Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (viac)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

DragonnCZ

9/10. - Našlapaný masterpiece propracovaný od A do Z. Nemám vážně slov, už Breaking Bad i El Camino mě dorazili jak je tento svět úžasný a celá show Better Call Saul mě v tom jen utvrdila. Vynikající scénář, dialogy a režie. Herecký ansámbl. Famózní postavy který jsou hnacím motorem celého příběhu a takhle bych mohl pokračovat dál. Sakra. Já to miluju! Bob Odenkirk je neuvěřitelný frajér a James McGill aka Saul Goodman asi nejlepší postava Br Ba Univerza. Musím uznat mám to pěkně 50:50 s původním Breaking Bad a o to víc žeru hlavního protagonistu zde než v Br Ba. Na tenhle počin se jen tak nezapomene a určitě si vše zkouknu ještě jednou! Filmařina s velkým F. Zhodnocení sérií: 1 série = 8,5/10, 2 série = 8/10, 3. série = 9/10, 4 série = 7,5/10, 5 série = 9/10, 6 série = 9,5/10 ()

arbitr

Kvalitativně téměř na úrovni BB a přesto jiné. I když toho propojení je tam hodně a hlavně vedlejší postavy tak dostanou dostatek prostoru. Scenáristická dokonalost včetně originálního seriálového ukončení. Nejlepší epizoda S05E08. ()

geklon

Tohle se asi vážně nedalo posrat, věhlas a očekávání jdou poměrně slušně naproti k další AMC klasice. BCS má díky námětu, prakticky neomezenej potenciál a vím, že tohle budu minimálně stejně dobrý, né li lepčí než Breaking Bad. Ale prvních pět dílů je až neakceptovatelně nevyrovnaných a komediálně banálních... víc rodinně koukatelné, než by si tento seriál zasloužil. Krom třetího parádního dílu, je všechno dost nelogický a scénaristický plochý a nezáživný. Jsem zvědavej na druhou půlu, jestli to dá líp, než ta první. O silné momenty tu nouze není, avšak jsou to jen momenty. Příběh a scénář je zatím plný děr. První řada, holt děla kruhy v obilí...... ale já věřím, že to je kvůli přistávací ploše pro ten létajcí talíř, který se na nás v budoucnu chystá. S01 zatím 75%. ()

koxin

Po první sérii jsem nadšen. Byly zde slabší díly, i lepší, ale atmosféra a kouzlo breaking badu překvapivě zůstalo, což je obecně u spinoffů a volných pokračování čehokoli neobvyklé. Saul nám nabízí poněkud jiný, vyvíjející se charakter, než sebevědomého zaprodance z bb. Čistě k první sérii, beru ji jako skvělý a svižný rozjezd (u bb byl začátek nudnější), přičemž poslední díl napovídá, že v dalších sezónách se můžeme těšit na námi již známého Saula z plakátu a drogové podsvětí Albuquerque. A mobily nechte radši v poštovní schránce. ()

elanius

(50/2015) / Rovnako ako v Breaking Bad, aj tu začíname pekne pomaličky. Posledný diel prvej série bol výborný a ukazuje aký potenciál má tento spin-off. Tipujem, že sa ešte dočkáme silných momentov. (7/10) ()

noriaki

Better Call Saul měl pověst výborného projektu dávno předtím, než padla první klapka. Drží si ji dodnes, navzdory tomu, že i po dvou sériích žije na dluh. Prequelu chybí děj i myšlenka. Slibovaný přerod Jimmy McGilla v Saula Goodmana se ani po dvaceti dílech nerozběhl, a ještě se k němu ani neschyluje. Z hlediska tradiční struktury dramatu : expozice - kolize - krize - peripetie - katastrofa, seriál ještě neopustil expozici. První dvě řady tak suplují funkci pilotu. Jsou plné charismatických postav, jejichž místo v příběhu je zatím neznámé, a zajímavých scén, jenž ovšem příběh nikam neposouvají. S tímhle přístupem mohou scenáristé napsat spousty dílů, aniž by narazili na strop uvěřitelnosti vývoje postav, ovšem velice brzy s ním narazí do zdi zbytečnosti děje. Ve třetí sérii se příběh konečně rozběhl, ve čtvrté zrychlil a v páté si udržel své zběsilé tempo. V druhé polovině šesté série se znovu objevily výplňové díly. Naštěstí konec všechno vynahradil. Vyplatilo se na něho počkat, protože tohle je ryzí kvalita. ()

