Príbeh rodiny Simmonsovcov sa odohráva v malom južanskom mestečku v Mississippi počas horúceho leta roku 1970. Malý Stu a jeho staršia sestra Lidia prežívajú svoje prázdninové dobrodružstvá v tesnom spojení so svetom dospelých. Otec Stephen, psychicky ťažko poznačený vietnamský veterán, si nedokáže udržať prácu a matka Lois sa zúfalo pokúša sama udržať rodinu nad vodou. Lidia a Stu si s kamarátmi stavajú domček vo vetvách stromu a vedú "vojnu" s deťmi večne opitého vdovca Lipnicka. Zároveň sa len ťažko vyrovnávajú s tým, že ich otec je outsider. Počas leta deti spoznávajú, že nenávisť a nevraživosť vedú len k nezmyselnej a ničivej vojne. Začínajú chápať otcovu filozofiu tolerancie a vzájomnej pomoci, ktorá však nešťastného muža paradoxne pripraví o život. Touto obeťou však otec symbolicky pripraví cestu svojim milovaným deťom. (TV JOJ)

Martin741

Sucharina o tom, ze zivot je brutalny a tvrdy ...... ako keby som bez nich nevedel. A scenar je taky dementny, ze je problem pamatat si nieco po skonceni filmu. Ten okamzite vyfucal do prazdna. Ani herec Kevin Costner film nezachranil od 61 % ()

tomtomtoma

Film, který se v divácky líbivém provedení pomalu valí vpřed, aby se snažil v ne úplně přesvědčivé formě upozorňovat na společenské problémy Ameriky 70. let prostřednictvím dětských očí. Problémem je občasná přemoudřelost dětí, kteří v určitých chvílích neuvěřitelně schopně brání demokratizaci společnosti a útočí na lidskou omezenost a krutost. Na takovou úroveň se nedostává ani většina dospělých. Jsou to sice oduševnělé řeči, ale působí až nepatřičně, obzvláště v porovnání s jejich ostatním nevyrovnaným chováním. Občasná překročení hranice citového vydírání také budí rozpaky. Film zkrátka útočí na diváky všemi povolenými i nevkusnými způsoby, aby sám sobě dodal punc výjimečnosti. Jeho poselství není špatné: snažit se bránit zbytečným konfliktům a rozepřím, které mohou konfliktní situaci pouze vyhrocovat, a učit se kompromisům a spolupráci. Vznešená a chvályhodná myšlenka, bojující proti bezpráví, které plodí pouze další bezpráví. Ale myšlenka nebývá totožná se skutečným životem a ideály tak nedocházejí svého naplnění. V hlavních rolích jsou sourozenci Stu (zajímavý Elijah Wood) a Lidia Joanne (Lexi Randall) Simmonsovi, kteří tráví přelomové léto v jejich životě v dětské bezstarostnosti, řevnivosti, společenské nesmiřitelnosti, zažitém pokrytectví a osobním hrdinství. Z dalších rolí: válečným konfliktem postižený otec dětí Stephen Simmons ("správňácký" Kevin Costner), muž s nejvíce demokratickým pohledem na svět ve městě a okolí, jeho ustaraná manželka Lois (Mare Winningham), hubatá černošská dívka Evaldine (LaToya Chisholm), nejlepší Lidiina kamarádka, děti útočící rodiny Lipnickich Billy (Christopher Fennell), Arliss (Donald Sellers), Leo (Leon Sills), Lester (Will West) a Ula (Jennifer Tyler), jejich otec (Raynor Scheine), opilec a násilník, či rasistická učitelka slečna Strapford (Christine Baranski). Film neurazí, ale svým způsobem provedení ani vyloženě nenadchne. ()

forsythia

Vzdor zdejšímu nízkému hodnocení musím napsat, že se mi film líbil. Rozhodně mě nenudil, možná díky tomu, že jsem matka od trošku početnější rodiny a dramata, v nichž ústřední roli hrají děti, jsou mi tak nějak vnitřně blízká. Elijah Wood předvedl vynikající výkon a celkově všechny dětské role na mě působily velmi přesvědčivě. Hořká příchuť života a neustálý boj s tvrdými a neúprosnými okolnostmi. Příběh možná nebyl ničím výjimečný, ale přesto mě dokázal dostatečně zaujmout. ()

Stegman

Někomu může tento film připadat dlouhý, ale podle mě se to celkem povedlo. Costner zde moc prostoru nedostává, hraje unaveného válečného veterána. Wood tu má prostoru o hodně víc, hraje malého kluka s malým sebevědomím, neustále se snažícího vydobýt si svou pozici mezi ostatními dětmi. Pokud máte rádi filmy jako např. Srdce v Atlantidě nebo Pošli to dál, tak to zkuste. ()

mirec88

Prekvapivo slabo hodnotená dráma, ktorá ma zaujala po všetkých stránkach - či už ťažkým životom Elijaha Wooda, jeho sestry a samozrejme ich rodičom a všetkým okolo toho. Nechcem to tu rozpisovať, lebo by som spoileroval, ale je to uhrančivý a silný zážitok a v závere som plakal. Nádherná dráma. Costner hrá výborne, ale ešte lepšie Elijah Wood, ktorý už ako dieťa bol výborný herec. ()

