Moderní variace na známý Laclosův román se odehrává ve 20. století. Bohatý průmyslník a jeho družka hrají krutou hru s city mladých a nezkušených lidí, když je lákají do osidel neřesti a hříchu. Jejich počínání však nezůstane bez odplaty… (oficiálny text distribútora)

Mirokukii

Nebezpečná hra s lidskými city a láskou, jako pouhým nástrojem. Střed chtíče s nevinností, žárlivosti s lhostejností. Velmi pěkný film s výbornou atmosférou, s bezcitností až mrazí, a dvěma překrásnými anděly čistoty. ()

D28

Najlepší zo všetkých "Valmontov".Vďaka európskej pečati,myslím.Ide predsa hlavne o vzťahy, čiže dialógy sú základom a sú skutočne na vysokej úrovni.Medzi hercami to krásne iskrí, má to šmrnc, myšlienku a pointu.Čo viac si želať?Snáď len si nostalgicky vzdychnúť-škoda,že Gérard neostal dlhšie.Bol úžasný a zostal nenahraditeľný. ()

tempus

Celkem mě udivilo, jak se dobře Vadim vyrovnal s předlohou Laclosova románu. Jak poznamenal liborek, je to inspirace. Přesněji, něco mezi inspirací a věrným převedením. 106 minut je tady zbytečně moc, obzlášť když jezzík (hlavně na začátku), místo aby zlepšoval, dílo utápí (hrozná nuda). SPOILER: jedinej důvod, proč má odemně 4, je ten, že je jako v jediné filmové interpretaci (co jsem viděl, jak si pamatuju) na konci zblázněná postava de Tourvel. PS: viděl jsem všechna slavná zpracování (Nebezpečné známosti, Velmi nebezpečné známosti, Valmont) a četl knihu. ()

farfalla

Černo-bílá čistá klasika. Šachovnice pod úvodními titulky uvede diváka do šachové partie manželů Valmontových. Mají se oni dva vůbec rádi? Pořád si to opakují, ale je to ještě pravda? Žárlí na sebe. Dávají si kruté úkoly, jsou nad věcí. Baví to Valmonta ještě, chtěl to takhle vůbec? Jeho manželka si manipulování s lidma zjevně užívá. Ve svém skvělém životě nemá mnoho vzrušení, všechno dokáže zařídit, všechno ji vychází. Ale i oni dva zažijí okamžiky, které nemohli předpokládat a které jim skazí celou hru. ()

Vesecký

Adaptace Nebezpečných známostí jsem viděl již dvě, toto moderní zpracování snad za nimi nijak nezaostává. Rozhodně je zajímavé, jak se Rogerové Vadim a Vailland vypořádali s přenesením děje klasického románu do soudobé doby. Místo šlechticů, paláců, zámků zde nacházíme moderní prostředí měšťáckých salónů, horských hotelů a sjezdovek, kde se odehrává drama manželů Valmonta a Juliette, kteří jsou z jednoho těsta a zdá se, že se k sobě hodí právě tím, jak jsou tolerantní jeden k druhému. Dokonce nahrávají partnerovi milence či milenky, souhra dokonalá, ale nakonec se přece zhroutí, když to Valmont zkouší z pýchy se dvěma současně. S jednou čeká dítě, druhá se rozhodla opustit manžela a Valmont se dostává do tak zauzlené situace, že náhle pochopí, že prohrává. Předposlední film Gérarda Philipa - a řekl bych, že jeho vážná tvář napovídá, že mu jeho zdraví přestává sloužit. ()

Miany

Tohle dílo je jistě zpracováno na zajímavé úrovni, zasazeno do 20. století, avšak celkově ze všech tří viděných Nebezpečných známostí má pro mě spíše televizní půvab. To není ani tak negativní přirovnání, ale spíše porovnání vůči Nebezpečným známostem z roku 1988 v režii Stephena Frearse, kdy celé dílo mělo pospolitost, funkčnost a dramatičnost. Zde se spíše jednoduše narativně dostáváme ke konci, kdy paní Tourvelová v podání herečky A. Vadimové zahraje asi nejlepší her. výkon z celého filmu, když její Valmont zhyne. Samozřejmě nechci opomenout Jeanne Moreauovou, ta byla také výborná, ale hořící kabát na zadní straně a ne na přední mě trochu pobavil (to ovšem byla chyba režie). Tohle dílo má pro mě mnoho mezer a nedostatků oproti dále ztvárněným Nebezpečným známostem (1988) a Velmi nebezpečným známostem (1999). Takže mé pořadí: 1. NZ (1988) - 5*, 2. VNZ (1999) - 4* a 3. NZ (1959) - 3* ()

anitae

Na svou dobu asi zajímavý film, ale hodně nepříjemně na mě působil Valmont a zvláště jeho žena, těšila jsem se na konec. ()

