Bosch

USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Tvorcovia:

Eric Ellis Overmyer

Predloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (viac)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (76)

Bosch (2014)

Po sedmi sezónách si u mě seriál udržel vysoké hodnocení, což jistě není náhoda. Že mě bavil seriál natočený na motivy knih mého oblíbeného autora, to taky nebude náhoda. Jsem si naprosto jistý, že pokud by se tvůrci nedrželi knižních předloh jen velmi vzdáleně, uzavíral bych své celkové hodnocení pětihvězdou. Oni se ale pustili cestou častých inovací, přičemž mnohé z nich vedly k ději, který mě příliš nezaujal, a právě proto to s nejvyšším hodnocením tak úplně nedopadlo. Navzdory tomu uznávám, že nešlo v žádném případě o ztrátu času, že jsem byl velmi spokojen, a hned se pustím  do Odkazu. / Poučení: Michael Connelly umí a stojí za přečtení. ()

Season 1 (2014) (S01)

S první řadou seriálu Bosch jsem spokojen velice velmi. Některé záležitosti jsem okomentoval již v komentářích k jednotlivým epizodám, takže se teď budu opakovat, ale musím znovu vyzvednout kvalitní atmosféru, kterou je cítit i přes to, že je místy seriál díky titulní postavě přímo pohodový. Tvůrcům se celkově podařilo namíchat takový zvláštní koktejl, když dokázali skloubit pohodu, napětí a jistou pochmurnost, zároveň se mi trefili do chuti i obsazením jednotlivých postav a já jsem velice spokojený. ()

Zlé období (2014) (S01E01)

Po shlédnutí první epizody musím přiznat, že jsem byl příjemně překvapen. Příběh se sice teprve formuje, ale hned od začátku mě zaujal, což se vždycky nestává. Jsem zvědav, jak se budou vyvíjet obě dějové linie (vyšetřování a soudní proces), navíc tvůrci představili množství slibných postav, díky kterým by mohl seriál ještě nabrat na kvalitě. ()

Ztracené světlo (2015) (S01E02)

V první části druhé epizody jsem byl trochu rozhozen změnami v obsazení, vůbec jsem například netušil, proč té úplně cizí ženě v soudní síni říkají Miss Chandler, než mi došel pravý stav věcí. Na příběh a jeho skvělou atmosféru tyto změny každopádně neměly vliv. Příběh má napětí, nedá se u něj nudit, a přesto ve mně díky titulní postavě vyvolává pocit naprosté pohody. Fakt zvláštní. Často se ve svých komentářích vyjadřuji k nesmyslnému obsazování černošských herců do rolí severských bohů apod., tentokrát musím ocenit obsazení Lance Reddicka, výborná postava Irvina Irvinga je díky němu dokonalá. ()

Modrá víra (2015) (S01E03)

Třetí epizodě jsem na protest jednu hvězdičku ubral, protože mě naštvalo, že tvůrci používají ve výborném příběhu takové nesmysly, jako když si soudní znalec vezme do levé ruky fotografii lebky, do pravé fotografii člověka a bez jakéhokoliv měření, či použití přístrojů prohlásí, že jde o tutéž osobu. To se mě dotklo. ()

Podraz (2015) (S01E04)

A zase mám malou technickou výhradu. Zatímco příběh na mě funguje výborně, k soudnímu procesu a vyšetřování vraždy nebo vražd přibyly ještě politické tanečky, tvůrci si ze mě od předchozí epizody zřejmě začali dělat legraci, tentokrát jsem si připadal jako u skořápkářů. "Baterka je, baterka není, tisíc na baterku!" ()

Maminčin mazánek (2015) (S01E05)

S každým dalším dílem mě víc a víc baví Lance Reddick jako Irvin Irving. V jeho případě bych hlasoval i pro to, že by Fantomas nemusel být modrý, protože by se na tuto roli hodil, aniž by potřeboval masku. Příběh se zdárně vyvíjí a zamotává, atmosféra je stále kvalitní a já se výborně bavím. ()

Liška (2015) (S01E06)

Přestože se značná část epizody odehrává při předvánočním setkání s dcerou v Las Vegas, vůbec mi to nevadilo, postavy v seriálu díky takovým odbočkám nejsou ploché a dostávají hloubku. Myslím, že Bosch musel po telefonátu od Waitse řešit dilema, jestli má tenhle člověk fenomenální paměť na čísla, nebo je na štíru s osobní hygienou. ()

Ztracení chlapci (2015) (S01E07)

I se sedmou epizodou jsem byl spokojen, Hieronymus musí kromě vyšetřování řešit i dilema v osobním životě, navíc se musí znovu vyrovnávat se svou pohnutou minulostí, takže je stále na co se dívat, i když se pátrání příliš neposunulo. ()

