Pád legendy

• Česko The Program: Pád legendy (viac)

Film mapuje vzrušujúci príbeh cyklistickej kariéry svetoznámeho Lancea Armstronga (Ben Foster) z prelomu tisícročí. V tom čase zápasil s rakovinou a spolu s jeho americkými cyklistickými kolegami zbierali jeden úspech za druhým, pričom z tohto európskeho športu urobili svetový fenomén. Ako sedemnásobný víťaz Tour de France odchádza Lance Armstrong do športového dôchodku. Je vnímaný ako jeden z najväčších športových hrdinov. Írsky športový novinár David Walsh (Chris O'Dowd) je spočiatku tiež okúzlený Armstrongovým talentom a charizmou. Avšak po niekoľkých víťazstvách na Tour de France mu niečo na ňom nesedí a začína byť presvedčený, že jeho výkony sú podporené zakázanými dopingovými látkami. Walsh hnaný túžbou dokázať pravdu, začne zhromažďovať dôkazy, ktoré nakoniec Armstronga odhalia ako najväčšieho podvodníka v histórii športu. (TV Markíza)

Kaluž

Matt Damon, Jake Gyllenhall… a nakonec Ben Foster. A že mu to šlapalo na výbornou. Armstrong to s těma lentilkama krapet přehnal, ale za tu otevřenost klobouk dolů. Dopují tam všichni a kdo tvrdí, že ne, ten to do sebe sype dvojnásob. Usmívají se do objektivů a pod heslem "catch me if you can" si na těch sedlech vesele drandí dál. Prestiž především. ()

italka63

Předesílám, že nikdy jsem neměla Lanceho ráda, je to od doby, kdy jsem četla v Readers Digest Výběru vyjádření jeho ženy a pak i jeho. To, jak jeho žena Kristin se o něj starala a to, jak se jí odměnil, mě totálně přesvědčilo, že je to bohužel hajzl neuvěřitelné ráže. Nevím, zda ho tolik změnila rakovina, určitě způsobila hodně, ale stejně. Ovšem objektivně vzato, v cyklistice sypou absolutně všichni, bez výjimky. Tenhle sport jsem se naučila sledovat dost podrobně, bez dopingu to nikdo nedá, nejde to. Když už všechno zapřel, nepochopím, proč se nakonec přiznal. Vidím v tom obrovský balík peněz. Co se týče filmu, Ben Foster na roli seděl, podoba byla hodně dobrá, prostřihy ze závodů též, rozhodně se dalo do atmosféry Tour de France dobře vcítit, padala známá světová jména. Film dobrý, jen se člověk nad Lancem ještě víc naštval. ()

slunicko2

Amstrongovi šlo o vítězství. Tvůrcům snímku šlo o prachy. 1) Doping ve sportu je věc diskutabilní, která nemá řešení. Povzbuzujícím přípravkem je cokoli - správná výživa, přírodní afrodiziaka a logicky tedy i chemické preparáty. Kde vést příslušnou hranici?_____Ve filmu říká novinář, že nechce sledovat souboj chemiků. Ovšem kde končí "přirozená" výživa a začíná zmíněný souboj?_____ 2) Ostatně vrcholový sport je ve své podstatě nepřirozený. K mimořádným výkonům používají všichni sportovci mimořádné prostředky. Opět je tu otázka po hranici._____ 3) Vlastně je to celé pokrytecké. Látky (drogy) jsou povolené a zakázané. Alkohol a cigarety jsou povolené, zatímco například marihuana je ve většině světa zakázaná nebo maximálně jen v menší míře tolerovaná. Kdo a jak určuje míru škodlivosti těchto látek pro člověka?_____ 4) Dalším tématem k diskusi je kriminalizace dopování. Mají být sportovci trestně odpovědní za doping? Mají za to jít třeba do vězení? Výše zmíněné pokrytectví zde opět přichází ke slovu._____ 5) Mnozí komentátoři se rozhořčují nad dopováním, ať už jím myslíme cokoli. Ale jaká je společenská role vrcholových sportovců? Poskytují "circenses", zábavu a dělají to velmi úspěšně, o čemž svědčí miliardy diváků u televizně-internetového celosvětového kolosea. Jako diváci hororů chtějí vidět krev, sportovní diváci chtějí vidět výkony a čerta jim záleží na tom, jak toho tito novodobí gladiátoři dosáhli._____ 6) Snímek sám připomíná spíš dokudrama než co jiného. Chybí mi psychologické motivační pozadí sportovců. Ne, že by nebylo jasné, ale není ukázané._____ Portrét Amstronga je schematický, nevěrohodný a, pokud mám věřit novinám, i nepravdivý._____ 7) Film se zaměřuje za Amstrongovu sportovní činnost a jeho boj s rakovinou je tu zmíněn jenom okrajově jako dílčí drobný zážitek. Pokud se mohu spolehnout na to, co jsem o věci četl, právě jeho vítězství nad rakovinou bylo a je výkonem, který doslova bere dech. Zde filmaři očividně šli po tématu, které více táhne masy. Škoda._____ 8) Alespoň tři jména pěkných kluků: 35letý Ben Foster (cyklista Lance Amstrong), 27letý Jesse Plemons (cyklista Floyd), 36letý Chris O´Dowd (novinář Walsh)._____ 9) Výstižný koment: maddy**. ()