Mishqo

Výborné, výborné. Ako fanúšik BB vôbec nie som sklamaný. Narozdiel od BB to nepotrebovalo žiadnu rozjazdovú sériu a vypálilo to plnou silou hneď ot prvej časti. Saul, Mike aj božská Kim sú úžasní. Len tak ďalej hoši. ()

hroubek

S01 - Tohle není nový Breaking Bad a chtít, aby Better Call Saul jím byl, by byla velká chyba. Tohle je jiný příběh a jsem rád, že si volí vlastní cestu. Ano, ve velké míře se odkazuje na BB a různé vyznění scén, záběrů a atmosféry atd nedá nevzpomenout si na patálie Waltera Whitea, přesto si myslím, že čas ještě ukáže, že tohle bylo a bude moudré rozhodnutí. Vince Gilligan moc dobře ví co chce říci a taky to tak říká, že to není strhující a kulervoucí vůbec nevadí. Pomalejší tempo mně sedlo a to více jsem si užil perfektní herecké výkony. Bob Odenkirk je jako liška, za každé situace mazaný a dravý. Jonathan Banks odehraje skoro celý seriál s jedním výrazem a je drsňákem už od pohledu a ani nemusí moc mluvit. I zbytek postav potěší, ale co si budeme povídat, některé nemají tolik prostoru, abychom si k nim našli cestu. Trochu mně mrzelo, že celá série jakoby stojí na místě a nikam se nehne, ale to je jen drobná výtka, kterou další řady smažou. Better Call Saul je dobrý seriál můžu ho jen a jen doporučit. ()

Eleanor05

Jako dobré, celkem zábavné, ale na Perníkového tátu to nemá ani omylem. Vlastně je to slabší ve všech ohledech. Ačkoli je Bob Odenkirk dobrý herec, tak nemá charisma Bryana Cranstona a neoplývá tak citlivým herectvím jako Aaron Paul. A nějak tomu chybí nosný příběh. Jim McGill se prostě snaží uživit jako právník a pere se s problémy svých klientů... Myslím, že všichni by raději uvítali další sérii Perníkového táty (ano, viděla jsem poslední díl), než tohle. ;-) ()

chubaka

Po první sezoně je to za 4. Uvidíme dál, potenciál je veliký a Bob Odenkirk je skvělý. EDIT po 5. sezoně: kde je 6tá hvězda kterou tomu chci dát?! :) ()

Yoda sama

Od perníku k právnikom. Samozrejme, že momentálne nebeží v telke dramaturgicky premakanejší kúsok, než je Saulov spin-off. Opäť geniálne natočený, napínavý až si žerem nechty a skvelo zahraný a zábavný. A Banks si ako Mike právom kradne každú epizódu pre seba, najmä počas jeho duelu so Salamancovcami v druhej sérii. // Tretia séria je presne to, čo spomínam vyššie. Naviac je vidieť, že Gilligan a tým scenáristov dokonalo rozumejú svojim postavám a okolnostiam okolo a takmer nič nepôsobí umelo či nasilu, práve naopak, geniálne si to dláždi cestičky naprieč dielmi (niektoré príbehové línie až sériami) a brilantne to uzatvára vychutnávkovou scénou. Kúsok mňa chce, aby to nikdy neskončilo, druhý kúsok si želá, aby bola štvrtá, max. piata séria posledná, aby to zachovalo tú brilantnú úroveň. ()

Fakipics

Krom dramatického děje spočívá síla v laskavosti, něžnosti, procítěnosti a na vrcholu všeho je Jimmy s Kim, kteří tvoří mou nejoblíbenější partnerskou dvojici, na kterou je radost se dívat. Opravdový herecký unikát spočívá v právnicko-bratrském rozporu, kvůli které jsem ke konci třetí série, absolutně přestal dýchat. Což se stalo i u BB tuším. Přesto je pro mě Better call Saul aktuálnější, jak tématem, tak humorem a neostýchá svou jemností. Strašně se těším na pokračování a nikdy si neodpustím konec. ()