Chapter Eight: High Low (2015) (S01E08)

Tak jo, mám definitivně jasno, seriál mě baví a muselo by se stát něco opravdu podivného, aby se poslední dvě epizody tak hrubě nepovedly, že by mi pokazily celkový dojem. Osmý díl si stále drží náboj i atmosféru, vyšetřování se často dostává na vedlejší kolej, protože se policejní šéfové na různých úrovních věnují politickému boji i žabomyším válkám na okrsku. ()

Kouzelný hrad (2015) (S01E09)

Devátá epizoda přinesla konec jednoho z obou souběžných vyšetřování, ale pro mě bylo nejvíce zajímavé to, že jsem napjatě nečekal na výsledky policejní práce, ale daleko více mě zaujal vývoj ve vztazích jednotlivých postav. Tento seriál mě prostě baví. ()

My a oni (2015) (S01E10)

Je to dobré i závěrečný díl si udržel dosavadní úroveň. Politikaření Irvina Irvinga začíná silně ovlivňovat i nezúčastněné, vyšetřování však běží všemu navzdory. Přestože je tento díl místy napínavý a místy až pohodový, scénou z pohřbu Arthura vygradovala určitá bezútěšná atmosféra, kterou se tvůrcům podařilo udržet od první epizody. ()

Season 2 (2016) (S02)

Při sledování druhé řady seriálu jsem několikrát zapochyboval, zda si udrží kvalitu předchozí sezóny, ale teď už vím, že se to podařilo.Tvůrci použili výbornou atmosféru a napětí z první série, naroubovali je na velmi propracovaný příběh s mnoha sbíhajícími se dějovými liniemi a nechali Tita Wellivera, aby si v roli Hieronyma Bosche při vyšetřování prošel i nejistotami osobního života, což je jedním z důvodů, proč mě seriál tak baví. Přestože série nemá nijak hektické tempo a často se vyšetřování vůbec nevěnuje, na úkor řešení rodinných záležitostí jednotlivých postav, ani na chvíli jsem se nenudil a těším se, s čím přijde třetí řada. ()

Tělo v kufru (2016) (S02E01)

Druhou řadu otevírá Hieronymův návrat do služby a všechno funguje a šlape jako v první sérii, ale chvílemi jsem měl pocit, že se na první sérii dívám. Opět se rozběhlo vyšetřování, což je v pohodě, ale zasedání Velké poroty, které probíhá zároveň se převelice podobá soudnímu procesu z první řady, takže to vidím jako sázku na osvědčené schéma a to je škoda. ()

Tajemství (2016) (S02E02)

Fajn, Velká porota šla na chvíli k ledu, takže zmizelo to, co kopírovalo první řadu a má spokojenost šla rychle nahoru. Potěšilo mě, že je případ Boschovy matky zpět ve hře, potěšil mě i stále otevřenější boj o koryta, ale největší radost mi tvůrci udělali větším zapojením humoru, který je tak suchý, až hrozí samovznícením. ()

Noční oběť (2016) (S02E03)

Třetí epizoda sice nebyla špatná, ale chyběla jí taková ta lehkost, kterou v sobě měly ostatní díly. Zdálo se mi, že se scénář snaží rozjíždět zbytečně příliš mnoho dějových linií a ta hlavní se dostala poněkud do pozadí. Pokud by tvůrci takto pokračovali, mohlo by se stát, že děj úplně překombinují a seriál spadne do šedého průměru. ()

V údolí je klid (2016) (S02E04)

Ve čtvrté epizodě se seriál opět dostal do formy a já doufám, že mu vydrží. Hieronymovi začíná prosakovat práce do soukromí až příliš a politikaření mezi policejními špičkami přerůstá do otevřené války. Má to grády. ()

Únos (2016) (S02E05)

Napínavý díl, u kterého se nikdo nemohl nudit. Samostatné řešení citlivé situace, bylo solidní a naštěstí se obešlo bez obvyklých nesmyslností, které se v takových situacích běžně vynoří. ()

Infarkt (2016) (S02E06)

Šestá epizoda sice nebyla nějak mimořádná, ale musím ocenit propojení všech dějových linií a zároveň se musím tvůrcům omluvit za jeden ze svých předchozích komentářů, kde jsem je kritizoval právě za příliš mnoho rozjetých akcí. Neměl jsem pravdu, vše do sebe zapadá jako předražená stavebnice nejmenované firmy a já jsem hodně spokojený. ()

Čas zmizet (2016) (S02E07)

I tentokrát jsem byl v podstatě spokojen, příběh se vyvíjí velmi dobrým způsobem, jediné, co mi opravdu vadilo, bylo to množství patosu, které se na mě zpočátku vylilo z obrazovky. Smutek chápu, ale proč musí tvůrci zacházet do takových extrémů, to je pro mě záhada. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let