Ostrov

Kim Ki-dukův čtvrtý film se stal senzací filmového festivalu v Benátkách. Odehrává se ve světě plném náznaků, vystavěném na postupném splývání intenzivního sexuálního vztahu a nádherné přírodní scenerie. Na odlehlém jezeře s plovoucími chatami potkává mlčenlivý Hyun-shik tajemnou dívku Hee-jin. Uprostřed vodní samoty se stávají milenci a krok za krokem se vzdalují lidskému světu. Silný tělesný vztah se odehrává ve znamení rostoucího napětí sexuality a smrti. Vztahu muže a ženy dominují současně vzájemnost i krutost, dále posilované vnějšími okolnostmi. Hyun-shik zabil ještě předtím, než přijel k jezeru, Hee-jin pohřbí v jezerních hlubinách prostitutku, která se bezděčně stala její soupeřkou. V semknutí dvou těl nebude žádné místo pro city přenesené ze společenských konvencí. Voda a krev postupně odplaví osudovou zátěž minulosti i vše, co nepatří k pudové a němé vášni, sahající od touhy přes žárlivost až po zuřivý hněv a naprostou odevzdanost. (MFF Karlovy Vary)

hanagi

Film s tak zvláštní atmosférou, že se v něm může stát téměř cokoliv...Jeho poetika a obrazová vytříbenost jsou mi velice blízké a díky tomu jsem zkousla i některé rozporuplné momenty. I ony tam totiž patří. ()

dANo

Drsné, naturalistické, šokujúce a pritom veľmi pekné... Film, ktorý nie je pre slabé žalúdky, ale kto má silný žalúdok, ten to musí oceniť! Je to proste sila... ()

Brandon

Pseudopoetické, nudné, úchylné a nechutné, naprosto zbytečné, nicneříkající scény. Vyjímkou je snad záběr na zkrvavené háčky ve tvaru srdíčka. Je to asi jedinej film od jinak božského Kima, u kterého jsem málem usnul. V tomhle filmu Kim přestřelil.... ()

mab

Tento film je zvláštní, míchá se v něm poetika (mladá, nezkušená a nezkažená dívka) s drsností možné reality(zbytek světa). Dívka se zamiluje do jednoho ze zákazníků a to je počátek jejího konce jak fyzického, tak morálního. I když názory jsou různé, mně se tento koktejl líbil. ()

pursulus

Kam.¬         Když je vám tisíc roků, milostné vztahy už vámi tolik necloumají, jako když vám bylo dvacet, třicet, čtyřicet. Naopak, snažíte se jim uniknout a jít vstříc jinému dobrodružství. A čím víc se vyznáte v ženách (a sami v sobě), tím více vás nechávají chladným, při vší horké krvi. Nejnádhernější přírodní scenérií se stane širé moře, po jehož obzor není nic. Tenhle snímek by mne překvapil u Evropana; u Asiata mě nepřekvapuje ničím. Možná, že kdybyste se podívali na tento film znovu, a šikmýma očima, že by vás ani tolik neuchvacoval; vpád jiného světa do vědomí působí vždycky rušivě, a vzbuzuje ledajaké city.¬                 Mně osobně je bližší evropská tvorba o světě, o ženě a muži (ženu jsem dal jako prvou záměrně). Pravda, tak syrové a při tom celistvé pojetí (L. von Trier nebo A. Żuławski se zaměřují více na záporný pól) se v evropské kinematografii asi hned tak neuvidí. A umenšení dialogů a dání prostoru obrazu je hodně dobrá cesta. Pro to za podívání stojí, a to i když odhlédnu od lehce samoúčelných hrátek s kamerou a lehce samoúčelných scén (obdobně, jako tomu je v jiném jihokorejském snímku, Old boyovi p. Ch. Parka).¬                 Z výše uvedeného vychází, že nejde o nic závratně výjimečného; tak se to pouze může jeviti těm divákům, kteří se ještě neporovnali s onou cizí kulturou. A pak mají oči do široka rozevřeny. Také záleží na tom, kam se díváte: zdali do mořských hlubin, nebo za obzor. Jste-li ten druhý případ, neměli byste býti tímto snímkem ovlivněni více, než si zaslouží. ()

Pedross800

Zvrácená romantika.....vášnivá, živočišná, krvavá, odpudivá a velmi velmi zaháčkovaná.... to že jsou Korejci občas pěkně úchylní magoři už je mi známo, ale v příbězích o pomstě se to jaksi dá. Ovšem, že budu shledávat takhle krutej snímek veskrze kouzelným a ještě k tomu poetickým...... přes to, či právě pro to veškeré násilí, mrzačení ryb, sebe sama, hrubý sex.........tak já nevím, asi se ze mě stal magor taky :-))) ()

Miki8888 odpad!