MiGi87

Nebýt skalní fanda Breaking Bad, asi bych pilot moc nechápal. Zatím ale opatrné 4* a uvidíme dál. K tvůrcům mám neomezenou důvěru. ()

vyfuk

1. série: Better Call Saul jsem měl v hlavě už delší dobu, ale mohl jsem se k tomu krůček po krůčku dostat až po dokoukání a odpočinutí okolo Breaking Bad. Důležité je, že to hold Breaking Bad není, ale pokud máte zlomené srdce z Baby Blue, tak já special love, I have for you. Better Call Saul není žádná pecka, na kterou byste koukali bez zastavení pořád a pořád dokola, ale je to dobrá záplata na bebíčko. Na Saula jako postavu si velmi rychle zvyknete a začnete ho mít rádi. První série umí mít nějaké tempo, ale bohužel umí i docela viditelně zpomalit. Ale co... pořád je toto skvělá jízda. 2. série: Druhá série už dostává spád. Je jasné, že v první se musíme seznámit s postavami a nějak si uspořádat jejich charakterové vlastnosti atd. O to víc se může se sebevědomým vrhnout do tohohle nášupu dalších deseti dílů. Líbí se mi jak vztah Jimmyho s Chuckem je gradován ještě před dějem seriálu a jak je vidět, že mezi nimi to nikdy nebylo za dobře, jak se někdy v seriálu může zdát. Seriál trochu začíná být i o Mikeovi, což je super odlehčení do jiné linie příběhu. Ale je to těžké porovnávat, protože obě jsou ve druhé sérii super. Seriál se pomalu začíná podobat svou chytlavostí a super příběhem na Breaking Bad, a to je přeci jenom to, co nejeden z nás očekává. Neříkám, že to je taková pecka, ale rozhodně se to začíná chytat. Finále... neuvěřitelné. 3. série: Sezóna je těžká. Zvlášť když během ní sledujete asi deset seriálů a nebere to konce. A přeci jen jsou zde seriály, na které je příjemné se dívat. Na které je otřesné se dívat. A které jsou dokonalé. A s hrdostí mohu říci, že toto je třetí případ. Better Call Saul se první sérií hezky rozjel, druhou začínal gradovat a nyní už jste plně v té bouři, kde kolem vás už lítají blesky. Skoro každá epizoda je lepší a lepší a neustále se prostě něco děje. A je to super. V jistém ohledu můžu říct, že mě to baví snad i více než samotné Breaking Bad. Saul má prostě něco do sebe a neustále mě to dokáže pohánět dál. Prostě. Čekám napjatě na čtvrtou sérii. 6. série: Konečná! Vystupovat! Velká jízda, která je zajímavá v tom, že svou suchostí dokázala být zběsilá od začátku do konce. Poslední série jen úkaz velikosti toho universa a seriálu. ()

Ementaler86

Dalo by se říct, že celý seriál je rozdělen na dvě zcela odlišné části, kdy první nám ukazuje úplně nový pohled na postavu Jimmyho a jak se z něj postupně stává Saul Goodman, kdežto druhá už je zase klasické Breaking Bad. A já se nemohu rozhodnout, která část je lepší. Všehovšudy se tedy jedná o velice povedený prequel, který by si žádný fanda neměl nechat ujít. ()