Pavlík

10. 01. 2010 (11.); dvou hodinový film, pozdě v TV večer, unavenost mé osoby, nebylo to nudné, Frodo Baggins, když mu bylo 13 let ()

Mantis

Má to své mouchy (hlavně po scenáristické stránce), ale herecké výkony hlavně dětských představitelů stojí za to. Hudební doprovod dobře lícuje s dějem a dalším pozitivem je nízký obsahuje patriotismu (což mne například vadilo u filmu Narozen 4. července ). Ještě malá poznámka, to co jsem viděl trvalo 159 minut - tj. patrně jinak sestřižená verze. Celkově 70%. ()

prezdivaka

Ten film tak přetéká patosem sentimentem a klišé, že je s podivem, kolik hvězdiček posbíral, ale tolerance k těmto berličkám je všude na světě velmi nízká. Příjemné bylo sledovat herectví mladičkého Elijaha Wooda, jen musel člověk vypnout zvuk, aby neslyšel ty příšerné dialogy. Na konci, zdá se, prozřela i rasistická učitelka. ()

sona123

O hvězdičku víc za ten dojemný konec. Strom snů je pomalu plynoucí příběh o osudech jedné rodiny, vyprávěný dospívající Lidií. Těch témat v něm je víc - válka, veterán z války, rasismus, dětské bitvy, o tom, jaké to je vyrůstat, když se nedostává peněz, nebo lásky, nebo obojího, ale že i bez peněz je možné mnohé. Jasně, určitě to není veledílo, už proto, že takových filmů je dvanáct do tuctu, ale ta práce na něm je odvedená poctivě a s citem a to se cení, i když originality se nedostává. ()

filipvrbik

Ne nadarmo se film v orginále jmenuje "The War" - v podstatě všichni hlavní hrdinové v sobě vedou válku o své místo na světě, a i když ve skutečné válce byl jen oted Steven (taky byl pak v léčebně -čti blázinec- a vláda se na něj pochopitelně vybodla). Elijah Wood exceluje a patrně si zde orazítkoval pozdější roli Frodo Pytlíka...Konec je možná trochu přehnaný....ale já jsem spokojen...70% ()

camper

Abych se přiznal, vůbec nechápu nízké hodnocení, jaké tento film zde na ČSFD má. Dlouho jsem se mu vyhýbal, ale když jsem ho shlédl byl sem překvapen - příjemně. Naprosto výborný zážitek. Nejvíce se mi líbila role Kevina Costnera a to, jak vychovával své děti, zvláště pak syna Stu (Eliah Wood). V tomto filmu nenajdu žádné slabé místo! ()

jarvis

film se mi líbí hlavně kvůli dětským představitelům. "Fritol" tu předvádí úžasné výbuchy vzteku, jeho sestra zase hezky a uvěřitelně provokuje a její dvě černé kamarádky se starají o skvělé dospělácké hlášky. Costner tu naštěstí opravdu nemá zas tak moc prostoru, takže ani výrazněji neruší. celkově si užijete alabamskou atmosféru a vzpomenete, jak jste sami jako malí stavěli bunkr a brojili proti sousedovic dětem ()

Mat21

V 70. letech se lidé na americkém venkově neměli nejlépe, o to hůře rodiny, které byly zasaženy právě skončenou válkou ve Vietnamu. Jedním z nich je i Stephen, který chtěl svojí účastí ve Vietnamu zachránit svět, ale daleko více životů zmařil než zachránil. Bez svého nejlepšího přítele a psychicky velmi poznamenán, vrací se ke své rodině, aby se pokusil začít žít nový život. Očima svých dětí však poznává, že válka a nenávist není v národech, nýbrž v lidech. ● Film je o konfrontaci jeho dětí Stu a Lidie a stejně starými přáteli s nenáviděnými dětmi vyšinutého majitele sběrných surovin. O jejich potyčkách a boji o místo svého hraní, kterým se stává dům postavený v korunách mohutného stromu. Film je poselstvím Stephena snažícího se naučit své děti, že všichni lidé si můžou být rovni a dokážou vedle sebe žít v míru. Poznáním, že sváry není nutné vyhrocovat, ale řešit starým bibliovským rčením: "Kdo po Tobě kamenem, Ty po něm chlebem." ║5.4.2009║ ()

inachisio

Když jsem se na film dívala kdysi, líbil se mi. Dnes už to vidím trochu jinak, přesto si myslím, že se jedná o docela povedené drama. ()

Rokle

Ingredience, které byly pro tento film nachystány, slibovaly velký zážitek. Ať už místo, kde se příběh odehrává, dětské spory o vysněný bunkr ve stromě, tak i otec-navrátilec z Vietnamu, který se snaží o svoji rodinu postarat a vybudovat pro ni konečně pořádný domov. Ano, zápletka vypadá dobře. Bohužel, jak už se několikrát stalo, zpracování pokulhává. Častokrát jsem se ocitl v pozici, že jsem si sám pro sebe říkal, proč se honí tolik králíků najednou a není důraz kladen pouze na jedno téma. Postava otce je strašně nevýrazná. ()

helloween93

Zajímavý film s nostalgickým nádechem. Kladem je bezesporu účast Kevina Costnera a Elijaha Wooda. Hezký soundtrack pomáhá utvářet atmosféru jižanského venkova. Místy úsměvný a místy smutný film. Jen mohl být o trochu kratší. 3* ()