markotter

Další (pro mně) z adaptací známé knihy mně za srdce moc nechytila. Nějak mi tam chyběla ta osudovost z pozdějších adaptací Formana nebo Frearse (nejdůležitější scény se odehrály skoro všechny v rozsahu 15-ti minut bez velkých emocí) a vadilo mi, že vztah Valmonta a markýzy je jednak manželský a jednak takový bezstarostný, že se těžko dalo věřit že mezi nimi existuje rivalita na život a na smrt. ()

rivah

Nejlepší adaptace knihy s dějem přeneseným do 50.let. Výborný scénář R.Vaillanda, hudba, křehký Gérard Philipe a nevyzpytatelná Jeanne Moreau, k tomu Trintignant a řada dalších, mj. i Boris Vian. Co víc si přát! ()

Rattlehead

V porovnání s americkými adaptacemi z osmdesátých let je právě tato nejvíce filmová, a proto ji mám nejraději. Už úvodní titulky jsou skvěle promyšlené - náhled z ptačí perspektivy na šachovou partii, kterou vystřídá podobný náhled na byt, kde se právě koná večírek. A šachová hra může začít... a utrpené ztráty nejsou důležité, důležité je jen vítězství... To, co bychom u jiného filmu pochopili třeba až za hodinu, tedy víme (nebo spíše tušíme) už od samého začátku. Opravdu krásný film, který svými výkony ozdobila hlavní herecká dvojice. ()

Jehan

Brilantní zpracování klasiky. Přesun do 50. let se vydařil, stejně jako casting. Možná že mám větší slabost pro konec 50. let než pro literární předlohu. Což snad není zločin. Hodnocení je však výsledkem zralé úvahy po zhlédnutí mnoha dalších variant příběhu. ()

ilclassico

Další snímek, který mě utvrdil v přesvědčení, že moderní adaptace klasických děl nejsou pro mě - nevidím v nich totiž smysl. Navzdory hercům mě nechal film zcela chladným a necitlivým. Dovolím si tvrdit, že mou vinou to nebylo. V rámci žánru za 3. ()

Buraking

Tento film jsem se rozhodl shlédnout, jako k něco zcela raritního a rozhodně mého výběru nelituju. Od prvního okamžiku, co film začal jsem věděl, že se mi dostane zcela nevšedního zážitku. Vážně skvělý snímek, který má čím zaujmout.....Clemontova manželka byla geniální mrcha a Cecile nádherné pokušení. K tomu všemu musím vyzdvihnout hudbu, která mi opravdu hrála do noty.....Doporučuji..... ()

Soupalka

Z mnoha důvodů miluji Formanovu verzi Valmonta a je to můj asi jeho nejoblíbenější film. Není asi také úplně na místě srovnávat obtížně porovnatelné během 50 ti let různě zpracované verze ztvárnění knihy. Nemohu si ale pomoci - tuto starou první a zároveň postmoderní a ne zcela 100 % verzi zpracování předlohy považuji stále za nejzdařilejší. Viděla jsem ji nedávno asi po 35 letech a ještě pořád jsem přesvědčená, že Gérard Philipe byl je a bude nejlepší "Valmont" a hlas Jeanne Moreau obstará půlku efektu z její role. Celou tu dobu jsem si pamatovala některé hlášky a scény... ()

Kivis

Velmi kvalitní adaptace, která téměř po celou dobu v ničem nepokulhává za novějšími verzemi. O to výrazněji pak pleskne facka v podobě neuvěřitelně odfláknutého konce. ()

Grossing

Poprvé zfilmovaný nejslavnější román francouzského důstojníka a spisovatele Pierra Ambroise Choderlos de Laclos a dosud podle mého názoru nepřekonaný. Vynikající scénář, režie a dechberoucí výkony hlavních představitelů na tom mají společnou zásluhu. ()

PabloClavito

Kniha, podle níž je film natočen by měla být zařazena do povinné četby na středních školách, protože přesně vypovídá o tom jaký je svět a jací jsme my, a jak s námi naše hormony cvičí. Já mám tuhle knihu moc rád a viděl jsem snad všechny její filmové i seriálové adaptace. Knize, kterou tvoří chronologicky uspořádané dopisy, se žádná verze rovnat nemůže, ale zobrazit ten děsivý příběh možné je. Já mám tuhle francouzskou adaptaci, přenesenou do moderní doby nejraději, protože se podle mého nejvíce přibližuje mému vnímání příběhu z knihy. Tedy Valmonta si představuji jako G.Philipa a markýzu de Merteuil (tady je to pani Valmontová) hraje J.Moreau nejpřesvědčivěji. Černobílá kamera a hlavně hudební doprovod filmu ohromně prospěly. Valmontova smrt s hudbou Art Blakey Jazz Messengers je rozhodně vrchol filmu. ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (viac)