Tromi Oscarmi ocenená adaptácia literárnej predlohy, ktorej autorom je francúzsky spisovateľ Choderlos de Laclos, rozpráva príbeh dvorných intríg a ľahkovážnych hier s láskou, do ktorých sa púšťa voľnomyšlienkársky vikomt de Valmont so svojou bývalou milenkou markízou de Merteuil. Obaja sa snažia ovládnuť toho druhého a využívajú pri tom lásku ako zbraň, nehľadiac na city iných ľudí, ktorí sa stávajú len bábkami v ich rukách. (STV)

sidzej

keďže som pomerne nedávno zhliadol aj Formanovho Valmonta môžem zrovnávať. Narozdiel od väčšiny zastávam názor že Formanova verzia je lepšia. Predovšetkým vo výbere hercov. Glenn Close mi bola dosť nesympatická, pôsobila priam asexuálne, čili presný opak neodolateľnej Annette Bening. Keanu Reevesovi prezmenu chýbala ona nevinnosť a nemotornosť Henryho Thomasa. John Malkovich je možno vierohodnejší v úlohe zvodníka, avšak Colin Firth mi bol predsa len sympatickejší. K tomu Frearsove známosti majú podstatne rozťahanejší a nudnejší dej (chýbajú homorné vsuvky kt. by filmu dodali odľahčenosť)aj po príbehovej stránke bol Valmont ucelenejší. ()

pm

Tento film asi způsobil, že Colin Firth se ani dík spolupráci s Milošem Formanem nestal Hvězdou. Valmot, se kterým je tato adaptace nejčasněji srovnávaná, zůstal ve stínu krutě intrikářských, chladně a až neosobně režírovaných Nebezpečných známostí, čemuž jsem dříve jen stěží rozuměla…navrch jsem byla zklamaná, že Valmonta nehrál Alan Rickman, který v roli v té době exceloval na divadle. S postupem let, během kterých jsem viděla tento příběh ve všech filmových adaptacích a v mnoha inscenacích, ale musím uznat, že volba obsadit vikomta Johnem Malkovichem byla správná. Jak to, že nedosáhl alespoň na oscarovou nominaci? Žádný jiný představitel se mu předtím ani potom nevyrovnal. Krutý vikomt totiž nebyl okouzlujícím hravým mladíkem, ale životem znechuceným libertinským ďáblem, což Frears a Malkovich vystihli naprosto dokonale. Díky nim je navíc snadné uvěřit, že pro toho nehezkého, citově zmrzačeného muže by žena krásná a ctnostná byla schopna zemřít na zlomené srdce, i tomu, že on s vědomím, že promrhal vše, co za něco stálo, se jí ve smrti pokusil přiblížit. ()

Maq

Před zhruba rokem, to bylo mému staršímu synovi čtrnáct, jsem uznal za vhodné ho seznámit s Formanovým Valmontem. Je to mistrovské dílo, které velmi moudře a (tedy) náročně zobrazuje mnohé paradoxy lásky a ambivalenci her na lásku, s jejich imanentními riziky. Pokládal jsem tehdy za vhodné svou otcovskou povinnost doplnit přeobsáhlým a důkladným komentářem před filmem a v přestávkách v promítání, zobrazené vyložit, doložit na příkladech nám oběma známých lidí a jejich příběhů a osudů, uvést příklady podobné, doplnit vše, co nebylo přímo řečeno, leč co si muž nejedním příběhem oprýskaný domyslí, dopoví, uvede v souvislosti. Aby čtrnáctiletý, pravda, chytrý, leč naprostý začátečník získal z tohoto filmu co nejlepší představu o nekonečné vrtkavosti záležitostí milostných. --- Tehdy jsem ještě neznal Frearsovu verzi a tedy jsem nevěděl, že tento k radosti všech čtrnáctiletých i mnohem starších začátečníků valnou část práce udělal za mě! Natočil verzi řádně polopatistickou ohledně základní kostry příběhu a pomíjející všechny jeho delikátnější nuance. Vyložil nám to tak nějak po soudružsku. --- Přeháním. Tak zlé to není. Formanova verze je totiž natolik báječná, že i tato, mnohem hrubější, je stále ještě dobrým filmem. Takže opakuji: pro začátečníky Frears, pro pokročilé a vážné zájemce rozhodně a pouze Forman. ()

marhoul

Zcela logicky se nabízí srovnání s Valmontem. Omezím se jen na obsazení ústředních rolí. Malkovich přesný, ale pro mě vzhledově nepřijatelný, Firth sladký, ale příšerně unylý. Tady si nevybereš. Glenn Close sice exemplární mrcha, však tak ošklivá, Annette- jak perfektní mrcha, tak vážně kus. Obě vynikající herečky. Koho by možná svedly, vědí nejlépe pánové. Tahle verze se mi líbila víc než Valmont, ale odvíjí se to taky podle nálady. Jsem totiž doživotně traumatizovaná snímkem Portrét dámy, kostýmním dramatem, v němž byl Malkovich natolik odporný, že už jen proto raději vezmu zavděk Formanovým (snad opravdu trochu slabším) Valmontem. ()

paascha

Lady Vamp je dost odporná, nechápu, proč se kvůli ní nechal Valmont zapíchnout, ale její kvality jsou spíš znát pod peřinou. Hvězdné obsazení je spíš ukázkou budoucích talentů, než aktuálních výkonů, ale i tak je to moc pěkný příběh o souboji dvou egoistů a poučení o tom, že když se kácí les, lítají třísky ()

• Po tomto filmu se Uma Thurman zděsila, když zjistila, že je pokládána za sexysymbol. Načas opustila USA a řadu rolí odmítla jen proto, že předpokládaly půvabný vzhled. (Aknah)

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (viac)