Duotone28

Nepoznám zákulisie tohto prípadu úplne dopodrobna, ale pochybujem že vykreslenie Armstronga ako chladného hajzlíka odpovedá skutočnosti. Nazdar ()

runner85

Určite som čakal od tohoto filmu dačo oveľa viac. Už len štýl akým to bolo natočené ma moc teda neupútalo. Skôr som čakal súdny proces, kde by počas vypočúvania svedkov v retrospektívnom štýle ukázali čo sa dialo. Takto ma to teda za srdce nechytilo. Ak som to správne pochopil, ak by Armstrong zobral do týmu Floyda Landisa tak by proti nemu nesvedčil? Zahral sa na ohrdnutého? Či si zázračne potom prehodil hárdisk v hlave a zahral sa na moralistu? P.S teraz čakám filmy o Marion Jonesovej, Marií Sharapovej či iných ... ak sa do toho pustíte máte dokonca života čo robiť ()

Eldrick

Pragmaticky čisté, herecky přesné a dramaturgicky na výši. Stephen Frears neučí režii na nejlepší filmový škole na světě, NFTS, pro nic za nic. ()

Aljak

Príbeh Lance Armstronga by sa dal dokonale opísať frázou "From Hero to Zero". Nikdy som ho Armstronga nemal rád - ani ako športovca, ani ako človeka. Jednoducho mi vždy na ňom prekážalo to obrovské sebavedomie a ego, ktorým sám seba vystavoval na obdiv. A keď sa prevalilo to, že všetky úspechy dosiahol dopingom a celá tá jeho hrdinská aura je vystavaná na základoch podvodu, mohol som sa akurát tak pousmiať. Je mi jasné, že veľa fanúšikom (resp. už bývalým obdivovateľom) Lanceho sa tento film pozdávať nebude, keďže je to Armstrong vykreslený v dosť negatívnom svetle, ale mne sa ten film teda o to viac páčil. Obával som sa, že film bude ladený ako vysoká glorifikácia tohto muža, ale našťastie to tak nebolo - a práve tá faktografická atmosféra tomu dodala ten žiadaný spád. Veľmi dobré! Za mňa 5 hviezd! ()

bourec

Tak film hlavně o dopingu,všechno ostatní tam neni,a nebo je to jenom naznačený.Pro mě cyklistika existuje jenom v aktivní,a hodně občasný verzi,ta fonouškovská prakticky neexistuje..Takže vo tom vim prd.Ale v tom filmu nejsou nijaký emoce,ať už kolem závodů,a cyklistů,tak i třeba v rovině novináře,kterej rozpoutá hon za dopingem.Všichni tim tak bez křiku projedou,že si jich skoro nevšimnete..Je to docela dobře natočená nuda.50%. ()

carlos 2010

Keďže cyklistika patrí dlhodobo medzi moje obľúbené športy, dávam 3*, ale niektoré scény sa dali urobiť aj lepšie a aj niektoré fakty sa úplne mi nepozdávali. Ono sa dalo z toho vyťažiť omnoho viac. Ale Foster to zvládol so cťou. ()

eaten

Nie ze by som chcel obhajovat pocinanie Lance Armstronga, ale mozno by to chcelo viac popisat okolnosti, ktore ho viedli k uzivaniu podpornych latok. Podla knihy Tajne preteky od Taylora Hamiltona brali zakazane latky takmer vsetci, a v podstate povedal, ze bez nich si nemal sancu sa realne umiestnovat. Teda uzivanie tychto latok bola medzi cyklistami bezna vec, zatial co z filmu vyplyva, ze patril k jedinym. Ano, program pravdepodobne najprepracovanejsi mali, a urcite to neuznavam, ale Armstrong mal uz z fyziologickeho hladiska najvacsie predpoklady byt uspesnym. Mozno nejake taketo podrobnosti tam chybali. Kazdopadne to ako ho slava a uspechy pohltili je vykreslene celkom fajn. Davam 3*. ()