Ťaman, co tohle natočil by zasloužil strčit háčky do prdele, aby trpěl, jako sem trpěl já při koukání na tohle veledílo. ()

Ludivitto

Filmařina, jaká se jen tak nevidí. Ano, nevidí - v Seom se moc nemluví, hudba příliš nehraje. Vše je zkrátka syrové, atmosferické. ()

sedm.1

Jak tohle mám hodnotit?Mám opravdu velmi vřelí vztah k východoasijské tvorbě a jeho tvůrcům a i mnohokrát jsem slyšel o filmech Kim Ki-Duka,ale tohle fakt neberu!!!Tohle jde hodně mimo mou osobu,i mou mysl a mé první setkání s tvorbou tohoto režiséra bohužel dopadlo katastrofálně!Zřejmě jsem to "poetické brutálno" nepochopil 8D! ()

ZkuKol

Velmi silná vztahová linka a krásné obrazy, které Kimův kameraman snímá velmi civilním a nenásilným způsobem. Přesto si nemůžu pomoct, ale v tomhle filmu se postupně objeví alespoň 20 zbytečných minut, které diváka minimálně nudí. Problémem není tradičn "němost" hrdinů, ale prostě to, že ty scény nikam nesměřují, nic neříkají, prostě jen jsou. Na druhou stranu, jsou tu okamžiky, jež atakují maximální divácký zážitek, mám na mysli to, co učiní hlavní hrdinka, aby neztratila hlavního hrdinu a pak samotný konec. To vše je ale na Kima slabší várka... 70% PS: možná více té krásné hudby by filmu pomohlo. ()

Lukoboss

Zajímavé dílko, ve kterém se téměř vůbec nemluví. Ale abych pravdu řekl, vůbec mně to tam nechybělo. Všechno totiž vyčtete "mezi řádky", resp. z obrazu. ()

Pollock

Krutě naivní a šíleně krásný - ačkoli jsem byl totálně unavený a díval se na tento filmáč někdy v noci po dlouhém dnu, nedalo se od toho odtrhnout, až se konec odtrhl za mě. Hodně silné... ()

noctambule

Dřívější tvorba Kima byla násilnější, tak je tomu i v tomto případě. Na některé scény jsem se nedokázala přinutit dívat (háčky) a ke zvířátkům se tam též nechovali úplně hezky. Kimovi filmy jsou tiché, ale i tak mě překvapilo, že hlavní ženská postava po celý čas nepromluvila. Minimum slov ale nevadí, právě naopak, vyjadřovat se dá i jinak. ()

Torako.chan

Kimovi snímky jsou tradičně na jiné úrovni vnímání filmu. Většinou jsem z toho vyšla s jakýms takýms pochopením, ale u Seom jsem zůstala poněkud zmatená. Hodně jsem toho tak nějak nepochopila, ale opět to ve mě vzbudilo neskutečný obdiv. Způsob jakým Kim pracuje s divákem je ojedinělý a nikde jinde jej prostě nenajdeme. Není třeba dlouhých nudných dialogů, stačí jednoduše pracovat s obrazem a pohleďte, zážitek jako nikdy. Nebudu řešit scény typu "háček tam, háček sem", brutality si na mě jen tak nepřijdou, spíš mě zaujal podivný vztah dvojice, pojídání syrového masa z ještě živé ryby a její následné vypuštění a podobné podivnosti. Jednoznačně nejpodivnější Kim Ki Duk jakého jsem kdy viděla. ()

Zagros

První filmové setkání s Kim Ki-dukem v rámci filmového klubu ještě na střední dopadlo rozpačitě. Na jednu stranu mě dokázal snímek vtáhnout svoji poetickou atmosférou, přimět k zamyšlení o vztahu dvou hlavních představitelů a některé scény se mi dokázaly vrýt hluboko do paměti. Na druhou stranu přemýšlím, zda ty háčky a násilí přeci jen bylo nutné a nebyla to jen jakási nevhodná snaha zaujmout. Hodnotí se to těžce a rád bych si Ostrov ještě někdy zopakoval, prozatím zůstanu u tří hvězd. ()

Witta

Tolik týrání zvířat a lidí v jednom filmu se běžně nevidí. Snesu hodně, ale tady jsou pasáže kdy i otrlý divák odvrací zrak a to nejednou. Absolutně nechápu co je na tomto snímku tak ceněno- pro mě je na úrovni Kanibalů. ()

F.W.Colqhoun

Je to cvok. Lije jako z konve a on si chce zašukat. Svéráz jihokorejského rybolovu. A též sexuálních zvyklostí - proč by mělo být vhodnější šukat za slunečného počasí? Kim Ki-duk situuje alegorický příběh do symbolické krajiny z nejsymboličtějších. Topos kempu s různobarevnými plovoucími chatkami a jejich dočasnými obyvateli, izolovanými vodní plochou, představuje model vezdejší existence, navozující nálady přinejlepším melancholické. Oprostí-li se divák od toho, co to všechno může znamenat a zda je to pro Korejce srozumitelnější, musí uznat, že svět minimalistického resortu, halený často artificiální mlhou, fantasticky vypadá. Což může leckomu zlepšit náladu i tehdy, když si vrazí rybářský háček, kam nemá. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)