavlásková toho chtěla zahrnout do scénáře mnoho a tak někdy děj utíká jak splašený a děje se toho moc a pak najednou zvolní a jednu drobnost řeší příliš dlouho.Celková stopáž filmu je na takový žánr přece jen trochu moc a chtělo by trochu stříhat.Milovníci Jana Saudka si přijdou na své v prodloužené televizní vverzi ,takže kinoverzi bych přece jen malinko zredukoval a určité momenty tím víc vypíchnul.Takže dávám jasných 80% a beru svůj osobní foťáček a vyrážím na ulici ulovit nějakou tu momentku.Takových čistých filmů po filmařské stránce opravdu není v českých vodách mnoho. ()

hanagi

Život Jana Saudka očima Jana Saudka...čili velká míra exhibice a nabízející se pochybnosti nakolik "mistr" svůj život přibarvil. Celý ten bulvární cirkus - u kterého jsem se občas neskutečně styděla a jen málo bavila (chtělo by to krátit a krátit a krátit!) - paní režisérka nedokázala anebo ani nechtěla ukočírovat. O to víc mě překvapuje výkon Karla Rodena, který i v tom panoptiku podivných postaviček dokázal po většinu času působit jako skutečná a živoucí postava. Mnohem skutečnější než samotný fotograf, který na mě vždy působil spíše jako svá vlastní karikatura. ()

venison

Pokud se naprosto odosobním od „true story“ a nebude se se na film dívat jako na životopisný, tak musím říct, že se tam moc výrazných dějových linií nerozvíjí.. Příběh se soustředí spíše na vedlejší postavu Líby a hlavního hrdinu Jana používá z mého pohledu spíše jako vypravěče.. Mě se motiv prostého děvčete z venkova, které má pod čepicí a umí v tom chodit velmi líbil.. Tichá voda břehy mele.. Takže potud líbilo :-) Když přihlédnu ke skutečnosti, že minimálně jedna osoba má být reálná (Jan), tak si s ní herecky poradil Karel Roden velmi dobře.. Gesta i mimiku ovládl skvěle, jen mi u něj chyběla větší životní energie.. Do kontroverzních sporů o pravdě či lži zabředávat nebudu – tohle je film ne dokument a jednostranně napsaný.. ()

Zdeňka

Pro mě velmi věrohodné dílo, které čerpá ze skutečnosti. Sára je tu možná za mrchu, ale podle mého film není daleko od pravdy, jelikož jí to prostě kouká z očí. Nikdy sem ji neměla ráda, za to Rodena obdivuji více a více. Prostě PAN herec. ()

LadyDevil

Mohlo to být lepší i horší.. V první řadě mám určitě potřebu ocenit hlavní roli Rodena, které se ujal rozhodně přesvědčivě. Jeho výkonu si vážím o to víc po přečtení článku, jak pro něj nebylo jednoduché plácat do tučných ženských zadnic, s přidrzlými obličeji hýřit dvojsmysly, apod. Líbí se mi smysl a závěr filmu, kde je vyřčeno vše... Proč tedy jen průměrné tři hvězdy? Zase je to ta uvěřitelnost novodobých českých filmů. Něco tam je umělýho, jako z reklamy, tak trochu povrchního, nevím... Nemůžu se pořád zbavit toho konzervativního dojmu, že jsme to dřív uměli líp. Taková nějaká divná sterilita. ()

Timak

Ha ha, pěkná svině :-) Nechtěl bych být v její kůži a nedivím se, že chystá vlastní verzi vyprávění ... :) Roden je Bůh a to je na tom filmu asi tak všechno. ()

fefee

Toto ani tak nebol film o perverznom živote Saudka ale o Rodenovej hereckej genialite zahrať ho...To prvé je na psychickú liečbu kur**níka, to druhé je genialita! ()

VanTom

Relativně otevřený náhled do života a tvorby bonvivánského, výstředního fotografa zejména zvnějšku zachycuje jeho bouřlivou, přitom rozšafně upřímnou a nestále milující, těžko odolatelnou osobnost s pošramocenými rodinnými vztahy, k nimž přidává inspirující střípky z kreativních uměleckých seancí (ehm, orgií). Letmý dějový rámec krystalizuje až v postupném odmaskování horlivé asistentky jako ctižádostivé zlatokopky. Výsledný film se svojí nesoustředěností či brakovou vulgárností portrétované osobnosti věrně přibližuje (berte, nebo nechte být – stejně jako fotky Jana Saudka) a po 4. hvězdičce sahá díky bravurním výkonům Máši Málkové a především živelného, naprosto přesného Karla Rodena. ()

Guzo

Nechal jsem si Fotografa několik dnů rozležet, než píšu komentář; pořád nemám ale ujasněno, jak moc se mi líbil nebo ne. Na jednu stranu je tam naprosto skvělý Karel Roden, který táhne celý film. Nicméně si nejsem jistý, jestli bych ho raději neviděl v něčem úplně jiném, lepším. Nemůžu nijak posuzovat, jestli vše odpovídá skutečnosti, ale ve filmu je Saudek vyobrazen jako takový ten typický, roztržitý umělec, který miluje (a zároveň nenávidí) ženy, a všichni ho chtějí využít - ať už pro peníze nebo slávu. Natočené je to dobře, zahrané (víceméně všemi) taky, ale už v průběhu těch dvou hodin se vše začalo tak nějak opakovat a točit na jednom místě. ()

ghatos

Film o Sáře Saudkové. Neskutečně záporná postava (manipulátorská, zákeřná, mstivá pijavice), která geniálnímu umělci chtěla vzít úplně všechno...59%. PS: Karel Roden to zahrál skvěle. ()

FrajerTom

Karel Roden je v roli rozevlátého Jana Saudka perfektní. Jinak toho film bohužel moc nenabízí. Nicméně jako připomenutí, že bych se na Karlovu filmografii měl více zameřit, funguje. ()