Icefist

Hodně mě tenhle snímek zajímal a sice nezklamal, jenže je pravdou, že ani nijak nepřekvapil. Prostě jen suše vrší fakta a vyloženě zajímavých momentů je zde ve finále pouze pár. A tak stopáž uteče a já nemám při závěrečných titulcích ani žádné pocity. Jednoduše prázdno. Což by u takhle velkého příběhu být nemělo. 60 % Oblíbená část- ředění krve narychlo před kontrolou ()

angel74

Nejde o vyloženě špatný počin, ale dost mi vadí zkratkovitá první třetina příběhu, která vyloženě křičí po dotažení. A ještě víc jsem zklamaná z naprosté bezemočnosti celého vyprávění. Což na jednu stranu chápu, když si uvědomím, o jak slizoidním charakteru člověka v podobě Lance Armstronga film pojednává, nicméně alespoň drobný záchvěv citu by neuškodil. (55%) ()

SeanLSD

"Sme cyklistický tím, ktorý predáva bicykle, aby mal na doping." ___ Lance Armstrong, "Ja len rád jazdím na bicykli.", športová legenda, zbožňovaný idol, 7-násobný víťaz Tour de France, bojovník proti rakovine, klamár a podvodník. Ben Foster ho hrá brilantne, ale zostal pre mňa po celý čas nečitateľný, vôbec som sa mu nedokázal dostať do vnútra. Najviac som pri sledovaní PÁDU LEGENDY pritom rozmýšľal nad tým, ako sa cíti človek, uznávaný v tom, čo robí a miluje, ktorý ale pritom vie, že to nie je naozajstné, že je iba obyčajný klamár a musí s tým žiť, hoci zakrytý aureolou slávy. Darí sa mu potlačiť tie pocity svojou dobročinnosťou ? Darí sa mu tak perfektne sa napokon zžiť so svojou lžou, obabrať sám seba, že tomu uverí a nemá už žiadny problém ? ___ Kamarát, nadšenec do cyklistiky ma však upozornil aj na druhý podstatný faktor - To, že dopoval, neznamená, že nebol dobrý. Iní dopovali tiež, ale preteky pritom nevyhrávali. ___ "Bolesť je dočasná, ale vzdať sa je navždy." ()

Johnny.ARN

Niečo tomu chýbalo. Asi to bude tým, že som čítal Hamiltona, ktorý spomínal podstatné detaily z Armstrongovho života, ktoré vo filme spomenuté neboli. Ale snímok si ide svoje, nezaoberá sa súkromným životom, snaží sa pojať toho čo najviac ( vstup do cyklistiky okresaný na minimum ) na druhej strane tam ale chýbala väčšia interakcia s teamom. Ale Foster sa na Lancea ešte aj podobal, úplne skvelý bol. Mozno z toho mohli vytrieskať aj viac. 3 z 5 ()

ecceHOMMO

Myslel som si že to bude film o Armstrongovi, ale ono to bolo viacmenej (rozumej viac) o dopingu a veciach okolo toho. Škoda, lebo v takejto podobe si film len sťažka dokáže výraznejšie získať diváka, stáva sa neosobným a nevýrazným. ()

neoBlast

Ubohost, která kříčí na diváka "TELEVIZE" snad každou minutou, kterou se hraný Lance Armstrong prohání vaší televizí. Škoda, že se tvůrci zaměřili na fyzicky podobu protagonistů (obdivuhodná) než na scénář, dialogy a propracování postav. Skoro s každým dalším vyřčeným proslovem vám Ben Foster zabije tisíce mozkových buněk a jeho "mafioso" variace je k nechtěnému smíchu. The Program je tím nejlacinějším Hallmark filmem týdne co si umím představit a zasloužilý Stephen Frears je k projektu připojen snad jen náhodou. 20 % ()

tomxxx

Jak přesně popsat atmosféru filmu? Impotentní, ano, tak je to správně. Snímek je strašně chladný a umělý. Pasáže ze závodů vypadají děsně a celé obrazové pojetí mi prostě nesedělo. Příběhově také nic moc, nedokázal jsem do filmu proniknout a proplouval jsem na povrchu. Režisérsky špatně uchopené, přitom šlo z tématu vyždímat víc. Divný snímek a docela mě to zklamalo. ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)