P1tr

Když bylo oznámeno, že tvůrce Breaking Bad chystá spin-off této novodobé seriálové legendy, která je dost možná nejlepším seriálem všech dob, vzbudilo to spíše obavy, než nadšení. Navázat na kulturní fenomén takovýchto rozměrů není jednoduché a tvůrci této odnože Perníkového táty (výjimečně povedený a chytlavý překlad) si toho byli vědomi a tak chytře vyprávějí příběh o několik let předcházející drogovému dobrodružství Heisenberga, tentokrát z pohledu Jimmyho McGilla, lépe známého jako Saul Goodman, díky čemuž nejsou scenáristé svazování událostmi Breaking Bad a mohou příběh tvořit svobodněji. Tento předpoklad se bohužel nenaplňuje od samého počátku a první dvě epizody Better Call Saul působí z větší části jako poměrně laciný příživník na popularitě svého předchůdce, kdy se až příliš okatě snaží dát najevo propojení s Breaking Bad. Po slabším úvodu se ovšem stane zázrak a Saulova cesta si najde vlastní hlas, kterým sebevědomě promlouvá k divákům, kteří až do samotného konce nechtějí přestat poslouchat. Odkazy na předchozí megahit Vince Gilligana jsou v dalších epizodách omezeny na minimum, což seriálu ohromně prospívá a najednou působí jako samostatné a plnohodnotné dílo, které je schopné zaujmout i diváky neznalé původního výtvoru. Ačkoliv se jedná o příběh vzestupu jednoho šikovného právníka, většina událostí se odehrává mimo soudní síň, neboť protagonista nejraději řeší své případy mimo takové prostory a Volejte Saulovi (tento překlad už se do historie nezapíše) tak rozhodně nelze vnímat jako další právnický seriál navazující na tradici Matlocka a podobných. Právní prostředí slouží jako základ pro rozvinutí životních osudů hlavních postav a ačkoliv samozřejmě na řešení právních kauz dojde, nejedná se o hlavní složku příběhu, neboť zde jde především o postavy a jejich vypořádávání se s těžkými a mnohdy také absurdními situacemi, které si pro ně tvůrci přichystali v rámci uceleného příběhu. Better Call Saul si po první sérii rozhodně zaslouží pochvalu a pro fanoušky Breaking Bad jde o povinnou záležitost, která uspokojivým způsobem hlouběji zkoumá život jedné z nejoblíbenějších postav původního seriálu. Pro ostatní se jedná o velice kvalitní seriál výtečně kombinující vážné a humorné momenty, který nově příchozí diváky s největší pravděpodobností naláká i na Breaking Bad. Tudíž, jak se tak říká, "Everybody Wins". ()

blackkocour

Kuba DobroMuž a jeho vlastní spin-off. Jako nebudu lhát, je to pouze jen rok ale chyběl mi Toluenovej děděk či Pernikovic fotr, a bohužel nových eskapád z chraplajícím Waldemarem Bílým a Janem Růžovkou se nikdy nedočkáme, což je celkem ironie, ale seriál skončil před 10 lety, a Saul teprve před rokem, a já to všechno s odstupem doháním, ale lepší pozdě nežli později. Seriál slouží pouze k tomu, aby nám objasnil díly skládačky, co se přesně dělo před tátou, ale stejně je to naprostá bombice mezi zkomírajícím komárem holým údem, kdy už se takové seriály bohužel točit nebudou, takže proto naprostá Clever kvalita, oceněná vyškolenými čumily, s nulovým soukromým životem. Nedoceněný masterpiece. Saul FeelsGudMan je dost ukecenaj vošoust, ten by se nahned dostal flek pro Babišovou kampaň. Nedosahuje to stejných vzpurných kvalit, ale je to čistá hloupost srovnávat, pořád jde o sofistikovanou zábavu, pro lidi nad minimálně 100 ýkvé, s výbornou seriálovou kvalitou, a nejlepšími charactery vůbec (bez Majka a kartelem Salamandrových bych šel níž, to mi věřte). Buď sledujeme právnické sračky, podvodníčka Slippy Jimma a jeho eskapády, nebo Majka, a díky němu mají některé epizody nad 90%, to ostatní je vata nebo rýžové chlebíčky spojené dohromady, aby držel nějaký celek, což mě zklamalo, ale to ostatní je božská zábava, pro všechny tlakové hrnce. Pokud je BB nejlepší hraný seriál, tohle je nejlepší spin-off vůbec. Blbý pro ty, co na finále čekaly fuckin 14 let, pak si přijdu já, co to celý binge-watchne za 2 týdny, celkem fuckup pičo. Teď jen čekat na Minerals a Better Fuck Chuck. #uhorkovásezóna🥒 ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov