Bosch

USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Tvorcovia:

Eric Ellis Overmyer

Predloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (viac)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (76)

Víno mládí (2018) (S04E06)

Události dostaly konečně trochu spád, takže jsem v průběhu epizody necítil potřebu zjišťovat, jestli není potřeba vymalovat, nebo jestli venku náhodou nesněží. Ani tentokrát to nebyl Bosch z první sezóny, ale alespoň jsem se při sledování bavil a nemusel jsem se nudit. ()

Přehlédnuté souvislosti (2018) (S04E07)

Děj se po minulém oživení vrátil ke své obvyklé letargii, takže by sedmá epizoda vyhovovala zřejmě divákům s povahou rybáře, tempo bylo pomalé, vzruchy se nevyskytovaly a celou situaci zachraňovaly jen přípravy náčelníka Irvinga na nová politická střetnutí. ()

Temná obloha (2018) (S04E08)

Dějová linie Boschovy dcery Maddie děj hodně brzdila, hledání projektilu v parku bylo přímo směšné, ale jinak jsem byl s výsledkem spokojen. Detektivové Moore a Johnson mě opět dokázali pobavit, pátrání po nepříteli ve vlastních řadách rozhodně nenudilo a po čase došlo i na nějakou tu akci. ()

Rojo Profundo (2018) (S04E09)

Devátá epizoda mě sice přímo nenudila, ale nijak mě ani neoslnila. Tempo příběhu bylo opět nízké, akci si tvůrci zřejmě šetřili na finále, na atmosféru jsem už rezignoval i já, takže jsem mohl ocenit jen posun ve vyšetřování a černého Fantomase Irvinga, který se už zase vyžíval v politikaření. ()

Kniha zemřelých (2018) (S04E10)

Závěrečnou epizodu čtvrté řady tvůrci přece jen zvládli, atmosféra se zcela podle mého očekávání nedostavila, ale děj měl tentokrát slušné tempo, proběhla i nějaká ta akce a stále se něco dělo, takže jsem se po celou dobu dobře bavil. Kvalitním bonusem byly Irvingovy politické tahy, ten chlapík má něco do sebe. ()

Season 5 (2019) (S05)

Už v komentářích k jednotlivým epizodám jsem tvůrce pochválil za to, že nepřišli se stejnou (nebo horší) sezónou, jako tomu bylo v případě čtvrté řady. Tentokrát mě příběh bavil, udržel si mou plnou pozornost po celých deset dílů, děj sice neměl původní dokonalou atmosféru, odvíjel se ale ve velmi dobrém tempu, nechyběla ani akce a napětí, a ani Maddie mi tady nelezla na nervy. Solidně zvládnutá série. ()

Dva druhy pravdy (2019) (S05E01)

První epizoda páté sezóny určitě nebyla žádným propadákem, takže jsem mohl s klidem hodnotit mírným nadprůměrem. Trochu mě ale zamrzelo, že se tvůrci opět rozhodli, že zvládnou zápletku lépe než autor předlohy, a poslali proto příběh po odlišné koleji. Už ve čtvrté řadě se jim podobné experimentování vymstilo, takže jsem zvědav, co mě vlastně čeká. Na závěr musím znovu vyzdvihnout obsah dílu, kterým nás obdařila TV Prima. Stačilo by doplnit několik detailů a dostali jsme k nahlédnutí kompletní scénář epizody. "Dobrá práce", Primáci! ()

Falešné recepty (2019) (S05E02)

Proti předchozímu dílu jsem lehce přidal na hodnocení, protože se mi na druhou epizodu zkrátka lépe dívalo. Tradičně se vyšetřuje ne zrovna jednoduchý případ, Bosch se stejně tradičně dostává do potíží kvůli dění uvnitř sboru, a přestože se tvůrci snaží jít svou cestou, Michaela Connellyho jsem si v tom našel. ()

Poslední recept (2019) (S05E03)

V páté sezóně bych si přál intenzívnější atmosféru, ale příběh jako takový mě vcelku baví. Vyšetřování nového případu dostalo zhruba stejný prostor jako prošetřování dávného odsouzení, a zatím to na mě docela funguje. Pokud takhle tvůrci pokračovali i dále, hodnotil bych pátou řadu zřejmě lépe než předchozí sérii. ()

Probuďte mrtvou (2019) (S05E04)

Tvůrcům se zatím daří držet nasazený standard, a to je pro mě určitě dobrá zpráva. Epizody páté sezóny mě vcelku baví, na rozdíl od předchozí série jsem se doposud nenudil a všechny rozpracované záležitosti mají dostatečný potenciál na to, aby mi dobrá nálada vydržela. ()

Tunelové vidění (2019) (S05E05)

Tak teď váhám, buď jsem od doby, co jsem sledoval čtvrtou sezónu seriálu, vyměkl, nebo se tvůrcům opravdu podařilo poučit z minulých nezdarů a v této řadě všechny zkušenosti využili k natočení mnohem lépe fungujícího příběhu. Ať už je to kterákoli z možností, jsem zatím spokojen. ()

Prostor mezi hvězdami (2019) (S05E06)

Je to zvláštní, ale tentokrát bych se chtěl v komentáři věnovat spíše oficiálnímu obsahu TV Prima než samotné epizodě. I šestý díl dosáhl slušné kvality svých předchůdců, čímž mi udělal radost. S obsahem už je to jiné. Už u pilotního dílu série jsem měl připomínky k příliš podrobnému obsahu, po jeho přečtení už vlastně není důvod, proč se na danou epizodu dívat, všechno už víte. Fakt by mě zajímalo, který bezmozek je za něco takového zodpovědný, jakoby nestačilo, že je grafoman, udělal ve svém elaborátu k šestému dílu celou řadu chyb, takže se tentokrát klidně podívejte, protože některé záležitosti proběhnou trochu jinak. ()

Moudrost pouště (2019) (S05E07)

Z první sezóny Bosche jsem byl přímo nadšený, s přibývajícími sériemi ale kvalita seriálu klesala, takže jsem očekával, že v páté řadě dojde u jednotlivých epizod až na dvouhvězdičkové hodnocení. Kupodivu se tak nestalo, tvůrci mě překvapili a přišli se slušně fungujícím příběhem, který nepostrádá napětí, přestože díky předloze vím, jak to asi dopadne. Zatím velmi slušný počin. ()

Hora spásy (2019) (S05E08)

Zase čtyři kousky... Sám si uvědomuji, že jsou má hodnocení poněkud nudně předvídatelná, ale tvůrci seriálu se i tentokrát rozhodli, že mě nebudou nudit, a opět mi dopřáli svůj standard páté sezóny. V tomto případě došlo na až bondovskou akční scénu, zakončenou oftalmologickým zákrokem v nesterilním prostředí a já jsem se bavil. ()

Zadržte noc (2019) (S05E09)

K tomu všemu, co tvůrcům v páté sezóně vychází, přibylo ještě zajímavé (a zábavné) dění v soudní síni a pětačtyřicet minut uteklo jako voda v horské bystřině. Devátá epizoda na mě fakt fungovala, a tak jsem neměl ani chuť hledat nějaké drobné chyby a nechal jsem se bavit. ()

Ten hajzl se podepsal (2019) (S05E10)

Finále páté sezóny přece jen nebylo tak kvalitní jako předchozí epizoda. Závěrečný díl nebyl vůbec špatný, ale na rozdíl od toho předešlého obsahoval i nějaké to slabší místo. Přesto jsem byl ve výsledku hodně spokojený a jsem rád, že se tvůrci dokázali po slabší čtvrté řadě zmátořit a že mě seriál opět bavil. ()

Season 6 (2020) (S06)

Prach po explozi se už usazuje i já zvolna vychládám a nebudu tu stupiditu z poslední epizody dále hrotit. Šestá sezóna mě mile překvapila. Byl jsem připraven na pokles kvality, proto jsem tuto řadu tak dlouho odkládal, ale mé obavy se naštěstí nepotvrdily. Dvě epizody v úvodu na mě sice nepůsobily příliš přesvědčivě, pak ale příběh chytil tempo, Hieronymus Bosch se vynořil ve skvělé formě, policie postupovala při vyšetřování od důkazu k důkazu a já jsem si musel přiznat, že se velice dobře bavím. Na jednu sérii toho Bosch a spol. vyřešili poměrně dost a já jsem moc rád, že tvůrci seriálu neudělali touto sezónou Michaelovi Connellymu ostudu. / Poučení: Neboj se. Někdy se může ukázat, že tvé obavy byly zcela zbytečné. A někdy taky ne. 4*+ ()

Vyhlídka (2020) (S06E01)

Už se s detektivem Boschem vydávám do terénu pošesté, a i když si myslím, že jsou knihy Michaela Connellyho mnohem lepší než jejich seriálové zpracování, nebudu se tvářit, že je seriál špatný. První epizoda šesté sezóny přinesla standardní zahájení, při němž logicky představila nový případ na známém pozadí. Už podle tohoto úvodu je mi jasné, že se opět můžu těšit na pořádnou dávku policejní práce řádně říznutou politikařením, takže je jisté, že se tvůrci budou držet toho, co jim zatím vycházelo. / Poučení: Pokud si špatně pamatuješ důležitá čísla, nech si je vytetovat. ()

Dobří lidé na obou stranách (2020) (S06E02)

Ani druhá epizoda mi nezpůsobila obzvláště úžasný divácký zážitek; šlo znovu o standardní díl, kterým se mi tvůrci postarali o slušnou zábavu, ale nepřidali nic navíc, aby ve mně vzbudili nutkání přihodit další hvězdičku. Pokračují obě souběžná vyšetřování, pokračuje vzájemná animozita mezi oběma silovými složkami, pokračují Irvingovy politické ambice, tvůrci přihodili i krátkou (ale o to realističtěji vyhlížející) přestřelku, ale nenašel jsem tady to "něco", co by mi umožnilo navýšit hodnocení. / Poučení: Nabídne-li ti FBI férovou spolupráci, zatni zuby a vydrž. ()

Tři vdovy (2020) (S06E03)

Při třetím setkání se šestou řadou se mě konečně zmocnil pocit, že bych měl epizodě přihodit hvězdičku. Asi to bude tím, že jsem z tohoto dílu víc cítil Harryho Bosche, v obou předchozích případech tomu tak nebylo. Zatím to každopádně vypadá tak, že mají tvůrci s touto sezónou slušně našlápnuto, a i když mám před sebou ještě sedm epizod, pevně doufám, že nedojde k žádným zbytečným kiksům, a já si tak celou řadu v pohodě užiju. / Poučení: Pokud sbíráš odpad, dbej na to, abys nesbíral ten radioaktivní. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let